رژیم غذایی

خواص چای سیاه

چای سیاه و سفید است برای بیش از 500 سال یک نوشیدنی محبوب است این یکی از چهار نوع اصلی چای است و حاوی آنتی اکسیدان و خواص درمانی بسیاری است. چای یک نوشیدنی رضایت بخش در هر زمان از روز است. برخی از انواع چای می تواند اثرات کافئین را فراهم کند در حالی که برخی دارای اثرات آرام بخش هستند. برخی دارای اثرات پروبیوتیک، که برای روده خوب است.

همچنین چای حاوی فلاونوئیدها، که بالقوه آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان ها می تواند به حفظ سلامت خوب سلول های شما کمک کنند و نیز می توانند خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب و حتی برخی از سرطانها را کاهش دهد.

چه چیزی باعث سیاهی چای سیاه است؟
چگونه آنتی اکسیدان ها چای آزاد می شوند؟
چای سیاه می تواند خطر سرطان را کاهش دهد؟
دریافت کافئین از چای سیاه
فواید دیگر چای سیاه عبارتند از:
عوارض جانبی چای سیاه

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه چیزی باعث سیاهی چای سیاه است؟

چهار نوع اصلی از چای ( سیاه، سبز، سفید و اولانگ ) که همه آنها از برگ گیاه کاملیا سیننسیس ساخته شده وجود دارد: چای سیاه و سبز اکثریت چای مصرفی در سراسر جهان را تشکیل می دهند. چای سیاه بطور قابل توجهی در اروپا و امریکا شمالی محبوب تر است در حالی که نیمکره شرقی به ویژه چین و ژاپن تمایل به چای سبز دارند.
چای سبز و چای سیاه و سفید بطور متفاوت آماده می شونددر حالی که چای سبز از برگ های چای خشک و بخار پز به زودی پس از برداشت ساخته می شود چای سیاه از برگ های چای که اکسید شده می باشند فرآیند اکسیداسیون از دو ترکیب، تیافلاوین و thearubigins تشکیل می شود که به چای طعم مشخص و رنگ سیاه می دهد و منافع سلامتی چای سیاه را دارد.

چگونه آنتی اکسیدان ها چای آزاد می شوند؟

خواص بالقوه آنتی اکسیدانی چای سبز بیش از دو برابر چای سیاه است.
کیسه های چای و شیر می تواند آنتی اکسیدان ها را مسدود کند.
بیشتر آنتی اکسیدان ها در دماهای بالاتر آزاد می شوند.
حتی چای سیاه بدون کافئین حاوی مقداری کافئین است.
چای سبز حاوی آنتی اکسیدان است و برای آزاد کردن آنتی اکسیدان ها نیاز به دم در دماهای بالاتر می باشد.
یک مطالعه که در بریتانیا منتشر شده نشان داد که آنتی اکسیدان چای سیاه حتی در دمای پایین آزاد می شود آب جوش در دمای نزدیک به جوش 90 درجه سانتیگراد می تواند تا ده برابر بالقوه آنتی اکسیدان را افزایش دهد.
این پژوهشگران همچنین دریافتند که چای کیسه ای می توانید از استخراج فلاونوئیدها جلوگیری کند اضافه کردن شیر به خصوص شیر کامل می تواند اثرات آنتی اکسیدانی چای سیاه را مسدود کند.

چای سیاه می تواند خطر سرطان را کاهش دهد؟

برخی ادعا می کنند که نوشیدن چای نه تنها می تواند به جلوگیری از بروز سرطان کمک کند بلکه میزان سلول های سرطانی در بدن را کاهش می دهد.
تحقیقات زیادی شده است که چای برای جلوگیری از سرطان تخمدان به طور خاص اختصاص دارد با این حال، آزمایش ها هنوز این اثر را ثابت نکرده است.
برخی شواهد نشان می دهد که ممکن است در کاهش خطر سرطان های دیگر، از جمله رکتوم، روده، معده، ریه و سرطان سینه مفید باشد پزشکان ادعا می کند این ویژگی به علت پلی فنول ها و آنتی اکسیدان در چای سیاه است.

دریافت کافئین از چای سیاه

احتمالا همانطور که می دانید چای سیاه منبع خوبی از کافئین است. مقدار آن بستگی به قدرت چای دارد به طوری که 8 اونس در وعده می تواند بین 14 و 70 میلی گرم کافئین باشد. حتی چای بدون کافئین می تواند تا 12 میلی گرم کافئین داشته باشد.
چای سیاه می تواند به افزایش هوشیاری و تمرکز ذهن کمک کند این امکان وجود دارد که کافئین موجود در چای و قهوه خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش دهد.

فواید دیگر چای سیاه عبارتند از:

قلب شما زمینه دیگری است که چای سیاه نقش مفید در آن بازی می کند. با این حال کسانی که دارای بیماری قلبی هستند باید با احتیاط استفاده کنند شواهدی وجود دارد در کسانی که مشکلات قلبی ندارند می تواند خطر مسائل قلبی را کاهش دهد. این ممکن است به کاهش التهاب و لخته شدن خون کمک کند. شواهد کافی برای حمایت از نقش چای سیاه در کاهش وقوع بیماری عروق کرونر قلب وجود دارد. در یک مطالعه به این نتیجه رسیدند که حتی مصرف کنندگان چای با احتمال کمتر پس از حمله قلبی نسبت به کسانی که چای نمی نوشیدند می میرند.
ادعا می شود که چای ( و قهوه ) اضافی می تواند به جلوگیری از بروز دیابت نوع 2 کمک کنند بعضی از مردم ادعا می کنند که می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند هر چند در مطالعات هیچ مدرکی برای آن پیدا نشده است. چای سیاه می تواند به افزایش بهبود سلامت در پوکی استخوان، استفراغ، اسهال، سردرد، کاهش وزن، و سنگ کلیه کمک کند.

عوارض جانبی چای سیاه

در حالی که عوارض جانبی چای سیاه خفیف هستند محتوای کافئین در برخی افراد سبب عصبانیت و تحریک پذیری می شود. چای سیاه برای اکثر افراد بالغ بی خطر است مصرف چای سیاه بیش از حد، از جمله بیش از پنج فنجان در روز، می تواند به دلیل کافئین سبب عوارض جانبی شود این عوارض می تواند از خفیف تا جدی و شامل سردرد، عصبانیت، مشکلات خواب، استفراغ، اسهال، تحریک پذیری، نامنظم شدن ضربان قلب، لرزش، سوزش سر دل، سرگیجه، وزوز گوش، تشنج و گیجی شود
نوشیدن چای سیاه و سایر نوشیدنی های کافئین دار در همه زمان ها، به خصوص در مقادیر زیاد می تواند وابستگی روانی ایجاد نماید.
احتیاطهای خاص و هشدارها در مصرف چای سیاه
بارداری و شیردهی -  اگر باردار یا شیرده هستید چای سیاه در مقادیر کم احتمالا مضر نیست بیش از 2 فنجان در روز چای سیاه ننوشید این مقدار چای در حدود 200 میلی گرم کافئین را فراهم می کند مصرف بیش از این مقدار در دوران بارداری سبب افزایش خطر ابتلا به اثرات منفی سقط جنین و مشکلات دیگر از جمله نشانه های ترک کافئین در نوزادان و وزن پایین هنگام تولد می شود.
اگر شیر می دهید نوشیدن بیش از2  فنجان در روز چای سیاه ممکن است سبب تحریک و اجابت مزاج بیشتر در کودک شود.
کم خونی - مصرف چای سیاه در افراد مبتلا به فقر آهن ممکن است کم خونی را بدتر کند.
اختلالات اضطراب - کافئین موجود در چای سیاه ممکن است این شرایط را بدتر کند.
اختلالات خونریزی - برخی بر این باور هستند که کافئین موجود در چای سیاه ممکن است لخته شدن خون را کند نماید اگر شما یک اختلال خونریزی دهنده دارید در مصرف کافئین احتیاط کنید.
مشکلات قلبی - مصرف کافئین در چای سیاه می تواند سبب ضربان نامنظم قلب در برخی افراد شود اگر شما بیماری قلبی دارید در مصرف کافئین احتیاط کنید
دیابت - کافئین موجود در چای سیاه و سفید ممکن است روی قند خون تاثیر بگذارد. اگر شما مبتلا به دیابت هستید از چای سیاه و سفید با احتیاط استفاده کنید
اسهال - چای سیاه حاوی کافئین است کافئین موجود در چای سیاه به ویژه هنگامی که در مقادیر زیاد مصرف شود می توانند اسهال را بدتر کند.
سندرم روده تحریک پذیر ( IBS ) - چای سیاه حاوی کافئین است کافئین موجود در چای سیاه به ویژه هنگامی که در مقادیر زیاد مصرف شوند ممکن است علائم IBS را نیز بدتر کند.
گلوکوم - مصرف چای سیاه کافئین دار، فشار داخل چشم را افزایش می دهد افزایش در عرض 30 دقیقه رخ می دهد و به مدت حداقل 90 دقیقه طول می کشد.
شرایط حساس به هورمون از جمله سرطان پستان، سرطان رحم، سرطان تخمدان، اندومتریوز، فیبروئید رحم - چای سیاه ممکن است مانند استروژن عمل می کنند اگر شما دارای هر گونه شرایطی که ممکن است با قرار گرفتن در معرض استروژن بدتر شود هستید از مصرف چای سیاه اجتناب کنید.
فشار خون بالا - کافئین موجود در چای سیاه ممکن است فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا افزایش دهد.
استخوان شکننده ( پوکی استخوان ) - مصرف چای سیاه کافئین دار می تواند میزان کلسیم که از ادرار خارج می شود را افزایش دهد این ممکن است استخوان را تضعیف کند بیش از 300 میلی گرم کافئین در روز ( حدود 2 - 3 فنجان چای سیاه ) مصرف نکنید مصرف کلسیم اضافی ممکن است برای زیان کلسیم از دست رفته کمک کند زنان سالمند که به علت وضعیت ژنتیکی، ویتامین D استفاده می کنند باید کافئین را با احتیاط استفاده کنند

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. قاسم

سلام اقای دکتربنده هردوچشمام گلوکوم داره ازطرفی به چای خیلی معتادم میشه به فرماید

بنده درروزچه میزان چای مصرف کنم تافشارچشمم بالانره ممون میشم جواب بدید

  پیوست ها
 

  1. لیلا

سلام.ممنون بایت متنتون.جاهای دیگه نوشتن چای باعث کاهش فشار خون همه میشپد حتی باعث کاهش فشار خون افراد نبتلا به فشار خون.حال من نفهمیدوم باعث افزایش فشار خون میشه یا کاهشش

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    لیلا

مصرف چای می تواند فشار خون شما را افزایش دهد اما به گفته "مجله آمریکایی هیپرتنشن" فشارخون معمولاً به طور موقت و 45 تا 90 دقیقه بالا می ماند. اگر فشار خون بالا دارید ممکن است این عوارض حادتر باشد به ویژه اگر شما بتابلوکرها، متوپرولل یا پروپرانلل...

مصرف چای می تواند فشار خون شما را افزایش دهد اما به گفته "مجله آمریکایی هیپرتنشن" فشارخون معمولاً به طور موقت و 45 تا 90 دقیقه بالا می ماند. اگر فشار خون بالا دارید ممکن است این عوارض حادتر باشد به ویژه اگر شما بتابلوکرها، متوپرولل یا پروپرانلل را برای کنترل فشار خون بالا مصرف می کنید برای مطالعه دقیق فشار خون در خانه، اطمینان حاصل کنید که کاف دستگاه خود را به درستی تنظیم کنید حداقل 45 دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون چای، قهوه یا الکل مصرف نکنید. یک فنجان چای سیاه 8 اونس حاوی 42 تا 72 میلی گرم کافئین، بیش از چای سبز اما کمتر از میزان مشابه قهوه است مصرف 95 میلی گرم کافئین می تواند فشار خون شما را به 3 تا 14 امتیاز افزایش دهد بر اساس این ارزیابی، نوشیدن دو یا چند فنجان چای سیاه بیش از کافئین به اندازه کافی بر روی فشار خون شما تأثیر می گذارد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search