پزشکی

سبکی سر؛ علل، تشخیص و درمان

احساس سبکی در سراحساس سبکی سر توسط یک کاهش موقت خون به مغز ایجاد می شود. احساس سبکی سر که در اثر از دست دادن شدید خون، حمله قلبی و سکته مغزی نباشد اغلب با گذشت زمان فروکش می کند. در حالی که همیشه نگران نیستید سبکی سر می تواند گاهی اوقات یک بیماری زمینه ای را نشان دهد و خطر خود را افزایش می دهد و فرد تجربه یک سقوط را دارد.


احساس سبکی سر احساسی است که ممکن است شما غش کنید بدن شما ممکن است اگر خون به اندازه کافی به سر نرسد احساس سنگینی کند راه دیگر برای توصیف سبکی سر یک "احساس وضعیتی وخیم است " احساس سبکی سر ممکن است سبب چشم انداز تیره و ابر آلود و با از دست دادن تعادل همراه باشد.
در حالی که همیشه نگران نیستید سبکی سر می تواند گاهی اوقات یک بیماری زمینه ای را نشان دهد و می تواند خطر ابتلا به تجربه یک سقوط را افزایش دهد به همین دلیل، شما باید احتیاط کنید هنگامی که شما احساس ضعف می کنید.
احساس سبکی سر اغلب زمان حرکت از حالت نشسته به ایستاده رخ می دهد این تغییرات موضعی در اثر کاهش جریان خون به مغز است این می تواند یک افت فشار خون باشد که باعث می شود در شما احساس ضعف ایجاد کند اگر شما دچار کم آبی به دلیل بیماری یا مصرف مایعات ناکافی باشید شما به احتمال بیشتری دچار این بیماری می شوید این احساس ممکن است زمانی که شما نشسته و یا دراز بکشید بهبود می یابد.
احساس سبکی سر ممکن است با تهوع و سرگیجه همراه باشد سرگیجه احساس نامتعادل و یا ناپایدار بودن است اغلب مشکلات با گوش داخلی، مغز، قلب و یا استفاده از داروهای خاص ایجاد می شود با توجه به کلینیک کلیولند، 4 نفر از 10 نفر دارای سرگیجه به اندازه کافی شدید به یک دکتر مراجعه می کنند سرگیجه می تواند خطرناک باشد زیرا آن احساس تعادل شما را تغییر می دهد و می تواند با احتمال زیاد به سقوط شما منجر شود.
یک نوع از این سرگیجه، به نام ورتیگو است که باعث حس کاذب حرکت یا چرخش محیط اطراف شما در حالی که آنها در واقع هنوز هم ساکن هستند سرگیجه ممکن است باعث شود شما احساس در حال شناوربودن، کجی، نوسان داشتن و یا چرخش داشته باشید اغلب موارد ورتیگو توسط اختلالات گوش داخلی، ارسال سیگنال به مغز با نشانه های چشم و اعصاب حسی هماهنگ نیست.

علل سبکی سر چیست؟

علاوه بر کم شدن آب بدن و تغییر موضعی، علل دیگر شایع سبکی سر عبارتند از:
آلرژی
بیماری ارتفاع زیاد
داشتن یک سرماخوردگی
داشتن آنفولانزا
قند خون پایین
استفاده از تنباکو، الکل، یا داروهای غیرمجاز
کم آبی ناشی از استفراغ، اسهال، تب، سایر بیماری های دیگر
تنفس بسیار عمیق و یا سریع (تنفس عمیق و سریع)
اضطراب و استرس
استفاده از تنباکو، الکل، داروهای قاچاق
برخی نسخه ها و داروهای بدون نسخه بیش از حد همچنین می تواند سبب احساس سبکی سر شود.
در برخی موارد، سبکی سر علت یک بیماری جدی است از جمله:
ناراحتی های قلبی، مانند حمله قلبی یا ضربان قلب خارج از ریتم
خونریزی داخلی (در اندام های داخلی شما و یا سیستم های بدن)
شوک که باعث افت فشار خون قابل توجه شود.
ضربه.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه هنگامی باید به علت سبکی سر به دنبال کمک پزشکی باشید

اگر شما مقدار قابل توجهی خون از دست داده اید و احساس ضعف دارید فوراً به پزشک مراجعه کنید. همچنین، سبکی سر، همراه با حمله قلبی یا سکته مغزی علائمی است که باید سریعاً درمان شود. این علائم عبارتند از:
افتادگی صورت در یک طرف
حالت تهوع
فشار و درد در قفسه سینه
تنگی نفس
عرق کردن غیر قابل توضیح
استفراغ
سعی نکنید برای رفتن به بیمارستان خودتان رانندگی کنید اگر شما این علائم را تجربه می کنید در عوض، یک آمبولانس خبر کنید.
اگر احساس سبکی سر پس از یک هفته یا همچنان ادامه دارد و یا در یک آسیب منجر تهوع، با پزشک خود ملاقات نمایید همچنین اگر احساس سبکی سر شما در طول زمان بدتر شود نیاز توجه پزشکی می باشد.

سبکی سر چگونه درمان می شود؟

احساس سبکی سر که در اثر از دست دادن شدید خون، حمله قلبی، سکته مغزی نباشد اغلب با گذشت زمان فروکش می کند. درمان های دیگر بستگی به بیماری زمینه ای دارد.
درمان علل کمتر جدی سبکی سر ممکن است شامل:
نوشیدن آب بیشتر
دریافت مایعات وریدی (مایعات هیدراتاسیون داخل وریدی)
خوردن یا نوشیدن چیزی شیرین
نوشیدن مایعات حاوی الکترولیت
دراز کشیدن یا نشستن به منظور کاهش ارتفاع نسبی سر با بدن
در موارد حاد سبکی سر و یا برای سبکی سر که برطرف نمی شود درمان ممکن است شامل:
قرص های آب
رژیم غذایی کم نمک
داروهای ضد تهوع
داروهای ضد اضطراب، مانند دیازپام (والیوم) و یا آلپرازولام (زاناکس)
داروهای ضد میگرن
درمان تعادل ، توانبخشی دهلیز (تمرینات برای کمک به ایجاد سیستم تعادل برای حساسیت کمتری نسبت به حرکت)
روان درمانی برای کاهش اضطراب
تزریق آنتی بیوتیک در گوش داخلی که باعث مشکلات تعادل است (این تعادل در گوش را غیر فعال کرده و اجازه می دهد گوش های دیگر سبب تعادل سر شود)
حذف ارگان حسی گوش داخلی، که به عنوان یک labyrinthectomy (یک عمل جراحی نادر برای غیر فعال کردن عملکرد گوش داخلی که باعث مشکلات تعادل به طوری که گوش دیگر بتواند سبب تعادل سر شود) شناخته شده است.

چگونه می توانیم از سبکی سر جلوگیری کنیم؟

به آرامی ایستادن و اجتناب از تغییرات ناگهانی در وضعیت، می تواند به جلوگیری از سبکی سر کمک کند نوشیدن مقدار زیادی آب، به ویژه زمانی که شما بیمار یا ورزش شدید دارید موثر است از چراغ روشن اجتناب کنید و در خارج از منزل عینک آفتابی استفاده کنید.
از مواد شناخته شده عامل سبکی سر، مانند الکل و دخانیات اجتناب کنید آنتی هیستامین ها، آرام بخش ها و داروهای ضد تهوع نیز ممکن است سبب احساس سرگیجه شود داروهای تجویزی را بدون توصیه پزشک خود قطع نکنید.
اگر شما تمایل به تجربه سبکی سر را به صورت منظم دارید در اینجا برخی راهنمایی های اضافی برای کمک به بهبود کیفیت زندگی شما آورده می شود.
آگاه باشید که شما ممکن است هنگام راه رفتن تعادل خود را از دست بدهید که می تواند سبب سقوط و آسیب جدی شود.
به دقت و به آرامی و در صورت لزوم با استفاده از یک عصا حرکت کنید.
از سقوط در خانه خود را با از بین بردن چیزهایی که سبب لغزش می شود مانند فرش، کابل برق، تشک اضافی و لغزندگی کف حمام جلوگیری کنید. مطمئن شوید خانه شما به خوبی روشن باشد
به محض احساس ضعف بنشینید و یا دراز بکشید دراز کشیدن و چشم خود را در یک اتاق تاریک ببندید اگر شما تجربه شدیدی از سرگیجه دارید.
رانندگی و یا با ماشین آلات سنگین کار نکنید اگر شما اغلب دچار سرگیجه بدون هشدار می شوید
یک رژیم غذایی سالم سرشار از انواع مواد مغذی بخورید.
به اندازه کافی بخوابید (8 تا 10 ساعت برای نوجوانان، 7 تا 9 ساعت برای بزرگسالان جوان و بزرگسالان و 7 تا 8 ساعت برای افراد مسن).
از استرس های اضافی جلوگیری کنید توسط تکنیک های تمدد اعصاب مانند تنفس عمیق، یوگا و مدیتیشن تمرین کنید.
مایعات کافی بنوشید (حداقل هشت لیوان در روز).

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. سپیده
  1. 5 / 5

خیلی متشکرم از توضیحات کامل و مفیدتون.
خسته نباشید

  پیوست ها
 

  1. ساسان اکبری

درود بیکران بر دکتر.
برخی مواقع که دارم راه میرم انگار سروبدنم سبکه و تو هوا راه میرم. یا اینکه سوار موتور سیکلت هستم احساس میکنم نکنه موتور از دست بره چون حواسم بسیار ضعیف میشه. وقتی که دیگه می ایستم انگار که هیچ مشکلی وجود نداره.لطفا پاسخ دهید...

درود بیکران بر دکتر.
برخی مواقع که دارم راه میرم انگار سروبدنم سبکه و تو هوا راه میرم. یا اینکه سوار موتور سیکلت هستم احساس میکنم نکنه موتور از دست بره چون حواسم بسیار ضعیف میشه. وقتی که دیگه می ایستم انگار که هیچ مشکلی وجود نداره.لطفا پاسخ دهید .سپاسگزارم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search