پزشکی

ناباروری - علل، تشخیص و درمان

لقاحاگر باردار شدن یک چالش برای شما و شریک زندگی شما بوده است شما تنها نیستید که این مشکل را دارید 10 تا 15 درصد از زوج ها در ایالات متحده نازا هستند. ناباروری باردار نشدن با وجود داشتن رابطه جنسی مکرر و محافظت نشده برای حداقل یک سال برای اکثر مردم و شش ماه در شرایط خاص تعریف شده است.

ناباروری ممکن است به دلیل یک علت واحد در شما یا شریک زندگی شما و یا ترکیبی از عواملی که ممکن است از یک حاملگی یا ادامه وقوع آن جلوگیری کند. خوشبختانه، بسیاری از درمان های بی خطر و موثر برای غلبه بر ناباروری وجود دارد. این درمان ها به طور قابل توجهی احتمال باردار شدن را بهبود می بخشد.
اکثر زوج ها برای رسیدن به بارداری در شش ماه اول تلاش می کنند به طور کلی، پس از 12 ماه مقاربت مکرر محافظت نشده، حدود 90 درصد از زوج ها باردار خواهند شد اکثر زوج ها در نهایت با یا بدون درمان باردار خواهند شد. مطالعات نشان می دهد که کمی بیش از نیمی از همه موارد ناباروری در نتیجه شرایط زنان می باشد در حالی که بقیه اختلالات اسپرم یا عوامل ناشناخته ایجاد می شود.
با توجه به نظر کلینیک مایو، در ایالات متحده آمریکا حدود 20٪ از موارد ناباروری به دلیل مشکل در مردان است و حدود 40٪ تا 50 ٪ از موارد ناباروری به دلیل مشکل در زنان می باشد و حدود 30٪ تا 40 ٪ موارد ناباروری به علت مشکلات در هر دو مرد و زن می باشد.
علت ناباروری چیست؟
چه هنگامی در نازایی باید به دکتر مراجعه کنید
علل ناباروری مردان چیست؟
علل مایع منی غیر طبیعی چیست؟
علل ناباروری در زنان چیست؟
عوامل خطر برای ناباروری چیست؟
تست های تشخیصی در ناباروری کدامند؟
آزمایشاتی که برای مردان نابارور انجام می شود
آزمایشاتی که برای زنان نابارور انجام می شود
دارو و درمان ناباروری چیست؟
درمان ناباروری برای مردان چیست؟
درمان ناباروری زنان چیست؟
عوارض ناشی از درمان ناباروری در زنان

علت ناباروری ( نازایی ) چیست؟

باردار شدن، فرآیندهای پیچیده از تخمک گذاری و لقاح است و نیاز به کار درست و مناسب دارد. برای برخی از زوج ها، مشکلات ناباروری می تواند از بدو تولد (مادرزادی) یا چیزی در طول مسیر است که می تواند منجر به اشتباه در ناباروری شود.
نشانه اصلی ناباروری عدم توانایی یک زوج برای باردار شدن است و ممکن است هیچ علائم آشکار دیگری وجود نداشته باشد.
در برخی موارد، یک زن نابارور دوره های قاعدگی نامنظم یا عدم قاعدگی دارند یک مرد نابارور ممکن است نشانه ای از مشکلات هورمونی، مانند تغییرات در رشد مو، عملکرد جنسی، کاهش میل جنسی و یا مشکل در انزال داشته باشند او همچنین ممکن است بیضه های کوچک یا تورم در کیسه بیضه داشته باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه هنگامی در نازایی باید به دکتر مراجعه کنید

اگر شما و شریک زندگی شما به طور منظم برای حداقل یک سال در تلاش برای بارداری هستید ولی موفق نشدید به طور کلی، شما ممکن است در مورد ناباروری با یک پزشک دیداری داشته باشید اگر شما یک زن هستید ممکن است زودتر نزد پزشک بروید اگر:
شما سن 35 تا 40 دارید و برای شش ماه یا بیشتر در تلاش برای باردار شدن بوده اید.
شما بالای 40 سال هستید.
شما دارای عادت ماهانه نامنظم البته نه در همه هستید.
شما مشکلات باروری شناخته شده دارید.
شما دارای اندومتریوز یا بیماری التهابی لگن تشخیص داده شده هستید.
شما بیش از یک سقط داشته اید.
شما از قبل درمان سرطان داشته اید.
اگر شما یک مرد هستید ممکن است مایل به ارزیابی زودتر داشته باشید اگر شما دارای:
تعداد اسپرم پایین و یا دیگر مشکلات اسپرم داشته باشید.
تورم در کیسه بیضه ( واریکوسل).
شما وازکتومی قبلی داشته اید.
عمل جراحی اینگوینال یا اسکروتوم از قبل داشته اید.
داشتن بیضه های کوچک و یا مشکلات درعملکرد یا میل جنسی.
درمان قبلی سرطان داشته اید.
تمایل به دانستن وضعیت باروری خود دارید.

علل ناباروری مردان چیست؟

مایع منی مایع شیری رنگ است که از آلت تناسلی یک مرد در حین ارگاسم خارج می شود مایع منی شامل مایع و اسپرم است مایع از غده پروستات، کیسه منی و سایر غدد جنسی می آید.
اسپرم در بیضه ها تولید شده و در طول ارگاسم یک مرد از طریق آلت تناسلی مرد خارج می شود مایع منی به حمل و نقل اسپرم در طی انزال کمک می کند در مایع منی قند موجود است شکر یک منبع انرژی برای اسپرم است.
مایع منی غیرطبیعی مسئول حدود 75٪ از تمام موارد ناباروری در مردان است متاسفانه، در بسیاری از موارد پزشکان هرگز علت را پیدا نکردند مشکلات مایع منی عبارتند از:
تعداد کم اسپرم (غلظت کم) - مرد در انزال تعداد کمتر از اسپرم، در مقایسه با مردان دیگر دارد غلظت اسپرم باید 20 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر از مایع منی باشد اگر تعداد کمتر از 10 میلیون باشد غلظت اسپرم برای باروری کم است.
بدون اسپرم - زمانی که مرد انزال می کند اسپرم در مایع منی وجود ندارد.
تحرک پایین اسپرم - اسپرم به طور نرمال نمی تواند "شنا" کند.
اسپرم های غیر طبیعی - شاید اسپرم دارای یک شکل غیر معمول است و حرکت برای بارور نمودن تخمک را مشکل تر می سازد.
اگر مورفولوژی (ساختار ( و تحرک )جنبش اسپرم (اشتباه باشد این احتمال وجود دارد که کمتر قادر به رسیدن به تخمک و بارور کردن آن باشد.
علل ناباروری مردان ممکن است شامل:
تولید و عملکرد غیر طبیعی اسپرم - تولید اسپرم و یا عملکرد غیر طبیعی به دلیل مشکلات مختلف مانند ( عدم نزول بیضه ها، نقص ژنتیکی، مشکلات سلامتی از جمله دیابت، عفونت های قبلی مانند اوریون، ضربه و یا جراحی قبلی روی بیضه یا منطقه کشاله ران ) است گشادشدن رگ ها در بیضه ها می تواند سبب افزایش جریان خون و یا گرما شود که بر تعداد و شکل اسپرم موثر است.
مشکل در تحویل اسپرم - مشکل در تحویل اسپرم به علت مشکلات جنسی مانند ( انزال زودرس، ورود مایع منی به مثانه به جای خروج از طریق آلت تناسلی مرد در حین ارگاسم ( انزال رتروگراد )، بیماری های خاص ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک، مشکلات ساختاری مانند انسداد بخشی از بیضه حاوی اسپرم (اپیدیدیم) و یا آسیب به اندام های تناسلی می باشد مردانی که قبلا تحت وازکتومی قرار گرفته اند و تمایل به بازگشت باروری دارند نیاز به وازکتومی معکوس می باشد.
توکسین و مواد شیمیایی - قرار گرفتن بیش از حد در مجاورت توکسین و مواد شیمیایی خاص، مانند آفت کش ها، اشعه، دود سیگار، الکل، ماری جوانا و استروئیدها از جمله ( تستوسترون ) سبب ناباروری مردان می شود علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض مکرر گرما، از قبیل سونا و یا حمام آب گرم، می تواند درجه حرارت بیضه را بالا برده، و به تولید اسپرم خدشه وارد کند.
اشعه و شیمی درمانی- آسیب های مرتبط با سرطان و درمان آن که شامل اشعه و یا شیمی درمانی است درمان سرطان می تواند تولید اسپرم را گاهی اوقات به شدت مختل کند حذف یکی از بیضه ها به علت سرطان نیز ممکن است روی باروری مردان تاثیر بگذارد.

علل مایع منی غیر طبیعی چیست؟

عفونت بیضه
سرطان بیضه
عمل جراحی بیضه
گرم شدن بیش حد از بیضه ها - سونای مکرر، حمام آب گرم، حمام بسیار گرم و یا کار در محیط های بسیار گرم می تواند درجه حرارت بیضه ها را بالا ببرد لباس تنگ ممکن است همان اثر را در برخی افراد داشته باشد.
اختلالات انزال - برای برخی از مردان ممکن است اگر مجراهای انزال مسدود شده باشد مشکل در مایع انزال باشد و برگشت انزال به مثانه وجود داشته باشد.
واریکوسل - این یک ورید واریسی در کیسه بیضه که ممکن است بیش از حد سبب گرم شدن اسپرم شود.
بیضه نزول نکرده – ممکن است یک ( یا هر دو ) بیضه نتواند از شکم به داخل کیسه بیضه در طول رشد جنین نزول کند و به این دلیل که بیضه در کیسه بیضه نیست و در درجه حرارت بالاتر است تولید اسپرم تحت تاثیر قرار می گیرد اسپرم های سالم نیاز به دمای کمی پایین تر از حد بدن دارند به همین دلیل آنها در کیسه بیضه هستند و در داخل بدن نیستند.
هیپوگنادیسم - کمبود تستوسترون می تواند به یک اختلال در بیضه ها منجر شود.
اختلال ژنتیکی - یک مرد باید یک کروموزوم X و Y داشته باشد اگر او دارای دو کروموزوم X و یک کروموزوم Y باشد ( سندرم کلاین فلتر) وجود خواهد داشت رشد غیر طبیعی بیضه، تستوسترون پایین و یک تعداد کم اسپرم ( و گاهی اوقات هیچ اسپرم ) سبب ناباروری می شود.
اوریون - این عفونت ویروسی معمولاً در کودکان تاثیر می گذارد با این حال، اگر آن بعد از بلوغ سبب تورم بیضه ها شود ممکن است روی تولید اسپرم تاثیر بگذارد.
هیپوسپادیاس - باز کردن مجرا در قسمت زیرین آلت تناسلی مرد به جای نوک آن است. این اختلال معمولاً در زمانی که او یک کودک است با جراحی تصحیح می شود اگر آن تصحیح نشود اسپرم ممکن است سخت تر برای رسیدن به دهانه رحم در زن حرکت کند هیپوسپادیاس در حدود 1 در هر 500 نوزاد پسر رخ می دهد.
فیبروز کیستیک - فیبروز کیستیک یک بیماری مزمن است که اندام هایی مانند کبد، ریه، پانکراس، روده را تحت تاثیر قرار می دهد این بیماری تعادل نمک بدن را مختل می کند و سبب ترک مقدار کم نمک و آب به خارج از سلول شده و وارد غدد عرق می شود و در عرق نمک زیاد می شود لذا سبب ایجاد یک لایه نازک مخاط غلیظ و چسبناک در ریه ها شده و این مخاط سرفه را دشوار کرده و سبب مسدود  شدن ریه ها و راه های هوایی شده و منجر به عفونت ها و آسیب ریه ها می شود مردان با فیبروز کیستیک معمولاً دارای مجرای دفران مسدود شده هستند.  
پرتو درمانی - پرتو درمانی می تواند تولید اسپرم را مختل کنند شدت آن معمولاً  به نحوه ی تابش به بیضه بستگی دارد.
برخی بیماری ها - بیماری مانند کم خونی، سندرم کوشینگ، دیابت، بیماری تیروئید گاهی اوقات سبب کاهش نرخ باروری در مردان می شوند.
برخی داروها سبب ناباروری در مردان می شود
سولفاسالازین-  این داروی ضد التهابی به طور قابل توجهی می تواند تعداد اسپرم مردان را کاهش دهد این دارو اغلب برای بیماران مبتلا به بیماری کرون یا آرتریت روماتوئید تجویز می شوند این عارضه جانبی معمولاً پس از توقف مصرف دارو رفع می شود.
استروئیدهای آنابولیک - اغلب توسط بدنسازان و ورزشکاران مصرف می شود. استروئیدهای آنابولیک، به خصوص پس از استفاده طولانی مدت به طور جدی می تواند تعداد اسپرم و تحرک آن را کاهش دهد.
شیمی درمانی - برخی از داروهای شیمی درمانی ممکن است به طور قابل توجهی تعداد اسپرم را کاهش دهد.
مواد غیر مشروع - مصرف ماری جوانا و کوکائین می تواند تعداد اسپرم یک مرد را کاهش دهد.

علل ناباروری در زنان چیست؟

بسیاری از علل احتمالی ناباروری ( نازایی ) وجود دارد متاسفانه، برای حدود یک سوم از موارد هنوز هیچ علت مشخصی تا کنون شناخته نشده است.
علل ناباروری در زنان ممکن است شامل:
اختلالات تخمک گذاری - که  این اختلالات مانع و یا از آزاد شدن تخمک از تخمدان جلوگیری می کند.
شایع ترین علت ناباروری در زنان مشکلات تخمک گذاری هستند کارشناسان می گویند تخمک گذاری انتشار ماهانه یک تخمک است در برخی از موارد زن هرگز تخمک منتشر نمی کند در حالی که در بعضی زنان دیگر تخمک در طول چرخه قاعدگی آزاد نمی شود.
مثالها عبارتند از نارسایی زودرس تخمدان ( کار تخمدان زن قبل از 40 سالگی متوقف شده است) اختلالات هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک، بیماری که ممکن است سبب تولید بیش از حد از هورمون مردانه تستوسترون از تخمدان های زن شود درسندرم تخمدان پلی کیستیک تخمدان زنان عمل غیر طبیعی دارد او همچنین دارای سطح غیر طبیعی بالایی از آندروژن است حدود 5٪ تا 10٪ از زنان در سن باروری تا درجاتی از آن را دارند همچنین به آن سندرم استین لونتال می گویند.
هیپرپرولاکتینمی - اگر سطح پرولاکتین بالا باشد و زن باردار یا شیرده نباشد ممکن است روی تخمک گذاری و باروری تاثیر بگذارد هنگامی که شما هورمون پرولاکتین بیش از حد دارید تولید شیر مادر تحریک می شود.
علل دیگر - ممکن است شامل ورزش بیش از حد، اختلالات خوردن، آسیب و یا تومور باشد.
رحم یا اختلالات گردن رحم - شامل مشکلات در باز شدن گردن رحم و یا مخاط دهانه رحم، یا ناهنجاری در شکل و یا حفره رحم و تومورهای خوش خیم در دیواره رحم است که عموماً در زنان ( فیبروئیدهای رحمی ) هستند و ممکن است به ندرت با مسدود کردن لوله های فالوپ باعث ناباروری شود در اغلب موارد، فیبروئیدها ممکن است حفره رحم را ناهموار کرده و کاشت تخمک بارور را منحرف کند.
آسیب ها یا انسداد لوله فالوپ، که معمولاً التهاب لوله فالوپ ( سالپنژیت ) عامل آن است این می تواند از بیماری التهابی لگن، که معمولاً توسط عفونت مقاربتی، آندومتریوز و یا چسبندگی ناشی می شود. تخمک از تخمدان به رحم (رحم) سفر کرده و در آنجا تخمک بارور شده رشد می کند اگر مشکلی در رحم و یا لوله های فالوپ وجود داشته باشد زن ممکن است به طور طبیعی قادر به باروری نباشد.
اندومتریوز - سلول که به طور معمول در پوشش داخلی رحم شروع به رشد می کند در نقاط دیگر بدن نیز رشد کرده و اغلب بر عملکرد تخمدانها، رحم و لوله های فالوپ اثر می گذارد.
نارسایی اولیه تخمدان - همچنین یائسگی زودرس نامیده می شود و عملکرد تخمدانها قبل از سن 40 سالگی متوقف شده و قاعدگی به پایان می رسد اگر چه علت اغلب ناشناخته است و شرایط خاصی باعث یائسگی زودرس می شود که شامل بیماری های سیستم ایمنی بدن، اشعه یا درمان با شیمی درمانی و سیگار کشیدن می باشد.
چسبندگی های لگن - رشته های بافت جوشگاهی که سبب اتصال اندام ها پس از عفونت لگنی، آپاندیسیت و یا جراحی شکم یا لگن می شوند. جراحی لگن می تواند گاهی اوقات ایجاد جای زخم یا آسیب به لوله های فالوپ شود عمل جراحی گردن رحم می تواند گاهی اوقات سبب ایجاد جای زخم و یا کوتاه شدن دهانه یا گردن رحم شود.
درمان عقیم سازی قبلی - اگر یک زن تصمیم بگیرد که لوله های فالوپ مسدود شده  خود را باز نماید ممکن است در این فرآیند شانس تبدیل شدن به باروری دوباره بالا نباشد. با این حال، یک مطالعه هشت ساله نتایج عمل برگشت لوله های رحمی را در بارداری بالاتر و نشان داد میزان تولد زنده در آن کم هزینه تر از IVF است.
دیگر علل ناباروری در زنان عبارتند از:
مشکلات تیروئید - اختلالات غده تیروئید، یا هورمون تیروئید بیش از حد ( پرکاری تیروئید ) یا خیلی کم ( کم کاری تیروئید )، می تواند چرخه قاعدگی را قطع و یا باعث ناباروری است.
سرطان و درمان آن. سرطانهای خاص، مخصوصاً سرطان اندام تناسلی زنان که اغلب شدت باروری زنان را مختل کنند هر دو پرتودرمانی و شیمی درمانی ممکن است روی توانایی زن در باروری تاثیر بگذارد برخی بیماری های مزمن، مثل ایدز یا سرطان ممکن است سبب ناباروری در زنان شوند.
کیفیت ضعیف تخمک - تخمک آسیب دیده و یا توسعه اختلالات ژنتیکی نمی تواند بارداری را حفظ کنند یک زن مسن ریسک بالاتر نازایی را دارد.
شرایط دیگر - شرایط پزشکی مرتبط با بلوغ دیررس و یا فقدان عادت ماهانه (آمنوره)، مانند بیماری سلیاک، بیماری کوشینگ، بیماری سلول داسی شکل، بیماری های کلیوی و یا دیابت می تواند روی باروری یک زن تاثیر بگذارد همچنین اختلالات ژنتیکی می تواند لقاح و بارداری را کاهش دهد.
برخی از داروها - ناباروری موقت ممکن است با استفاده از داروهای خاص رخ دهد و در اغلب موارد، زمانی که دارو متوقف شود باروری بر می گردد این داروها شامل:
NSAIDها (داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی) - زنان با مصرف طولانی مدت آسپرین یا ایبوبروفن ممکن است سخت تر باردار شوند.
برخی از داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی می تواند سبب نارسایی تخمدان شود در برخی موارد، این اثر جانبی شیمی درمانی ممکن است دائمی باشد.
برخی از زنان که ماری جوانا یا کوکائین مصرف می کنند ممکن است مشکلات باروری داشته باشد.

عوامل خطر برای ناباروری چیست؟

بسیاری از عوامل خطر برای ناباروری در هر دو مرد و زنان یکسان هستند و آنها عبارتند از:
سن. باروری یک زن به تدریج کاهش می یابد و با افزایش سن این کاهش در اواسط 30 سالگی برجسته تر می شود ناباروری در زنان مسن تر ممکن است به دلیل تعداد و کیفیت تخمک و سن آنها و یا مشکلات سلامت که ممکن است با باروری تداخل داشته باشد مردان بالای 40 سال ممکن است باروری کمتر نسبت به مردان جوان داشته باشند.
استفاده از توتون و تنباکو. شانس یک زن و شوهر از دستیابی به یک حاملگی را کاهش می دهد سیگار کشیدن ممکن است منافع درمان باروری را نیز کاهش دهد سقط جنین در زنان سیگاری شایع تر است سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به اختلال در نعوظ و کاهش شمارش اسپرم در مردان را افزایش دهد.
استفاده از الکل. برای زنان، هیچ میزان ایمنی برای مصرف الکل در طول لقاح یا حاملگی وجود ندارد اگر شما در حال برنامه ریزی برای باردار شدن هستید از مصرف الکل اجتناب کنید زیرا شما ممکن است در چند هفته اول متوجه نشوید که باردار هستید مصرف الکل خطر نقص تولد را افزایش می دهد و همچنین ممکن است باردار شدن مشکل تر شود برای مردان، استفاده زیاد الکل می تواند تعداد اسپرم و تحرک آن را کاهش دهد.
داشتن اضافه وزن. در میان زنان آمریکایی، یک زندگی بی تحرک و اضافه وزن ممکن است خطر ناباروری را افزایش دهد علاوه بر این اضافه وزن ممکن است روی تعداد اسپرم مرد و سطح تستوسترون تاثیر بگذارد.
داشتن کمبود وزن. زنان در معرض خطر مشکلات باروری شامل افراد با اختلالات خوردن، مانند بی اشتهایی یا پرخوری و زنانی که کالری بسیار کم و یا رژیم محدود را دنبال می کنند.
مسائل ورزش. فقدان یا نداشتن فعالیت بدنی کافی به چاقی که خطر ناباروری را افزایش می دهد کمک می کند مشکلات تخمک گذاری ممکن است با ورزش شدید و مکرر در زنانی که اضافه وزن ندارند مرتبط باشد. زنی که تمرینات ورزشی برای بیش از هفت ساعت در هر هفته دارند ممکن است مشکلات تخمک گذاری داشته باشد.
عفونت های مقاربتی (STIs). کلامیدیا می تواند به لوله های فالوپ صدمه بزند و کیسه بیضه مردان را ملتهب می سازد برخی از بیماریهای STIs دیگر نیز ممکن است سبب ناباروری شود.
قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی. برخی از آفت کش ها، علف کش ها، فلزات (سرب) و حلال با مشکلات باروری در زنان و مردان در ارتباط است.
استرس روانی. مطالعات نشان می دهد که تخمک گذاری زن و تولید اسپرم ممکن است توسط استرس روانی تحت تاثیر قرار گیرد.
اختلال در غذا خوردن. زنانی که به طور جدی دارای کاهش وزن هستند یک اختلال در غذا خوردن دارند که این کم وزنی ممکن است سبب مشکلات باروری شود.
داشتن رژیم غذایی وگان. اگر شما یک رژیم وگان جدی و سخت دارید شما باید از مصرف آهن، اسید فولیک، روی و ویتامین  B-12 کافی مطمئن شوید در غیر این صورت ممکن است باروری شما آسیب ببیند.

تست های تشخیصی در ناباروری کدامند؟

قبل از تست ناباروری، آگاه سازی انجام می شود دکتر شما عادات جنسی شما را تعیین کرده و ممکن است توصیه به تغییر آنها کند آزمایش و دوره تست درمان ممکن است بیش از چند ماه طول بکشد در برخی از زوج های نابارور، هیچ علت خاصی ) ناباروری با علت ناشناخته ( پیدا نشده است.
ارزیابی می تواند گران و در برخی موارد شامل روش های ناراحت کننده باشد. در بسیاری از برنامه های پزشکی هزینه درمان ناباروری بازپرداخت نشده است در نهایت، هیچ تضمینی وجود ندارد که حتی بعد از همه آزمایش و مشاوره ها باروری رخ دهد.

آزمایشاتی که برای مردان نابارور انجام می شود

برای یک مرد  که بارور می شود بیضه ها باید به اندازه کافی اسپرم های سالم تولید کند و اسپرم باید به طور موثر به مهبل ( واژن زن ) انزال شود و توانایی سفر و بارور نمودن تخمک را داشته باشد.
شما ممکن است یک معاینه فیزیکی عمومی داشته باشید این شامل بررسی اندام تناسلی شما است آزمون های باروری خاص ممکن است شامل:
آنالیز مایع منی. مایع منی به طور کلی توسط خودارضایی و یا با قطع مقاربت و انزال مایع منی داخل یک ظرف تمیز به دست آمده و در یک آزمایشگاه نمونه مایع منی برای سلامت اسپرم و مایع منی تجزیه و تحلیل می شود.
تست هورمون. یک آزمایش خون برای تعیین سطح تستوسترون و دیگر هورمون های مردانه رایج است.
سونوگرافی ترانس رکتال و اسکروتوم. سونوگرافی می تواند برای شواهدی از بیماری هایی مانند برگشت انزال و انسداد مجرای انزالی به دکتر کمک کند.
آزمایش ژنتیک. آزمایش ژنتیک ممکن است برای تعیین اینکه آیا یک نقص ژنتیکی باعث ناباروری شده است انجام می شود.
بیوپسی بیضه. این آزمون شامل برداشتن نمونه از بیضه با یک سوزن است نتایج حاصل از بیوپسی بیضه تولید اسپرم طبیعی را نشان می دهد همچنین اگر مشکل شما به احتمال زیاد انسداد و یا مشکل دیگری با حمل و نقل اسپرم باشد را نشان می دهد.
تست های دیگر. در برخی موارد، آزمایش خون یا مایع منی دیگری ممکن است برای تعیین اینکه چرا اسپرم به طور موثر قادر به بارور نمودن تخمک نیست توصیه می شود.

آزمایشاتی که برای زنان نابارور انجام می شود

در یک زن بارور تخمدان ها باید تخمک سالم را آزاد کند دستگاه تناسلی او باید اجازه دهد یک تخمک به لوله های فالوپ او وارد و اجازه دهد اسپرم برای لقاح به تخمک بپیوندد تخمک بارور شده باید به رحم سفر و در پوشش رحم کاشته شود آزمایشاتی که برای ناباروری زنان انجام می شود.
پزشک شما ممکن است یک معاینه فیزیکی عمومی داشته باشد این شامل یک آزمون زنان و زایمان به طور روتین است آزمون های باروری خاص در زنان ممکن است شامل:
تست تخمک گذاری. یک آزمایش خون برای اندازه گیری سطح هورمون برای تعیین اینکه آیا شما در حال تخمک گذاری هستید انجام می شود. آزمون پروژسترون انجام می شود
هیستروسالپنگوگرافی. هیستروسالپنگوگرافی وضعیت رحم و لوله های فالوپ را ارزیابی می کند کنتراست اشعه x به رحم تزریق می شود و اشعه ایکس برای تعیین اینکه آیا حفره طبیعی است و اطمینان از نشت مایع از لوله های فالوپ گرفته می شود انسداد و یا دیگر مشکلات اغلب می تواند واقع شود.
آزمایش ذخیره تخمدان. این تست به تعیین کیفیت و کمیت تخمک موجود برای تخمک گذاری کمک می کند این رویکرد اغلب با تست هورمون در اوایل چرخه قاعدگی شروع می شود.
تست هورمون دیگر. آزمون هورمونی دیگر سطوح هورمون های تخمک گذاری و همچنین تیروئید و هیپوفیز، هورمون هایی که کنترل فرآیندهای تولید را انجام می دهند.
تصویر برداری، آزمایش. سونوگرافی به نظر می رسد برای بیماری رحم یا لوله فالوپ انجام شود گاهی اوقات یک هیستروسونوگرافی برای دیدن جزئیات در داخل رحم که با یک سونوگرافی معمولی دیده نمی شود انجام می شود.
بسته به وضعیت شما، به ندرت آزمایشاتی انجام می شود که شامل:
تصویر برداری و آزمایش دیگر. بسته به علائم دکتر شما ممکن است یک هیستروسکوپی برای بیماری رحم یا لوله فالوپ درخواست کند.
لاپاروسکوپی .این جراحی با حداقل تهاجم شامل یک برش کوچک در زیر ناف و یک دستگاه نازک برای مشاهده و بررسی لوله های رحم، تخمدان و رحم قرار داده می شود لاپاراسکوپی ممکن است اندومتریوز، زخم، انسداد یا بی نظمی از لوله های فالوپ و مشکلات با تخمدان و رحم را تشخیص دهد.
آزمایش ژنتیک. آزمایش ژنتیک کمک می کند تا تعیین شود که آیا یک نقص ژنتیکی باعث ناباروری شده است.
هر کسی  ممکن است به همه و یا حتی بسیاری، از این آزمایشات قبل از تشخیص علت ناباروری نیاز پیدا کند.

دارو و درمان ناباروری چیست؟

درمان ناباروری بستگی به علت، مدت ناباروری، سن شما و سن شریک زندگی و بسیاری از اولویت های شخصی دارد برخی از علل ناباروری نمی تواند اصلاح شود با این حال، یک زن ممکن است هنوز با فن آوری های کمک باروری باردار شود درمان ناباروری پیچیدگی های مالی، فیزیکی، روانی و زمان تعهد قابل توجهی دارد.

درمان ناباروری برای مردان چیست؟

شامل درمان مشکلات جنسی به طور کلی و یا عدم اسپرم سالم است درمان ممکن است شامل:
درمان عفونت. درمان با آنتی بیوتیک ممکن است یک عفونت دستگاه تناسلی را درمان کند اما همیشه حل کننده ناباروری نیست.
درمان برای مشکلات مقاربت جنسی. دارو یا مشاوره می تواند به بهبود باروری در شرایطی مانند اختلال نعوظ یا انزال زودرس کمک کند. در اختلال نعوظ یا انزال زودرس دارو و  یا روش های رفتاری می تواند به مردان با مشکلات جنسی به طور کلی کمک کند و در نتیجه احتمالاً سبب بهبود باروری شود.
درمان هورمونی و داروها. دکتر شما ممکن است جایگزینی هورمون و یا داروها را در مواردی که ناباروری با سطوح بالا و یا پایین برخی از هورمونها باشد استفاده کند.
جراحی. برای مثال، یک واریکوسل اغلب موارد می تواند با جراحی تصحیح یا انسداد مجرای دفران تعمیر شود در مواردی که هیچ اسپرمی در انزال ندارد ممکن است اغلب به طور مستقیم اسپرم از بیضه ها بازیابی شود.
انسداد مجرای انزالی. اسپرم می تواند به طور مستقیم از بیضه ها استخراج و به یک تخمک در آزمایشگاه تزریق شود.
برگشت انزال. اسپرم می تواند به طور مستقیم از مثانه گرفته شود و یک تخمک در آزمایشگاه تزریق شود.
جراحی انسداد اپیدیدیم - اگر اپیدیدیم مسدود شده باشد می توان با جراحی آن را ترمیم کرد. اپیدیدیم یک ساختاری مانند سیم پیچ در بیضه ها است به حمل و نقل اسپرم کمک می کند اگر اپیدیدیم مسدود شده باشد اسپرم ممکن نیست به درستی انزال شود.
روشهای کمک باروری (ART). درمان ART شامل بدست آوردن اسپرم از طریق انزال طبیعی، جراحی استخراج و یا از افراد اهدا کننده است که بسته به مورد و خواسته های خاص فرد اسپرم تهیه و سپس داخل دستگاه تناسلی زنان قرار داده و یا مورد استفاده برای انجام لقاح یا تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم انجام می شود.

درمان ناباروری زنان چیست؟

اگر چه یک زن ممکن است فقط به یک یا دو درمان برای بازگرداندن باروری نیاز داشته باشد این امکان نیز وجود دارد که ممکن است انواع مختلفی از درمان ها لازم باشد.
تحریک تخمک گذاری با داروهای باروری. داروهای باروری درمان اصلی برای زنانی که به علت اختلالات تخمک گذاری نابارور هستند می باشد این داروها تنظیم و یا سبب القاء تخمک گذاری می شوند در باره فواید و خطرات داروها با پزشک خود صحبت نمایید. این داروها شامل:
کلومیفن (Clomid, Serophene) - این دارو به تشویق تخمک گذاری در زنان که به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و یا برخی از اختلالات دیگر به صورت مرتب تخمک گذاری ندارند کمک می کند این دارو باعث انتشار بیشتر FSH (هورمون تحریک کننده فولیکول) و LH (هورمون جسم زرد غده) از غده هیپوفیز می شود.
متفورمین (گلوکوفاژ) - زنانی که به کلومیفن پاسخ نمیدهند ممکن است به این دارو پاسخ دهند این امر به ویژه برای زنان مبتلا به PCOS موثر است به ویژه هنگامی که با مقاومت به انسولین مرتبط باشد.
گنادوتروپین یائسگی انسان HMG و یا (Repronex) - این دارو شامل هر دو FSH و LH است و برای بیمارانی که به دلیل نقص خود به خود در غده هیپوفیز تخمک گذاری ندارند تزریقی استفاده می شود.
هورمون محرک فولیکول (Gonal-F, Bravelle) - این هورمون تولید شده توسط غده هیپوفیز است که تولید استروژن توسط تخمدانها را کنترل می کند این سبب تحریک تخمدان برای بلوغ فولیکول های تخمک می شود.
گنادوتروپین جفتی انسان (Ovidrel, Pregnyl) - این دارو همراه با کلومیفن، HMG و FSH استفاده می شود این سبب تحریک فولیکول و تخمک گذاری می شود.
GN-RH ( آزاد کننده هورمون گنادوتروپین ) - برای زنانی که تخمک گذاری قبل از موعد مقرر دارند قبل از این که فولیکول به اندازه کافی در طول درمان HMG بالغ شود این دارو یک منبع ثابت از GN-RH به غده هیپوفیز ارائه می دهد که باعث تغییر در تولید هورمون شده و به دکتر اجازه می دهد تا رشد فولیکول را FSH تحریک کند.
بروموکریپتین (Parlodel) - این دارو از تولید پرولاکتین جلوگیری می کند پرولاکتین تولید شیر در پستان مادران شیرده را تحریک می کند. اگر زنان شیرده بدون پستان و غیر باردار، دارای سطح بالای پرولاکتین هستند ممکن است دارای چرخه تخمکگذاری نامنظم و مشکلات باروری داشته باشند.
تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI). در طول IUI، اسپرم های سالم که جمع آوری و متمرکز شده اند در زمانی که تخمدان تخمک آزاد می کند به طور مستقیم در رحم وارد می شود.
عمل جراحی برای بازگرداندن باروری. مشکلات رحم مانند پولیپ آندومتر، سپتوم رحم یا بافت اسکار داخل رحمی می تواند با جراحی هیستروسکوپی درمان شود.
روشهای کمک باروری
روشهای کمک باروری (ART) هر نوع درمان باروری که در آن تخمک و اسپرم ها به کار گرفته شود یک تیم سلامت ART شامل پزشکان، روانشناسان، جنین شناس، تکنسین آزمایشگاه، پرستار و متخصصان بهداشت که با هم کار برای کمک به زوج های نابارور برای رسیدن به بارداری همکاری دارند.
لقاح آزمایشگاهی (IVF). از روش های ART شایع ترین IVF است شامل تحریک و بازیابی تخمک بالغ متعدد از یک زن است لقاح با اسپرم مرد در یک ظرف در یک آزمایشگاه انجام شده و جنین سه تا پنج روز پس از لقاح در رحم کاشت می شود.
هر ساله هزاران نفر از نوزادان در ایالات متحده به عنوان یک نتیجه از ART به دنیا می آیند میزان موفقیت ART بعد از سن 35 پایین تر است.
دیگر تکنیک ها که گاهی اوقات در یک چرخه IVF استفاده می شود، مانند:
تزریق اسپرم به داخل سیتوپلاسم (ICSI). در ICSI، یک اسپرم سالم به طور مستقیم به یک تخمک بالغ تزریق می شود ICSI اغلب زمانی که کیفیت مایع منی مشکل دارد یا چند اسپرم وجود دارد و یا اگر تلاش لقاح در طول چرخه IVF  قبلی شکست خورده است استفاده می شود.
انتقال تخم به داخل فالوپ (ZIFT). انتقال جنین به لوله های رحمی است این شبیه به IVF  است لقاح در آزمایشگاه رخ می دهد و سپس جنین بسیار جوان به لوله فالوپ به جای رحم منتقل می شود.
انتقال  گامت به فالوپ (GIFT). شامل انتقال تخمک و اسپرم به لوله های فالوپ زن است و لقاح در بدن زن رخ می دهد.
کمک به لانه گزینی جنین. این تکنیک تلاش برای کمک به لانه گزینی جنین به دیواره رحم با باز کردن پوشش بیرونی جنین است.
اهدای تخمک یا اسپرم. هنر آن است که با تخمک خود زن و اسپرم شریک زندگی خود انجام شود با این حال، اگر مشکلات شدید با تخمک و یا اسپرم وجود دارد ممکن است از تخمک، اسپرم یا جنین از یک اهدا کننده شناخته شده و یا ناشناس استفاده شود.
حامل بارداری. در این روش از رحم زنانی که سالم هستند برای بارداری استفاده می شود در این مورد، جنین زن و شوهر در داخل رحم حامل برای بارداری به روش IVF قرار داده می شود.
عوارض ناشی از درمان ناباروری در زنان

عوارض درمان ناباروری در زنان ممکن است شامل:

حاملگی های متعدد. شایع ترین عارضه درمان ناباروری یک بارداری چند قلویی (دوقلوها، سه قلو یا بیشتر) است.
خطر زایمان زودرس. نوزادان نارس متولد در معرض خطر مشکلات سلامتی و رشد و نمو هستند هدف از درمان ناباروری باید یک بارداری سالم و واحد باشد و جلوگیری از حاملگی های چندگانه باید قبل از شروع درمان مورد بحث است.
سندرم بیش تحریکی تخمدان (OHSS). استفاده از داروهای باروری تزریقی برای القاء تخمک گذاری می تواند سبب OHSS شود که در آن تخمدان متورم و دردناک می شود علائم ممکن است شامل درد خفیف شکم، نفخ و تهوع که حدود یک هفته طول می کشد و یا اگر باردار شوند به ندرت، باعث افزایش وزن سریع و تنگی نفس شده که نیاز به درمان اورژانس دارد.
خونریزی یا عفونت. همانند هر روش تهاجمی، خطر نادر خونریزی یا عفونت با فن آوری کمک باروری وجود دارد.
زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد. بزرگترین عامل خطر برای وزن کم هنگام تولد در یک بارداری جنین متعدد است.
نقائص هنگام تولد. برخی تحقیقات نشان می دهد که نوزادان در استفاده از روش IVF ممکن است در افزایش خطر نقص تولد خاص، مانند قلب و مشکلات گوارشی و شکاف لب یا شکاف کام باشند با این حال، اکثر مطالعات نتیجه گرفته اند که به نظر می رسد به همین دلیل نیاز زوج به درمان ناباروری و روش IVF مربوط به خودشان می شود.
عوارض درمان ناباروری مردان بسیار نادر است و ممکن است پس از جراحی از جمله عفونت، کبودی، یا عدم کارآمدی این روش ها باشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search