رژیم غذایی

ویتامین ها و مکمل ها برای پیشگیری و تسکین میگرن

ویتامین و مکمل برای تسکین و پیشگیری از میگرن

علائم میگرن می تواند مدیریت زندگی روزمره را دشوار کند. این سردردهای شدید می تواند باعث درد ضربان دار، حساسیت به نور یا صدا و حالت تهوع شود.

چندین داروی تجویز شده میگرن را درمان می کنند اما می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای به همراه داشته باشند. خبر خوب این است که گزینه های طبیعی وجود دارد که می توانید امتحان کنید. برخی از ویتامین ها و مکمل ها ممکن است از تعداد یا شدت میگرن شما بکاهند.
گاهی اوقات، استراتژی هایی برای درمان میگرن که برای یک فرد موثر است آرامش کمی برای شخص دیگر فراهم می کند. حتی ممکن است میگرن شما را بدتر کند. به همین دلیل مهم است که با ارائه دهنده خدمات سلامتی خود کار کنید. آنها می توانند در تهیه یک برنامه درمانی که برای شما مفید باشد کمک کنند.
ثابت نشده است که هیچ ویتامین یا مکمل یا ترکیبی از ویتامین ها و مکمل ها میگرن را در همه کاهش می دهد. این تا حدی به این دلیل است که سردردهای هر فرد متفاوت است و محرک های منحصر به فردی دارد.
سردردهای میگرنی بین 4 تا 72 ساعت طول می کشد و برای افرادی که از آن رنج می برند کاملاً ناتوان کننده است.
میگرن بیشتر از مردان روی زنان تأثیر می گذارد (18٪ در مقابل 6٪) و در برخی از زنان رابطه ای بین حملات میگرن و چرخه قاعدگی آنها وجود دارد (میگرن قاعدگی).

انواع سردردهای میگرنی

میگرن می تواند به طرق مختلف ظاهر شود بنابراین جستجوی پزشک برای تشخیص و درمان بسیار مهم است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. میگرن با اورا

میگرن های دارای اورا، سردردهایی هستند که قبل از آن تغییرات بینایی، شنوایی و حسی ایجاد می شوند مانند چشمک زدن یا لکه های جلوی چشمان شما، احساس گزگز یا احساس بی حسی روی پوست، مشکل در تکلم یا مشکل در حرکت دادن قسمت های بدن.

2. میگرن بدون اورا

میگرن بدون اورا متداول ترین نوع سردردهای میگرنی است و با درد تپنده یا ضربان دار مشخص می شود که معمولاً در یک طرف سر محدود می شود.

3. میگرن خانوادگی همی پلژی (FHM)

میگرن همی پلژی خانوادگی (FHM) زیرمجموعه ای نادر از میگرن با اورا است که معمولاً با ضعف عضلانی موضعی در یک طرف بدن اتفاق می افتد.
این سردردها می توانند حرکت طرف آسیب دیده را برای بیمار دشوار کرده و کاملاً ناتوان کننده باشند. همانطور که از نامش پیداست این سردردها به دلیل جهش در ژن های خاص در خانواده ها ایجاد می شود.

4. میگرن باسیلار

میگرن باسیلار نوعی میگرن غیر معمول است که می تواند بسیار شبیه سکته مغزی باشد. علائم آن شامل اختلال گفتار، حرکات ناهماهنگ، گیجی و طلسم های گیجی است.
علائم اورای این سردرد معمولاً روی ساقه مغز در پایه سر یا هر دو طرف مغز تأثیر می گذارد.
علیرغم نام آن، نقش شریان بازیلار، که تا پشت مغز گسترش می یابد در ایجاد این سردردها هنوز نامشخص است.

راه اندازهای میگرن

عوامل جسمی، عاطفی، محیطی و غذایی بسیاری برای حمله میگرن وجود دارد و شناسایی این عوامل می تواند در مبارزه با میگرن مفید باشد.
ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی شما ممکن است به شما توصیه کند که به این عوامل محرک توجه کافی داشته باشید و یک دفترچه میگرن برای نگهداری از وقوع حملات میگرن به عنوان اولین قدم در جلوگیری از آن، تهیه کنید.
متداول ترین عوامل محرک:
چراغ های روشن
صدا
غذا - پنیر، شکلات، الکل، کافئین
هورمون ها - میگرن قاعدگی به دلیل تغییر در سطح استروژن در زنان رخ می دهد
کمبود خواب
استرس

علت میگرن

درباره علت ایجاد سردردهای میگرنی اطلاعات زیادی در دست نیست و پزشکان در مورد نظریه های مربوط به مفید بودن داروهای خاص در کاهش درد و تکرر میگرن کار می کنند.
میگرن به عنوان یک اختلال پیچیده توصیف می شود که شامل رگهای خونی و اعصاب تأمین کننده مغز است.
اول، التهاب اعصاب تأمین کننده لایه های پوشاننده مغز وجود دارد. آزاد شدن واسطه های التهابی باعث گشاد شدن رگ های خونی همسایه در اطراف مغز می شود. سپس، این رگهای خونی غرق در خون باعث احساس ضربان می شوند که از ویژگی های سردرد میگرنی است.

درمان پزشکی حاد میگرن

صحبت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد گزینه های درمانی براساس تعداد دفعاتی که از حملات میگرن رنج می برید و همچنین هرگونه مشکل اساسی در سلامتی، بهترین راه برای حرکت به جلو است.
بعضی اوقات ممکن است یک دارو برای مقابله با سردرد کافی باشد اما اغلب ترکیبی از داروها ممکن است موثرتر باشد.

روش معمول برای درمان سردردهای میگرنی:

درمان سردردهای خفیف تا متوسط ممکن است با مسکن های ساده مانند استامینوفن یا داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن (Advil) یا ناپروکسن (Aleve) شروع شود.
سردردهای شدید به عوامل موثرتری مانند تریپتان نیاز دارند.

1. NSAID ها

اگر از سردردهای خفیف میگرنی رنج می برید ممکن است با NSAID ها بلافاصله تسکین پیدا کنید بعضی از آنها نیازی به نسخه ندارند. NSAID ها با جلوگیری از تولید پروستاگلاندین ها، که درد ایجاد می کنند کار می کنند.
NSAID های معمول استفاده شده شامل ایبوپروفن (400 میلی گرم)، دیکلوفناک سدیم (حداکثر 50-150 میلی گرم) و ناپروکسن (500-550 میلی گرم) است. عوارض جانبی این گروه شامل زخم معده و خونریزی معده است.

2. استامینوفن

استامینوفن که به آن پاراستامول نیز گفته می شود مسکن معمولاً مورد استفاده در حملات حاد سردردهای میگرنی خفیف تا متوسط استفاده شود.
دوز توصیه شده برای میگرن 1000 میلی گرم است و برای جلوگیری از آسیب کبدی نباید بیش از 4000 میلی گرم در روز باشد.
برخلاف NSAID ها، استامینوفن باعث ایجاد زخم معده یا تمایل به خونریزی نمی شود.

3. تریپتان ها

اینها بیشترین داروهای تجویز شده برای سردردهای میگرنی هستند. آنها با تحریک اثرات سروتونین - کاهش التهاب و اتساع رگهای خونی - که هر دو باعث درد در سردردهای میگرنی می شوند عمل می کنند.
ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی شما ممکن است آنها را به عنوان قرص خوراکی یا تزریق زیر جلدی برای سردردهای میگرنی متوسط تا شدید تجویز کند.
در یک آزمایش مقایسه ای بزرگ که شامل تریپتان های خوراکی برای درمان میگرن است همه تریپتان های خوراکی موثر و قابل تحمل بودند به طوری که ریزاتریپتان 10 میلی گرم، التریپتان 80 میلی گرم و آلموترپیتان 12.5 میلی گرم بالاترین احتمال موفقیت در درمان مداوم را داشتند.
عوارض جانبی ممکن است شامل گزگز پوست، بی حسی، گیجی، تنگی قفسه سینه، حالت تهوع و خشکی دهان باشد. قبل از مصرف تریپتان، در صورت ابتلا به بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت یا سکته با پزشک خود مشورت کنید.

درمان پیشگیرانه میگرن

درمان میگرن هم شامل درمان حاد و هم پیشگیری است روشی که ممکن است در بیمارانی که از سردردهای شدید و مکرر رنج می برند لازم باشد.
درمان پیشگیرانه می تواند نه تنها از دفعات و شدت سردرد قبل از بروز آن کم کند بلکه می تواند به بهبود پاسخ به درمان حاد و هزینه های مراقبت های سلامتی نیز کمک کند.
این، همراه با درمان حاد، مانند داروهایی که برای کاهش درد میگرن در هنگام حمله استفاده می شود کیفیت زندگی را بسیار بهبود می بخشد.
داروی پیشگیری کننده میگرن در صورتی موفقیت آمیز تلقی می شود که در عرض 3 ماه حداقل 50٪ از زمان حمله میگرن را کاهش دهد.
اینها می تواند شامل داروهایی باشد که برای درمان تشنج، افسردگی و فشار خون بالا و همچنین ویتامین ها و مکمل های گیاهی استفاده می شود. در مورد گزینه های درمانی ایمن و موثر با پزشک خود صحبت کنید.

بیشترین ویتامین ها و مکمل های توصیه شده برای تسکین میگرن

بسیاری از مطالعات اثر ویتامین ها و سایر مکمل ها را در کاهش فراوانی میگرن نشان داده اند اما بیشترین شواهد در مورد استفاده از ریبوفلاوین (ویتامینB2 )، کوآنزیم Q10 (CoQ10)، منیزیم، گل مینا و گیاه سایبان وجود دارد.

1. ریبوفلاوین (ویتامین B2)

منابع غذایی ریبوفلاوین شامل مخمر، شیر، تخم مرغ، جو مالت شده و سبزیجات برگ سبز است.
ریبوفلاوین با دور نگه داشتن رادیکال های آزاد از افزایش تحریک پذیری سلول های عصبی در مغز جلوگیری می کند. رادیکال های آزاد به سلول آسیب می رسانند و در طی التهاب تولید می شوند.
مطالعات روی بزرگسالانی که از ریبوفلاوین به تنهایی استفاده شده است (دوز 400 میلی گرم در روز) یا در ترکیب با منیزیم و گیاه گل مینا، تأثیر آن در کاهش تعداد حملات میگرن و تعداد روزهای میگرن را نشان داده است.
با این حال، شواهد کافی برای حمایت از استفاده از آن در کودکان مبتلا به میگرن وجود ندارد.
عوارض جانبی گزارش شده جزئی هستند و شامل اسهال و ادرار مقدار زیادی آب هستند.

2. CoQ10

CoQ10 را می توان در غذاهایی مانند ماهی های چرب، گوشت اندام ها و غلات دریافت کرد. این ماده ویتامین مانند در تولید انرژی (ATP) در بدن نقش دارد که بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی را هدایت می کند.
در یک آزمایش، 150 میلی گرم CoQ10 در روز موفقیت در کاهش تعداد روزهای میگرن را نشان داده است. CoQ10 بین 5 تا 12 هفته حداکثر اثربخشی را نشان داد و هیچ عارضه جانبی گزارش نشد.
مطالعه دیگر با استفاده از CoQ10 به مدت 4 ماه، کاهش 50 درصدی فراوانی میگرن را در تقریبا نیمی از شرکت کنندگان در مطالعه نشان داد.
دوزهای بالاتر از 600 میلی گرم در روز می تواند عوارض جانبی خفیفی مانند حالت تهوع، اسهال و از دست دادن اشتها ایجاد کند.

3. منیزیم

غذاهای غنی از منیزیم شامل آجیل، دانه ها، لوبیای خشک و غلات کامل است که به چند مورد اشاره می کنیم.
مطالعات نشان داده است که میزان ریز مغذی های منیزیم و CoQ10 در مغز بیماران مبتلا به میگرن کاهش یافته است.
منیزیم نقش مهمی در حفظ یکپارچگی رگ های خونی دارد و از شلیک بیش از حد نورون ها جلوگیری می کند عواملی که می توانند در درد میگرن نقش داشته باشند.
در بزرگسالان مبتلا به میگرن، منیزیم خوراکی با دوز بالا 600 میلی گرم در روز به مدت 12 هفته باعث کاهش دفعات، روزهای میگرن و مصرف دارو می شود. عوارض جانبی گزارش شده اسهال و تحریک معده بود.

4. Butterbur

گیاه سایبان، یک درختچه دارویی است که به عنوان مهارکننده التهاب و اسپاسم در هنگام گشاد شدن رگ های خونی شناخته می شود همه اینها می تواند به کاهش شدت و تکرار میگرن کمک کند.
این گیاه شفابخش برای بزرگسالان و کودکان ترکیب بی خطر و موثر در نظر گرفته شده است.

5. Feverfew

یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین ترکیبات گیاهی برای پیشگیری از میگرن، گیاه گل مینا است. این گیاه بدون نسخه در دسترس است.
آزمایشی که بر روی 72 شرکت کننده مبتلا به میگرن انجام شد علاوه بر کاهش شدت 24 درصد کاهش در تعداد میگرن را گزارش کرد.
با توجه به مشخصات عارضه جانبی آن که شامل زخم های دهان، تحریک معده، واکنش های آلرژیک و سردردهای برگشتی است گیاه گل مینا به عنوان یک عامل خط اول برای پیشگیری محسوب نمی شود. این همچنین برای زنان باردار و شیرده و همچنین در کودکان ایمن نیست.
خلاصه:
مکمل های ذکر شده در بالا حداقل یک کارآزمایی بالینی کاملاً خوب طراحی شده دارند که در آن ها با داروهای پیشگیرانه استاندارد و یا دارونما مقایسه می شوند و شواهد نشان داده شده است که تأثیر واقعی را نشان می دهد.
ریبوفلاوین، CoQ10 و منیزیم به عنوان مکمل های معمول ویتامین تجویز می شوند در حالی که گیاه گل گاو زبان و گیاه گل مینا دارای اطلاعات تاریخی هستند که از اثربخشی آنها پشتیبانی می کند. حتی اگر استفاده از ویتامین ها یاعوامل گیاهی ممکن است بی خطرتر باشد بهتر است قبل از شروع مصرف چنین مکمل هایی با ارائه دهنده خدمات سلامتی خود مشورت کنید.

سایر مکمل های دارای پتانسیل تسکین میگرن

در زیر لیست ویتامین ها یا مکمل های دیگری وجود دارد که با اثر ضد التهابی از نظر تئوری جلوگیری از سردردهای میگرنی دارند. برخی مطالعات نتایج امیدوار کننده ای را با استفاده از این ویتامین ها یا مکمل ها نشان داده اند.
اگرچه این لیست گزینه های متعددی را برای افراد مبتلا به میگرن فراهم می کند اما قبل از تجویز آنها نیاز به جمع آوری شواهد بیشتری از آزمایش های مقایسه ای است.

1. ویتامین های B6،B9 ،B12

هیپرهوموسیستئینمی یک اختلال متابولیکی است که با افزایش سطح هموسیستئین مشخص می شود. این افزایش هموسیستئین منجر به سطوح بالای رادیکال های آزاد می شود که به سلول ها از جمله رگ های خونی آسیب می رساند.
دو مطالعه بر روی بیمارانی که میگرن با اورا دارند نشان داد که مکمل ویتامین سطح هموسیستئین را کاهش می دهد و شدت، دفعات و ناتوانی میگرن را کاهش می دهد.

2. ویتامین E

زنانی که از حملات میگرنی که در حدود چرخه قاعدگی آنها رخ می دهد رنج می برند ممکن است در استفاده از ویتامین E تسکین پیدا کنند.
ویتامین E 400 IU در روز به مدت 5 روز در طی 3 دوره قاعدگی در زنان مبتلا به میگرن قاعدگی مورد بررسی قرار گرفته است.
مکمل ویتامین E برای تسکین سردرد و کاهش نیاز به داروها ثبت شده است. اعتقاد بر این است که ویتامین E از طریق مهار سنتز پروستاگلاندین عمل می کند.

3. ویتامین های C و D

منابع غنی ویتامین C میوه ها و سبزیجات است که اسید اسکوربیک، آنتی اکسیدان مهم بدن را تأمین می کند.
برخی مطالعات نشان داده اند که ویتامین C به دلیل اقدامات مهار رادیکال های آزاد، سردردهای میگرنی را کاهش می دهد.
کمبود ویتامین D ممکن است در افرادی که مشکل میگرن دارند بیشتر باشد و برخی شواهد نشان می دهد که مکمل ویتامین D می تواند به بهبود شرایط کمک کند.

4. Ginkgolide B

جینک گولاید B یک ترکیب گیاهی از برگهای جینکوبیلوبا است و برای درمان افسردگی، اضطراب و از دست دادن حافظه استفاده شده است. تصور می شود که اثرات آنتی اکسیدانی و محافظت در برابر نورون، که ممکن است برای سردردهای میگرنی مفید باشد را دارد.

5. ملاتونین

ملاتونین که توسط غده صنوبری تولید می شود توانایی تفاوت بدن در شبانه روز را تنظیم می کند. اعتقاد بر این است که سطح انتقال دهنده های عصبی تحریکی را در مغز کاهش می دهد و همچنین تسکین دهنده درد است.
ملاتونین با دوز 3 میلی گرم حداقل 3 ماه در جلوگیری از سردردهای میگرنی اثربخشی نشان داده است.
عوارض جانبی خفیف است و شامل خواب آلودگی، خستگی و افزایش میل جنسی است. یک فرمولاسیون از ملاتونین همراه با آنتاگونیست سروتونین به نام آگوملاتین گزارش شده است که دارای اثرات سمی کبدی بالا است و نیاز به نظارت بر عملکرد کبد دارد.
مشخصات ایمنی ویتامین ها یا مکمل ها یا مکمل های گیاهی
تمام ویتامین های محلول در آب بی خطر هستند و تنها در صورت تجویز در دوزهای بالاتر باعث عوارض جانبی خفیف می شوند. عوارض جانبی معمول شامل اسهال و تحریک معده است.
سایر ترکیبات مشتق شده از گیاهان، اگرچه موثر هستند اما اثرات سمی زیادی دارند و توصیه نمی شوند. مصرف گل مینا در زنان باردار و شیرده منع مصرف دارد.
ریشه گیاه سایبان به دلیل مسمومیت کبدی به عنوان یک درمان پیشگیرانه توصیه نمی شود.

توصیه های غذایی

مواد غذایی از جمله مواد غذایی یا مکمل هایی هستند که فواید سلامتی دارند.
در شرایط مزمن مانند میگرن، مواد مغذی به عنوان گزینه محبوب برای تسکین بدون عوارض جانبی متعدد درمان متداول در حال ظهور هستند.
مصرف غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مانند کاروتنوئیدها، پلی فنول ها، ویتامین C، ویتامین E و کورکومین با هدف قرار دادن تولید رادیکال های آزاد می تواند به کاهش فرکانس و شدت سردردهای میگرنی کمک کند. آنها همچنین عوارض دیگری مانند ضد آترواسکلروتیک، ضد پیری، ضد التهاب و ضد سرطان را با خود دارند.
همچنین، افزایش امگا 3 و کاهش مصرف اسید چرب امگا 6 در رژیم غذایی ممکن است در تولید یک اثر ضد التهابی مفید باشد.
توجه: به خاطر داشته باشید که این ویتامین ها و مکمل های مواد غذایی هستند و توسط FDA تنظیم نمی شوند.

همچنین بخوانید: رژیم غذایی موثر بر میگرن: غذاهای که باید بخوریم و غذاهایی که نباید بخوریم

نکات پیشگیران

پیشگیری از میگرن به طور عمده شامل شناسایی و اجتناب از عوامل محرک است:
از استرس پرهیز کنید - تنفس آگاهانه، مراقبه و روش های آرام سازی می توانند شرایط استرس زا را کاهش دهند.
هیدراته بمانید - مراقب مصرف آب خود باشید و از داروهای ادرار آور مانند چای خودداری کنید.
از الکل و کافئین پرهیز کنید - هر دو می توانند عامل میگرن باشند.
خواب کافی داشته باشید - روزانه حدود 7-8 ساعت بخوابید و از خواندن، تماشای تلویزیون یا استفاده از تلفن در هنگام خواب خودداری کنید.
هورمون های خود را متعادل کنید - زنانی که از میگرن قاعدگی رنج می برند می توانند با استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی برای تنظیم سطح هورمون با پزشک خود مشورت کنند.
از عوامل محرک غذایی پرهیز کنید - گروه های غذایی خاصی را که می توانند حمله میگرن را تحریک کنند شناسایی کنید. برای بسیاری، اینها شامل پنیر، شکلات، گوجه فرنگی، شیرین کننده های مصنوعی، غذاهای غنی از هیستامین و MSG هستند که به چند مورد اشاره می کنیم.
حرف آخر
میگرن یک اختلال پیچیده مزمن با چندین مکانیزم است که درمان را به چالش می کشد. درمان پیشگیرانه می تواند میزان میگرن و استفاده از داروهای امداد را کاهش دهد اما برای حداکثر پاسخ 2-6 ماه فرصت می دهد.
داروهای تغذیه ای شامل مکمل ها و غذاهایی هستند که در پیشگیری از میگرن مفید هستند و به دلیل تحمل و ایمنی برای بسیاری گزینه جذابی هستند.
در مورد استفاده از عوامل جایگزین مانند ویتامین ها، مواد معدنی و داروهای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search