رژیم غذایی

رژیم غذایی در پیشگیری از بیماری سنگ کلیه

امروزه سنگ‌های کلیه در بین افراد جامعه از شیوع بالایی برخوردار است و معمولا در سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی شیوع بالاتری دارد و مردان ۳ برابر بیشتر از زنان مبتلا به سنگ کلیه می شوند این بیماری در خانواده هایی که دارای بیماری سنگ کلیه هستند شایع تر است. سنگ کلیه انواع مختلفی مانند ( سنگ‌های کلسیمی ( اگزالات کلسیم و فسفات کلسیم )، سنگ‌های اسید اوریک و سنگ‌های سیستینی ) دارد و شایع ترین نوع آنها سنگ های کلسیمی ( اگزالات کلسیم ) می باشد. اگر شما تا به حال سنگ کلیه داشته اید قطعا به یاد دارید که درد ناشی از آن می تواند غیر قابل تحمل باشد

برای بسیاری سنگ کلیه فقط یک بار اتفاق می افتد و در حدود نیمی از افرادی دیگر هم به نظر می رسد بدون اقدامات پیشگیرانه، بعد از هفت سال مجدد تشکیل شود جلوگیری از سنگ کلیه پیچیده نیست هنگامی که مواد شیمیایی خاص در ادرار به اندازه کافی متراکم می شوند به صورت بلورهای در می آیند این بلورها رشد کرده و به توده های بزرگتر ( سنگ ) تبدیل می شود که اگر این سنگ در جایی از مسیر ادراری گیر کند سبب بلوک جریان ادرار شده و این وضعیت باعث درد می شود.
پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه ممکن است شامل ترکیبی از تغییرات در سبک زندگی و مصرف داروها باشد.

تغییر در شیوه زندگی

دریافت آب کافی - در طول روز آب بنوشید برای افراد با سابقه سنگ کلیه، باید حدود 2.5 لیتر خروجی ادرار در روز داشته باشید با این خروجی ادرار معلوم می شود که آیا شما به اندازه کافی آب نوشیده اید اگر شما در آب و هوای گرم و خشک زندگی می کنید و یا در حال ورزش هستید ممکن است نیاز به مصرف آب بیشتری برای تولید ادرار به اندازه کافی داشته باشید ممکن است از برخی نوشیدنی ها شامل مرکبات ( مانند لیموناد و آب پرتقال ( استفاده شود که سیترات موجود در این نوشیدنی به جلوگیری از تشکیل سنگ کمک می کند. بسیار مهم است که برای داشتن یک ادرار رقیق جهت جلوگیری از ضایعات مواد تشکیل دهنده سنگ کلیه، نوشیدن آب لازم است شما با نگاه کردن به رنگ ادرار می توانید متوجه رقت ادرار شوید ادرار تیره تر نشانه غلیظ تر بودن آن است ادرار  معمولا در صبح به رنگ زرد تیره است نوشیدن چای، قهوه و آب میوه می تواند مصرف مایعات را کاهش دهد اما خوردن آب گزینه سالم تری است و بهترین راه حل برای جلوگیری از توسعه سنگ کلیه است. توجه داشته باشید دریافت زیاد مایعات تا حدودی خطر بروز سنگ‌های کلیوی را کاهش می‌دهد.
در سنگ های اگزالاتی - اگر بدن شما تمایل به تشکیل سنگ های اگزالات کلسیم دارد توصیه می شود غذاهای غنی از اگزالات مانند ( ریواس، چغندر، بامیه، اسفناج، مارچوبه، سیب زمینی شیرین، آجیل، چای، انواع توت ها، تره فرنگی، جعفری، کرفس، شکلات، محصولات سویا، غلات مانند ( جو و جوانه گندم )، بادام، بادام زمینی و آجیل ( cashew ) را کمتر بخورید.
رژیم غذایی با نمک و پروتئین حیوانی پایین را انتخاب کنید مقدار نمک را کاهش دهید و منابع پروتئینی غیر حیوانی مانند حبوبات را انتخاب کنید.
کاهش سدیم - یک رژیم غذایی پر سدیم می تواند سنگ کلیه را آغاز کند زیرا باعث افزایش مقدار کلسیم در ادرار می شود بنابراین یک رژیم غذایی کم نمک برای افراد مستعد سنگ کلیه توصیه می شود. دستورالعمل های کنونی نشان می دهد کل مصرف سدیم روزانه را به 2300 میلی گرم محدود کنید و اگر سدیم در گذشته به تشکیل سنگ کلیه کمک کرده است سعی کنید مصرف روزانه خود را به 1500 میلی گرم کاهش دهید که برای فشار خون و قلب شما نیز خوب است.
محدود کردن پروتئین حیوانی - خوردن پروتئین حیوانی بیش از حد مانند ( گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ و غذاهای دریایی ) سبب افزایش سطح اسید اوریک و می تواند به سنگ کلیه منجر گردد .یک رژیم غذایی با پروتئین بالا سطح سیترات (مواد شیمیایی ) در ادرار را کاهش می دهد که به پیشگیری از تشکیل سنگ کمک می کند اگر مستعد ابتلا به سنگ هستید مصرف گوشت روزانه خود را  کاهش دهید.
خوردن کلسیم - خوردن غذاهای غنی از کلسیم را ادامه دهید مگر آنکه پزشک مصرف آن را برای شما ممنوع کند زیرا کلسیم برای حفظ سلامت استخوان و دندان ها بسیار مهم است اما مکمل های کلسیم را با احتیاط مصرف کنید کلسیم در مواد غذایی اثری در خطر ابتلا به سنگ های کلیوی ندارد دریافت کلسیم خیلی کم در رژیم غذایی می تواند سبب افزایش میزان اگزالات و باعث سنگ کلیه شود. برای جلوگیری از این مشکل، مطمئن شوید که با توجه به سن شما میزان مناسب کلسیم  دریافت می کنید در برخی از مطالعات انجام شده در ارتباط با مصرف مکمل های کلسیم مردان 50 ساله و بالاتر باید 1000 میلی گرم کلسیم در روز به همراه 800 تا 1000 واحد بین المللی ( IU ) ویتامین D دریافت کنند

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

داروها در پیشگیری از سنگ کلیه

داروها می توانند مقدار مواد معدنی و اسید در ادرار را کنترل کنند و ممکن است در افرادی با سابقه تشکیل انواع خاصی از سنگ کلیه سودمند باشد نوع داروی تجویز شده به نوع سنگ کلیه شما بستگی دارد در اینجا به برخی از داروها اشاره می شود.
سنگ های کلسیم - برای کمک به جلوگیری از تشکیل سنگ های کلسیمی ، پزشک شما ممکن است یک دیورتیک تیازیدی و یا حاوی فسفات تجویز کند.
سنگ اسید اوریک - پزشک ممکن است آلوپورینول (Zyloprim, Aloprim ) به منظور کاهش سطوح اسید اوریک در خون و ادرار و دارو برای قلیایی کردن ادرار تجویز کند در برخی موارد، آلوپورینول و یک عامل alkalinizing ممکن است سنگ های اسید اوریک را حل کنند.
سنگ استرویت - برای جلوگیری از سنگ struvite پزشک ممکن است توصیه کند که ادرار خود را عاری از باکتری ( عامل عفونت ) نگه دارید استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها در دوز های مصرفی کوچک ممکن است در رسیدن به این هدف کمک کند برای نمونه، پزشک ممکن است یک آنتی بیوتیک قبل و بعد از عمل جراحی برای درمان سنگ کلیه توصیه کند.
سنگ های سیستین - درمان سنگ های سیستین می تواند دشوار باشد. پزشک ممکن است توصیه کند که مایعات بیشتری بنوشید به طوری که ادرار شما خیلی بیشتر شود در صورتی که به تنهایی کمکی نکرد ممکن است یک دارو  برای کاهش مقدار سیستین ادرار تجویز کند.
مطالعات نشان داده اند که برخی مردان با مصرف دوزهای بالای ویتامین C ( به صورت مکمل ) در معرض خطر سنگ کلیه می باشد. و این ممکن است به این دلیل باشد که بدن ویتامین C را به اگزالات تبدیل می کند.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (4)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. مریم

لطفا توضیح دهید چرا در بیماران کلیوی فسفات زیاد میشود ؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    مریم

علت فسفر بالا در بیماران کلیوی
فسفر یک ماده معدنی موجود در استخوان های شما می باشد همراه با کلسیم، فسفر نیز برای ساختن استخوانهای قوی و سالم و همچنین سالم نگه داشتن سایر قسمت های بدن شما مورد نیاز است. کلیه در حالت عادی می تواند فسفر اضافی در خون...

علت فسفر بالا در بیماران کلیوی
فسفر یک ماده معدنی موجود در استخوان های شما می باشد همراه با کلسیم، فسفر نیز برای ساختن استخوانهای قوی و سالم و همچنین سالم نگه داشتن سایر قسمت های بدن شما مورد نیاز است. کلیه در حالت عادی می تواند فسفر اضافی در خون خود حذف کند هنگامی که شما بیماری مزمن کلیه ( CKD ) دارید کلیه های شما نمی تواند به خوبی فسفر اضافی را حذف کنند و فسفر بالا می رود هنگامی که GFR در نارسایی کلیه افت می کند کلیرانس فسفر به طور قابل توجهی کاهش می یابد و منجر به احتباس فسفر می شود که با آن هیپرفسفاتمی می گویند.
این فسفر اضافی می تواند به بدن شما صدمه بزند فسفر اضافی باعث تغییراتی در بدن شده و کلسیم اضافی را از استخوان های شما خارج کرده و آنها را ضعیف می سازد فسفر و کلسیم بالا نیز منجر به رسوب کلسیم خطرناک در رگ های خونی، ریه ها، چشم ها و قلب می شود توجه داشته باشید که فسفر و کلسیم برای کنترل سلامت کلی شما بسیار مهم است.
سطح فسفر نرمال 2.5 - 4.5 میلی گرم / دسی لیتر است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. سید اسماعیل افضلی

با سلام من دختری 7 ساله دارم که مدتی است به طور اتفاقی با آزمایش ادرار انجام شده درآ خون مشاهده شده البته مدتی است که به طور متناوب در ناحیه شکم احساس درد می کند در سونوگرافی هیچ گونه علامتی محرز نشده در آزمایش مجدد ادرار وخون مقدار کراتینین...

با سلام من دختری 7 ساله دارم که مدتی است به طور اتفاقی با آزمایش ادرار انجام شده درآ خون مشاهده شده البته مدتی است که به طور متناوب در ناحیه شکم احساس درد می کند در سونوگرافی هیچ گونه علامتی محرز نشده در آزمایش مجدد ادرار وخون مقدار کراتینین 152ومقدار کلسیم ادرار 11/7 وکلسیم/کراتینین 08/. مقدار RBC 2-3ومقدارWBC 1-2ومقدار کریستال amorphous ureates به مقدارmanyومقدار Hb traceومقدار ESRدر خون 9بوده ووزن مخصوص1/030ومقدار باکتری در ادرارA FEW گزارش شده البته زمانی که از شکم درد شکایت می کرد در آزمایش اورژانسی ادرار مقدار آر بی سی 10 -15 بود لطفا در خصص مشل دخترم مبنی بر وجود خون در ادرار راهنمایی کنید البته در آزمایشهای دوران کودکی که دقت کردم مقدار آر بی سی در ادرار او نیز بوده که ما متوجه این مقادیر نشدیم به میزان کم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 


با سلام
برای تشخیص بیماری باید دختر خود را به نزد متخصص نفرولوژی ببرید ممکن است کلیه سنگ ساز باشد و شن های ریزی دارد که در مواقعی که دل درد دارد دفع می شود که همراه با خون است و مشکلات دیگری مانند سیستیت مثانه لذا نیاز به بررسی دارد

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search