پزشکی

دیابت نوع 2 و اختلال نعوظ (ED): آیا رابطه ای وجود دارد؟

دیابت و اختلال عملکرد جنسیمردان مبتلا به دیابت به احتمال زیاد دو تا سه برابر بیشتر دچار اختلال نعوظ (ED) هستند در حدود نیمی از مردان که با دیابت نوع 2 تشخیص  داده شدند خواهد اختلال نعوظ در عرض 10 سال توسعه یافته است اتخاذ یک شیوه زندگی سالم می تواند به کاهش خطر ابتلا به اختلال نعوظ به شما کمک کند.


اگرچه دیابت و اختلال در نعوظ (ED) دو شرط جدا از هم هستند آنها تمایل به رفتن دست در دست دارند. ED به عنوان محدودیت در داشتن مشکل در رسیدن یا حفظ نعوظ تعریف شده است مردان مبتلا به دیابت دو تا سه برابر بیشتر احتمال ابتلا به ED دارند هنگامی که مردان به سنین 45 می رسند و اختلال نعوظ توسعه یابد ممکن است نشانه ای از دیابت نوع 2 داشته باشند.
هنگامی که شما قند در گردش به بیش از حد در جریان خون خود دارید دیابت رخ می دهد دو نوع اصلی از دیابت وجود دارد: دیابت نوع 1، که در کمتر از 10 درصد از افراد مبتلا به دیابت تاثیر می گذارد و دیابت نوع 2، که برای بیش از 90 درصد از موارد ابتلا به دیابت است دیابت نوع 2 اغلب به عنوان یک نتیجه از اضافه وزن و یا غیر فعال بودن توسعه می یابد حدود 30 میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت و حدود نیمی از آنها مرد هستند.
برآورد شده که 10 درصد از مردان در سنین 40 تا 70 سال اختلال نعوظ شدید دارند و 25 درصد دیگر اختلال نعوظ متوسط داشته و اختلال نعوظ  تمایل به بیشتر شایع شدن در مردان با افزایش سن دارد هر چند که بخشی اجتناب ناپذیری از پیری نیست برای بسیاری از مردان، بیماریهای دیگر مانند دیابت به احتمال ابتلا به اختلال نعوظ کمک می کند.
تحقیقات چه می گوید:
به گزارش مرکز پزشکی دانشگاه بوستون در حدود نیمی از مردان که با دیابت نوع 2 تشخیص داده شدند اختلال نعوظ در 5 تا 10 سال از زمان تشخیص توسعه می یابد اگر آن مردان نیز بیماری های قلبی داشته باشند، شانس تبدیل شدن آنها به اختلال نعوظ  حتی بیشتر است.
با این حال، نتایج یک مطالعه در سال 2014 نشان می دهد که اگر شما مبتلا به دیابت هستید اما یک شیوه زندگی سالم اتخاذ کنید شما ممکن است علائم دیابت را کاهش دهید و سلامت جنسی خود را بهبود بخشید این عادات زندگی شامل خوردن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم است.
چه چیزی باعث ED در مردان مبتلا به دیابت می شود؟
عوامل خطر برای اختلال نعوظ
تشخیص اختلال نعوظ
درمان اختلال نعوظ
چگونه از اختلال نعوظ پیشگیری کنیم؟

چه چیزی باعث ED در مردان مبتلا به دیابت می شود؟

ارتباط بین دیابت و ED اختلال نعوظ با گردش خون و سیستم عصبی در ارتباط است کنترل ضعیف سطوح قند خون می تواند به عروق خونی کوچک و اعصاب آسیب برساند آسیب به عصب هایی که کنترل کننده تحریک و پاسخ جنسی هستند می تواند توانایی یک مرد برای رسیدن به یک نعوظ سفت و به اندازه کافی برای مقاربت جنسی را مختل سازد کاهش جریان خون از رگ های خونی آسیب دیده نیز می تواند به ED کمک می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

عوامل خطر برای اختلال نعوظ

چند عوامل خطر می تواند شانس شما از عوارض دیابت، از جمله اختلال نعوظ ED را افزایش وجود داردشما ممکن است بیشتر در معرض خطر باشید اگر شما:
مدیریت ضعیف در قند خون دارید.
استرسی هستید.
اضطراب دارید.
افسردگی دارید.
یک رژیم غذایی فقیر می خورید.
فعال است.
چاق هستند.
سیگار می کشید.
مقدار زیاد الکل می نوشید.
فشار خون کنترل نشده دارید.
پروفایل های غیر طبیعی چربی خون دارید.
داروهای می خورید که اختلال نعوظ یک عارضه جانبی آنها است.
داروهای تجویزی برای فشار خون بالا، درد یا افسردگی مصرف می کنید.

تشخیص اختلال نعوظ

اگر شما متوجه یک تغییر در دفعات و یا مدت زمان نعوظ خود شدید با دکتر  یا یک اورولوژیست قرار ملاقات داشته باشید با این ممکن است مطرح کردن این مسائل با دکتر خود آسان نباشد اما عدم تمایل به انجام این کار تنها شما را از گرفتن کمک مورد نیاز باز می دارد.
دکتر شما می تواند اختلال نعوظ با بررسی تاریخچه پزشکی ارزیابی علائم تشخیص دهید آنها به احتمال زیاد یک معاینه فیزیکی برای مشکلات عصبی در آلت تناسلی مرد یا بیضه انجام می دهند آزمایش خون و ادرار نیز می تواند به تشخیص مشکلات مانند دیابت یا تستوسترون پایین کمک کند.
آنها ممکن است قادر به تجویز دارو باشند لذا به یک پزشک متخصص در اختلال عملکرد جنسی مراجعه کنید چندین گزینه برای درمان اختلال نعوظ وجود دارد دکتر شما می تواند به شما کمک کند تا بهترین گزینه را برای درمان پیدا کنید.
اگر شما علائم اختلال نعوظ را تجربه نکرده اید اما با دیابت یا بیماری قلبی تشخیص داده شده اید شما باید با دکتر خود صحبت کنید آنها می توانند به شما کمک کنند تا مشخص شود که چه اقدامات پیشگیرانه ای شما می توانید در حال حاضرانجام دهید.

درمان اختلال نعوظ

اگر شما با اختلال نعوظ تشخیص داده شده اید دکتر شما به احتمال زیاد توصیه به یک داروی خوراکی، مانند سیلدنافیل (Viagra)، تادالافیل (Cialis) و یا واردنافیل (لویترا) داروهای نسخه ای هستند که به بهبود جریان خون در آلت تناسلی کمک می کنند و به طور کلی به خوبی توسط مردان قابل تحمل هستند.
 دیابت ربطی به خوردن این داروها ندارد آنها روی داروهای دیابت، مانند گلوکوفاژ (متفورمین) و یا انسولین اثر منفی ندارند.
با وجود اینکه درمان های دیگر اختلال نعوظ ، مانند پمپ و ایمپلنت آلت تناسلی وجود دارد شما ممکن است نیاز به یک داروی خوراکی داشته باشید این درمان ها دیگر به طور معمول موثر نیستند و ممکن است سبب عوارض اضافی شوند.
دیابت یک بیماری مزمن است که شما در زندگی خواهید داشت هر چند هر دو نوع دیابت نوع 1 و 2 را می توان به خوبی از طریق داروها، رژیم غذایی مناسب و ورزش کنترل کرد.
اگر چه اختلال نعوظ می تواند به یک وضعیت دائمی تبدیل شود اگر شما دیابت دارید شما هنوز هم ممکن است قادر به غلبه بر ED از طریق یک شیوه زندگی باشید که شامل خواب کافی، سیگار و کاهش استرس است. داروهای اختلال نعوظ معمولاً به خوبی تحمل می شوند و می تواند برای سال های بسیاری برای غلبه بر هر گونه مشکلات اختلال نعوظ کمک کند.

چگونه از اختلال نعوظ پیشگیری کنیم؟

چند تغییر در شیوه زندگی وجود دارد که نه تنها می تواند به مدیریت دیابت کمک کنید بلکه خطر ابتلا به اختلال نعوظ کاهش می دهد.
قند خون خود را از طریق رژیم غذایی خود کنترل کنید. خوردن یک رژیم غذایی برای دیابت به شما در کنترل بهتر سطح قند خون و کاهش میزان آسیب به عروق خونی و اعصاب کمک خواهد کرد یک رژیم غذایی مناسب در حفظ سطح قند خون می تواند سطح انرژی شما و خلق و خوی را بهبود بخشد که هر دو می تواند به کاهش خطر ابتلا به اختلال در نعوظ کمک کند شما ممکن است از یک متخصص تغذیه یا یک پزشک آموزش دیده دیابت خبره برای تنظیم سبک غذا خوردن خود کمک بگیرید.
الکل نخورید. نوشیدن الکل می تواند به رگهای خونی شما آسیب برساند همچنین می توانید رسیدن به نعوظ را سخت کرده و در عملکرد جنسی دخالت می کند.
سیگار نکشید. سیگار کشیدن سبب باریک شدن عروق خونی و سطح اکسید نیتریک در خون شما را کاهش می دهد این امر باعث کاهش جریان خون به آلت تناسلی و بدتر شدن اختلال نعوظ می شود.
فعال باشید. ورزش منظم نه تنها می تواند به کنترل سطح قند خون کمک کند همچنین می تواند گردش خون را بهبود، سطح استرس را کاهش و سطح انرژی شما را بهبود بخشد همه این ها به مبارزه با ED کمک می کند.
خواب بیشتری داشته باشید. خستگی اغلب در اختلال عملکرد جنسی دخالت دارد خواب به اندازه کافی در هر شب می تواند خطر ابتلا به اختلال نعوظ ED را کاهش دهد.
سطح استرس خود را پایین نگه دارید. استرس می تواند با تحریک جنسی و توانایی شما در رسیدن به نعوذ تداخل نماید ورزش، مدیتیشن و اختصاص زمان به انجام چیزهایی که شما از ان لذت ببرید می تواند سطح استرس شما را کاهش دهد و خطر ابتلا به اختلال نعوظ ED را کاهش می دهد اگر شما در حال بروز علائم اضطراب یا افسردگی هستید با دکتر خود مشورت کنید آنها ممکن است شما را به یک درمانگر ارجاع دهند که می تواند به شما از طریق هر چیزی است باعث کاهش استرس کار شود کمک کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. سوسن

باعرض سلام خدمت آقای دکتر همسرم حدود چندماهه به اختلال نعوظ مبتلا شده دیابت نوع۲داره میخواستم بپرسم آیاایشون دیگه بااین وجود بچه دار نمیشه؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    سوسن
  1. 5 / 5

سلام نزد پزشک بروید تا برایشان دارو تجویز کنند می تواند باروری داشته باشد اگر هم نشد از روش تلقیح می توانید بارداری داشته باشید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search