رژیم غذایی

اثرات کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین Dاگر شما از نور خورشید اجتناب کنید و یا از آلرژی نسبت شیر رنج می برید و یا به یک رژیم غذایی گیاهخواری صرف پایبند هستید شما ممکن است در معرض خطر کمبود ویتامین D باشید. این ویتامین به نام ویتامین آفتاب شناخته شده است ویتامین D با قرار گرفتن پوست، در معرض آفتاب و همچنین به طور طبیعی در غذاهایی مانند ( ماهی، روغن کبد ماهی و زرده تخم مرغ و لبنیات و غلات و محصولات غنی شده ) وجود دارد.

ویتامین D برای داشتن استخوان های قوی ضروری است زیرا این کمک می کند تا بدن کلسیم را از رژیم غذایی بدست آورد. به طور سنتی، کمبود ویتامین D سبب نرمی استخوان می شود یک بیماری که در آن بافت استخوان به درستی مینرالیزه نشده و منجر به داشتن استخوانهای نرم و با بد شکلی اسکلتی همراه است.

1 از 4 قسمت: نگاهی مجدد به کمبود ویتامین D

یک مطالعه در ایالات متحده نشان داد بیش از 75 درصد از افراد مورد مطالعه سطح ناکافی ویتامین D در خون خود داشتند. کمبود ویتامین D با افزایش خطر بروز بیماری های جدی در ارتباط است. کاهش سطح ویتامین با سرطان، بیماری های قلبی و عروقی، آرتروز و بیماریهای اتوایمیون همراه است. کمبود همچنین با بیماری ام اس، دیابت نوع 1، افسردگی مرتبط است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2 از 4 قسمت: خطرات شیوه زندگی در کمبود ویتامین D

شیوه زندگی شما ممکن است شما در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار دهد.
بدن ما ویتامین D را نمی سازد بنابراین باید آن را از محیط  دریافت کنیم. منبع اصلی ویتامین D از خورشید است اما ما همچنین می توانیم آن را از برخی از غذاها دریافت کنیم.
شیوه زندگی، نژاد، سن و عوامل دیگر می تواند شما را در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار دهد. اگر شما متناسب با هر یک از توضیحات زیر باشید شما ممکن است به دریافت بیشتر ویتامین نیازداشته باشید.
شما از نور خورشید اجتناب می کنید - خورشید علت اصلی پیری زودرس روی پوست است و همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. این جای تعجب نیست که بسیاری از مردم تلاش می کنند از نور خورشید دور باشند و به همه توصیه می شود از کرم های ضد آفتاب به صورت روزانه استفاده کنند. در حالی که اجتناب از اشعه UV می تواند به سالم و جوان نگه داشتن پوست کمک کند و این کار  می تواند شما را از منبع اصلی ویتامین D محروم کند.
اگر شما در عرض های جغرافیایی شمالی زندگی می کنید - کسانی که در کشورهای شمالی ( شمال به موازات 37 ) زندگی می کنند به دلیل زاویه نور خورشید در ماه های زمستان، بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین D هستند یک مطالعه که در مجله تغذیه به چاپ رسیده نشان می دهد مردمی که در نیمه شمالی ایالات متحده و کانادا زندگی می کنند ویتامین D ناکافی در خون خود دارند. محققان در مجله بین المللی سلامت Circumpolar، همچنین چالش های کمبود ویتامین D در افراد ساکن در عرضهای جغرافیایی شمالی را بحث کرده اند. آنها می گویند مردمی که در عرض های جغرافیایی شمالی زندگی می کنند باید مصرف مکمل های ویتامین D را در ماه های زمستان در نظر بگیرند.
شما از یک رژیم گیاهی استفاده می کنید - تعداد کمی از غذاها منابع خوب طبیعی از ویتامین D هستند. بهترین گزینه غذاهای حیوانی مانند ماهی های چرب و روغن کبد ماهی می باشد. زرده کبد، پنیر، تخم مرغ و گوشت گاو نیز حاوی مقادیر کمی ویتامین هستند. اگر شما از یک رژیم گیاهی بخورید شما این مواد غذایی را مصرف نکنید بنابراین شما ممکن است در معرض خطر بیشتری از کمبود ویتامین D قرار گیرید. شما می توانید غذاهای غنی شده مانند غلات و آب پرتقال بخورید اما نمی تواند به اندازه کافی ویتامین D روزانه شما را تامین کند.
شما دارای پوست تیره هستید -  زیرا ملانین بیشتری در پوست خود دارند ملانین توانایی پوست را در جذب ویتامین D از خورشید کاهش می دهد. یک مطالعه نشان داد که آمریکایی های آفریقایی تبار در معرض خطر کمبود ویتامین D از دیگر آمریکایی ها بوند. محققان اشاره کردند که رنگدانه ها تولید ویتامین D را در پوست کاهش می دهد.
شما سن بالای 65 سال دارید - در مجله انجمن پزشکی آمریکا، محققان تخمین زده اند که بین 40 و 100 درصد از سالمندان در آمریکا و اروپا دچار کمبود ویتامین D  هستند آنها همچنین دریافتند که سطح پایین ویتامین D با بیماری زوال عقل و دیگر اشکال زوال شناختی همراه است مطالعه کلینیک مایو همچنین اشاره کرد که حتی زمانی که سالمندان به طور منظم در معرض خورشید قرار گرفتن گیرند پوست آنها 75 درصد ویتامین D کمتر نسبت به بزرگسالان جوان تولید می کند.
شما چاق هستند - تعدادی از مطالعات نشان داده است که چاقی با کمبود ویتامین D در ارتباط است محققان در مجله تغذیه، اشاره کردند که سطح پایین ویتامین D در بیماران با چاقی بسیار رایج است یک مطالعه در مجله آمریکایی تغذیه بالینی، نشان داد که ویتامین D در افراد چاق جذب کمتری دارد.
شما یک بیماری گوارشی دارد - افراد مبتلا به بیماری کرون، بیماری سلیاک یا بیماری های دیگر که دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد ممکن است سطح پایین ویتامین D را تجربه کنند این بیماری جذب ویتامین D از منابع غذایی را برای بدن دشوار می کند.
شما مبتلا به بیماری مزمن کلیه هستید - اگر شما به این بیماری مبتلا هستید ممکن است در جذب و استفاده از ویتامین D در بدن مشکل ایجاد می شود و شما ممکن است نیاز به مکمل های ویتامین D داشته باشید.

3 از 4 قسمت: علائم و نشانه های کمبود ویتامین D

اگر شما ویتامین D پایین دارید آیا بدن شما دارای علائم می باشد؟
در حقیقت گفتن اینکه که شما دارای کمبود ویتامین D هستید بسیار دشوار است تا همین اواخر تنها راه کاملا مطمئن این است که یک آزمایش خون 20 نانوگرم در میلی لیتر (ng / ml) از ویتامین D در خون کافی در نظر گرفته می شد شواهد اخیر نشان می دهد که 30 نانوگرم در میلی لیتر و یا حتی 40 نانوگرم در  میلی لیتر ممکن است برای سلامت مطلوب مورد نیاز باشد .
اکثر مردم از کمبود ویتامین D آگاه نیستند زیرا معمولا علائم قابل ملاحظه ای تولید نمی کند با این حال، اگر دچار کمبود ویتامین D باشید علائم امکان پذیر است وعبارتند از:
درد عضله یا مفاصل و ضعف
درد استخوان
خستگی و بیزاری
افسردگی
عوامل خطر خود را بررسی و پس از آن با دکتر خود چک کنید یک آزمایش خون ساده می تواند به شما در کشف گام های بعدی کمک کند.

4 از 4 قسمت: چگونه کمبود ویتامین D را درمان می شود؟

درمان استاندارد برای کمبود ویتامین D استفاده از مکمل آن است هرچند که به نظر می رسد شما ممکن است با خوردن مواد غذایی مناسب بهبود یابید دانشمندان نشان داده اند که سطح ویتامین D برای تصحیح کمبود در بسیاری از غذاها خیلی کم است.
پژوهشگران در کلینیک مایو توصیه به مصرف مکمل ویتامین D 3 با دوز روزانه 800 تا 2000 واحد بین المللی می کنند. این موسسه پزشکی حد بالای ویتامین D 3 را روزانه 4000 واحد در نظر می گیرد اگر شما مکمل ویتامین D مصرف می کنید همیشه با یک وعده غذایی چرب مصرف کنید تا بهترین جذب را داشته باشد. اگر شما در معرض کمبود و یا هر گونه علائم قابل توجه هستید با پزشک خانوادگی خود صحبت کنید تا اگر شما نیاز به مکمل دارید در تعیین مقدار دوز مناسب و درمان به شما کمک کند.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search