پزشکی

علل ترشحات قهوه ای رنگ واژن

در مورد داشتن ترشحات تیره به پزشک زنان مراجعه نماییداغلب ترشحات قهوه ای از مهبل (واژن) بی ضرر هستند ترشحات قهوه ای روشن معمولاً خود بخود رفع می شوند ترشحات تیره می تواند جدی تر باشند و باید معاینه شوید. ترشح از مهبل یک وقوع طبیعی و حتی سالم در واژن است.

مخاط و آب اضافی توسط دیواره های واژن و دهانه رحم تولید می شود ترشح واژن یک راه بدن برای تمیز کردن ناحیه واژن است که محیط زیست واژن را سالم نگه می دارد این ترشحات سبب حذف سلول های پوست مرده و باکتری از محل واژن است این نوع از روش تمیز کردن برای جلوگیری از عفونت لازم است.
تعامل بین هورمونی به نام استروژن و پروژسترون تا حد زیادی مسئول تغییرات بدنی زن در طول مراحل مختلف چرخه قاعدگی زن است به عنوان مثال، در مرحله تخمک گذاری شما ممکن است متوجه افزایش در ترشحات شوید علاوه بر این، لکه بینی اندک معمولاً یک دلیل برای نگرانی نیست اگر شما تجربه علائم دیگر با لکه بینی دارید با یک متخصص زنان مشورت کنید.

علل ترشحات قهوه ای روشن واژن
علل ترشحات قهوه ای تیره واژن
عوارض ترشحات قهوه ای واژن
درمان ها و پیشگیری از ترشحات قهوه ای واژن
درمان برای ترشحات قهوه ای واژن
پیشگیری از ترشحات قهوه ای واژن

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل ترشحات قهوه ای روشن واژن

چند دلیل که چرا ترشحات واژن یک زن ممکن است به رنگ قهوه ای باشد وجود دارد اغلب دو تا از شایع ترین بارداری و یائسگی است.
بارداری .ترشح قهوه ای مایل به صورتی از نشانه های اولیه بارداری است.
یائسگی. یائسگی ممکن است سبب تخلیه قهوه ای روشن، صورتی، یا ترشحات زرد شود در بعضی از زنان، این ترشحات ممکن است سنگین و ناراحت کننده باشد.
خونریزی لانه گزینی. این یکی دیگر از نشانه های اولیه بارداری است این ترشحات می تواند قهوه ای روشن، صورتی یا قرمز باشد این نوع از ترشحات طبیعی معمولاً 10 - 14 روز پس از لقاح رخ می دهد. این ترشحات توسط جایگزینی تخمک به دیواره رحم ایجاد می شود این حالت معمولاً به عنوان یک لکه منفرد از ترشحات که یک لکه بینی و یا نوع روان به نظر نمی رسد.
بافت قدیمی آندومتر. ترشحات قهوه ای روشن در دختران جوان قبل از شروع چرخه قاعدگی رایج است در زنان، این ترشحات راهی از بدن برای انتشار هر گونه بافت قدیمی آندومتر است که در طول چرخه قاعدگی نمی ریزد.
واژینیت آتروفیک .التهاب مهبل تحلیل رفته می تواند سبب ترشحات قهوه ای، خونریزی، درد یا خارش در ناحیه واژن شود یک زن ممکن است تجربه مقاربت دردناک، احساس سوزش، خشکی؛ ترشحات به رنگ زرد و بوی ناپاک داشته باشد.
پولیپ رحم. پولیپ رحم پولیپ آندومتر نیز نامیده می شود پولیپ ممکن است سبب تخلیه و همچنین خونریزی پس از مقاربت، خونریزی شدید قاعدگی و خونریزی غیر طبیعی واژینال شود.
بیماریهای مقاربتی. ترشحات قهوه ای روشن می تواند از اولین علائم یک بیماری مقاربتی (STD) باشد. شایع ترین بیماریهای مقاربتی منجر به ترشحات شامل کلامیدیا، تریکومونا، سوزاک و زگیل تناسلی می باشد.

علل ترشحات قهوه ای تیره واژن

هفت دلایل شایع که ممکن است یک زن ترشحات قهوه ای تیره را تجربه کند وجود دارد بسیاری از دلایل جدی نیست با این حال، چند تا از آنها مهم هستند و اگر شما علائم دیگر از یک بیماری جدی دارید نیاز به یک قرار ملاقات با متخصص زنان برای آرامش ذهن می باشد.
بارداری .ترشحات قهوه ای تیره معمولاً خونریزی لانه گزینی است رنگ می تواند از صورتی، قرمز به قهوه ای روشن یا تیره متغیر باشد ترشحات سه تا چهار روز به طول می انجامد.
تخمک گذاری. در طی فرایند آزاد شدن تخمک تجربه ترشحات قهوه ای تیره یا لکه بینی غیر معمول نیست آن معمولاً فقط چند روز طول می کشد.
یائسگی. بسیاری از زنان که نزدیک به یائسگی هستند ترشحات قهوه ای تیره را در محل از یک جریان قاعدگی طبیعی تجربه می کنند.
خونریزی آندومتر. خونریزی آندومتر وقتی رخ می دهد که بمقداری از دیواره رحم در طول چرخه قاعدگی ترشح نکند این ممکن است درست بعد از به پایان رسیدن چرخه قاعدگی و یا درست قبل از چرخه بعدی رخ دهد از آنجا که خون کهنه است آن قهوه ای تیره رنگ می شود.
بیماری التهابی لگن. بیماری التهابی لگن یک بیماری جدی است و نیاز به مراجعه به متخصص زنان دارد این بیماری زمانی که یک عفونت در پوشش رحم، لوله های فالوپ، تخمدان، دهانه رحم و  یا مهبل (واژن) وجود دارد اتفاق می افتد این دردناک است و می تواند در طول مقاربت، درد شکم و ناباروری اگر بدون درمان رها شود سبب درد شود.
سرطان دهانه رحم. سرطان دهانه رحم که تا بحال جدی ترین بیماری است با ترشحات قهوه ای تیره همراه است سرطان دهانه رحم از طریق HPV ویروس (ویروس پاپیلومای انسانی) است سایر علائم سرطان دهانه رحم می تواند شامل از دست دادن اشتها، کاهش وزن، درد ساق پا، درد لگن و خستگی باشد.

عوارض ترشحات قهوه ای واژن

اغلب ترشحات یک بوی بدی دارد
خارش
احساس سوزش
درد در ناحیه واژن
تورم در ناحیه واژن
مقاربت دردناک
اگر معاینه لگنی شما علت ترشحات را نشان ندهد علت ترشحات شفاف یا قهوه ای تیره به آسانی با دیدن متخصص زنان تشخیص داده می شود آنها قادر به تعیین علت ترشحات بر اساس پاسخ به سوالات از شما، یک معاینه لگنی و احتمالا برخی از تست های دیگر می باشند.

درمان ها و پیشگیری از ترشحات قهوه ای واژن

برخی از شرایط که منجر به ترشحات قهوه ای روشن می شود مانند بارداری و خونریزی لانه گزینی درمان نمی شود آنها به عنوان یک فرآیند طبیعی بدن هستند.
اگر شما علائم دیگر و یا ترشحات شما بیش از چند روز طول بکشد دیدن متخصص زنان همیشه یک ایده خوبی است درمان ترشحات قهوه ای بستگی دارد به این که چرا شما در حال تجربه ترشحات هستید.

درمان برای ترشحات قهوه ای واژن

بیماریهای مقاربتی. بیماری های مقاربتی نیاز آنتی بیوتیک دارد.
یائسگی. ترشحات نمی تواند درمان شود اما علائم مرتبط می تواند درمان شود.
پولیپ رحم. داروهای هورمونی می تواند به کوچک شدن پولیپ و کاهش برخی از علائم دیگر کمک کند. روش کورتاژ ممکن است انجام شود این روش به دکتر اجازه خواهد داد که پولیپ را از دیوار رحم  بردارد سپس پولیپ به آزمایشگاه برای بررسی ارسال خواهد شد پولیپ ها معمولاً سرطانی نیستند آخرین گزینه هیسترکتومی می باشد این سبب حذف همه پولیپ ها و فرستادن به آزمایشگاه برای بررسی است در صورتی که آنها سرطانی باشند دکتر شما در در مورد گزینه های درمانی صحبت می کند.
سرطان دهانه رحم. درمان برای سرطان گردن رحم شامل جراحی برای برداشتن سرطان، شیمی درمانی و اشعه است.

پیشگیری از ترشحات قهوه ای واژن

بهترین پیشگیری برای ترشحات قهوه ای بستگی به علت ترشحات دارد شما نمی توانید از ترشحات خاص مانند زیر جلوگیری کنید.
بارداری
تخمک گذاری
يائسگی
خونریزی آندومتر
با دریافت مراقبت های پزشکی از علل ترشحات زیر می توان جلوگیری کرد این ممکن است نیاز به داروها یا مداخله جراحی داشته باشد.
بیماریهای مقاربتی
بیماری التهابی لگن
پولیپ رحم
سرطان دهانه رحم
علاوه بر اقدامات پیشگیرانه ذکر شده در بالا، شما می توانید
لباس زیر پنبه ای بپوشید.
تامپون و یا نوار بهداشتی خود را اغلب در طول چرخه قاعدگی تغییر دهید.
از دوش واژینال اجتناب کنید زیرا می تواند خطر ابتلا به عفونت را در بدن افزایش دهد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (29)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 7 رای

 1. Sara

سلام من ۱۷ سالمه و حدود دو هفتس که ترشحات قهوه ای رنگ رو مشاهده میکنم و پریودم به تاخیر افتاده!
باید چیکار کنم؟

  پیوست ها
 

 1. مینا

با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون.
من دختری سی ساله و مجرد هستم 4ماه پیش دو بار سونو گرافی رحم و .....انجام دادم که همه چیز طبیعی بود اما حدود هفت ماه است که پنج روز بعد از پایان دوره قاعدگی دوباره به مدت یک یا دوروز خونریزی خفیف دارم ....

با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون.
من دختری سی ساله و مجرد هستم 4ماه پیش دو بار سونو گرافی رحم و .....انجام دادم که همه چیز طبیعی بود اما حدود هفت ماه است که پنج روز بعد از پایان دوره قاعدگی دوباره به مدت یک یا دوروز خونریزی خفیف دارم . خیلی نگرانم دلیلش چی میتونه باشه؟در ضمن پریودهای من نیز همیشه منظم هست.
ممنون از شما???

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مینا
 1. 5 / 5

سلام نزد متخصص زنان بروید تا تست های هورمونی مخصوص انجام شود

  پیوست ها
 

 1. Sima

سلام.من دخترمجردی هستم ک یه مدته خارش ودرد دارم زیرمجرای ادراری تا واژنم یه جوشهای خیلی کوچکی میزنه بعدچندمدت پرز مانندمیشه.یه بارم دکترزنان رفتم معاینه نکرد و گفت قارچه.دارو داد اما خوب نشدم.میشه راهنماییم کنین.ممنون میشم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Sima
 1. 4.5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشد پزشک زنان بروید تا بررسی شود اگر قارچ باشد و با پماد موضعی جواب نگرفتید داروی خوراکی برایتان نسخه می شود.

  پیوست ها
 

 1. عسل

سلام دو روزه از پریودیم می گذره فقط ترشحات زرد رو به قهوهایی داشتم.برای بارداری اقدام کردم ولی دکتر گفته بود احتمالش کمه که باردار بشیحالا علت ترشحاتم می خوام

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    عسل
 1. 4.5 / 5

با سلام نزد متخصص زنان بروید تا معاینه انجام شود ترشحات زرد رنگ می تواند مربوط به عفونت میکروبی باشد

  پیوست ها
 

 1. سارا

سلام شب شما بخیر
من ۲۱ سالمه متاهلم و ماه قبل خون پریودیم کاملا قهوه ای رنگ بود در تمام طول دوره
این ماه هم پریود نمیشدم یه هفته عقب افتاده بود به دکتر زنان مراجعه کردم و گفتند آمپول پروژسترون و زینک مصرف کنم
و یک تست پاپ اسمیر نوشتن
من دیروز...

سلام شب شما بخیر
من ۲۱ سالمه متاهلم و ماه قبل خون پریودیم کاملا قهوه ای رنگ بود در تمام طول دوره
این ماه هم پریود نمیشدم یه هفته عقب افتاده بود به دکتر زنان مراجعه کردم و گفتند آمپول پروژسترون و زینک مصرف کنم
و یک تست پاپ اسمیر نوشتن
من دیروز تست رو انجام دادم فردا قراره برم جوابشو بگیرم میتونید بگید احتمال چه چیزی هست؟
و اینکه خونریزی این دفعه م پررنگ تر از ماه قبله و الان پریود شدم
(*لطفا جواب بدید*)

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سارا
 1. 5 / 5

با سلام از روی رنگ خونریزی نمی توان چیزی را تشخیص داد نزد پزشک زنان بروید تا معاینه انجام شود

  پیوست ها
 

 1. مهسا

سلام من ۲۰ سالمه شنبه ی هفته ی پیش تا این جمعه پریود بودم
بعد رفتم روانپزشک بخاطر مشکلی ک داشتم بهم قرص ونلافاکسین و کلردیازپوکساید داد بعد دوروز دوباره لکه های خون دیدم الان تقریبا قهوه ای رنگ شده بنظرتون مشکل از کجاست!؟
اینم بگم ک من سیکل...

سلام من ۲۰ سالمه شنبه ی هفته ی پیش تا این جمعه پریود بودم
بعد رفتم روانپزشک بخاطر مشکلی ک داشتم بهم قرص ونلافاکسین و کلردیازپوکساید داد بعد دوروز دوباره لکه های خون دیدم الان تقریبا قهوه ای رنگ شده بنظرتون مشکل از کجاست!؟
اینم بگم ک من سیکل قاعدگیم منظم نیست معمولا چهل روزو خورده ای یا سی روز یباره

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. آنا

سلام .من ۱۹سالمه ومجردم .من ۱۵روز بعد از عادت ماهانه ام ترشحاتی از واژنم خارج میشه که به رنگ قهوه ای تیره است شب قبلش هم به شدت تب داشتم البته از خیلی قبل تر هم زیر شکمم سمت چپ هم به مدت های دو ساعت یکبار یا بعضی مواقع بیشتر به شدت درد میکرد ولی...

سلام .من ۱۹سالمه ومجردم .من ۱۵روز بعد از عادت ماهانه ام ترشحاتی از واژنم خارج میشه که به رنگ قهوه ای تیره است شب قبلش هم به شدت تب داشتم البته از خیلی قبل تر هم زیر شکمم سمت چپ هم به مدت های دو ساعت یکبار یا بعضی مواقع بیشتر به شدت درد میکرد ولی ظرف چند دقیقه خوب میشد ولی اون موقع ها اصلاً ترشحات قهوه‌ای تیره نداشتم ولی الآن سیکل زمانیش فشرده تر شده یعنی هر نیم ساعت یکبار یا یک ساعت یکبار این درد احساس میشه .مشکل من چیه؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. Nargess

سلام ۱۸ سالمه مجردم. کیست فولیکولی دارم و تحت نظر ماما قرص ضد بارداری استفاده میکنم تقریبا دو هفته از وختی ک پریودم تموم شده میگذره چن روزی هس ترشحاتی ب رنگ قهوای روشن دارم خطر ناکه؟ میشه کمکم کنید و علتش رو بگین؟

  پیوست ها
 

 1. k

سلام دختر ۱۸ ساله هستم و حدود ۲ هفته از تاریخ پریودم گذشته و هنوز نشدم،امروز متوجه شدم که ترشحات قهوه ای دارم
مشکل خطرناکیه؟!

  پیوست ها
 

 1. Faranak

سلام خسته نباشید۲۰ سالمه و مجردم ۲هفته از قاعدگیم میگذره ولی یه لکه قهوه ای روشن دیدم کمی هم سوزش دارم... علتش چی میتونه باشه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Faranak
 1. 5 / 5

با سلام لکه قهوه ای همراه با سوزش می تواند مربوط به عفونت باشد نزد پزشک بروید تا دارو برایتان نسخه نماید

  پیوست ها
 

 1. Atena

سلام من ۴ماهه به صورت سزارین زایمان کردم. هردفه حجم خونریزی های پریودیم کم بود اما این سری با فاصله زمانی کم مجددا پریود شدم و خونریزی شدیدی دشتم. پس از دوره ده روزه پریودیم الان مجددا بعد۴روز ترشحات قهوه ای تیره دارم. علت تخمک گذاریه یا چیز...

سلام من ۴ماهه به صورت سزارین زایمان کردم. هردفه حجم خونریزی های پریودیم کم بود اما این سری با فاصله زمانی کم مجددا پریود شدم و خونریزی شدیدی دشتم. پس از دوره ده روزه پریودیم الان مجددا بعد۴روز ترشحات قهوه ای تیره دارم. علت تخمک گذاریه یا چیز دیگه؟ درضمن قبلا هیچ علامتی از تخمک گذاری نداشتم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سعیدی

سلام خسته نباشید من چهارم ماه باید عادت ماهیانه میشدم که نشدم در دوران عقد به سر میبرم هنوز دخترم و رابطه جنسی "دخول" انجام نشده امروز دوازدهم برج و هنوز عادت نشدم و از دیروز ترشحات چسبناک کرمی رنگ که تیره هست رو میبینم آیا این احتمال وجود داره...

سلام خسته نباشید من چهارم ماه باید عادت ماهیانه میشدم که نشدم در دوران عقد به سر میبرم هنوز دخترم و رابطه جنسی "دخول" انجام نشده امروز دوازدهم برج و هنوز عادت نشدم و از دیروز ترشحات چسبناک کرمی رنگ که تیره هست رو میبینم آیا این احتمال وجود داره که حامله باشم؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. الهام

سلام من 18سالمه متاهلم 4 روزا ترشحات تیره وبدبو دارم دقیقابعد از اینکه قرص مترونید ازول مصرف کردم اینطوری شدم لطفا کمکم کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    الهام
 1. 5 / 5

با سلام استفاده از این دارو برای دوره های طولانی یا تکراری ممکن است منجر به عفونت جدید مخمر واژن (عفونت قارچی واژن) شود. اگر متوجه تغییر در تخلیه واژن یا سایر علائم جدید شوید با پزشک خود تماس بگیرید.

  پیوست ها
 

 1. ****

سلام دختر مجرد 18ساله هستم ترشحات قهوه ایی همراه با درد زیرشکم دارم...خطرناکه?

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ****
 1. 5 / 5

با سلام
شما دارای عفونت هستید و باید نزد پزشک بروید تا داروی لازم برایتان نسخه شود اگر درمان نشوید احتمال عوارض وجود دارد.

  پیوست ها
 

 1. سپیده

سلام. ببخشید من یک دختر29ساله مجردم. ترشح بیش از حدی دارم همه جور سونو و ازمایش هم رفتم هیچ مشکلی نداشتم، عفونت هم نبوده. هنوز ترشح دارم خیلی وقته دکترم رفت. اما درمان نشده هنوز ترشح دارم. همیشه ترشح من سفید بوده اما یک هفته ای هست ت شح بصورت...

سلام. ببخشید من یک دختر29ساله مجردم. ترشح بیش از حدی دارم همه جور سونو و ازمایش هم رفتم هیچ مشکلی نداشتم، عفونت هم نبوده. هنوز ترشح دارم خیلی وقته دکترم رفت. اما درمان نشده هنوز ترشح دارم. همیشه ترشح من سفید بوده اما یک هفته ای هست ت شح بصورت لکه قهوه ای مایل به سرخ دارم. خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید.خیلی هزینه کردم جواب نمیده اصلا هم جاییم درد نداره

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سحر

سلام من يك هفته شايد بيشتر ترشحات تيره و قهواي رنگ دارم اما سونو گرافى ام انجام دادو كيست نداشتم البته قبل از اينكه اين اتفاق بيفته،٢٤ سالمه و درد هم ندارم علت چيست؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سحر

با سلام احتمال عفونت مجاری تناسلی وجود دارد به پزشک مراجعه نمایید تا معاینه و داروی لازم برایتان نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. محبوبه

سلام. من باردار هستم الان ۴ هفته و ۴ روزمه که از دیروز ترشحات قهوه ای تیره دارم. لطفا کمکم کنید. نشانه ای از سقط یا مربوط به لانه گزینی هست؟؟ لطفا کمکم کنید.

  پیوست ها
 

 1. نگین

ببخشید من پریودم نامنظمه و هر چن ماه ی بار پریود میشم الان ترشح قوه ای متوجه شدم بنظرتون پریود میشم یا مشکل خاصیه ؟قبلن چن بارم قبل پریودم اینجوری شدم ک قبل پریودم لکه ببینم

  پیوست ها
 

 1. مرضیه

سلام ببخشید من همیشه در دوران قاعدگی سه روز اول لکه بینی های قهوه ای تیره دارم بعد خونریزی دارم که سه روز هم این دوره طول میکشه قبلا هم سابقه کیست داشتم میخواهم بدانم که این حالت قاعدگی مضرهست،البته یک زایمان هم یازده سال پیش داشتم به طور طبیعی...

سلام ببخشید من همیشه در دوران قاعدگی سه روز اول لکه بینی های قهوه ای تیره دارم بعد خونریزی دارم که سه روز هم این دوره طول میکشه قبلا هم سابقه کیست داشتم میخواهم بدانم که این حالت قاعدگی مضرهست،البته یک زایمان هم یازده سال پیش داشتم به طور طبیعی زایمان کردم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ناشناس

ببخشید علت ترشحات سیاه رنگ از واژن دختر چیه لطفا جواب بدین

  پیوست ها
 

 1. الهام

خيلي خوب توضيحات. سپاس

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search