رژیم غذایی

تغذیه در اوتیسم

رژیم غذایی اوتیسمبعضی از دانشمندان گذشته نظر می دهند که رژیم غذایی و تغذیه می توانید در واقع، هم به توسعه اوتیسم یا درمان آن کمک کند به عنوان مثال، رژیم های اوتیسم که عوام معرفی می کنند رژیم غذایی فاقد گلوتن و کازئین (GFCF) شناخته شده است

در حالی که برخی از دانشمندان اثر بخشی این رژیم غذایی را ستایش می کنند شک و تردید دیگری باقی می ماند  به خصوص که در این رژیم غذایی ممکن است سایر مواد مغذی مهم وجود نداشته باشد علاوه بر این، رژیم غذایی فاقد گلوتن به طور معمول تنها برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک یا عدم تحمل گلوتن مفید است آن برای مردم معمول سالمتر نیست برخی مطالعات که تاکنون انجام شده می گویند که رژیم غذایی GFCF به هیچ وجه به نفع کودکان مبتلا به اوتیسم نیست.
شاخص قند خون رژیم غذایی که اغلب افراد مبتلا به دیابت را تحت نظارت قرار می دهد یک مطالعه جدید بر روی موش ها نشان می دهد که شاخص قند خون رژیم غذایی می تواند تاثیر قابل توجهی در علائم اختلال طیف اوتیسم ایجاد کند.
یافته های این مطالعه، در روانپزشکی مولکولی منتشر شده، همچنین ممکن است یک علت بالقوه از اختلالات پیچیده عصبی را نشان دهد.
شاخص گلیسمی GI یک شکل از رتبه بندی غذاهای محتوی کربوهیدرات با توجه به اثر کلی آنها در سطح قند خون است و نشان داده شده غذاهای که سریعتر جذب می شوند نمره  GI آنها بالاتر است.
بسیاری از غذاها مانند نان، غلات، حبوبات و غذاهای حاوی شکر که معمولاً در رژیم غذایی غربی یافت می شوند منجر به افزایش سریع و کاهش در میزان قند خون می شوند این غذاها سریع هضم هستند بنابراین، به طور معمول نمرات GI بالا دارند.
یک رژیم غذایی با GI پایین عمدتاً از مواد غذایی مانند سبزیجات و غلات کامل هضم طولانی دارند مصرف کربوهیدرات، هضم را آهسته می کند و پیک قند خون را کاهش می دهد در نتیجه، یک رژیم غذایی با GI پایین می تواند به افراد مبتلا به دیابت در تحت کنترل نگه داشتن سطح قند خون کمک کند.
در این مطالعه محقیقین یک سری از آزمایشات رفتاری و بیوشیمیایی انجام دادند آنها دریافتند که موش ها به دنبال یک رژیم غذایی با GI بالا علائم مورد انتظار اوتیسم را به نمایش گذاشتند موش ها در تعاملات اجتماعی مشکل داشتند و اعمال تکراری بدون هیچ هدف آشکار انجام دادند.
در مطالعات انسانی قبلی مادران و کودکان مبتلا به اوتیسم، فعال شدن سیستم ایمنی بدن را در این بیماری موثر می دانند هر چند این مطالعات تمایل به تمرکز بر روی این دارند که عفونت باعث حملات ناگهانی التهاب به جای یک رژیم غذایی پر GI که می تواند سبب التهاب مزمن در سطوح پایین شود.
محققان دریافتند که رژیم غذایی پر GI ممکن است میکروبیوم روده را تغییر دهد شواهد نشان می دهد که در خون تغییرات شکستن نشاسته پیچیده توسط باکتری در روده بزرگ یافت می شود.
واقعا جای تعجب داشت که مولکولی که دیگران در خون گزارش کرده بودند تنها می تواند توسط باکتری های روده تولید شده باشد تفاوت بزرگ در برخی از این ترکیبات بین دو رژیم غذایی وجود دارد.
این تیم در حال حاضر چگونگی تاثیر باکتریهای روده را روی توسعه التهاب نورون به طور مستقیم بررسی کردند آنها همچنین برنامه ریزی برای تجزیه و تحلیل تغییرات در زمان قرار گرفتن در معرض رژیم های غذایی خاص انجام می دهند.
درمان اوتیسم شامل بسیاری از درمان های مبتنی بر رژیم غذایی که مسائل اساسی در داخل بدن است.
یکی از نقش های دستگاه گوارش این است که به عنوان "خط اول دفاع" برای سیستم ایمنی بدن ما عمل می کند. هنگامی که "روده" ضعیف شده باشد، به درستی نمی تواند این وظیفه، که منجر به دیگر اختلالات فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی می شود را انجام دهد با درمان روده، درمان بدن شروع می شود.
مسیر بهبودی اوتیسم با رژیم غذایی شروع می شود این است که، انتخاب غذاهای مناسب و حذف غذاهای مضر از رژیم غذایی اولین گام برای بهبود سلامت و رفاه کودکان مبتلا به اوتیسم است مواد غذایی خاص (به ویژه گلوتن و کازئین) برای کودک مبتلا به اوتیسم مشکل ساز شناخته می شود و باید اجتناب شود  و سایر غذاهای غنی در بهبود مفید هستند که به رژیم غذایی کودکان اضافه می شود.

رژیم غذایی فاقد گلوتن و کازئین (GFCF)

غذاها و مواد مغذی می تواند نشانه های اوتیسم را تحت تاثیر قرار دهند اوتیسم یک اختلال کل بدن است ارتباط روده با مغز یک منطقه مهم است که پدر و مادر متوجه نمی شوند غذاها و موادی که کودکان می خورند به طور مستقیم در مغز تاثیر می گذارد و انتخاب مواد غذایی پدر و مادر می تواند اثر مستقیم داشته باشد این اصول  GFCF  می تواند به شما با این رویکرد مهم در رژیم غذایی کمک کند با کمی تمرین و آشنایی به رژیم غذایی GFCF به راحتی می توانید بخشی از برنامه سلامت و درمان خانواده باشید
رژیم غذایی بدون کازئین و فاقد گلوتن (GFCF) یک راه بسیار خوبی برای شروع مداخله تغذیه ای برای اوتیسم است.
گلوتن پروتئینی در گندم است و همچنین دانه های دیگر از جمله چاودار، جو، گندم کاموت دارای گلوتن هستند و کازئین پروتئین در مواد لبنی می باشد این پروتئین ها برای بسیاری از کودکان در طیف اوتیسم مشکل ساز یافت شده است خوردن غذاهای حاوی آنها می تواند توابع فیزیکی و شناختی بدن را تحت تاثیر قرار دهد از بین بردن آن مواد غذایی از رژیم غذایی کودک می تواند به بهبود بسیاری از علائم اوتیسم کمک کند این می تواند با احساس یادگیری بهتر و کاهش بی توجهی، بیش فعالی، بهبود گفتار و زبان، کاهش اختلالات گوارشی، به کودکان کمک کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

منابع گلوتن که باید اجتناب شوند

غلات گلوتن:
گندم
چاودار
جو
اسپلت
کاموت
تریتیکاله
جو دو سر تجاری
جوی GF
گلوتن در مواد تشکیل دهنده مواد غذایی زیر:
سمولینا
مالت
پروتئین های گیاهی هیدرولیز
دکسترین و مالتودکسترین
طعم دهنده های مصنوعی و رنگ آمیزی
ادویه ها
سس سویا (مگر اینکه فاقد گندم باشد)
چیپس سیب زمینی یا سیب زمینی سرخ کرده
سس و سس های گوشت

منابع کازئین که باید اجتناب شوند

کازئین در محصولات حیوانی ( گاو، بز، گوسفند و غیره) پیدا می شود
شیر
پنیر
ماست
کره
خامه
بستنی
خامه ترش
کشک
ماده کازئین شیر در مواد زیر وجود دارد:
شیر کاکائو
بستنی میوه
گالاکتوز
کازئین، کازئینات
لاکتوز موجود در ادویه
لاکتالبومین
Cool Whip
اسید لاکتیک
کنسرو تن
چاشنی چیپس سیب زمینی  

مواد غذایی جایگزین فاقد گلوتن و فاقد کازئین که کود می تواند مصرف نمایید

گزینه های فاقد گلوتن شامل (GF waffles، پنکیکGF ، کلوچهGF ، ماکارونی GF) که به آسانی در فروشگاه ها در دسترس است هات داگ GFCF و ناگت مرغ برای جایگزین مناسب می باشد همچنین نان بدون گلوتن، با و بدون مخمر، طعم بسیار بهتر و دارای بافت تازه دارد که برای مصرف این کودکان مناسب هستند.
گزینه های فاقد کازئین شامل (روغن و روغن نارگیل ) خوشمزه هستند ماست نارگیل (خیلی خوشمزه) بدون مواد لبنی و بدون سویا است پودینگ بدون کازئین وجود دارد پنیر فرآوری شده مانند پنیر وگان برنج که عاری از کازئین و کازئینات است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search