پزشکی

راه های طبیعی خانگی برای سفید کردن دندان

سفید کردن دندان ها با مسواکدر سال 2015، آمریکایی ها به تنهایی بیش از 11 میلیارد دلار برای سفید کردن دندان های خود صرف کردند و از جمله بیش از 1.4 میلیارد دلار روی محصولات سفید کننده خانگی هزینه کرده اند. محصولات زیادی برای سفید کردن دندان های شما وجود دارد.

با این حال، در بسیاری از محصولات سفید کننده از مواد شیمیایی برای سفید کردن دندان های شما استفاده می کنند که سبب دلواپسی بسیاری از مردم شده است. اگر شما می خواهید دندان های سفیدتری داشته باشید و همچنین می خواهید از مواد شیمیایی استفاده نکنید پس در  این مقاله لیست گزینه های طبیعی و بی خطر آورده می شود.

چه عواملی باعث زرد شدن دندان می شود؟

عوامل متعدد وجود دارد که سبب از دست دادن شفافیت و درخشش سفیدی دندان های شما می شود.
برخی غذاها می تواند مینای دندان، بیرونی ترین لایه دندان های شما را رنگ آمیزی کند علاوه بر این، تشکیل پلاک بر روی دندان شما می تواند سبب زرد به نظر رسیدن دندان های شما شود.
این نوع از تغییر رنگ معمولاً می تواند با تمیز کردن منظم و درمان با استفاده از سفید  کننده ها درمان شود.
با این حال، گاهی اوقات دندان زرد به نظر می رسد به این دلیل که مینای سخت دندان فرسوده شده و عاج زیر آن آشکار می شود عاج به طور طبیعی زرد است عاج بافت استخوانی نهفته در زیر مینای دندان است.
در اینجا 7 راه ساده که شما با آنها به طور طبیعی می توانید دندان های خود را سفید کنید آورده می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. سعی کنید روغن را به دندان بکشید

کشیدن روغن یک درمان سنتی هند به منظور بهبود سلامت دهان و حذف مواد سمی از بدن است.
روغن را در اطراف دهان خود برای حذف باکتری ها ( عامل پلاک و زردی دندان) بگردانید.
به طور سنتی، روغن آفتابگردان هندی و کنجد برای چرخاندن استفاده می شود اما هر گونه روغن موثر است.
روغن نارگیل یک انتخاب محبوب است به دلیل آن است که طعم دلپذیر و خواص درمانی اضافی بسیاری ارائه می دهد.
روغن نارگیل همچنین دارای اسید لوریک است که توانایی آن در کاهش التهاب و از بین بردن باکتری شناخته شده است.
تعداد کمی از مطالعات نشان داده اند که کشیدن روزانه روغن به دندان، به طور موثر، باکتری در دهان همراه با پلاک و التهاب لثه را کاهش می دهد.
استرپتوکوکوس موتانس یکی از انواع اصلی باکتری در دهان است که باعث پلاک و التهاب لثه می شود یک مطالعه نشان داد گرداندن روزانه روغن کنجد در دهان به طور قابل توجهی استرپتوکوک موتانس بزاق را در کمتر از یک هفته کاهش می دهد.
متاسفانه، هیچ مطالعه علمی که ثابت کند که کشیدن روغن، دندان های شما را سفید می کند وجود ندارد با این حال، آن یک عمل سالم و قطعاً ارزش امتحان کردن را دارد بسیاری از مردم ادعا می کنند که دندان های سفیدتر و روشن تری بعد از کشیدن منظم روغن به دندان دارند.
1 قاشق غذا خوری از روغن نارگیل را در دهان خود قرار داده و فشار دهید و روغن را به دندان های خود بکشید روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است بنابراین ممکن است نیاز باشد که شما چند ثانیه صبر کنید تا آن ذوب شود و روغن کشیدن را برای 15 - 20 دقیقه کامل ادامه دهید.
بر خلاف بسیاری از دیگر روش های سفید کردن دندان، با کشیدن روغن نارگیل به دندان، دندان را در مقابل اسید یا دیگر مواد تشکیل دهنده فرسایش مینای دندان قرار ندهید این به این معنی است که آن برای انجام روزانه ایمن است.

2. با جوش شیرین مسواک بزنید

جوش شیرین دارای خواص سفید کنندگی طبیعی دارد همین دلیل است که آن یک ماده محبوب در خمیر دندان تجاری است.
علاوه بر این، جوش شیرین در دهان شما یک محیط قلیایی ساخته که مانع از باکتری ها در حال رشد می شود.
با علم هنوز ثابت نشده است که مسواک زدن با جوش شیرین ساده دندان های شما را سفید خواهد کرد اما مطالعات متعدد نشان می دهد که خمیر دندان با جوش شیرین دارای اثر سفید کننده قابل توجه است.
یک مطالعه نشان داد خمیر دندان حاوی جوش شیرین در از بین بردن لکه های زرد رنگ دندان از خمیر دندان استاندارد بدون جوش شیرین به طور قابل توجهی موثرتر بود غلظت بالاتر از جوش شیرین، بیشتر اثر دارد.
برای استفاده از این درمان، 1 قاشق چای خوری جوش شیرین را با 2 قاشق چای خوری آب مخلوط و دندان های خود را با آن مسواک  بزنید شما می توانید این کار را چند بار در هفته انجام دهید.

3. از پراکسید هیدروژن استفاده کنید

پراکسید هیدروژن یک عامل سفید کننده طبیعی است و همچنین باکتریها را در دهان شما می کشد.
در واقع، مردم از پراکسید هیدروژن برای سالها در ضد عفونی کردن زخمها به دلیل توانایی آن برای کشتن باکتری ها استفاده می کردند.
بسیاری از محصولات تجاری حاوی سفید کننده پراکسید هیدروژن وجود دارد اگر چه در غلظت بسیار بالاتر استفاده می شود.
متاسفانه، مطالعاتی وجود ندارد که نشان دادن اثرات شستشو و یا مسواک زدن با پراکسید هیدروژن به تنهایی موثر باشد اما مطالعات متعدد در خمیر دندان های تجاری حاوی پراکسید تجزیه وجود دارد.
یک مطالعه نشان داده است که خمیر دندان حاوی جوش شیرین و 1٪ هیدروژن به طور قابل توجهی منجر به سفیدتر شدن دندان ها  شده است.
مطالعه دیگری نشان داده است که مسواک زدن دو بار در روز در مدت شش هفته با خمیر دندان تجاری حاوی جوش شیرین و پراکسید، منجر به 62٪ سفیدتر شدن دندان ها شده است.
با این حال، برخی از سوالات در مورد ایمنی پراکسید هیدروژن وجود دارد.
در حالی که غلظت به شدت رقیق آن ایمن به نظر می رسد غلظت قوی یا استفاده بیش از حد می تواند باعث تحریک لثه و حساسیت دندان ها شود همچنین نگرانی از این که دوزهای بالا ممکن است باعث سرطان شود وجود دارد اما این ثابت نشده است.
یکی از راه های استفاده از پراکسید هیدروژن استفاده به عنوان دهانشویه قبل از مسواک زدن دندان است اطمینان حاصل کنید که شما 1.5٪ یا 3٪ برای جلوگیری از عوارض جانبی استفاده می کنید.
رایج ترین غلظت پراکسید هیدروژن موجود در داروخانه 3 درصد است که شما به راحتی می توانید با مخلوط کردن قسمت مساوی پراکسید و آب رقیق کرده و  این غلظت را به 1.5٪ برسانید.
راه دیگر استفاده از خمیر دندان پراکسید هیدروژن مخلوط با جوش شیرین است 2 قاشق چای خوری از پراکسید هیدروژن را با 1 قاشق چای خوری جوش شیرین ترکیب و به آرامی دندان های خود را با مخلوط مسواک بزند.
استفاده از این خمیر خانگی را به چند بار در هفته محدود کنید استفاده بیش از حد می تواند مینای دندان را تضعیف کند.

4. از سرکه سیب استفاده کنید

از سرکه سیب طبیعی برای قرن ها به عنوان ضد عفونی کننده و یک محصول تمیز کننده طبیعی استفاده می شود.
اسید استیک، که ماده اصلی فعال در سرکه سیب است بر کشتن باکتری ها موثر است خواص آنتی باکتریال سرکه آن برای تمیز کردن دهان و سفید کردن دندان های شما مفید می سازد.
یک مطالعه بر روی دندان گاو انجام یافت و نشان داد سرکه سیب یک اثر سفید کننده بر روی دندان دارد با این حال، آنها همچنین دریافتند که سرکه ممکن است دندان را نرم کند.
اسید استیک در سرکه این پتانسیل را دارد که سبب فرسایش در مینای دندانهای شما شود به همین دلیل، شما باید از سرکه سیب هر روز استفاده نکنید شما همچنین باید مقدار زمانی که سرکه سیب در تماس با دندان های شما است را محدود کنید.
برای استفاده از آن به عنوان دهانشویه، آن را با آب رقیق  کنید و صدای فش فش آن را در اطراف دهان خود برای چند دقیقه ایجاد کنید و حتماً دهان خود را با آب ساده آبکشی کنید.

5. از میوه ها و سبزیجات استفاده کنید

رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات ممکن است برای هر دو بدن و دندان های شما خوب باشد.
در حالی که آنها هیچ جایگزینی برای مسواک زدن دندان های شما نیستند کرانچی، میوه و سبزیجات خام می تواند با مالش پلاک و دور کردن آن با جویدن به شما کمک کند.
به طور خاص، توت فرنگی و آناناس دو میوه ای هستند که ادعا می شود برای کمک به سفید کردن دندان های شما خوب هستند.
توت فرنگی
دندان های خود را با مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین سفید کنید این یک درمان طبیعی است و توسط افراد مشهور محبوب ساخته شده است.
طرفداران این روش ادعا می کنند که اسید مالیک موجود در توت فرنگی رنگ رفتگی روی دندان را حذف می کند.
در حالی که ممکن است توت فرنگی به لایه برداری دندان های شما کمک کند و آنها به نظر سفیدتر برسند بعید است که به درون لکه ها بر روی دندان های شما نفوذ کند.
یک مطالعه اخیر نشان داد که یک مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین تغییر رنگ بسیار کمی در دندان، در مقایسه با محصولات سفید تجاری تولید می کند.
اگر شما تصمیم دارید این روش را امتحان کنید استفاده از آن را به چند بار در هفته محدود کنید.
مطالعات نشان می دهد که یک توت فرنگی و جوش شیرین یک اثر حداقل در مینای دندان دارد و استفاده بیش از حد می تواند موجب آسیب شود.
آناناس
برخی ادعا می کنند که آناناس می تواند دندان ها را سفید کند.
یک مطالعه نشان داد که یک خمیر دندان حاوی بروملین، یک آنزیم موجود در آناناس، در از بین بردن لکه دندان از یک خمیر دندان استاندارد به طور قابل توجهی موثرتر بود.
با این حال، هیچ مدرکی وجود ندارد که خوردن آناناس سبب تولید این اثر شود.

6. جلوگیری از لکه دندان قبل از آنکه رخ دهد

دندان های شما به طور طبیعی با افزایش سن زرد می شود اما برخی از چیزهایی که شما می توانید انجام دهید برای جلوگیری از لکه بر روی دندان وجود دارد.
مواد غذایی و نوشیدنی های ایجاد کننده لکه را محدود کنید
قهوه، نوشابه و توت سیاه سبب لکه دار شدن دندان می شود.
این بدان معنی نیست که شما باید به طور کامل از آنها اجتناب کنید اما شما باید مقدار زمان تماس این مواد را با دندان های خود محدود کنید.
در صورت امکان، برای نوشیدن نوشابه شناخته شده به لکه دار کردن دندان از یک نی برای جلوگیری از تماس مستقیم با دندان های خود استفاده کنید.
علاوه بر این، دندان های خود را به زودی پس از مصرف یکی از این مواد غذایی یا نوشیدنی برای محدود کردن اثرات آنها بر رنگ دندان مسواک کنید.
علاوه بر این، از سیگار کشیدن و جویدن تنباکو که هر دو می تواند سبب تغییر رنگ دندانها شود اجتناب کنید.
شکر در رژیم غذایی خود را محدود کنید
اگر شما می خواهید دندان های سفیدتری داشته باشید، مصرف قند را کاهش دهید.
رژیم غذایی سرشار از قند سبب رشد باکتری استرپتوکوکوس موتانس، نوع اصلی از باکتری است که باعث پلاک و التهاب لثه می شود.
هنگامی که شما مواد غذایی شیرین مصرف می کنید دندان های خود را به زودی پس از خوردن مسواک بزنید.
مقدار زیادی کلسیم در رژیم غذایی خود دریافت کنید.
برخی تغییر رنگ دندان ها به علت فرسایش مینای دندان و افشای عاج در زیر آن است که به رنگ زرد می باشد بنابراین، هر چیزی که سبب تقویت مینای دندان های شما شود به سفید ماندن دندان های شما کمک خواهد کرد.
غذاهای غنی از کلسیم مانند شیر، پنیر و کلم بروکلی ممکن است به محافظت از دندان های شما از فرسایش کمک کند.

7. مسواک زدن و شستشو را دست کم نگیرید.

در حالی که برخی تغییر رنگ دندان به طور طبیعی با بالا رفتن سن ایجاد می شود بخش بزرگی از آن یک نتیجه از تشکیل پلاک است.
مسواک زدن مرتب و نخ دندان می تواند با کاهش باکتری های موجود در دهان شما و جلوگیری از تشکیل پلاک، به سفید شدن دندان های شما کمک کند.
خمیر دندان به آرامی لکه ها را بر روی دندان های شما پاک می کند و نخ دندان باکتری های منجر به پلاک را حذف می کند.
شستشو و تمیز کردن مرتب دندان همچنین می تواند دندان های شما را تمیز و به سفید ماندن آنها کمک کند.

دیگر روش های ثابت نشده برای سفید کردن دندان

چند روش دیگر برای سفید کردن دندان بطور طبیعی وجود دارد اما هیچ شواهد علمی که ثابت کند آنها موثر و یا امن هستند وجود ندارد.
در اینجا برخی از روش های اثبات نشده است:
زغال چوب فعال: مسواک زدن با پودر زغال چوب، سموم را از دهان حذف و لکه ها را از دندان می برد.
خاک رس کائولن: طرفداران این روش ادعا می کنند که مسواک زدن با خاک رس به حذف لکه ها از دندان کمک می کند.
لایه برداری میوه: ادعا شده است که مالش پرتقال، لیمو یا موز به دندان های شما به سفیدتر شدن آنها کمک می کند.
طرفداران این روش ادعا می کنند دندان به طور قابل توجهی سفیدتر می شود اما هیچ مطالعه اثر آن را ارزیابی نکرده است این همچنین بدان معنی است که عوارض جانبی آنها بر روی دندان تست نشده است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search