پزشکی

عوارض عمل جراحی آب مروارید (کاتاراکت)

عوارض عمل کاتاراکتعوارض جراحی آب مروارید کم است و عمل جراحی آب مروارید در میان رایج ترین و موفق ترین روش های جراحی امروز است. با توجه به جامعه آمریکایی از جراحی آب مروارید و عیوب انکساری (ASCRS)، 3 میلیون آمریکایی تحت عمل جراحی آب مروارید در هر سال قرار می گیرند که با نرخ موفقیت کلی 98 درصد و یا بالاتر است.

خطر عوارض در افراد مبتلا به بیماری چشمی مانند یووئیت، کوتاه بینی شدید (میوپی بالا) و یا رتینوپاتی دیابتی بیشتر است .در حالی که عمل جراحی آب مروارید یکی از ایمن ترین روش های موجود با میزان بالایی از موفقیت است عوارض نادر مانند عفونت (اندوفتالمیت) یا خونریزی ایجاد می شود رایج ترین مشکلات ناشی از عمل التهاب مداوم، تغییر در فشار چشم (گلوکوم)، عفونت، یا تورم شبکیه در پشت چشم (ادم ماکولای سیستوئید ) است در برخی از موارد، حرکت لنز داخل چشمی ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد همه این عوارض نادر هستند اما می تواند به از دست دادن قابل توجهی بینایی منجر شود بنابراین، پیگیری بعد از عمل جراحی مورد نیاز است.
هنگامی که عوارض عمل جراحی آب مروارید بروز کند اغلب خفیف هستند و می توان با موفقیت های پزشکی و یا با عمل جراحی اضافی درمان کرد.

تاری کپسول خلفی - از عوارض معمول جراحی آب مروارید است.

یکی از رایج ترین عوارض بعد از عمل آب مروارید کدورت کپسول خلفی ( کدورت کپسول خلفی یا PCO ) است.
کدورت کپسول خلفی یا PCO  
یک روش به نام کپسولوتومی لیزر YAG می تواند به سرعت بینایی زیر کدورت کپسول خلفی را باز گرداند.
اگر چه برخی از افراد PCO را یک "آب مروارید ثانویه" می نامند اما واقعاً یک آب مروارید نیست هنگامی که آب مروارید برداشته می شود دیگر بر نمی گردد.
در طول عمل جراحی آب مروارید، جراح لنز طبیعی ابری چشم (آب مروارید) را حذف و آن را با یک لنز داخل چشمی (IOL) جایگزین می کند بسیاری از غشاء شفاف نازک (به نام کپسول لنز) لنز طبیعی را احاطه کرده است در حین عمل جراحی دست نخورده باقی مانده و IOL معمولاً در درون آن کاشته می شود.
هنگامی که آب مروارید رفع شود جراح تلاش می کند یکپارچگی کپسول لنز را حفظ کند و به طور معمول دید شما بعد از عمل جراحی آب مروارید باید بسیار روشن باشد.
با این حال، در حدود 20 درصد از بیماران، بخش خلفی کپسول در دوران بهبودی عمل جراحی آب مروارید و یا حتی ماه ها بعد مه آلود می شود که علت این مشکل PCO است کدورت کپسول خلفی اتفاق می افتد زیرا سلول های اپیتلیال لنز پس از عمل جراحی آب مروارید باقی مانده و در کپسول رشد می کند.
در برخی موارد، در صورتی که شرایط پیشرفت قابل توجه کند دید شما ممکن است از قبل از عمل جراحی کاتاراکت بدتر شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درمان کدورت کپسول خلفی چشم

خوشبختانه، یک لیزر YAG می تواند کدورت کپسول خلفی را به طور موثر و بدون دردسر با خیال راحت درمان کند این روش، به عنوان کپسولوتومی لیزر YAG شناخته شده است که اغلب می تواند در مطب دکتر شما انجام شود.
کپسولوتومی لیزر YAG شامل فقط چند قدم ساده است:
معمولا چشم قبل از عمل با قطره های چشمی گشاد می شود.
لیزر کدورت کپسول خلفی را حذف می کند بدون اینکه یک برش درچشم یا لمس چشم رخ دهد.
بسیاری از چشم پزشکان قطره های چشمی ضد التهابی را بعد از عمل توصیه می کنند.
این روش تنها چند دقیقه طول می کشد و به طور کامل بدون درد است و ناراحتی پس از عمل رخ نمی دهد.
شما باید هنوز هم در طی عمل باقی بمانید با این حال خیلی از بیماران همکاری نمی کنند مانند کودکان و افراد معلول ذهنی که ممکن است نیاز به یک آرام بخش داشته باشند.
به دنبال کپسولوتومی لیزر YAG شما ممکن است فعالیت های عادی را بلافاصله از سر بگیرید شما ممکن است پس از آن تجربه برخی اجسام شناور را داشته باشید این به احتمال زیاد در عرض چند هفته برطرف می شوند.
اکثر مردم می توانند بهبودی را در یک روز بدست آورند با این حال، اگر دید بدتر و یا بهبودی پیدا نشد بلافاصله با دکتر چشم خود تماس بگیرید.
از آنجا که لیزر YAG منطقه مرکزی از کپسول خلفی ابری پشت لنز داخل چشمی را حذف می کند وضعیت نمی تواند بازگشت کند بنابراین تنها یک درمان با لیزر برای از بین بردن دائم کدورت کپسول خلفی و از دست رفتن بینایی بعد از عمل جراحی آب مروارید لازم است.

خطرات کپسولوتومی با لیزر YAG

اگر چه کپسولوتومی لیزر  کمی تهدید اضافی است ولی به طور کلی روش بسیار ایمن است خطر مهم این است که شبکیه می توانند از تماس داخلی چشم جدا شود.
آمار نشان می دهد که خطر جداشدگی شبکیه به عنوان یک عارضه عمل جراحی آب مروارید در ایالات متحده حدود 1 درصد است این تعداد به حدود 2 درصد در کپسولوتومی لیزر افزایش می یابد این مهم است که از این خطر عمل جراحی آب مروارید آگاه باشید.
لنزهای داخل چشمی جابجا شده
مثال دیگر از عوارض عمل جراحی آب مروارید لنزهای داخل چشمی جابجا شده است شما ممکن است لبه ایمپلنت لنز را ببینید و یا شما حتی ممکن است دوبینی داشته باشید اگر لنز داخل چشم بیش از حد بد جابجا شود حدت بینایی شما می تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد.

چگونه می توان یک موقعیت بد و یا جابجا شده IOL را اصلاح کرد

در اغلب موارد جراحی آب مروارید، لنز داخل چشمی در داخل کپسولی که شامل لنز طبیعی ابری و یا آب مروارید چشم است قرار داده می شود.
چشم پزشکان برای حفظ یکپارچگی کپسول به طوری که لنز داخل چشمی بتواند به درستی در درون آن قرار گیرد تلاش می کنند اما کپسول بسیار نازک است و گاهی اوقات می تواند پاره شود و یا شکسته شود.
همچنین، کپسول شما ممکن است به علت ضعف و یا شکستگی از الیاف (zonules) که آن را در محل نگه می دارید جابجا شود این در نتیجه یک بیماری شناخته شده به نام دیالیز زونول رخ می دهد این وضعیت شما در معرض خطر موقعیت بد یا دررفتگی ایمپلنت لنز قرار می دهد.
حتی بدون زمینه عوارض، لنزهای داخل چشمی هنوز هم می تواند جابجا شوند به خصوص اگر یکی از فنرهایی که لنز در محل نگه می دارد به طور نادرست و یا در موقعیت بد داخل کپسول قرار گیرد.
هنگامی که ایمپلنت لنز داخل چشمی در موقعیت بد و یا جابجا شده است جراح آب مروارید می تواند احتمالاً آن را در روش دوم قرار دهد در برخی موارد، ایمپلنت لنز باید در جای خود دوخته شود یا نوع دیگری از لنز باید کاشته می شود.
اگر در IOL دررفتگی رخ دهد پس از یک عمل جراحی آب مروارید اخیر، تغییر لنز باید به زودی انجام شود دلیل این است که لنز حدود سه ماه بعد از کاشت اصلی "اسکار" پیدا می کند و حذف آن بسیار مشکل تر می شود.
اگر شما تجربه ایمپلنت داخل چشمی با موقعیت بد و یا جابجا شده دارید شانس برای یک نتیجه خوب به دنبال یک روش دوم بسیار خوب است اگر شما و جراح خود بی درنگ اقدام کنید.
همچنین، یک مطالعه اخیر کلینیک مایو بیش از 14000 جراحی آب مروارید بین ماه های ژانویه سال 1980 و مه 2009 انجام یافت که خطر ابتلا به جابجایی IOL بعد از عمل جراحی آب مروارید بسیار پایین بود در 10 سال بعد از عمل جراحی، خطر تجمعی 0.1 درصد بود. در 20 سال، 0.7 درصد و در 25 سال 1.7 درصد بود.

عوارض دیگر عمل جراحی کاتاراکت

دیگر عوارض بالقوه عمل جراحی آب مروارید از التهاب چشم جزئی تا از دست دادن بینایی ویرانگر است خطر از دست دادن شدید بینایی بسیار نادر است و ممکن است به عنوان یک نتیجه از عفونت و یا خونریزی در داخل چشم رخ می دهد.
برخی از عوارض عمل جراحی آب مروارید بطور کاملا با تاخیر رخ می دهد به عنوان مثال، جداشدگی شبکیه می توانید ماه ها یا سال پس از روش آب مروارید کاملا موفق رخ دهد.
بیشتر بیماران مبتلا به جداشدگی شبکیه یک نتیجه خوب اگر آنها چشم خود را هنگامی که علائم برای اولین بار شروع می شود به سرعت درمان کنند با این حال، درصد کمی بطور قابل ملاحظه و به طور دائم کاهش دید پیدا می کنند.
مطمئن باشید جسم شناور در چشم، حالت برق زدن یا نور و از دست دادن پرده بینایی را بلافاصله به چشم پزشک خود مراجعه نمایید این علائم ممکن است نشان دهد که یک جداشدگی شبکیه رخ داده است.
دیگر عوارض بالقوه عمل جراحی آب مروارید جزئی و ممکن است شامل:
تورم قرنیه و یا شبکیه چشم.
افزایش فشار در چشم (هیپرتانسیون چشمی)
پلک افتاده (پتوز)
عوارض جزئی معمولاً با دارو برطرف شده و با گذشت زمان بهبودی بیشتر است.

چشم انداز پس از عمل جراحی کاتاراکت

با توجه به ASCRS، مطالعات نشان می دهد که 95 درصد از بیمارانی که یک IOL استاندارد را برای عمل جراحی آب مروارید انتخاب می کنند به طور کامل بینایی بر می گردد و یا حتی بهتر از قبل هم می شود.
افرادی که دید بعد از عمل جراحی آب مروارید عدم موفقیت دارند اغلب دارای اختلالات چشم زمینه ای، مانند دژنراسیون ماکولا وابسته به سن، رتینوپاتی دیابتی و دیگر شرایط چشم را دارند برخی از این افراد ممکن است از روش های دیگر و یا از کم بینایی بهره مند شوند.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان ثبت نام or ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 4 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. سعید

سلام. من عمل کاتاراکت کردم دید چشمم بعد عمل رضایت بخش بود اما بعد دو سال دچار افت شدیو دید شدم.دکتر گفت به علت داشتن کلوبوم لنز خودشو کشیده بالا و باید جراحی بشه. سوالم اینه که نمیشه تاری لنز رو با لیزر کپسولوتومی انجام بدم و جراحی نکنم؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    سعید
  1. 4 / 5

با سلام در این زمینه با پزشکی که عمل جراحی را انجام داده اند مشورت نمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search