رژیم غذایی

مزایای روغن پونه کوهی برای سرماخوردگی و آنفولانزا

مزایای روغن پونه کوهی برای سرماخوردگی و آنفولانزا

اگر سیستم ایمنی بدن شما تحت حمله ویروس سرماخوردگی، آنفلوانزا، عفونت های تنفسی یا هر بیماری دیگری قرار دارد روغن پونه کوهی یکی از بهترین درمان های طبیعی است.

این به دلیل خاصیت خلط آور، ضد التهاب، ضد باکتری، ضد عفونی کننده و آنتی اکسیدان است. فراتر از آن، روغن پونه کوهی هم علائم و هم عفونت های اساسی را درمان می کند.

روغن پونه کوهی چیست؟

روغن پونه کوهی از برگهای خشک گیاه پونه کوهی تقطیر می شود که متداولترین نوع آن با نام Origanum vulgare شناخته می شود. بومی منطقه مدیترانه است روغن پونه کوهی هزاران سال است که در طب سنتی استفاده می شود و اکنون به طور گسترده ای در دسترس است. این رنگ زرد تیره است و رایحه بسیار قوی دارد به همین دلیل برخی افراد استفاده از آن را در کاربردهای آشپزی انتخاب می کنند. با این حال، به عنوان یک روغن درمانی، روغن پونه کوهی را می توان به صورت موضعی استفاده کرد به صورت زیر زبانی استفاده کرد به صورت خوراکی مصرف کرد یا استنشاق کرد همه اینها می توانند لیستی چشمگیر از مزایا را ارائه دهند.
این اثرات سالم روغن پونه کوهی برای سرماخوردگی و آنفولانزا را می توان ناشی از مقادیر بالای تیمول و کارواکرول دانست که ترکیبات فنلی آنتی اکسیدان هستند و همچنین اسید رزمارینیک، انواع ترپن ها، روی، کلسیم، پتاسیم، ویتامین A و ویتامین C از جمله دیگران.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

همچنین بخوانید: فواید پونه کوهی چیست

فواید روغن پونه کوهی برای سرماخوردگی و آنفلوآنزا

اگر به نظر می رسد سیستم ایمنی بدن شما بخصوص در فصل سرما دائماً مورد حمله قرار گرفته است باید شروع به استفاده از روغن پونه کوهی برای علائم سرماخوردگی و آنفولانزا کنید زیرا حاوی ترکیبات مختلفی است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

کارواکرول

قوی ترین ترکیب در روغن پونه کوهی کارواکرول است و همچنین بیشترین غلظت را در این روغن دارد. این ماده فعال با داشتن خواص ضد میکروبی متعدد، دلیل اصلی شهرت این روغن در از بین بردن علائم سرماخوردگی و آنفولانزا است. در حقیقت، کارواکرول شناخته شده است که از غشای سلولی بیرونی باکتری ها عبور می کند و به آنها اجازه می دهد توسط سیستم ایمنی بدن خنثی شوند.

ویتامین سی

در سطح جهانی به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن شناخته می شود ویتامین C به مقدار متوسط در روغن پونه کوهی یافت می شود جایی که می تواند تولید سلول های سفید خون را برای مقابله با گسترش ویروس سرماخوردگی یا عفونت باکتریایی تحریک کند. ویتامین C همچنین التهاب را تسکین می دهد و به عنوان یک آنتی اکسیدان برای تسکین فشار روی سیستم ایمنی بدن عمل می کند. سرانجام، این ماده در سنتز کلاژن نقش دارد که توسط آن بهبودی و ترمیم بافت ها به دنبال سرماخوردگی یا آنفولانزا افزایش می یابد.
ویروس ها مسئول سرماخوردگی و آنفولانزا هستند بنابراین آنتی بیوتیک ها قادر به درمان یا جلوگیری از این بیماری ها نیستند.

تیمول

استفاده از روغن پونه کوهی برای علائم سرماخوردگی بستگی زیادی به تیمول، ماده فعال ثانویه در این داروی طبیعی دارد. تیمول دارای خواص ضد قارچی و ضد عفونی کننده است که به سم زدایی و پاکسازی دستگاه تنفسی کمک می کند. همچنین شناخته شده است که باعث بهبودی می شود و از بافت دستگاه های تنفسی شما در برابر سرفه محافظت می کند.

ویتامین E

روغن پونه کوهی همچنین می تواند برای محافظت از اولین خط دفاعی بدن در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا – در پوست استفاده شود. روغن پونه کوهی با داشتن خواص ضد عفونی کننده، ضد انگلی و ضد قارچ، علاوه بر اثرات آنتی اکسیدانی ویتامین E، می تواند با جلوگیری از تسلط دائمی آن، از بروز علائم سرماخوردگی و آنفولانزا جلوگیری کند!

روزمارینیک اسید

این عنصر روغن پونه کوهی تعدادی از نقش های منحصر به فرد را در روند بهبود بازی می کند. از یک آنتی اکسیدان گرفته تا آنتی هیستامین، این اسید فرار می تواند پاسخ ایمنی بدن را تنظیم کرده و از استرس اکسیداتیو اضافی جلوگیری کند به این ترتیب دفاع طبیعی شما در برابر علائم سرماخوردگی و آنفولانزا عملکرد بهتری دارد.

روغن پونه کوهی برای سرماخوردگی

درمان شماره 1

5-4 قطره از این روغن را در لیوان آب پرتقال صبحگاهی خود مخلوط کنید یا آن را با روغن نارگیل مخلوط کنید. این کار برای رقیق شدن عطر و طعم انجام می شود زیرا طعم روغن پونه کوهی کاملاً قوی است.
روغن نارگیل را زیر زبان خود قرار دهید یا آب پرتقال را به طور معمول بنوشید.
این روند را 2-3 بار در روز تکرار کنید تا علائم سرماخوردگی شما از بین برود.

بیشتر بخوانید: 6 خواص پونه کوهی مبتنی بر شواهد علمی

درمان شماره 2

5-6 قطره روغن پونه کوهی را در قابلمه آب بخار ریخته و بخار را استنشاق کنید (در حالی که سر را با حوله می پوشانید).
این می تواند به سرعت ترکیبات معطر روغن پونه کوهی را به سیستم ایمنی بدن برساند در عین حال سینوس های شما را پاک کرده و فشار را کاهش می دهد.

روغن پونه کوهی برای سرفه

برای تسکین سرفه، روغن پونه کوهی بلغم و مخاط را برش می دهد التهاب دستگاه تنفسی را کاهش می دهد ویروس یا باکتری های ایجاد کننده سرفه را از بین می برد و باعث ترمیم بافت های منطقه می شود. وقتی بدن میزان انباشت زباله ای را که باید دفع شود تشخیص داد سرفه یکی از بهترین روش ها برای دفع سریع مواد زائد یا سموم است. با این حال، سرفه همچنین می تواند یک رفتار دردناک و تحریک کننده برای دستگاه تنفسی و سینه باشد.
سرفه معمولاً حاد یا مزمن است حالت اول نتیجه عفونت تنفسی است و دیگری ناشی از یک بیماری تنفسی طولانی مدت، مانند برونشیت یا آمفیزم است. روغن پونه کوهی می تواند جایگزین بسیار خوبی برای داروهایی باشد که اغلب برای تسکین این علائم توصیه می شوند. در حالی که ضد سرفه و سایر داروها می توانند نیاز به سرفه را تسکین داده و موجب تسکین شوند اما آنها اغلب در رفع علت اصلی ناکام می مانند. آنتی اکسیدان ها، ترکیبات ضد باکتری، مواد معدنی و ویتامین های موجود در روغن پونه کوهی در حمله به پاتوژن زمینه ای کمک می کند در حالی که بافت های آسیب دیده گلو را بهبود می بخشد التهاب قفسه سینه را تسکین می دهد و هرگونه احتقان را کاهش می دهد تا فشار و ناراحتی را کاهش دهد.

درمان شماره 1

شبها چند قطره روغن پونه کوهی به بالش خود اضافه کنید یا قبل از خواب چند قطره روغن رقیق شده (1 قسمت روغن پونه کوهی: 3 قسمت روغن حامل) روی سینه خود بمالید.
ترکیبات معطر موجود در روغن پونه کوهی می تواند به کاهش فشار و تحریک قفسه سینه کمک کند و تا صبح شما را بدون سرفه کند.

درمان شماره 2

4-5 قطره روغن پونه کوهی را با یک قاشق چای خوری روغن نارگیل مخلوط کنید و این مخلوط قوی را 2-3 بار در روز بنوشید.
این به سیستم ایمنی بدن شما باعث افزایش مداوم ترکیبات ضد ویروسی و ضد باکتریایی می شود در عین حال تسکین دهنده سرفه در تمام روز است.
احتیاط: برخی از عوارض جانبی در استفاده از روغن پونه کوهی وجود دارد از جمله ناراحتی معده، تحریک موضعی، واکنش های آلرژیک و عوارض ناشی از بارداری. قبل از استفاده از روغن پونه کوهی برای علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا، در مورد هر گونه خطرات احتمالی با پزشک صحبت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search