اسلایدشو

بیماری های چشم

چشم

چشم حساس ترین عضو بدن و در عین حال یکی از پیچیده ترین سیستم های خلقت است. در این مقاله بررسی جامعی از بیماری های این عضو حیرت انگیز صورت می گیرد.

 

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. بیماری های چشم

بیماری های چشم
بررسی های اخیر در هر 1000 نفر بزرگسال نشان می دهد که تقریبا ( 47٪ ) نیمی از  آنها نگران از دست دادن بینایی،  از دست دادن حافظه و توانائی خود در راه رفتن یا شنیدن هستند و تقریبا 30٪ آنها قادر به معاینه چشم خود نیستند بسیاری از آنها از علائم هشدار دهنده بیماری های چشم و شرایطی که می تواند منجر به آسیب و کوری شود غافل می باشند در این مقاله برخی از بیماریهای شایع چشم را بررسی می کنیم.

2.  آناتومی چشم
آناتومی چشم

چشم از اجزای متعدد ساخته شده است. 
قرنیه پنجره شفاف جلو چشم است که سبب انتقال و تمرکز نور به چشم می شود.
عنبیه : بخش رنگی چشم است که کمک می کند تا مقدار نوری که وارد چشم می شود تنظیم کند
دیافراگم: قسمت تاریک در عنبیه است که اجازه می دهد تا نور به پشت چشم برود.
لنز : جسمی شفاف در داخل چشم است که سبب تمرکز اشعه های نور بر روی شبکیه چشم می شود.
شبکیه: لایه عصبی در پشت چشم ، حساس به نور، دارای تغییرات شیمیایی پیچیده وسبب انتقال ایمپالس های الکتریکی از طریق عصب بینایی به مغز می شود.
ماکولا : منطقه مرکزی کوچک در شبکیه چشم است که شامل سلولهای حساس به نور مخصوص و سبب می شود تا ما جزئیات ریز را به وضوح ببینیم.
عصب بینایی : چشم را به مغز متصل و حامل تکانه های الکتریکی است. 

3. گلوکوم Glaucoma
گلوکوم
گلوکوم گروهی از بیماری های چشم است که بر عصب بینایی اثر کرده و ممکن است باعث از دست دادن بینایی شود . آب سیاه سبب آسیب عصب بینایی می شود که در درجه اول به علت افزایش فشار داخل چشم (IOP) است . گلوکوم دو نوع است با زاویه باز ( نوع شایع تر است و بدون درد است ) یا گلوکوم با زاویه بسته ( نوع غیر معمول تر است که اغلب به طور ناگهانی و حاد رخ می دهد و با درد و قرمزی چشم همراه است ) سالمندان، آمریکایی های آفریقایی تبار ، و افراد با سابقه فامیلی بیماری  گلوکوم در معرض خطر بیشتری هستند. هیچ نشانه ای در مراحل اولیه وجود ندارد  و با پیشرفت بیماری فرد متوجه تغییرات بینایی یا از دست دادن بینایی می شود . گلوکوم معمولا با قطره های چشمی درمان می شود اگر چه لیزر و جراحی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. تشخیص و درمان به موقع کلید حفظ بینایی در افراد مبتلا به گلوکوم است.

4. آب مروارید CATARACTS

 

کاراکت اب مروارید
آب مروارید یک بیماری بدون درد است که در آن به طور معمول لنز روشن به اندازه  قرص آسپرین شروع به تبدیل شدن به حالت کدر می شود بسیار شبیه به لکه چربی بر روی لنز دوربین، که سبب اختلال در دید طبیعی است. علل آب مروارید مانند ( داروهای کورتیزون، تروما، دیابت و پیری ) است. زمانی که یک چشم پزشک  چشم را با ابزار مورد بررسی قرار می دهد تشخیص داده می شود علائم آب مروارید اولیه ممکن است با عینک های جدید، نور روشن تر، عینک آفتابی antiglare یا لنز بزرگنمایی بهبود یابد اگر این اقدامات کمک کننده نبود، جراحی و برداشتن لنز کدر و جایگزین کردن آن با یک لنز مصنوعی تنها درمان موثر است . 

5. دژنرسانس وابسته به سن ماکولا AGE-RELATED MACULAR DEGENERATION  (AMD)

 دژنرسانس


دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن یک نوع بیماری چشم با شروع بعد از سن 60 سالگی که به تدریج ماکولا را از بین می برد ماکولا قسمت مرکزی شبکیه چشم است و سبب آسیب به مرکز بینایی است. به ندرت موجب کوری  می شود چرا که تنها مرکز بینایی را تحت تاثیر قرارمی دهد دو نوع از AMD وجود دارد ( مرطوب و خشک ) که سبب درد نمی شوند در نوع مرطوب AMD ، رگ های خونی غیرطبیعی پشت شبکیه شروع به نشت خون و مایع به زیر ماکولا می کنند، و سبب از دست دادن بینایی مرکزی که ممکن است به سرعت رخ دهد. درمان شامل جراحی لیزر، فتودینامیک درمانی و تزریق به داخل چشم است. با وجود درمان ممکن است بیماری پیشرفت کند در نوع خشک AMD، سلول های حساس به نور در ماکولا به آرامی شکسته شده و سبب کاهش بینایی مرکزی با گذشت زمان می شود. ممکن است بتوان مراحل اولیه خشک AMD را با دوز بالای آنتی اکسیدان و روی به تاخیر انداخت. 

6. جدا شدگی شبکیه RETINAL DETACHMENT

شبکیه
جداشدگی شبکیه جدایی شبکیه از بافت زیرین آن به داخل چشم است. جدا شدگی شبکیه اکثرا در اثر شکستگی، سوراخ یا پارگی شبکیه رخ می دهد  . پس از پاره شدن مایع به صورت ژل زجاجیه ( ژل روشن است که بیشتر داخل چشم را پر می کند ) از سوراخ عبور و در پشت شبکیه تجمع می یابد. این تجمع مایع سبب  جدا شدن شبکیه از پشت چشم می شود.  و علامت هایی مانند ( چراغ قرمز چشمک زن، مگس پران یا پرده ) ممکن است  احساس شود که علائم اولیه جداشدگی شبکیه یا پارگی شبکیه است که در هر سنی  می تواند رخ دهد ، اما اغلب در بزرگسالان جوان (سن 25 تا 50 ) که بسیار نزدیک بین و در افراد مسن پس از عمل جراحی آب مروارید ایجاد می شود و درمان با  جراحی است.

7. ورم ملتحمه باکتریایی ( چشم صورتی ) (BACTERIAL CONJUNCTIVITIS (PINK EYE


ورم ملتحمه باکتریایی ورم ملتحمه یا التهاب ملتحمه که قرمزی و التهاب غشاء ( ملتحمه ) در سفیدی چشم و غشاء قسمت داخلی پلک ها است. واژه pinkeye چشم صورتی اغلب استفاده می شود دو نوع ملتحمه عفونی ( ویروسی یا باکتریایی )  وجود دارد اما ورم ملتحمه ممکن است در اثر واکنش های آلرژیک با محرک های شیمیایی مانند آلودگی هوا، دود، گازهای مضر و سیگار ایجاد شود فرم های عفونی در کودکان بسیار شایع و بسیار مسری است. کودکان و بزرگسالان که دچار ورم ملتحمه عفونی هستند باید یک پزشک برای اینکه آیا درمان با آنتی بیوتیک لازم است  فرد را معاینه کند اکثر موارد عفونی شده توسط ویروس ها ایجاد می شود و آنتی بیوتیک نمی خواهد. در این موارد، ترشح از چشم روشن و آبکی است و علائم سرماخوردگی ممکن است وجود داشته باشد . عفونت های ویروسی از هفت تا 10 روز طول می کشد چشم صورتی باکتریایی به طور کلی مقدار زیادی از ترشحات سبز مایل به رنگ زرد دارد این ترشحات می تواند در شب تجمع یابد و باز کردن چشم در صبح دشوار است. pinkeye باکتریایی معمولا سه تا پنج روز به طول می انجامد و نیاز به قطره های چشمی آنتی بیوتیک برای کمک به حذف عفونت باکتریایی دارد به منظور کاهش شانس گسترش pinkeye عفونی ، از دست زدن به چشم های عفونی، به اشتراک گذاری حوله، محصولات آرایشی و یا استفاده ازقطره های چشمی استفاده شده خودداری کنید.

8. یووئیت UVEITIS

یووئیت

یووئیت ( VEE-EYE-TIS ) به عنوان تمام فرآیندهای التهابی لایه میانی چشم تعریف شده است، uvea بسیار مهم است، زیرا بسیاری از رگ و شریان های حمل و نقل خون در بخش هایی از چشم قرار دارد که برای بینایی بسیار مهم هستند. نشانه ها و علائم یووئیت ممکن است قرمزی و سوزش چشم، تاری دید، درد چشم، افزایش حساسیت به نور و نقاط شناور باشد. علل احتمالی یووئیت عبارتند از عفونت با ویروس، قارچ، باکتری، انگل، بیماری التهابی در دیگر قسمت های بدن یا آسیب به چشم می باشد از آنجا که یووئیت جدی است، درمان نیز باید شروع شود  برای درمان یووئیت ممکن است قطره های چشمی حاوی استروئید سبب کاهش تورم و مواد مخدر برای تسکین درد تجویز شود آنتی بیوتیک ها در بیماران مبتلا به یووئیت عفونی استفاده می شود. عینک تیره به حساسیت در اثر نور زیاد کمک می کند. 

9. آلرژی های چشمی EYE ALLERGIES

 

آلرژی های چشمی Eye Allergiesعلائم آلرژیک شدید چشم می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. گاهی اوقات، آلرژی شدید چشم باعث آسیب های جدی است که می تواند بینایی را تهدید می کند. آلرژی چشم معمولا همراه با سایر بیماریهای حساسیتی، به ویژه تب یونجه ( رینیت آلرژیک ) و اگزمای آتوپیک ( درماتیت ) است داروها و مواد آرایشی نیز می تواند نقش مهمی در ایجاد آلرژی چشمی داشته باشد اکثر افراد مبتلا به آلرژی چشم، خود را با محصولات OTC مانند قطره چشم و همچنین به عنوان آنتی هیستامین ها ( ضد حساسیت ها ) و کرمهای ضد احتقان درمان می کنند اگر موثر نبود و یا اگر درد چشم، قرمزی شدید یا ترشح سنگین وجود داشت باید به چشم پزشک مراجعه کنید.

10. گل مژه ( گل مژه ) (STY (STYE

گل مژه ( گل مژه ) (Sty (Stye
گل مژه برجستگی قرمز دردناک واقع در قاعده مژه و یا در داخل پلک است. گل مژه عبارت ازعفونت حاد غدد چربی پلک است که به غدد مسدود شده تبدیل شده اند. گل مژه ممکن است از یک فولیکول موهای آلوده در پایه مژه بوجود آید. علائم آن شامل قرمزی، حساسیت به لمس و درد در منطقه آسیب دیده است. چشم ممکن است احساس تحریک و یا " خارش داشته باشد " بعدها علایم می تواند شامل تورم، احساس ناراحتی در طول پلک زدن، آبریزش از چشم و حساسیت به نور شود نشانه معمول گل مژه کوچک، نقطه زرد در مرکز برآمدگی است که عنوان چرک گسترش می یابد افراد در هر سنی و هر دو جنس می تواند گل مژه بگیرند استفاده از کمپرس گرم و یا لیف حمام به منطقه آسیب دیده به مدت 10 دقیقه ، چهار تا شش بار در روز، می تواند پاره شدن گل مژه را سرعت بخشد اگر گل مژه برای چند روز همچنان ادامه دارد، دکتر ممکن است تحت بی حسی موضعی عفونت را خارج کند.

11. کراتوکونوس  یا قوز قرنیه KERATOCONUS

کراتوکونوس  یا قوز قرنیه ما از طریق قرنیه می بینیم وقتی که واضح می بینیم از بخش مرکزی سطح جلو چشم می بینیم. به طور معمول قرنیه به شکل گرد، مثل یک توپ پینگ پنگ است با این حال گاهی اوقات، ساختار قرنیه تغییر کرده و سطح آن نازک می شود فشار طبیعی داخل چشم باعث برآمدگی قرنیه به بیرون می شود در این بیماری قرنیه بر آمده و مخروطی شکل می شود و این موضوع بر روی انکسار نور موقع وارد شدن به چشم تاثیر می گذارد و وضوح بینایی را کم می کند و باعث انحراف دید می شود که به این وضعیت کراتوکونوس یا قوز قرنیه می گویند این بیماری معمولا کوری ایجاد نمی کند. با این حال، تغییرات در قرنیه چشم با عینک یا لنزهای تماسی نرم ممکن است کمک کند ولی لنزهای تماسی سخت و یا پیوند قرنیه ممکن است برای دید خوب لازم شود. علت کراتوکونوس ( قوز قرنیه ) مشخص نیست. ممکن است ژنتیکی باشد.

12. بلفاریت BLEPHARITIS

بلفاریت

بلفاریت التهاب پلک است و به دو شکل قدامی ( خارج پلک ) و خلفی ( پلک داخلی ) رخ می دهد. هر دو نوع بلفاریت می تواند سبب علائم ( احساس جسم خارجی، سوزش، خارش، حساسیت به نور، قرمزی و تورم پلک، قرمزی چشم ، تاری دید، اشک پر از کف، خشکی چشم یا پوسته پوسته شدن مژه در بیداری شود. علل شایع بلفاریت قدامی باکتری ( استافیلوکوکوس اورئوس ) و شوره پوست سر است درمان برای هر دو شامل حفظ پلک تمیز و عاری از پوسته است. کمپرس گرم برای نرم کردن پوسته استفاده می شود و با سواب پنبه و مخلوط آب و شامپو بچه شستشو شود از آنجا که بلفاریت به ندرت به طور کامل برطرف می شود بیشتر بیماران باید یک روال بهداشت پلک را برای زندگی حفظ کند. اگر بلفاریت شدید است ممکن است آنتی بیوتیک و قطره های چشمی استروئیدی تجویز کند.

13. کیست پلک CHALAZION

کیست پلک
chalazion توده کوچکی در پلک فوقانی یا تحتانی ناشی از التهاب غده چربی پلک است. و اغلب با بلفاریت همراه است ممکن است نرم و پر از مایع یا سفت باشد نیز به آن یک کیست meibomian، کیست تارسال یا گرانولوم ملتحمه نیز نامیده می شود. اکثر کیست های پلک با کمپرس گرم پلک و افزایش گردش خون در منطقه ملتهب به تدریج درمان می شود. پزشکان ممکن است از قطره های آنتی بیوتیک یا پماد بلافاصله پس از کمپرس استفاده کند. اگر شالازیون همچنان ادامه داشته و باعث یک توده ناخوشایند شود می توان آن را از طریق جراحی خارج کرد.

14. زخم قرنیه CORNEAL ULCER

زخم قرنیه
اکثر زخم های قرنیه ناشی از عفونت های باکتریایی ( در اثر استفاده از لنزهای تماسی )، ویروسی ( ویروس هرپس سیمپلکس و ویروس آبله مرغان) یا قارچی ( مراقبت نادرست از لنزهای تماسی و یا استفاده بیش از حد از قطره های چشمی که حاوی استروئید) ایجاد می شود علائم عبارتند از ( قرمزی چشم ها، درد، احساس چیزی در چشم، اشک، ترشح چرکی غلیظ، تاری دید، درد در اثر روشنایی و تورم پلک ها یا یک نقطه گرد سفید یا خاکستری روی قرنیه می باشد درمان شامل از بین بردن لنزهای تماسی، استفاده از کمپرس سرد در چشم آسیب دیده، شستن دستها و داروهای ضد درد OTC مانند Tylenol یا موترین است در صورت داشتن زخم قرنیه باید بلافاصله توسط چشم پزشک معاینه شوید تا به احتمال زیاد تجویز آنتی بیوتیک و قطره های چشمی دیگر را تجویز کند اگر زخم همچنان ادامه داشته و یا بدتر شود یک عمل جراحی شناخته شده به نام پیوند قرنیه ممکن است لازم شود.
 

15.  رتینوپاتی دیابتی DIABETIC RETINOPATHY

رتینوپاتی دیابتی Diabetic retinopathy
رتینوپاتی دیابتی ازعوارض شایع دیابت است که عروق خونی در شبکیه چشم ( غشاء نازک حساس به نور که پشت چشم را پوشش می دهد ) را تحت تاثیر قرار می دهد . و سبب می شود که شبکیه اکسیژن کافی دریافت نکند در صورت عدم درمان  ممکن است به منجر کوری چشم شود. اگر تشخیص داده شود و درمان به سرعت انجام شود معمولا کوری قابل پیشگیری است. رتینوپاتی بر دو نوع رتینوپاتی غیر پرولیفراتیو ( نوع با شدت کمتر ) و رتینوپاتی پیشرونده که در هر کدام ممکن است خونریزی وجود داشته و نشت خون و یا سرم در شبکیه باعث مرطوب  شدن شبکیه چشم شود رتینوپاتی پرولیفراتیو یک نوع شدید تر از رتینوپاتی دیابتی است. عروق جدید غیر طبیعی شکننده، در سطح شبکیه پیشرفت کرده و ممکن است به سمت مرکز چشم رشد کند. این عروق به طور مکرر به داخل زجاجیه ( ژل شفاف در مرکز چشم ) خونریزی می کند. خونریزی این قسمت باعث مشکلات شدید بینایی می شود و درمان توسط عمل جراحی لیزر یا عمل جراحی زجاجیه است. این تکنیک می تواند پیشرفت رتینوپاتی دیابتی را کند و گاهی اوقات از دست دادن بینایی معکوس  شود. به هر حال آسیب ایجاد شده ممکن است دائمی باشد رتینوپاتی دیابتی از طریق اصلاح شیوه زندگی ، کاهش وزن ، تغییرات رژیم غذایی و ورزش قابل پیشگیری است. علاوه بر آن کنترل بهتر قند خون بالا، بروز و پیشرفت رتینوپاتی دیابتی را کاهش می دهد.
 

16. استرابیسم ( لوچی چشم ) STRABISMUS

لوچی چشم
استرابیسم همچنین به عنوان لوچی چشم شناخته شده است وضعیتی که در آن چشم ها با هم به سمت یک شیء جرکت نمی کنند.  یکی از چشم ها ممکن است در داخل یا خارج یا به نوبه خود به بالا یا پایین نگاه کند. خطر استرابیسم در کودکان خردسال این است که مغز ممکن است با تکیه بیشتر بر چشم سالم از چشم دیگر کمتر استفاده کند و منجر به کاهش دید ( آمبلیوپی ) در آن چشم می شود درمان کلاسیک برای استرابیسم خفیف تا متوسط پچ چشم چشم قوی تر است که سبب می شود چشم ضعیف تر به اندازه کافی کار کند ولی استرابیسم شدید ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد.
 

17. فلوتر FLOATERS

فلوتر

حالت ( مگس پران چشم ) را می گویند که تراکم در ژله شیشه ای چشم می باشد. فرد وقتی به اطراف نگاه می کند  نقاط شناور در چشم خود می بیند در این حالت درچشم ( نقاط، خطوط راست و منحنی، رشته ها و یا اشکال حباب مانند به شکل  (O  یا  C) دیده می شود. در این بیماری شخص مبتلا ذرات کوچک غبار مانندی را در جلوی چشمانش می بیند که بالا و پایین می رود که در حقیقت سایه کدورت در مایع زجاجیه می باشد که بر روی شبکیه چشم می افتد برخی از اینها به شکل یک جسم شناور در چشم است که دیگران را صد ها نفر می بیند. مگس پران ممکن است در یک یا هر دو چشم وجود داشته باشد. اکثرا فلوتر چشم ها با تغییرات پیری طبیعی چشم ایجاد می شود. با این حال، با پیشرفت علائم بیماری فلوتر فرد باید توسط چشم پزشک برای اطمینان از اینکه هیچ ناهنجاری مربوط به چشم که نیاز به درمان داشته باشد وجود ندارد بررسی شود. بسیاری از اجسام شناور به مرور زمان محو می شوند. گیاهان، ویتامین ها و محصولات حاوی ید در کاهش مگس پران چشم موثر بوده است با این حال، هیچ یک از این اثرها در آزمایش های بالینی ثابت نشده است.

 

18.  دوربینی HYPEROPIA 

دوربینی
در ایالات متحده از هر چهار نفر یک در به دوربینی مبتلا است که در آن فرد در تمرکز بر روی اشیاء نزدیک مشکل دارند. شیوع دوربینی با بالا رفتن سن افزایش می یابد، در حداقل نیمی از همه مردم در سن بالای65 سالگی درجاتی از دوربینی دارند این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که نور وارد شده به چشم به جای تمرکز مستقیم بر روی نقطه کانونی شبکیه به پشت شبکیه می افتد. و فرد مجبور است سرش را از اجسام دور نماید تا تصور بر روی نقطه کانونی قرار گیرد و بتواند واضح ببیند برای اصلاح دوربینی باید مسیر اشعه های نور را تغییر داد تا هنگام ورود به چشم منحرف  نشود و بر روی نقطه کانونی بیفتد و برای تصحیح دوربینی از عینک با عدسی محدب ( همگرا )، لنزهای تماسی  یا عمل های جراحی انکساری استفاده قرار می شود.
 

19. نزدیک بینی ( MYOPIA )

نزدیک بینی
نزدیک بینی در 20٪ -30٪ از جمعیت وجود دارد اما این اختلال چشم به راحتی با عینک با عدسی مقعر ( واگرا ) ، لنزهای تماسی یا عمل جراحی اصلاح می شود افراد نزدیک بین در دیدن اجسام دور مشکل دارند اما می توانند اشیاء نزدیک را به وضوح ببینید. در افراد مبتلا به نزدیک بینی، کره چشم بیش از حد طولانی یا قرنیه انحنای بیش از حد دارد به طوری که نور وارد شده به چشم به درستی متمرکز نمی شود پرتو نور در جلو شبکیه چشم می افتد، و بطور مستقیم بر روی شبکیه متمرکز نمی شود و باعث تاری دید می شود.
 

20. آستیگماتیسم ASTIGMATISM

استیگامات
آستیگماتیسم شایعترین نوع اختلال بینایی است که به علت بی نظمی در شکل و انحنای سطح قرنیه بوجود می آید گاهی نیز علت آن نامنظمی شکل و انحنای لنز در پشت عنبیه است آستیگماتیسم تقریبا در همه تا حدی رخ می دهد. آستیگماتیسم می تواند ارثی باشد که اغلب در حال حاضر در بدو تولد وجود دارد همچنین می تواند در اثر فشار پلک روی قرنیه ایجاد شود تقریبا تمام درجه آستیگماتیسم را می توان با تجویز عینک یا لنز تماسی اصلاح کرد. برای یک فرد تنها با درجه خفیف آستیگماتیسم، تا زمانی که شرایط دیگر مانند نزدیک بینی یا دوربینی وجود ندارد لنزهای اصلاحی ممکن است در همه مورد نیاز نباشد. روش دیگر برای اصلاح آستیگماتیسم تغییر شکل قرنیه از طریق جراحی لیزر است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search