رژیم غذایی

6 فواید بالقوه فلفل کاین برای سلامتی

فواید بالقوه فلفل کاین

فلفل کاین که با نام علمی Capsicum annuum شناخته می شود، متعلق به خانواده گیاه Solanaceae یا شب بو است که شامل گوجه فرنگی، بادمجان و سیب زمینی نیز می شود.

آنها نوعی فلفل چیلی هستند و به لطف ترکیبی به نام کپسایسین طعم نسبتاً تند دارند.
فلفل تند مانند فلفل قرمز ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد، اما تحقیقات در مورد فواید سلامتی بالقوه مربوط به مصرف فلفل قرمز به طور خاص محدود است.
توجه داشته باشید که کپسایسین، ترکیبی که به فلفل دلمه ای طعم تند می بخشد، زمانی که به صورت مکمل مصرف شود، با برخی از فواید سلامتی مرتبط است.
با این حال، از آنجایی که تحقیقات مربوطه به طور خاص فلفل کاین را بررسی نکرده است، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.
با این وجود، افزودن فلفل کاین به رژیم غذایی شما ممکن است از چند جهت برای سلامتی شما مفید باشد.
در اینجا 6 مزیت بالقوه فلفل کاین به همراه نکاتی در مورد نحوه استفاده از آن آورده شده است.

1. حاوی چندین ماده مغذی مهم است

فلفل کاین و انواع دیگر فلفل تند منبع غلیظی از بسیاری از مواد مغذی هستند و می توانند افزودنی سالم به رژیم غذایی شما باشند.
در اینجا تقسیم بندی تغذیه ای برای یک فلفل قرمز تند 45 گرمی آمده است:
کالری: 18
پروتئین: 0.8 گرم
چربی: 0.2 گرم
کربوهیدرات: 3.9 گرم
فیبر: 0.7 گرم
ویتامین ث: 72درصد از DV
پروویتامین آ: 48درصد از ارزش روزانه (DV)
ویتامین ب 6 : 13٪ از DV
ویتامین کا: 5٪از DV
همانطور که می بینید، فقط یک فلفل چیلی مقدار قابل توجهی از مواد مغذی را فراهم می کند.
فلفل چیلی مانند فلفل قرمز به ویژه سرشار از پروویتامین A کاروتنوئیدها و ویتامین C است.
ویتامین A به دو شکل وجود دارد: پروویتامین A و ویتامین A از پیش ساخته شده.
کاروتنوئیدهای پروویتامین A موجود در کاین شامل آلفا کاروتن و بتا کاروتن است که بدن می تواند آنها را به شکل فعال ویتامین A تبدیل کند.
ویتامین A یک ماده مغذی ضروری است که در بسیاری از جنبه های سلامتی نقش دارد. به عنوان مثال، ضروری است برای:
عملکرد سیستم ایمنی بدن
بینایی
تولید مثل
رشد و توسعه
سلامت استخوان
به علاوه، فلفل های تند مانند فلفل دلمه ای سرشار از ویتامین C هستند.
فقط یک فلفل چیلی 45 گرمی 72 درصد از این ماده مغذی را تامین می کند. مانند ویتامین A، ویتامین C نیز برای سلامت سیستم ایمنی ضروری است. همچنین نقش مهمی در تولید کلاژن، جذب آهن و سنتز انتقال دهنده های عصبی دارد.
علاوه بر این، فلفل های تند مانند فلفل کاین مواد مغذی مانند B6، ویتامین K، پتاسیم و منیزیم را تامین می کنند.
با وجود اینکه فلفل کاین مغذی است، اکثر مردم به دلیل طعم تند و تیزشان فقط می توانند بخش کوچکی از آن را تحمل کنند. با این حال، مصرف مقادیر کمی کاین به طور منظم می تواند به بهبود مصرف برخی از مواد مغذی کمک کند.
خلاصه
فلفل چیلی مانند فلفل دلمه ای حاوی مقادیر زیادی از مواد مغذی از جمله ویتامین C و پروویتامین A است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. منبع کپسایسین

بسیاری از فواید سلامتی نسبت داده شده به فلفل تند مانند فلفل کاین به محتوای کپسایسین آنها مرتبط است. فلفل ها حاوی ترکیبات مختلفی به نام کپسایسینوئیدها هستند، اما کپسایسین فراوان ترین آنهاست.
هنگامی که آن را به شکل مکمل با دوز بالا مصرف می کنید یا آن را به صورت موضعی استفاده می کنید، کپسایسین ممکن است چندین فواید سلامتی داشته باشد، از جمله:
مسکن درد
بهبود عملکرد ورزشی
سطح قند خون را کاهش می دهد
با این حال، تحقیقات در مورد اثرات مصرف مکمل‌های کپسایسین کاملاً محدود است و شواهد بیشتری از استفاده از کاربردهای موضعی کپسایسین مانند کرم‌های حاوی کپسایسین حمایت می‌کنند.
تحقیقات همچنین نشان می دهد که کپسایسین دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. با این حال، مشخص نیست که آیا مقدار کپسایسین مصرف شده در وعده های معمولی فلفل دلمه ای و سایر فلفل های تند فواید معنی داری دارد یا خیر.
حتی اگر کپسایسین موجود در فلفل دلمه ای احتمالاً فوایدی را ارائه می دهد، تحقیقات بیشتری برای درک کامل اینکه چگونه کپسایسین به دست آمده از اندازه های معمولی فلفل قرمز بر سلامتی تأثیر می گذارد، مورد نیاز است.
خلاصه
ترکیبی به نام کپسایسین در فلفل دلمه ای ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد. با این حال، مطالعات موجود بر روی مکمل‌های کپسایسین خوراکی با دوز بالا و کاربردهای موضعی تمرکز دارند، نه مقادیر موجود در اندازه‌های معمولی فلفل تند.

3. همراه با ترکیبات گیاهی مفید

اگرچه کپسایسین شاید شناخته ‌شده‌ ترین ترکیب گیاهی موجود در فلفل کاین باشد، اما این فلفل حاوی ترکیبات گیاهی محافظ بسیار بیشتری است که ممکن است اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی در بدن داشته باشد.
به عنوان مثال، فلفل دلمه ای شامل موارد زیر است:
فلاونوئیدها
ویتامین سی
کاروتنوئیدها
همه اینها ممکن است به محافظت در برابر آسیب سلولی ناشی از استرس اکسیداتیو کمک کنند - عدم تعادل بین مولکول های آسیب رسان به نام رادیکال های آزاد و دفاع آنتی اکسیدانی در بدن.
مطالعه ای در سال 2015 نشان داد که انواع فلفل کاین، از جمله نوعی فلفل قرمز، بیشترین فعالیت آنتی اکسیدانی را در مقایسه با انواع دیگر فلفل ها، از جمله فلفل هابانرو نوع (C. chinense) دارند.
پیروی از یک رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی غنی از مواد مغذی و غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مانند فلفل می تواند به ارتقای سلامت مطلوب و افزایش دفاع آنتی اکسیدانی بدن شما کمک کند.
مطالعات نشان می‌دهد که مصرف یک رژیم غذایی غنی از غذاهای گیاهی که حاوی انواع آنتی‌اکسیدان‌ها هستند، ممکن است از برخی بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی محافظت کند و ممکن است به طولانی ‌تر شدن عمر شما کمک کند.
مصرف فلفل دلمه ای، همراه با سایر میوه ها و سبزیجات، راه هوشمندانه ای برای حفظ سلامت خود است و در عین حال ترکیبات گیاهی محافظ و مواد مغذی ضروری بدن را تامین می کند.
خلاصه
فلفل دلمه ای علاوه بر کپسایسین حاوی ترکیبات مفید دیگری از جمله کاروتنوئیدها و فلاونوئیدها است که دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند.

4. خوردن منظم فلفل تند ممکن است برای سلامت کلی مفید باشد

اگرچه مطالعات در مورد مصرف و سلامت فلفل کاین محدود است، برخی از مطالعات مصرف فلفل تند را به طور کلی با بهبود نتایج سلامت مرتبط می دانند.
محققان فکر می کنند که ترکیبات مفید موجود در فلفل تند، از جمله کپسایسین، ممکن است به کاهش التهاب و آسیب اکسیداتیو کمک کند، که می تواند به محافظت در برابر برخی بیماری ها، از جمله بیماری قلبی کمک کند.
به عنوان مثال، یک مطالعه ایتالیایی در سال 2019 که شامل 22811 بزرگسال بود، نشان داد که مصرف منظم فلفل چیلی با خطر کمتر مرگ ناشی از بیماری قلبی مرتبط است.
برخی از محققان پیشنهاد می کنند که کپسایسین ممکن است جنبه های خاصی از سلامت قلب و عروق، از جمله عملکرد رگ های خونی را بهبود بخشد، اما مطالعات بیشتری برای تایید این مزیت بالقوه مورد نیاز است.
یک بررسی بزرگ در سال 2021 از چهار مطالعه مشاهده‌ای نشان داد که مصرف فلفل چیلی با کاهش خطر مرگ به هر دلیلی مرتبط است.
مطالعات دیگر همچنین مصرف فلفل چیلی را با خطر کمتر مرگ و میر ناشی از همه علل مرتبط می دانند.
اگرچه این یافته‌ها دلگرم ‌کننده هستند، اما این بدان معنا نیست که خوردن روزانه یک فلفل چیلی از شما در برابر ابتلا به بیماری‌های مزمن محافظت می ‌کند. این به سادگی به این معنی است که برخی از مطالعات ارتباط بین مصرف فلفل چیلی و برخی از مزایای بالقوه سلامتی را پیدا کرده اند.
اگر می‌خواهید سلامت خود را بهبود ببخشید، بهتر است به جای تمرکز روی یک غذا، مانند فلفل چیلی، رژیم غذایی خود را به طور کلی بررسی کنید.
خوردن سبزیجات و میوه های بیشتر، خواب کافی، کاهش استرس و فعالیت منظم برای محافظت از سلامتی شما بسیار مهم تر از افزودن هر ماده غذایی خاص به رژیم غذایی است.
خلاصه
برخی از مطالعات مصرف منظم فلفل تند را با کاهش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی مرتبط دانسته اند.

5. می تواند غذای شما را بدون نیاز به نمک اضافه طعم دار کند

اگرچه نمک زمانی که آن را در مقادیر کم می خورید برای شما مضر نیست، مصرف بیش از حد نمک می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد و حتی ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری ها مانند فشار خون بالا و بیماری قلبی را افزایش دهد.
جالب توجه است، استفاده از کاین برای طعم دادن به غذا ممکن است به کاهش مصرف نمک کمک کند.
یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که وقتی شرکت کنندگان فلفل کاین را به سوپ اضافه کردند، کمتر تمایل به نمک داشتند، کمتر گرسنه بودند و 1 ساعت بعد از غذا احساس سیری بیشتری داشتند.
با این حال، این مطالعه نشان داد که به نظر می ‌رسد شرکت‌کنندگان پس از مصرف شیرینی و چربی بیشتر میل می‌ کنند. به همین دلیل، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا بفهمیم که کاین چگونه بر درک طعم و هوس تأثیر می گذارد.
اگر از نمک برای طعم دادن به غذا استفاده می ‌کنید، می ‌توانید کمی پودر فلفل کاین به آن اضافه کنید تا ببینید آیا به شما کمک می‌کند نمک کمتری مصرف کنید.
همچنین می توانید فلفل کاین تازه و ریز خرد شده را به دستور العمل هایی مانند املت و سس های سالاد اضافه کنید تا نیاز به نمک اضافه را کاهش دهید.
خلاصه
استفاده از فلفل هندی ممکن است به کاهش استفاده از نمک اضافه شده کمک کند، که می تواند برای سلامتی مفید باشد.

6. فوق العاده همه کاره در آشپزخانه

می توانید از فلفل کاین به روش های مختلفی استفاده کنید.
از فلفل دلمه‌ای تازه لذت ببرید یا آن‌ها را به غذاهای پخته شده اضافه کنید تا طعم خوبی پیدا کنید.
بعلاوه، می توانید از پودر فلفل کاین در تعدادی از دستور العمل ها، هم شیرین و هم شور استفاده کنید.
در اینجا چند روش برای استفاده از کاین وجود دارد:
کاین تازه ریز خرد شده را به سیب زمینی سرخ کرده اضافه کنید.
از کمی پودر کاین در خورش ها، فلفل قرمز و سوپ استفاده کنید.
کاین تازه پودر شده یا خرد شده را به محصولات پخته شده مانند نان ذرت و کیک شکلاتی اضافه کنید.
کمی پودر کاین را در غذاهای تخم مرغی مانند فریتاتا و املت مخلوط کنید.
کمی پودر کاین را در هات چاکلت خود بپاشید تا تند شود.
از کاین تازه یا پودر شده در سس ها و مارینادها استفاده کنید.
سس تند خود را با کاین و چند ماده ساده دیگر درست کنید.
اگر در استفاده از فلفل تند مانند کاین تازه کار هستید، مهم است که با مقدار کمی شروع کنید. این فلفل ها کاملا تند هستند و به راحتی می توانند بر طعم یک غذا غلبه کنند، بنابراین نمی خواهید در مصرف آن زیاده روی کنید.
هنگام کار با فلفل کاین یا هر فلفل تند دیگری در آشپزخانه، پس از دست زدن به آنها از دست زدن به چشمان خود خودداری کنید. فلفل دلمه ای ممکن است چشم و پوست شما را تحریک کند، بنابراین پس از خرد کردن یا دست زدن به آن ها، دست های خود را کاملا بشویید.
همچنین، اگر غذاهای تند باعث ناراحتی معده یا سوزش سر دل می شوند، ممکن است بخواهید از مصرف کاین اجتناب کنید، به خصوص در دوزهای زیاد.
اندازه های معمولی فلفل کاین تازه و پودر شده بی خطر هستند. با این حال، مصرف مکمل‌های فلفل قرمز با دوز بالا با عوارض جانبی خطرناکی در برخی افراد از جمله ضربان قلب نامنظم و افزایش فشار خون مرتبط است.
به نظر می رسد مکمل های فلفل قرمز با دوز بالا حداقل در دو مورد مستند منجر به حمله قلبی شده است، بنابراین احتمالاً بهتر است از این نوع مکمل ها اجتناب کنید.
خلاصه
شما می توانید از فلفل هندی در بسیاری از دستور العمل ها استفاده کنید. اگرچه مصرف آن در مقادیر معمولی بی خطر است، مکمل های فلفل قرمز با دوز بالا در برخی افراد با عوارض جانبی خطرناکی همراه بوده است.
کلام پایانی
فلفل کاین یک فلفل نسبتا تند است که به طرز شگفت انگیزی مغذی است.
این منبع عالی از پروویتامین A و ویتامین C است. به علاوه، حاوی انواع ترکیبات گیاهی محافظ مانند کپسایسین و فلاونوئیدها است.
برخی از مطالعات مصرف فلفل تند را به طور کلی با کاهش خطر مرگ و میر مرتبط دانسته اند و برخی از محققان پیشنهاد کرده اند که ترکیبات گیاهی موجود در فلفل قرمز ممکن است برای سلامت قلب مفید باشد.
با این حال، تحقیقات در مورد فواید خاص فلفل هندی در حال حاضر محدود است و مطالعات بیشتری برای ارزیابی اینکه چگونه مصرف فلفل قرمز ممکن است بر سلامت شما تأثیر بگذارد، مورد نیاز است.
اگر به دنبال راهی جدید برای طعم دادن به غذای خود و طرفدار ادویه هستید، سعی کنید از فلفل کاین تازه یا پودر شده در دستور غذای بعدی خود استفاده کنید.

در ادامه بخوانید: سبزیجات قرمز مفید برای سلامت

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search