پزشکی

چگونه باروری را در مردان افزایش دهیم؟

رژیم غذایی برای ناباروری در مردان موثر استاگر شما در حال تلاش برای داشتن یک کودک هستید و باروری شما، نگران کننده است توجه داشته باشید که در صورت سالم بودن باروری مردان را می توان با انواع عوامل، مانند رژیم غذایی و شیوه زندگی تحت تاثیر قرار داد.

برای افزایش باروری، رفتارهای خاص، مانند نوشیدن شراب و سیگار کشیدن را ترک کنید اگر شما هنوز هم نگران باروری خود هستید به نزد یک دکتر بروید و یک ارزیابی انجام دهید مداخله پزشکی ممکن است برای اصلاح هر گونه مشکلی با ناباروری لازم باشد.

برای افرایش باروری یک زندگی سالم را حفظ کنید

1. یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.

رژیم غذایی شما می تواند تاثیر بزرگی در تمام جنبه های سلامت کلی شما، از جمله باروری داشته باشد. یک رژیم غذایی متعادل از غذاهای سالم برای کمک به باروری شما موثر است.
مطمئن شوید که غذاهای سالم را از تمام گروه های اصلی مواد غذایی مصرف می کنید. رژیم غذایی شما باید ترکیبی از انواع میوه ها و سبزیجات، غلات سبوس دار، پروتئین بدون چربی و لبنیات کم چرب باشد. طبخ غذاهای خود را به روش سالم انجام دهید از پختن و کباب کردن غذاها به جای سرخ کردن آنها استفاده کنید برای مثال.
متخصصان تغذیه توصیه می کنند که شما سعی کنید نیمی از بشقاب خود را در هر وعده غذایی از سبزیجات پر نمایید. مصرف فیبر در این غذاها سلامت کلی را افزایش می دهد.
آنتی اکسیدان ها ممکن است تعداد اسپرم را افزایش دهد. سعی کنید مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان مانند انواع توت ها، گلابی، سیب، مارچوبه، کلم بروکلی، کلم پیچ، گوجه فرنگی و آجیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. برای افزایش تعداد اسپرم به طور منظم ورزش کنید.

فعالیت بدنی منظم می تواند به سلامت کلی شما کمک کند و می تواند سبب افزایش باروری شود اگر شما در حال تلاش برای افزایش باروری هستید در حال توسعه یک ورزش سالم باشید با این حال، شما ممکن است بخواهید از فعالیت های خاص جلوگیری کنید در حالی که مطالعات بیشتری نیاز است تحقیقات افت باروری را با نوع خاصی از ورزش مرتبط دانسته اند.
برخی مطالعات نشان می دهد دوچرخه سواری ممکن است سبب افت باروری شود. اشکال بسیار شدید ورزش، مانند آموزش برای مسابقات سه گانه، همچنین ممکن است سبب افت باروری شود.
ورزش های چوبی سبک تر، از فعالیت بدنی سازگار برای افزایش باروری است.

3. برای حفظ و یا دستیابی به یک وزن سالم فعالیت کنید.

اضافه وزن یا چاقی ممکن است تعداد اسپرم را کاهش دهد و احتمال تولید اسپرم های غیر طبیعی را افزایش می دهد بنابراین، اگر شما وزن بیش از حد یا کاهش وزن نسبت و قد خود دارید برای رسیدن به وزن طبیعی تلاش کنید.
با دکتر خود در مورد چگونه رسیدن به وزن مناسب، گفتگو کنید بسته به اینکه شما نیاز به افزایش وزن یا از دست دادن وزن دارید. ممکن است نیاز به خوردن بیشتر یا کمتر داشته باشید بهتر است با دکتر خود در مورد یک روش سالم برای رسیدن به تناسب اندام صحبت کنید.

4. استرس خود را تحت کنترل نگه دارید.

 نه تنها استرس می تواند با سلامت جنسی تداخل کند سطح بالایی از استرس می تواند سبب تغییرات در هورمونهای تولید کننده اسپرم شده و باعث کاهش باروری شود اگر شما یک سبک زندگی با تنش بالا دارید مراحلی برای کاهش استرس داشته باشید این به طور بالقوه می تواند باعث افزایش باروری شود.
تعامل اجتماعی به طور منظم تا حد زیادی می تواند سطح استرس شما را کاهش دهد همراهی با دوستان و اعضای خانواده لذت بخش و جذاب است.
از استرس غیر ضروری جلوگیری کنید با تعهداتی که شما نمی توانید انجام دهید موافقت نکنید از افرادی که سبب استرس در شما می شوند دور بمانید اگر چیزی در اخبار تاکید می شود و استرس زا است از خواندن در مورد آن جلوگیری کنید.

5. از عفونت های منتقله از راه جنسی پیشگیری کنید.

 عفونت های مقاربتی (STIs) می تواند یک اثر منفی بر باروری داشته باشد اگر شما مطمئن نیستید که آیا یک STI دارید پرشک یک تست درخواست می کند اگر تست شما مثبت است برای درمان اقدام کنید.
اقداماتی برای جلوگیری از امراض مقاربتی جنسی اتخاذ کنید اگر شما می خواهید از باروری خود محافظت کنید همیشه از کاندوم لاتکس در هنگام رابطه جنسی استفاده کنید داشتن یک همسر می تواند خطر ابتلا به STI را کاهش دهد.

6. یک مولتی ویتامین بخورید

مکمل های مولتی ویتامین روزانه حاوی ویتامین C و E و همچنین یک منبع خوب از سایر مواد مغذی ضروری برای سلامت تناسلی مردان است بعضی از تحقیقات نشان می دهد یک مولتی ویتامین روزانه ممکن است تعداد اسپرم شما را افزایش دهد.
یک مولتی ویتامین که همچنین حاوی سلنیوم، روی و فولات است و با تولید اسپرم سالم در ارتباط است را انتخاب نمایید.
در حالی که شواهد کمی وجود دارد که یک مولتی ویتامین روزانه مضر است شما همیشه باید با دکتر خود قبل از مصرف مشورت کنید شما باید مطمئن شوید یک مولتی ویتامین برای شما ایمن است

برای جلوگیری از ناباروری از رفتارهای خاص اجتناب کنید

1. سیگار را ترک کنید.

توتون، تنباکو و دود سیگار باعث کاهش تعداد اسپرم در مردان می شود برای افزایش تعداد اسپرم و به طور بالقوه افزایش باروری سیگار را ترک کنید از مکان هایی که دود سیگار متمرکز شده اجتناب کنید.
ترک سیگار می تواند بسیار دشوار باشد بنابراین از یک دکتر برای ترک سیگار کمک بخواهید یک دکتر واجد شرایط می توانند بر روی راه های ایمن و سالم کار کند تا محصولات توتون و تنباکو را به تدریج ترک نمایید.
از دوستان و عزیزان بخواهید تا شما را در تلاش خود را برای ترک سیگار کمک کنند همچنین حمایت گروه های، آنلاین در کمک به مردم برای ترک محصولات تنباکو وجود دارد.

2. نوشیدن الکل را ترک کنید.

 مردانی که مقادیر بالایی از الکل مصرف می کنند اغلب تعداد اسپرم کمتری دارند اگر شما الکل مصرف می کنید آن را ترک کنید.
برای ترک الکل از یک دکتر یا درمانگر کمک بگیرید.

3. از استفاده از ماری جوانا خودداری کنید.

ماده فعال در ماری جوانا، THC، است که نشان داده شده است تعداد اسپرم را کاهش می دهد همچنین می تواند میل جنسی را تضعیف کند که می تواند باروری کلی را کاهش دهد اگر شما به دنبال افزایش تعداد اسپرم خود هستید شما باید ماری جوانا را ترک کنید.

4. از گرمای بیش از حد اجتناب کنید.

 در حالی که مطالعات هنوز هم بی نتیجه می باشد برخی شواهد وجود دارد که گرمای بیش از حد در اطراف کشاله ران می تواند تعداد اسپرم را کاهش دهد اگر شما به دنبال افزایش باروری هستید سعی کنید دمای منطقه کشاله ران کاهش دهید.
سعی کنید لباس گشاد مانند شورت گشاد در اطراف کشاله ران بپوشید.
مقدار زمان ماندن در حمام آب گرم، سونا و وان داغ را کاهش دهید ازگذاشتن ا لپ تاپ روی دامان خود اجتناب کنید در عوض، آن را در یک سطح سفت قرار دهید.

5. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر و یا اشعه را محدود کنید

نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین، تابش یا اشعه ایکس و آفت کش ها به کاهش تولید اسپرم و حتی منجر به ناباروری در مردان می شود اگر شما با مواد شیمیایی و یا در اطراف آلاینده های زیست محیطی کار می کنید لباس های محافظ در همه زمان ها برای محافظت از خود بپوشید.

برای درمان ناباروری در جستجوی کمک پزشکی باشید

1. با دکتر خود در مورد داروهای تجویزی خود گفتگوکنید

طیف گسترده ای از داروهای تجویزی می تواند با باروری تداخل داشته باشد اگر شما در مورد باروری خود نگران هستید با دکتر خود در مورد داروهای موجود است صحبت کنید.
داروهایی که برای درمان اضطراب و افسردگی استفاده می شود ممکن است بر تعداد اسپرم اثر کند.
داروهایی که برای درمان بزرگ شدن پروستات استفاده می شود همچنین می تواند سبب مسائل باروری شود.
داروهایی که برای عفونت های قارچی نیز استفاده می شود ممکن است اثر منفی روی باروری داشته باشد.

2. اگر شما شک به ناباروری دارید به دکتر مراجعه کنید.

ناباروری یک وضعیت پزشکی است که در آن بدن اسپرم زنده تولید نمی کند اگر شما شک دارید که نابارور هستید یک وقت ملاقات از دکتر خود برای ارزیابی بگیرید دکتر شما یک معاینه فیزیکی از دستگاه تناسلی خارجی و پوست انجام داده و یک آنالیز مایع منی درخواست می کند و ممکن است برای اتوآنتی بادی و سایر اختلالات بیوشیمیایی، کروماتین اسپرم و تجزیه و تحلیل DNA تست درخواست کند آزمایش ژنتیک برای ژن CFTR و آزمون های غدد درون ریز درخواست می شود.
شما ممکن است متوجه برخی از علائم بشوید که عبارتند از:
اشکال در رسیدن به نعوظ، میل جنسی کمتر و یا به طور کلی مشکل در عملکرد جنسی.
درد، ناراحتی و یا یک توده اطراف بیضه.
جراحی اخیر اطراف کشاله ران.
سابقه مشکلات جنسی و یا مشکلات با پروستات.

3. هر گونه عفونت موجود را درمان کنید.

اگر شما هر گونه امراض مقاربتی جنسی دارید برای درمان با عفونت های مقاربتی به دنبال درمان با آنتی بیوتیک های لازم باشید اگر مسائل باروری شما توسط یک STI ایجاد شده است با دکتر خود در مورد درمان های مناسب، صحبت کنید.

4. در مورد درمان های هورمونی بحث کنید.

درمان های هورمونی نیز گاهی برای اصلاح مسائل باروری استفاده می شود با دکتر خود در مورد درمان های هورمونی صحبت کنید.
سطح بالا و یا پایین هورمونهای خاص می تواند روی باروری تاثیر بگذارد هورمون های جایگزین مصنوعی می تواند به اصلاح این مشکل کمک کند.
دکتر شما تعیین خواهد کرد که کدام هورمون برای اصلاح مسائل شما بیشتر مفید خواهد بود.
اختلالات آندوکرین شامل موارد بافت گیرنده آندروژن، سطح تستوسترون سرم پایین و FSH و یا LH بالا است.

5. عمل جراحی در موارد لزوم انجام شود.

 در موارد نادر، ناباروری به وسیله صدمه به اندام های تناسلی ایجاد می شود. اگر دکتر شما این مورد را تعیین کند ممکن است عمل جراحی را توصیه کند دکتر شما پیش از رفتن برای عمل جراحی خاص، شما را از جزئیات عمل و در مورد چیزهایی مثل روش و مدت زمان ریکاوری صحبت می کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search