رژیم غذایی

چیزهایی که باعث به دست آوردن چربی شکم می شود

شیرینی سبب چربی شکم می شودچربی شکم بسیار ناسالم است این یک عامل خطر برای بیماری هایی مانند سندرم متابولیک، دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و سرطان است در اصطلاح پزشکی به چربی مضر در شکم "چربی احشایی" می گویند که اشاره به چربی اطراف کبد و سایر اندام ها در شکم است.

حتی افرادی با وزن طبیعی با چربی شکم خطر افزایش مشکلات سلامت دارند در اینجا 12 تا از چیزهایی که سبب چربی شکم می شود آورده می شود.

1. مواد غذایی و نوشیدنی شیرین

بسیاری از مردم هر روز قند بیشتری را مصرف می کنند
غذاهای با قند بالا شامل کیک و شیرینی، نوشابه، نوشیدنی قهوه با طعم و چای شیرین در میان نوشیدنی های شیرین شده با شکر محبوب ترین است.
مطالعات مشاهده ای ارتباط میان مصرف قند بالا و چربی شکم را نشان داده اند این ممکن است تا حد زیادی در اثر محتوای فروکتوز بالا و قند اضافه شده باشد.
هر دو قند معمولی و شربت ذرت با فروکتوز بالا، دارای فروکتوز بالا هستند قند معمولی دارای 50٪ فروکتوز و شربت ذرت با فروکتوز بالا، دارای 55٪ فروکتوز است.
در یک مطالعه 10 هفته ای مردم دارای اضافه وزن و چاق که 25 درصد از کالری خود را از نوشیدنی حاوی فروکتوز در یک رژیم غذایی نگهدارنده وزن مصرف کردند آنها کاهش در حساسیت به انسولین و افزایش چربی شکم را تجربه کرد.
مطالعه دوم در میان افرادی که از یک رژیم غذایی سرشار از فروکتوز پیروی کردند یک کاهش در سوزاندن چربی و میزان سوخت و ساز داشتند.
اگر چه قند بیش از حد در هر شکل ممکن است منجر به افزایش وزن شود نوشابه و شکر به خصوص ممکن است مشکل ساز شوند نوشابه و دیگر نوشیدنی های شیرین به آسان سبب مصرف دوزهای زیادی از قند در یک دوره بسیار کوتاه از زمان می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. الکل

الکل می تواند اثرات مضری دارد.
مصرف زیاد الکل ممکن است به التهاب، بیماری های کبدی و سایر مشکلات سلامت منجر شود.
برخی مطالعات نشان داده اند که الکل سوزاندن چربی و کالری را سرکوب می کند که مصرف بیش از حد از الکل به عنوان چربی شکم ذخیره می شود از این رو از واژه "شکم آبجو" استفاده می شود.
یک مطالعه نشان داد مردانی که بیش از سه بار در روز مصرف کردند احتمال 80 درصد بیشتر به چربی شکم نسبت به مردانی که کمتر مصرف کردند مبتلا شد.

3. چربی ترانس

چربی ترانس چربی ناسالم در این سیاره است.
آنها با افزودن هیدروژن به چربی های اشباع نشده ایجاد شده اند.
نشان داده شده است که چربی های ترانس باعث التهاب می شوند این می تواند سبب مقاومت به انسولین، بیماری های قلبی و سایر بیماری های مختلف شود.
همچنین برخی از مطالعات حیوانی نشان می دهد که رژیم غذایی حاوی چربی های ترانس ممکن است باعث چربی شکم شود.
در پایان 6 سال مطالعه، میمون هایی که با یک رژیم غذایی چربی ترانس تغذیه شدند 8٪ وزن و چربی شکمی 33 درصد بیشتر از میمون هایی بود که 8٪ تغذیه آنها از چربی اشباع نشده بود با این وجود هر دو گروه فقط کالری به اندازه کافی برای حفظ وزن خود دریافت کردند.


4. عدم فعالیت

سبک زندگی بیحرکت یکی از بزرگترین عوامل خطر برای سلامت ضعیف است.
در طول چند دهه گذشته، مردم به طور کلی کمتر فعال هستند این است که به احتمال زیاد نقش مهمی در میزان فزاینده چاقی، از جمله چاقی شکمی ایفا کرده است.
با بررسی عمده ای از 1988 - 2010 در ایالات متحده یافتند که افزایش قابل توجهی در عدم فعالیت، وزن و دور شکم در مردان و زنان وجود دارد.
در یک مطالعه دیگری زنانی که بیش از سه ساعت در روز تلویزیون تماشا می کردند نسبت به کسانی که کمتر از یک ساعت در روز تماشا می کردند مقایسه شدند.
گروهی که تلویزیون تماشا می کردند تقریباً دو برابر خطر ابتلا به "چاقی شکمی شدید"  داشتند در مقایسه با گروهی که تلویزیون کمتر تماشا کرده بود.
یک مطالعه نشان می دهد که عدم فعالیت بعد از کاهش وزن در به دست آوردن مجدد چربی شکم کمک می کند.
در این مطالعه، محققان گزارش دادند که افرادی که مقاومت یا ورزش های هوازی به مدت 1 سال بعد از کاهش وزن انجام دادند قادر به جلوگیری از چربی شکمی در به دست آوردن مجدد بودند در حالی که کسانی که ورزش نکردند افزایش 25 - 38٪ در چربی شکم داشتند.

5. رژیم های غذایی کم پروتئین

گرفتن پروتئین کافی در رژیم غذایی یکی از مهم ترین عوامل در جلوگیری از افزایش وزن است.
رژیم غذایی با پروتئین بالا که شما  با ان احساس کامل و راضی دارید سبب افزایش متابولیسم بدن شما و منجر به کاهش خود به خود در مصرف کالری می شود.
در مقابل، مصرف کم پروتئین ممکن است باعث شود که شما در دراز مدت چربی شکم پیدا نمایید.
مطالعات متعدد ملاحظه ای نشان می دهد که افرادی که بالاترین مقدار پروتئین را مصرف داشتند حداقل احتمال افزایش در چربی شکم داشتند.
علاوه بر این، مطالعات حیوانی نشان داده اند که یک هورمون شناخته شده به عنوان نوروپپتید Y (NPY) منجر به افزایش اشتها و ترویج چربی اضافه شکم می شود زمانی که مصرف پروتئین شما کم است سطح NPY افزایش می یابد.

6. یائسگی

به دست آوردن چربی شکم در دوران یائسگی بسیار شایع است.
در زمان بلوغ، هورمون استروژن بدن را وادار به آغاز ذخیره سازی چربی در باسن و ران ها در آماده سازی برای یک بارداری بالقوه می کند این چربی زیر پوستی و مضر نیست هر چند که از دست دادن در برخی موارد می تواند بسیار دشوار باشد.
یائسگی به طور رسمی یک سال پس از عادت ماهانه یک زن رخ می دهد.
در این زمان، سطح استروژن طور چشمگیری پایین افتاده و باعث ذخیره چربی در شکم می شود و در باسن و ران ها ذخیره نمی شود.
در این زمان برخی از زنان نسبت به دیگران چربی شکم به دست می آورند این ممکن است تا حدودی به علت ژنتیک و همچنین سن شروع یائسگی وابسته باشد یک مطالعه نشان داد زنانی که یائسگی کامل در سنین جوانی پیدا می کنند تمایل برای به دست آوردن چربی دارند.

7. باکتری روده نادرست

صدها نفر از انواع باکتری ها در روده به طور عمده در روده بزرگ شما زندگی می کنند بعضی از این باکتری به نفع سلامت هستند در حالی که برخی می تواند باعث مشکلات شوند.
این باکتری در روده نیز به عنوان فلور روده یا میکروبیوم شناخته شده است سلامت روده برای حفظ یک سیستم ایمنی سالم و اجتناب از بیماری مهم است.
عدم تعادل در باکتری های روده خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری قلبی، سرطان و بیماری های دیگر را افزایش می دهد.
همچنین برخی تحقیقات نشان می دهد که داشتن یک تعادل ناسالم از باکتریهای روده ممکن است سبب افزایش وزن شده و چربی شکمی را ارتقا بخشد.
محققان دریافته اند که افراد چاق تمایل به تعداد بیشتری از باکتری فیرمیکوتس نسبت به افراد با وزن طبیعی دارند مطالعات نشان می دهد که این نوع از باکتری ها ممکن است مقدار کالری که از مواد غذایی جذب می شود را افزایش دهد.

8. آب میوه

آب میوه یک نوشیدنی شیرین است.
حتی شیرین نشده 100٪آب میوه، حاوی مقدار زیادی قند است.
در واقع،8  اونس 250 ) میلی لیتر ) آب سیب و کولا هر یک شامل 24 گرم قند است همان میزان آب انگور 32 گرم قند دارد.
اگر چه آب میوه برخی از ویتامین ها و مواد معدنی فراهم می کند فروکتوز آن می تواند سبب مقاومت به انسولین و ترویج افزایش چربی شکم شود.

9. استرس و کورتیزول

کورتیزول هورمونی است که برای زنده ماندن ضروری است.
آن توسط غدد آدرنال تولید و به عنوان یک "هورمون استرس" شناخته شده است زیرا کمک می کند تا بدن شما به استرس یک پاسخ بدهد.
متاسفانه، آن می تواند سبب تولید بیش از حد افزایش وزن به خصوص در ناحیه شکم شود.
در بسیاری از افراد، استرس سبب پرخوری می شود اما به جای کالری اضافی که در سراسر بدن ذخیره می شود کورتیزول سبب ترویج ذخیره چربی در شکم می شود.
جالب توجه است، زنانی که دور کمر بزرگ نسبت به باسن خود دارند در هنگام استرس کورتیزول بیشتری ترشح می کنند.

10. رژیم های غذایی کم فیبر

فیبر فوق العاده برای سلامتی و کنترل وزن شما مهم است.
برخی از انواع فیبر ها می تواند به شما کمک کند تا احساس سیری، ثبات هورمون گرسنگی و کاهش جذب کالری از مواد غذایی داشته باشید.
در یک مطالعه مشاهده ای 1114 مردان و زنان، مصرف فیبر محلول با کاهش چربی شکمی همراه بود برای هر افزایش 10 گرم فیبر محلول در آب بود کاهش 3.7٪ در تجمع چربی شکم وجود دارد.
رژیم غذایی در کربوهیدرات تصفیه شده و کم فیبر به نظر می رسد که اثر معکوس بر اشتها و افزایش وزن، از جمله افزایش چربی شکم دارد.
یک مطالعه بزرگ نشان داد که دانه با فیبر بالا با کاهش چربی شکم همراه بود در حالی که غلات تصفیه شده با افزایش چربی شکمی در ارتباط بودن است.

11. ژنتیک

ژن نقش عمده ای در خطر چاقی بازی کند.
به طور مشابه، به نظر می رسد که تمایل به ذخیره چربی در شکم تا حدودی تحت تاثیر ژنتیک قرار دارد.
این شامل ژن گیرنده که کورتیزول را تنظیم و ژن کد کننده گیرنده لپتین، که در تنظیم کالری دریافتی و وزن نقش دارد.
در سال 2014، محققان سه ژن جدید مرتبط با افزایش نسبت دور کمر به باسن و چاقی شکمی، از جمله تنها دو که در زنان مشاهده شد شناخته شده است.

12. خواب شما کافی نیست

خواب کافی برای سلامتی شما بسیار مهم است.
بسیاری از مطالعات، خواب ناکافی را با افزایش وزن، که ممکن است شامل چربی شکمی شود مرتبط دانسته اند.
یک مطالعه بزرگ روی بیش از 68،000 زن به مدت 16 سال انجام شد.
کسانی که 5 ساعت یا کمتر در هر شب می خوابند 32 درصد بیشتر احتمال افزایش وزن 32 پوند (15 کیلوگرم) داشتند نسبت به کسانی که حداقل 7 ساعت خواب داشتند.
اختلالات خواب نیز ممکن است منجر به افزایش وزن یکی از شایعترین اختلالات، آپنه خواب، وضعیتی که در آن تنفس در طول شب متوقف می شود بارها و بارها به دلیل بافت نرم در گلو سبب مسدود کردن راه هوایی می شود.
در یک مطالعه، محققان دریافتند که مردان چاق مبتلا به آپنه خواب چربی شکمی بیش از مردان چاق بدون اختلال داشتند

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search