پزشکی

درمان ناتوانی جنسی بعد از برداشتن پروستات به علت سرطان

اختلال جنسی بعد از عمل چراحی پروستاتاختلال در نعوظ، ناتوانی جنسی نیز نامیده می شود عدم توانایی در توسعه یا حفظ نعوظ رضایت بخش برای مقاربت جنسی است ناتوانی جنسی از عوارض شناخته شده از عمل جراحی پروستات است اکثر مردان مجدداً توانایی ارتباط جنسی ظرف دو سال از جراحی پروستات به دست می آورند.

سرطان پروستات یک علت اختلال نعوظ نیست درمان برای این بیماری می تواند باعث مشکل شود در میان آنها:
جراحی برای برداشتن کل غده پروستات.
پرتو درمانی، چه با پرتو خارجی و یا کاشت دانه رادیواکتیو.
هورمون درمانی.
درمان های مختلف می تواند به ناتوانی جنسی زودتر از دیگران منجر شود.

چه هنگامی اختلال نعوظ پس از درمان رخ می دهد؟

عمل جراحي. درجاتی از اختلال نعوظ معمولاً بلافاصله پس از عمل جراحی به منظور برداشتن پروستات رخ می دهد صرف نظر از اینکه این روش انجام شده است تلاش می کنند تا عصب نعوظ را از پروستات جدا کنند.
شدت اختلال نعوظ بستگی به نوع عمل جراحی، مرحله سرطان و مهارت جراح دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل اختلال نعوظ

اگر از روش تکنیک جدا سازی عصب استفاده می شود بازیابی از اختلال نعوظ ممکن است در دو سال اول بعد از عمل رخ دهد بازسازی عملکرد نعوظ پس از یک عمل جراحی بدون جدا سازی عصب بعید است اما امکان پذیر است.
استفاده از دستگاه های خلاء یا مواد دارویی اختلال نعوظ پس از اینکه بدن از عمل جراحی شفا یافت ممکن است سبب بهبود کیفیت نعوظ و بازگشت عملکرد جنسی طبیعی را سرعت بخشد.
اگر بعد از عمل جراحی یک نعوظ به دست آید توانایی داشتن ارگاسم از دست نمی رود با این حال، ممکن است ارگاسم "خشک" باشد که در آن کمی (در صورت وجود) انزال تولید می شود این نتایج سبب ناباروری برای بسیاری از مردان است اگر چه بیشتر مردان مسن تر زمانی که آنها برای سرطان پروستات تشخیص داده می شوند ممکن است نگران این موضوع نباشند اگر برای شما مهم است شما می توانید با دکتر خود قبل از عمل در مورد "بانک اسپرم" صحبت کنید.
پرتو درمانی. شروع اختلال نعوظ زیر پرتو درمانی تدریجی است و معمولاً حدود شش ماه پس از شروع درمان است.
اختلال نعوظ شایع ترین عارضه طولانی مدت از پرتودرمانی است با این حال، وقوع آن با درمان های پیچیده تر مانند ایمپلنت دانه رادیواکتیو (براکی تراپی)، رادیوتراپی مدوله شدید (IMRT) و یا رادیوتراپی منسجم 3 - D کاهش می یابد.
هورمون درمان. هنگامی که هورمون درمانی استفاده می شود اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی ممکن است حدود دو تا چهار هفته پس از شروع درمان رخ دهد این به خاطر عمل کاهش تستوسترون از دارو است.

داروهای اختلال نعوظ خوراکی چگونه موثر هستند؟

پس از جراحی، تا 70 درصد از مردانی که هنگام عمل اعصاب دو طرف پروستات جدا شده باشد با استفاده از یک یا چند داروی خوراکی مجدداً اختلال نعوظ به دست آورده اند نتایج برای مردانی که تنها یک عصب در امان داشته اند و یا هیچ یک از اعصاب پروستات جدا نشده است کمتر مطلوب است.
زیر پرتو درمانی، به طور کلی، 50٪ تا 60٪ از نعوظ مردان با داروی برمی گردد با این حال، داده های فعلی به ویژه برای بیماران تحت درمان با ایمپلنت دانه رادیواکتیو به ندرت محدود هستند.
هورمون درمانی. مردان تحت درمان با هورمون درمانی به خوبی به هر گونه درمان اختلال در نعوظ پاسخ نمی دهند اما داده ها محدود است.

تا چه حد درمان با تزریق در ناتوانی جنسی مؤثر است؟

اگر داروهای اختلال نعوظ خوراکی شکست بخورد تزریق به داخل آلت می تواند شکل موثری از درمان برای مردان که تحت عمل جراحی برای سرطان پروستات قرار گرفته اند یا کسانی که پرتو درمانی (چه توسط پرتو یا ایمپلنت دانه خارجی) دریافت کرده اند.
به طور کلی، تا 80٪ از مردان با استفاده از درمان های تزریقی نعوظ پیدا می کنند عوارض جانبی شامل درد گاه به گاه به علت یکی از داروهای مورد استفاده برای درمان تزریقی و توسعه بافت اسکار می باشد.

درباره درمان های دیگر برای اختلال نعوظ چه می دانید؟

اگر درمان ویاگرا و تزریق شکست بخورد و یا اگر شما ناتوان یا بی میل در استفاده از هر درمان هستید درمان های دیگر ممکن است مناسب باشد آنها عبارتند از:
دستگاه انقباض خلاء. یک استوانه بر روی آلت تناسلی مرد قرار داده می شود هوا را از سیلندر به خارج پمپ می کنند که خون را به داخل آلت می کشد و باعث نعوظ می شود نعوذ توسط باند لیزی در پایه سیلندر که بر روی پایه آلت تناسلی است حفظ می شود باند به مدت 30 دقیقه در محل می تواند باقی بماند اگر چه این دستگاه ها می تواند موثر باشد به طور کلی آنها برای بیمارانی که با جراحی درمان شده اند کمتر مطلوب بوده است بسیاری از بیماران باند در قاعده آلت را دوست ندارند و آن را ناراحت کننده می دانند.
شیاف آلت تناسلی. برای این درمان، بیمار یک شیاف به داخل لوله ادراری (پیشابراه) با استفاده از یک اپلیکاتور پلاستیکی قرار می دهد شیاف شامل مواد دارویی alprostadil است که به اتاق نعوظ سفر می کند alprostadil عضله در اطاقک نعوذ را شل می کند و اجازه می دهد که جریان خون به داخل آلت وارد شود.
ایمپلنت آلت تناسلی. این گزینه وقتی استفاده می شود که حدود یک سال پس از درمان سرطان و درمان غیر جراحی یا درمان شکست خورده و یا غیر قابل قبول هنوز اختلال در نعوظ داشته باشند ایمپلنت یا پروتز، شکل موثر از درمان در بسیاری از مردان است اما نیاز به یک عملیات برای قرار دادن ایمپلنت در داخل آلت تناسلی مرد می باشد جراحی می تواند سبب مشکلاتی، مانند شکست مکانیکی یا عفونت، شود که ممکن است سبب حذف پروتز و عمل مجدد نیاز باشد با این حال، بسیاری از مردان و شرکای آنها با این دستگاه ها بسیار راضی هستند.

بهبود عملکرد جنسی آشکار یک سال پس از درمان

دکتر Haahr و همکارانش سلول های بنیادی را در 21 مرد با ED به عنوان یک نتیجه از عمل جراحی پروستاتکتومی رادیکال برای سرطان پروستات تست کرده اند هیچکدام از مردان با ED به درمان پزشکی استاندارد پاسخ ندادند.
برای این روش سلول های بنیادی، سلول های چربی شکمی انسان از طریق لیپوساکشن استخراج شد سلول های بنیادی پس از آن از سلول های چربی جدا شد و به کورپوس کاورنوزوم آلت تناسلی مردان تزریق شد بافت اسفنجی به طور معمول پر خون شد.
قبل از عمل سلول های بنیادی و 6 و 12 ماه پس از آن، عملکرد نعوظ شرکت کنندگان با استفاده از شاخص بین المللی از پرسشنامه تابع نعوظ ارزیابی شد نمره  IIEF = 5/7 نشان دهنده اختلال عملکرد شدید در نعوظ، 12 - 16 اختلال نعوظ خفیف تا متوسط و 22 - 25  بدون اختلال نعوظ است.
عملکرد نعوظ در همه 21 مرد با سلول های بنیادی بهبود یافت نمره IIEF از عدد 6 قبل از درمان به 12 در 6 ماه بعد از درمان افزایش یافته است.
هشت نفر از مردان گزارش کردند که قادر به شرکت در فعالیت جنسی خود به خودی 6 ماه بعد از درمان با سلول های بنیادی بوده اند و این نتیجه در 12 ماه پس از درمان آشکار باقی مانده است نمره IIEF این مردان به 7 تا 14 با سلول های بنیادی رسید.
این روش در دوره نقاهت می تواند منجر به یک نعوظ خود به خود در مردان شود به عبارت دیگر، بدون استفاده از داروهای دیگر، تزریق، یا ایمپلنت درمان انجام می شود.
توجه: درمان با سلول های بنیادی می تواند یک راه حل بلند مدت برای ED باشد.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. پرویز رضائی

سلام جناب آقای دکتر پروستات را بعلت سرطان کلابرداشتند جهت مشکل نعوظ چه داروهایی و همچنین چه رژیم غذایی را توصیه میکنید 62سال دارم متشکر میشم راهنمایی بفرمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search