رژیم غذایی

اعتیاد به مواد غذایی - یک مشکل جدی با یک راه حل ساده

این مقاله حاوی اطلاعات دقیق در مورد اعتیاد به مواد غذایی است. این مقاله دقیقاً توضیح می دهد که آنچه که می خورید چگونه کار می کند و شما چگونه می توانید بر آن غلبه کنید. به نظر می رسد غذا خوردن سالم و از دست دادن وزن برای بسیاری از مردم کاملاً غیر ممکن است افراد بارها و بارها مقادیر زیادی از مواد غذایی ناسالم را با آنکه می دانند این مواد سبب آسیب به بدن می شود مصرف می کنند. حقیقت این است اثرات غذاهای خاص در مغز می تواند کاملا به اعتیاد منجر شود.

اعتیاد به مواد غذایی یک مشکل بسیار جدی است و یکی از دلایل اصلی برخی از افراد این است که آنها نمی توانند نسبت به مواد غذایی اطراف خود کنترل داشته باشند مهم نیست که چقدر سخت است ولی آنها باید سعی کنند.
اعتیاد به مواد غذایی چیست؟
چگونه این اعتیاد به مواد غذایی ایجاد می شود
نشانه های اعتیاد غذایی
اعتیاد غذایی یک مشکل جدی است
قانون اعتیاد - چرا شما ممکن است هرگز دوباره قادر به خوردن به طور معمول نباشید
چگونه بدانیم که این ترک ارزش را فداکاری دارد
خود را آماده ترک و تاریخ را تنظیم کنید

اعتیاد به مواد غذایی چیست؟

در اعتیاد به مواد غذایی به سادگی، فرد به تنقلات معتاد می شود همانطوریکه معتادان مواد مخدر به مواد مخدر معتاد می شوند. این شامل همان مناطق در مغز، همان انتقال دهنده های عصبی و بسیاری از علائم یکسان می باشد. اعتیاد به مواد غذایی نسبتا جدید ( بحث برانگیز ) است و هیچ آمار خوبی در مورد آن در دسترس نیست.
این بسیار شبیه به چندین اختلالات غذا خوردن، از جمله اختلال پرخوری، پرخوری عصبی، پرخوری اجباری و داشتن یک رابطه ناسالم با مواد غذایی است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه این اعتیاد به مواد غذایی ایجاد می شود

غذاهای آشغال فراوری شده یک اثر قدرتمند روی مراکز پاداش در مغز دارد که انتقال دهنده های عصبی مغز مانند دوپامین را درگیر می کند. مشکل سازترین غذاهای آشغال حاوی شکر یا آرد گندم تصفیه شده و یا هر دو آنها می باشد. اعتیاد به مواد غذایی به علت عدم اراده و یا چیزی شبیه به آن نیست اعتیاد توسط سیگنال شدید دوپامین "ربایش" بیوشیمی مغز ایجاد می شود. مطالعات بسیاری مبنی بر اینکه اعتیاد به مواد غذایی یک مشکل واقعی است وجود دارد.

نشانه های اعتیاد غذایی

هیچ آزمایش خون برای تشخیص اعتیاد به مواد غذایی در دسترس وجود ندارد. درست مانند دیگر اعتیاد ها، از روی علائم رفتاری تشخیص داده می شود.
در اینجا 8 علائم رایج در معتادان مواد غذایی عبارتند از:
1 - با وجود احساس سیری شما اغلب برای دریافت غذاهای خاص هوس می کنید.
2 - هنگامی که شروع به غذا خوردن می کنید با ولع می خورید و اغلب خودتان احساس می کنید خیلی بیشتر از آنچه که برایتان در نظر گرفته شده است می خورید.
3 - هنگامی غذا خوردن با ولع غذا می خورید و گاهی شما احساس بیش از حد خوردن دارید.
4 - شما اغلب احساس گناه بعد از خوردن غذاهای خاص دارید هنوز غذا خوردن پایان نیافته دوباره به زودی شروع به غذا خوردن می نمایید.
5 - شما گاهی اوقات بهانه در سر می سازید که در موقع هوس غذایی غذا بخورید.
6 - شما بارها و بارها سعی به ترک خوردن و یا مقرراتی ( شامل وعده های غذایی در روز ) در مورد غذاهای خاص تنظیم می کنید اما ناموفق بوده اید.
7 - شما اغلب مصرف مواد غذایی ناسالم را از دیگران مخفی کنید.
8 - شما احساس ناتوانی در کنترل مصرف مواد غذایی ناسالم دارید با وجود دانستن این که این غذاها باعث آسیب فیزیکی ( شامل افزایش وزن ) شما می شود.
اگر شما 4 - 5 مورد از این مشکلات را دارید احتمالا شما یک مشکل جدی با مواد غذایی دارید. اگر شما به 6 مورد یا بیشتر مبتلا هستید سپس شما به احتمال زیاد معتاد به مواد غذایی هستید.

اعتیاد غذایی یک مشکل جدی است

اعتیاد به مواد غذایی دقیقاً همان اعتیاد به مواد مخدر است.
علائم و فرایندهای فکری کاملا یکسان هستند. و فقط ماده مصرفی متفاوت است و عواقب اجتماعی اعتیاد غذایی شدید نیست.
اعتیاد به مواد غذایی می تواند سبب آسیب جسمی شود. این می تواند منجر بیماری های جدی مانند ( چاقی، دیابت نوع 2، بیماری های قلبی، سرطان، آلزایمر، آرتریت و افسردگی ) شود
اما شما باید برای ترک کردن، حتی به دلایل بزرگتر از برخی بیماری های ناآشنا در آینده دور فکر کنید و بدانید که اعتیاد به مواد غذایی نیز باعث خرابی زندگی شما می شود.

قانون اعتیاد - چرا شما ممکن است هرگز دوباره قادر به خوردن به طور معمول نباشید

همه ما نیاز به خوردن چیزی داریم در غیر این صورت ما از گرسنگی می میریم. اما هیچ کس نیاز به خوردن شکر، آرد گندم تصفیه شده یا هر یک از مواد غذایی آشغال مدرن که باعث از دست دادن کنترل می شود ندارد.
اکثر معتادان مواد غذایی هرگز قادر به خوردن تنقلات مانند مردم عادی نیستند این یک حقیقت سخت است.
اما اگر آنها با مدیریت، از خوردن غذاهای ماشه اجتناب کنند آنها باید قادر به خوردن غذای سالم و از دست دادن وزن بدون مشکلات باشد.
حقیقت این است قطع کامل تنها چیزی است که بطور قابل اعتماد بر ضد اعتیاد کار می کند بزودی قبول خواهید کرد که بزودی بهبود می یابید.
اگر چه پیام "همه چیز در حد اعتدال" ممکن است برای برخی افراد موثر باشد این توصیه برای معتادان مواد غذایی یک فاجعه کامل است.
هنگامی که غذا می خورید اگر به شکل اعتیاد درآید اعتدال هر زمان پذیرفته نیست .
راه حل درمان این اعتیاد ساده است ( اما آسان نیست ) از ماده اعتیاد آور در تمام زمانها اجتناب شود.

چگونه بدانیم که این ترک ارزش را فداکاری دارد

اجتناب به طور کامل از غذاهای ناخواسته ممکن است به نظر غیر ممکن برسد.
این غذاها در همه جا هستند و بخش عمده ای از فرهنگ ما می باشند.
اما باور کنید هنگامی که شما تصمیم می گیرید دیگر هرگز آنها را نخورید اجتناب از آنها در واقع آسان تر می شود.
هنگامی که شما تصمیم می گیرید که به طور کامل اجتناب کنید پس از آن هیچ نیازی برای برای توجیه هر چیزی که در سر شما است وجود ندارد.
بسیاری از افرادی که  با جمله ( خودم میتوانم ) شروع کردند حتی با وجود هوس غذایی با یک تصمیم عمیق به سادگی از این مسائل به طور دائم جلوگیری می کنند.
اما اگر شما هنوز در شک هستید و مطمئن نیستید اگر این ارزش فداکاری را دارد پس از آن یک لیست از جوانب مثبت و منفی آن تهیه نمایید.
مزایا ممکن است شامل: من وزن از دست خواهم داد من زندگی خواهم کرد من انرژی بیشتری و احساس بهتری در هر روز و غیره پیدا خواهم کرد.
جوانب منفی ممکن است شامل: من قادر نیستم با خانواده ام بستنی بخورم هیچ کوکی در تولد نمی توانم بخورم ممکن است مجبور به انتخاب غذا باشم و بسیاری از این معضلات اجتماعی را می توان مطرح کرد.
هر چقدر عجیب و غریب و یا بیهوده را در لیست قرار دهید و سپس از خود بپرسید آیا ارزشش را دارد؟
اگر پاسخ توجیهی بله است - سپس شما می توانید مطمئن باشید که به درستی انجام می دهید.

خود را آماده ترک و تاریخ را تنظیم کنید

مواد غذایی آشغالچند چیز که شما ممکن است برای گذر آسان انجام دهید.
غذاهای محرک: یک لیست از غذاهایی که شما تمایل یا آرزوی آن را دارید یادداشت کنید این "مواد غذایی ماشه" است و نیاز به جلوگیری به طور کامل دارد.
مکان های فست فود: یک لیست از مکان های فست فود که در خدمت غذاهای سالم هستند یادداشت کنید. این مهم است و شما می توانید زمانی که هوس غذایی دارید به آن مکان ها بروید.
چیزی که مصرف می کنید: در مورد خوردن غذاهایی سالم فکر کنید. غذاهای ترجیحا سالم که دوست دارید و در حال حاضر به طور منظم می خورید.
جوانب مثبت و منفی: یک کپی از لیست "جوانب مثبت و منفی" در آشپزخانه قرار دهید گاهی اوقات نیاز است که شما در مورد آنچه که انجام می دهید یک یادآوری داشته باشید.
این مهم است که به "رژیم غذایی" نروید و از دست دادن وزن را به مدت حداقل 1-3 ماه در انتظار بگذارید.
غلبه بر اعتیاد به مواد غذایی به اندازه کافی سخت است و اضافه کردن گرسنگی و محدودیت های اضافی تر، فقط همه چیز را سخت تر و سبب شکست غلبه بر اعتیاد می شود.
از این روز و بعد، شما هرگز غذاهای اعتیاد آور را دوباره لمس نکنید. و تک نیش هم نزنید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. کاملیا فتحی

سلام وقتتون وقتتان بخیر ممنون از شما به خاطر توضیحات خوبتون سوال من به عنوان یک فیزیولوزیست ورزشی که علاقمند به کارگیری روشهای تغدیه ای برای کاهش وزن هست در مورد جایگاه هایی از مغز هست که درگیر فرآیند اعتیاد به موادغذایی میشه وایا ورزش و رژیم...

سلام وقتتون وقتتان بخیر ممنون از شما به خاطر توضیحات خوبتون سوال من به عنوان یک فیزیولوزیست ورزشی که علاقمند به کارگیری روشهای تغدیه ای برای کاهش وزن هست در مورد جایگاه هایی از مغز هست که درگیر فرآیند اعتیاد به موادغذایی میشه وایا ورزش و رژیم غذایی توامان باهم میتونه بران اثر بگذار به غیر از اینکه می دونیم موجب کاهش وزن خواهدشدباسپاس از پاسختون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. اشنا222

سلام.یعنی دیگه هیچ وقت کیک و شیرینی و هیچ چیز خوشمزه ای
نخوریم؟؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search