رژیم غذایی

خواص سلامتی دانه رازیانه

فواید سلامتی رازیانه

تخم رازیانه یک دارو برای درمان گاز طبیعی به دام افتاده با فواید بسیاری برای عملکرد بهتر هضم و سلامت روده است.

خوردن این دانه های کوچک کمی به طور منظم می تواند به ویژه برای درمان مشکلات دستگاه گوارش مانند نفخ شکم، گرفتگی روده ها، رفلاکس اسید، سندرم روده تحریک پذیر و نفخ بیش از حد مفید باشد.
بذر گیاه رازیانه هضم را بهبود می بخشد و ناراحتی روده را سهولت می بخشد.
رازیانه بصورت کلاسیک در غذاهای ایتالیایی استفاده می شود اما شروع به ورود به آشپزخانه های بسیاری از آمریکایی ها می کند.
این یک ماده غذایی همه کاره در پخت و پز است زیرا می تواند به عنوان گیاه، ادویه یا سبزیجات استفاده شود.
به عنوان یکی از قدیمی ترین گیاهان زراعی، رازیانه کاربردهای سنتی زیادی در مواد غذایی و پزشکی دارد. این به هضم غذا کمک می کند نفس را تازه می کند و به کاهش کرامپ قاعدگی کمک می کند.
رازیانه حتی در خارج از آشپزخانه نیز کاربردهایی دارد. در قرون وسطایی، مردم معتقد بودند كه رازیانه می تواند ارواح شیطانی را از بین ببرد بنابراین آنها رازیانه را از درها آویزان می كنند.
رازیانه یکی از اعضای خانواده Umbelliferae (Apiaceae) است که از نزدیک با هویج، جعفری، کرفس و شوید ارتباط دارد. از یک پیاز سفید بزرگ، چندین دسته از 4-5 ساقه بلند تا 6-7 پا از سطح زمین امتداد دارند.
بسیاری از برگهای ساده (به نام های ساقه برگی ها) به طول 2-15 سانتی متر بر روی ساقه ها رشد می کنند و به گیاه رازیانه جلوه پر خاصیت را می دهند.
ممکن است ساقه های برگ سبز آن را با تاج های هویج اشتباه بگیرید! اما، بر خلاف هویج، دسته هایی از گلهای کوچک زرد ممکن است روی گیاه شروع به رشد کنند. قبل از شروع رشد گل ساقه در اواخر تابستان، این گیاه باید به طور ایده آل برداشت شود.
به عنوان یکی از قدیمی ترین گیاهان زراعی، رازیانه کاربردهای سنتی زیادی در مواد غذایی و پزشکی دارد. در این مقاله به بررسی انواع، ارزش غذایی، مزایای سلامتی پیشنهادی، احتیاط و تهیه رازیانه می پردازیم.

انواع رازیانه

دو نوع رازیانه وجود دارد:
گیاه رازیانه (Foeniculum vulgare): ساقه های بلند و معطر، برگ ها و دانه ها معمولاً به عنوان گیاه یا ادویه استفاده می شوند.
رازیانه فلورنس (Foeniculum vulgare var. dulce): با ساقه های کوتاه تر، معمولاً برای پیازهای بزرگ پرورش داده می شود و به عنوان سبزی خورده می شود. مانند سایر سبزیجات ریشه، می توان آن را خام خورده یا در یک غذا استفاده کرد.
هر دو نوع رازیانه دارای طعم آنیسونی یا شیرین بیان هستند. رازیانه اغلب به اشتباه به دلیل عطر و طعم و عطر مشابه آنها در سوپر مارکت ها به عنوان انیسون به فروش می رسد.
هر دو گیاه عضو خانواده Apiaceae هستند. با این حال، آنیسون (Pimpinella anisum) یک گیاه کاملاً متفاوت است.
تنها بخش گیاه انیسون که در غذاها استفاده می شود دانه ها است در حالی که تمام قسمت های گیاه رازیانه خوراکی است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ارزش غذایی

محتوای غذایی 100 گرم رازیانه شامل:

ارزش غذایی

مقدار در 100 گرم پیاز رازیانه

نیاز روزانه %

انرژی

31 کالری

 

فیبر

3.1 گرم

12 %

کلسیم

49 میلی گرم

5 %

آهن

0.7 میلی گرم

4 %

پتاسیم

414 میلی گرم

12%

منگنز

0.2 میلی گرم

10 %

ویتامین C

12 میلی گرم

20 %

فولات

27 میکروگرم

7 %

لوتئین + گزانتین

607 میکروگرم

 


پیاز رازیانه منبع خوبی از فیبر، پتاسیم، منگنز و ویتامین C است. این ماده همچنین حاوی کلسیم، آهن، فولات و آنتی اکسیدان های لوتئین و گزانتین است.
دانه ها بطور معمول در مقادیر کمی (حداکثر 1 تا 1 و ½ قاشق غذاخوری در روز) در چای یا به عنوان یک ادویه در غذاهای آماده مصرف می شود. آنها همچنین حاوی پتاسیم، ویتامین C، منگنز، آهن، کلسیم و فولات هستند.
علاوه بر این، 1 قاشق چایخوری دانه حاوی 33/8 میلی گرم چربی امگا 6 اشباع نشده و آنتی اکسیدان ها kaempferol و quercetin است.
مزایای سلامت مطرح شده
کاربردهای سنتی رازیانه از کمک به بدن در انتقال گاز تا تازه کردن نفس است. در این بخش چند مورد از مزایا و کاربردهای رازیانه پیشنهاد شده است.

1. ممکن است کرامپ قاعدگی را کاهش دهد

افزایش انقباضات رحمی باعث ایجاد گرفتگی در چرخه قاعدگی یک خانم می شود. انقباضات توسط هورمون اکسی توسین و پروستاگلاندین تحریک می شوند.
مطالعات انجام شده بر روی حیوانات حاکی از آن است که روغن رازیانه ممکن است اکسی توسین و پروستاگلاندین را مهار کند و انقباضات و درد رحم را کاهش دهد. مطالعات متعددی در انسان از این یافته ها پشتیبانی می کند.
یک مطالعه روی 50 زن نشان داد که مصرف 30 میلی گرم عصاره رازیانه چهار بار در روز در مقایسه با دارونمای پر از آرد گندم، درد قاعدگی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
پنجاه و دو درصد از زنانی که عصاره رازیانه مصرف کرده اند گزارش دادند که این درمان در مقایسه با تنها 8 درصد در گروه دارونما بسیار عالی بود.
مفنامیک اسید یک داروی NSAID است که معمولاً برای درمان درد قاعدگی استفاده می شود. مطالعه ای که شامل 60 زن بود نشان داد که روغن رازیانه به همان اندازه در کاهش درد قاعدگی به میزان 250 میلی گرم اسید مفنامیک موثر است.
یک مطالعه دیگر نشان داد که زنان پس از گذشت 3 ماه از مصرف مکمل های رازیانه، از حالت تهوع، ضعف و درد همچنان رهایی یافتند.
تحقیقات نشان می دهد که رازیانه یک روش ایمن و طبیعی برای کاهش درد قاعدگی است.
برای تعیین تأثیرات طولانی مدت و ایمنی در استفاده از آن، تحقیقات بیشتری لازم است. اگر درمان بی اثر باشد مدیریت پزشکی بعدی هنوز هم ممکن است ضروری باشد.

2. ممکن است در مدیریت وزن کمک کند

فیبر و آب موجود در رازیانه، مانند سایر سبزیجات، با پر کردن معده و بدون تأمین کالری زیاد، باعث سیری می شود.
برخی محققان معتقدند که آنتول، ترکیبی که در روغنهای دانه رازیانه یافت می شود همچنین می تواند در کنترل اشتها نقش داشته باشد.
آنتول ساختار مشابهی با آمفتامین دارد هورمونی در بدن که به کنترل اشتها کمک می کند.
یک مطالعه در سال 2015 تأثیر دانه رازیانه بر میزان مصرف مواد غذایی و اشتها را بررسی کرد. قبل از خوردن ناهار بوفه، به نه زن چای آغشته به تخم رازیانه یا دارونما داده شد. یک هفته بعد، آنها قبل از غذای بوفه، درمان مخالف را دریافت کردند.
محققان دریافتند که اگرچه میزان مصرف مواد غذایی بین 2 روز متفاوت نیست اما زنان در روز نوشیدن چای رازیانه کاهش گرسنگی و افزایش احساس سیری را اظهار داشتند.
نتیجه گیری از این مطالعه به دلیل اندازه نمونه کوچک محدود است. تنها نه زن مورد ارزیابی قرار گرفتند.
علاوه بر این، قدرت سرکوب اشتها از چای رازیانه به اندازه کافی قوی نبود تا میزان مصرف مواد غذایی را کاهش دهد.
یک مطالعه دیگر از 53 زن دارای اضافه وزن نشان داد که مصرف 3100 میلی گرم کپسول رازیانه در روز تأثیری در کاهش وزن یا کاهش چربی ندارد.
رازیانه به عنوان "تقویت کننده چربی" یا "تقویت کننده متابولیسم" تبلیغ شده است. اگرچه رازیانه یک سبزی مغذی و کم چرب است اما هیچ تحقیقی در مورد این که رازیانه باعث تسریع در کاهش چربی می شود وجود ندارد.
رازیانه را می توان در رژیم غذایی سالم که به کنترل وزن کمک می کند گنجانید اما درمانی برای چاقی نیست.

3. ممکن است جریان خون را بهبود بخشد

نیتریت و نیتراتها مواد شیمیایی هستند که در بدن به اکسید نیتریک (NO) تبدیل می شوند. NO یک گشادکننده عروق است به این معنی که رگهای خونی را شل کرده و جریان خون را تقویت می کند. این اقدامات می تواند به بهبود عملکرد بدنی در ورزش استقامتی کمک کند.
دانه‌های رازیانه حاوی نیتریت و نیترات است. برخی محققان فرض می کنند که نیتریت و نیترات موجود در رازیانه می تواند به تقویت عملکرد عروق و بهبود عملکرد بدنی کمک کند.
تحقیقات کافی برای پشتیبانی از این فرضیه وجود ندارد. تحقیقات بیشتری برای بررسی تأثیر رازیانه بر جریان خون مورد نیاز است.

4- ممکن است به رفع یبوست کمک کند

رازیانه به طور سنتی به عنوان یک ملین در فرهنگ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. یبوست با کاهش دفع آب در روده بزرگ مشخص می شود و باعث ایجاد مدفوع سخت می شود که عبور آن دشوار است.
دانشمندان دریافتند که مخاط، سلولهای دفع کننده مایعات روده بزرگ در بیماران مبتلا به یبوست شدید کاهش می یابد.
یک مطالعه نشان داد که رازیانه لایه مخاطی را در روده های موش های دارای یبوست ترمیم می کند. علائم یبوست نیز به طرز چشمگیری بهبود یافته است.
یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی اثر یک ملین سنتی برزیل حاوی رازیانه بر تسکین یبوست مورد بررسی قرار داد.
طی 2 روز از شروع مصرف چای گیاهی، بیماران عملکرد روده را بهتر درک کرده و تعداد متوسط مدفوع بیشتری در روز داشتند.
با توجه به نتایج مطالعه، نتیجه گیری اثر واقعی رازیانه به عنوان یک ملین دشوار است زیرا گیاهان دیگری نیز در تهیه چای وجود داشت.
برای اعتبارسنجی استفاده از رازیانه به عنوان یک ملین، مطالعات علمی دقیق تری لازم است.

5- به عنوان یک داروی ضد نفخ عمل می کند

یک ماده مغذی به بدن کمک می کند تا گاز را برطرف کند کرامپ های معده و ناراحتی دستگاه گوارش را برطرف کند. رازیانه به دلیل داشتن آنتول در روغن ها بطور سنتی به عنوان ضد نفخ مورد استفاده قرار می گیرد و باعث کاهش گرفتگی عضلات می شود.
این اثرات توانایی تسکین علائم بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را دارند.
مطالعه ای که شامل 121 بیمار مبتلا به IBS بود نشان داد که درمان، از جمله ترکیبی از روغن های کورکومین و رازیانه به مدت 30 روز، علائم IBS را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد. بیمارانی که تحت معالجه قرار گرفتند نیز از بهبود کیفیت زندگی خبر دادند.
برای تعیین مکانیسم، ایمنی و دوز دقیق رازیانه برای تسکین علائم IBS مورد نیاز است.

6. ممکن است علائم کولیک را از بین ببرد

کولیک شیرخوارگان شکایتی شایع در بین والدین جدید است. قولنج توسط قانون "3، 3، 3" تعریف شده است: "حداقل 3 ساعت گریه در روز، 3 روز در هفته، حداقل 3 هفته ادامه یابد.
قولنج غالباً در اثر عدم تحمل مواد غذایی یا آلرژی ایجاد می شود که منجر به ناراحتی روده می شود. به مادران شیرخوار کولیکی توصیه می شود ابتدا آلرژن ها را از برنامه غذایی خود حذف کنند. در صورت تداوم علائم، یک شیرخشک عاری از لاکتوز یا لبنیات ممکن است ضروری باشد.
تنها درمان دارویی برای کولیک دی سیکلومین هیدروکلراید است. با این وجود، والدین ممکن است به دلیل عوارض جانبی احتمالی مضر از جمله مرگ، از امتحان این دارو دریغ کنند.
رازیانه معمولاً در آماده سازی های "آب گریپ" موجود است که عناصر آن به مارک بستگی دارد. با این حال، آب گریپ معمولاً حاوی بی کربنات سدیم و گیاهان دیگر مانند زنجبیل، میخک، شوید، نعناع، دارچین و میخک است.
اگرچه آب سنتی گریپ حاوی الکل است اما اکنون مشخص شده است که این ماده برای شیرخوارها نامناسب است.
رازیانه در بهبود علائم قولنج در نوزادان شناخته شده است. مطالعه ای که شامل 125 کودک مبتلا به کولیک بود در 65٪ از نوزادان تحت درمان با روغن دانه رازیانه در مقایسه با 23/7 ٪ در گروه کنترل از بین رفت.
علاوه بر این، هیچ عوارض جانبی قابل توجهی در میان گروه درمان گزارش نشده است.

7. نفس تازه کردن

Mukhwas یک میان وعده سنتی هندی است که معمولاً بعد از غذا برای تازه کردن نفس مصرف می شود. موکوا ترکیبی از دانه ها، گیاهان و ادویه ها از جمله رازیانه و همچنین آنیسون، زنجبیل، شوید، نارگیل، گشنیز یا کنجد است.
شما ممکن است در رستوران مورد علاقه هندی خود با ماخوا روبرو شوید که بعنوان یک آب نبات با روکش قند بعد از غذا سرو می شود.
احتیاط هایی که باید در ذهن داشته باشید
دوزهای غیرقابل درمانی رازیانه که به عنوان ادویه در مواد غذایی استفاده می شود معمولاً خوش خیم است. با این حال، دوزهای بیشتر در چای یا کپسول ممکن است عوارض جانبی مضر داشته باشد. لطفاً نکات زیر را در نظر بگیرید:
حساسیت به پوست: رازیانه ممکن است باعث افزایش حساسیت پوست و خطر آفتاب سوختگی شود. از برنزه کردن جلوگیری کرده و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید را کاهش دهید.
برای محافظت از پوست خود در برابر آفتاب از ضد آفتاب، کلاه، چتر یا لباس های اضافی استفاده کنید. شایع ترین عوارض جانبی استفاده از رازیانه واکنش های غیر طبیعی پوست از جمله بثورات و خارش است.
قرص های ضد بارداری: رازیانه حاوی فیتواستروژن ها است و ممکن است اثر بخشی برخی از اشکال قرص های کنترل تولد را کاهش دهد. قبل از مصرف مقادیر زیاد رازیانه، با پزشک خود صحبت کنید.
آلرژی: اگر آلرژی دارید رازیانه مصرف نکنید. افرادی که آلرژی نسبت به سایر اعضای خانواده Apiaceae مانند کرفس، هویج، جعفری، شوید و آنیسونی دارند نیز می توانند در مورد رازیانه واکنش نشان دهند. علائم آلرژی شامل مشکل در تنفس، بثورات پوستی، کهیر و تورم است.
رشد غیر طبیعی پستان: یک گزارش از یک دختر یک ساله در حال ایجاد سینه مربوط به مصرف 2-3 قاشق مرباخوری رازیانه در چای روزانه وجود دارد تا از بی قراری جلوگیری شود. پس از قطع چای، سینه های او به تدریج طی یک سال به اندازه طبیعی کاهش می یابد.
شیر مادر: دو مورد از سمیت رازیانه در نوزادان شیرخوار گزارش شده است. مادران در حال نوشیدن 2 لیتر چای آغشته به آنیسون، رازیانه و غلات روزانه ضعف و درد در نوزادان خود گزارش دادند. هنگامی که مادران از خوردن چای متوقف شدند این علائم فروکش کرد. مصرف متوسط رازیانه هیچ ندارد.
رازیانه در حال رشد
رازیانه گیاهانی با رشد آسان شناخته شده است. با این حال، تنها چند سال دوام خواهد داشت.
از آنجا که از منطقه مدیترانه سرچشمه می گیرد در آب و هوای معتدل و گرم رشد می کند. این می تواند در یخ زدگی زنده بماند و سال بعد دوباره رشد کند.
این نکات را برای اضافه کردن با موفقیت رازیانه به باغ خود در نظر بگیرید:
بهتر است در اوایل بهار، چند هفته قبل از آخرین یخبندان فصل، کاشت کنید.
گیاه را در جایی قرار دهید که نور کامل خورشید را با خاک مرطوب دریافت کند.
بذرها را 12 اینچ از هم جدا کنید.
اگر هنگام برداشت محصول، ساقه ها را جدا نکنید ساقه ها دوباره جوان می شوند.

فرآوری و ذخیره سازی رازیانه

گیاه رازیانه: ساقه های گیاه را می توان حدود 3 اینچ از پیاز چید در یک کیسه پلاستیکی پیچید و در یخچال نگهداری کرد. از طرف دیگر، آنها را به صورت قائم در گلدان آب قرار دهید. بلافاصله پس از برداشت سریعترین طعم را مصرف کنید.
برای افزایش ماندگاری، ساقه ها را نیز می توان خشک کرد. این مراحل را دنبال کنید:
فر را تا 200 درجه فارنهایت گرم کنید.
ساقه ها را به صورت یک لایه بر روی یک ورقه پخت قرار دهید.
پخت 3 ساعت.
فر را خاموش کنید.
ساقه ها یک شب در فر بگذارید.
از برگهای پرمانند (به نام های fronds) به عنوان گیاه تازه در سالادها و سوپ ها یا به عنوان خوراکی استفاده می شود.
پیاز رازیانه: پیاز قبل از ذخیره باید از ساقه جدا شود. می توان آن را در پیشخوان در یک کاغذ قهوه ای به مدت 2-3 روز، در یخچال به مدت 7-12 روز یا در فریزر به مدت 8 ماه نگهداری کرد.
تخم رازیانه: گلهای زرد گیاه رازیانه بذرهای کوچک به شکل ویرگول و قهوه ای تولید می کنند. پس از جمع آوری آنها از گیاه، آنها را باید در فضای خنک، خشک و تاریک آشپزخانه نگهداری کنید.
دانه ها به عنوان ادویه در پخت و پز استفاده می شوند.
بعد از آسیاب کردن، هرچه سریعتر از ادویه استفاده کنید تا با گذشت زمان طعم کم شود.
اگر در باغچه خود رازیانه ندارید یا فصل رشد آن نیست دانه رازیانه همیشه در بخش ادویه های فروشگاه های مواد غذایی موجود است. آنها به عنوان دانه های کامل یا پودر در دسترس هستند.
دانه رازیانه را نباید با دانه های زیره اشتباه گرفت. دانه رازیانه دارای رنگ سبز کمی است در حالی که دانه زیره بزرگتر و قهوه ای است. هر دو گیاه در خانواده Apiaceae قرار دارند. با این حال، آنها سلیقه کاملاً متفاوت دارند.
رازیانه شیرین است در حالی که زیره سیاه تلخ و کمی تند است. زیره اغلب در غذاهای کاری و مکزیکی استفاده می شود.
روغن رازیانه: روغن رازیانه از تقطیر دانه رازیانه ایجاد می شود. عطر و طعم در روغنهای غلیظ قدرتمند است. مقدار کمی می تواند برای طعم دادن به چای، سوپ ها یا سس ها استفاده شود. معمولاً فقط یک یا دو قطره لازم است.
روغن ها همچنین در لوازم آرایشی و عطرها استفاده می شوند. این عطر بخاطر اثرات جوانسازی و انرژی بخشیدن به آن تبلیغ می شود.
توجه داشته باشید که این روغن ها نباید مصرف شوند زیرا این مواد حاوی مواد دیگری نیز هستند که ممکن است خوراکی نباشند.

رازیانه را با پارمسان برشته کنید

عناصر:
4 گیاه رازیانه
روغن زیتون
نمک و فلفل برای طعم
پنیر پارمزان برای طعم دادن
دستور تهیه:
فر را تا دمای 375 درجه فارنهایت گرم کنید.
ساقه ها را از پیاز رازیانه برداشته و پیاز را به نصف برش دهید.
قسمت مسطح پیاز را روی پیشخوان قرار دهید به صورت افقی برش هایی به ضخامت 1/3 اینچ برش دهید.
کف یک ظرف پخت شیشه ای 9 در  13 در  2 اینچ را به آرامی روغن بریزید
پیاز خرد شده را در قابلمه مرتب کنید.
خرد کرده رازیانه، نمک، فلفل و پنیر پارمسان را روی آن بپاشید.
کمی روغن بیشتر روی ان بریزید.
بپزید تا اینکه رازیانه با چنگال به راحتی سوراخ شود و در بالای آن قهوه ای طلایی (حدود 45 دقیقه) باشد.
آبغوره های تازه اضافی بریزید و سرو کنید.

سالاد رازیانه، نارنجی و آووکادو

عناصر:
سالاد
2 پرتقال بزرگ، مدور خرد شده
1 آووکادو، خرد شده
1 پیاز رازیانه، ریز خرد شده
2 فنجان سبزی مخلوط
تزئین
2 قاشق غذاخوری روغن زیتون
2 قاشق غذاخوری آب لیمو
2 قاشق غذاخوری آب پرتقال
نمک و فلفل برای طعم
برگ ساقه رازیانه
دستور تهیه:
پرتقال، آووکادو و پیاز رازیانه را برش بزنید.
مواد سالاد را در یک کاسه مخلوط کنید.
مواد چاشنی را به خوبی در یک کاسه جداگانه مخلوط کنید.
چاشنی را روی سالاد بریزید تا ترکیب شود.
مصرف کنید و لذت ببرید!
کلام آخر
رازیانه ماده ای متنوع است که طعم بی نظیری را به بسیاری از غذاها اضافه می کند. فرهنگ ها در سراسر جهان از رازیانه در بیشترین غذاهای نمادین خود و برای درمان بیماری های مختلف بهداشتی استفاده می کنند.
تمام تحقیقات دارویی سنتی رازیانه با تحقیقات اثبات نشده است. با این حال، بسیاری از مردم در مورد مزایای سلامتی آن قسم می خورند. رازیانه یک سبزی سالم است که ویتامین ها، فیبر و فیتوشیمیایی ها را فراهم می کند و به سلامت کلی کمک می کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search