پزشکی

سرگیجه

حملات سرگیجه می تواند به طور ناگهانی و برای چند ثانیه و یا ممکن است بسیار طولانی باشد. اگر شما دارای سرگیجه شدید باشید علائم شما ممکن است ثابت و برای چند روز زندگی عادی شما را دشوار کند. بیشتر اوقات سرگیجه مسئله ساز و مهم نیست اما در بعضی موارد بسیار مهم و جدی است این بیماری در بین افراد بسیار شایع است و فرد احساس می کند اگر چشمانش را باز نگه دارد و دراز نکشد دنیای اطراف به دور سرش می چرخد و یا گاهی این احساس را دارد که در هوا حرکت می کند.

سرگیجه بیماری است که در افراد مسن بالای 65 سال و کسانیکه داروهای ( ضدتشنح، خواب آورها و داروهای آرامبخش ) مصرف می کنند ریسک آسیب بالاتری دارد و اگر درمان نشود خساراتی جبران ناپذیر در اثر سقوط و آسیب های مغزی، زخمی شدن  و در کسانیکه با ماشین آلات سنگین کار می کند منجر به تصادف می شود.
سرگیجه
علائم سرگیجه
علل سرگیجه
سرگیجه همراه با احساس غش کردن
علل از دست دادن تعادل
علل سرگیجه که با حالت شناور، شناکردن و سنگینی سر همراه است
تست های تشخیصی در سرگیجه
رژیم غذایی مناسب برای سرگیجه
مواد غذایی که در سرگیجه مناسب نیستند
درمان سرگیجه
توصیه های جدی در سرگیجه

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

سرگیجه

سرگیجه یک احساس است و زمانی که هیچ حرکت واقعی وجود ندارد شما یا محیط اطرافتان در حال حرکت بوده و شما ممکن است احساس کنید که در ( حال نخ ریسی، چرخش، سقوط یا کج شدن ) هستید و هنگامی که شما سرگیجه شدید دارید ممکن است دچار حالت تهوع یا استفراغ شوید شما ممکن است در راه رفتن مشکل داشته و  تعادل خود را از دست بدهید.
اگر چه سرگیجه می تواند در هر سنی رخ دهد ولی در میان افراد مسن شایع تر است ترس از سرگیجه درافراد مسن می تواند باعث محدود کردن فعالیت های فیزیکی و اجتماعی آنها شود سرگیجه می تواند به سقوط و صدمات دیگر منجر شود. شما ممکن است هنگام بلند شدن سریع یا دراز کشیدن احساس سبکی سر داشته باشید که سبکی سر علل زیادی از جمله ( آلرژی، استفراغ، اسهال، تب، کم آب شدن بدن در اثر بیماری، خونریزی، آریتمی قلبی، اضطراب و استرس، تنفس بسیار عمیق و یا سریع و مصرف ( تنباکو، الکل یا مواد مخدر )، بیماری ها مانند آنفلوانزا یا سرماخوردگی ) دارد. سرگیجه ممکن است با درد قفسه سینه در سمت راست و خستگی همراه باشد اگر چه سرگیجه مکرر می تواند شما را از انجام بسیاری از کارها باز دارد ولی بندرت تهدید کننده حیات است درمان سرگیجه بستگی به علت و نشانهای بیماری دارد اما معمولاً درمان موثر است.

علائم سرگیجه

احساس کاذب حرکت یا چرخش ( سرگیجه )
گیجی و احساس غش کردن
از دست دادن تعادل ( عدم تعادل )
احساس سنگینی سر و یا شناور بودن

علل سرگیجه

سرگیجه یا ( VERTIGO ) یک تغییر ناگهانی یا موقت در فعالیت قسمت های مربوط به تعادل موجود در گوش داخلی ( سیستم دهلیزی ) یا در قسمت های مربوط به تعادل در مغز است این احساس جنبش و تغییر در سر با نشستن و حرکت کردن بدتر می شود. گاهی اوقات سرگیجه شدید و باعث تهوع و استفراغ می شود اما سرگیجه معمولا به مدت طولانی دوام نمی آورد و بدن خود را به هر آنچه که باعث سرگیجه شده سازگار می کند.
سرگیجه حمله ای پاروکسیمال خوش خیم ( BPPV ) بلافاصله پس از یک تغییر در موقعیت سر اغلب در هنگام رفتن به رختخواب و یا نشستن در موقع  صبح ایجاد می شود. این نوع شایعترین علت سرگیچه است.
التهاب در گوش داخلی: علائم و نشانه هایی از التهاب در گوش داخلی ( نوریت حاد دهلیزی ) که سرگیجه به صورت ناگهانی شروع و چند روز باقی می ماند و همراه با تهوع و استفراغ و عدم تعادل است. این علائم گاهی آنقدر شدید است که مجبورهستید در رختخواب بمانید اگر با از دست دادن ناگهانی شنوایی همراه باشد به ان لابیرنتیت ( Labyrinthitis ) گفته می شود. خوشبختانه در گیری عصب دهلیزی به طور خود بخود هم بهبود می یابد ولی درمان زود هنگام و درمان های توانبخشی پزشکی به بهبود سریعتر بیماری کمک می کند.
بیماری منییر ( Menieres disease ): این بیماری سبب تجمع بیش از حد مایع در گوش درونی می شود و حملات ناگهانی سرگیجه شروع و به مدت چند ساعت طول می کشد که با کاهش شنوایی، حالت زنگ در گوش و احساس پری در گوش مبتلا همراه است.
میگرن وستیبولار: میگرن بیشتر یک اختلال سردرد است که در بعضی افراد با Aura ( هاله ) همراه است و در بعضی با سرگیجه همراه است که ممکن است سردرد شدید هم نباشد واین نوع سردرد به نور و صدا حساس است.
نورینوم آکوستیک ( شوانوم دهلیزی ):  نورینوم اکوستیک یک رشد غیر سرطانی خوش خیم روی عصب دهلیزی است که از گوش داخلی به مغز متصل می شود. علائمی مانند از دست دادن شنوایی و پیشرونده، وزوز گوش در یک طرف که همرا با سرگیجه و عدم تعادل می باشد.
علل نادر دیگر سرگیجه می تواند یک مشکل عصبی جدی مانند ( سکته مغزی، خونریزی مغزی و یا بیماری مولتیپل اسکلروزیس ) باشد چنین موارد با علائمی مانند دوبینی، لکنت زبان، ضعف یا بیحسی در صورت  و عدم تعادل شدید همراه است.

سرگیجه همراه با احساس غش کردن

گاهی سرگیجه همراه با احساس ضعف، تهوع، پوست رنگ پریده، احساس غش بدون از دست دادن هوشیاری همراه است این نوع سرگیجه به علت های کاهش فشار خون وضعیتی، افت شدید فشار خون سیستولی که بعد از نشستن یا ایستادن طولانی رخ می دهد. خروج ناکافی خون از قلب که به علت بیماریهای ( بیماری عضله قلب ( کاردیومیوپاتی )، ریتم غیر طبیعی قلب ( آریتمی ) و یا کاهش حجم خون رخ می دهد ممکن است علت این سرگیجه باشد.

علل از دست دادن تعادل

مشکلات گوش داخلی سبب ناپایداری در راه رفتن، مخصوصاً در تاریکی می شود.
اختلالات حسی نوروپاتی محیطی در افراد مسن ممکن است منجر به عدم تعادل در آنها شود.

مشکلات عضلانی: ضعف عضلانی و آرتروز، التهاب مفصل ( آرتریت ) سائیدگی و پارگی مفاصل می تواند سبب عدم کنترل وزن شود.

اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون و آتاکسی مخچه سبب عدم تعادل می شود.
داوها: عوارض جانبی داروهایی مانند ضد تشنج ها، خواب آورها و داروهای آرامبخش می تواند منجر به عدم تعادل شود.

علل سرگیجه که با حالت شناور، شناکردن و سنگینی سر همراه است

داروها: داروهای کاهش فشار خون که منجر به غش می شود و بسیاری از داروهای دیگر که با قطع دارو علائم متوقف می شود.

برخی از اختلالات گوش داخلی سبب این حالت می شود.

اختلالات اضطرابی مانند ( حملات هراس و ترس در فضاهای باز بزرگ و ترس از مکانهای شلوغ می تواند باعث این نوع سرگیجه شود
کم خونی: اگر کم خونی داسته باشید علائمی مانند ( خستگی، ضعف، پوست رنگ پریده ) همراه آن وجود دارد.
قند خون پایین: این حالت در افراد دیابتی که از انسولین استفاده می کنند رخ می دهد که سرگیجه با عرق کردن و سردگمی همراه است.
عفونت گوش نیز گاهی باعث سرگیجه می شود.
از دست دادن آب بیش از حد اگر شما در هوای گرم فعالیت زیادی انجام دهید و مایعات کافی ننوشید دچار سرگیجه که به علت هیپرترمی و یا از دست دادن آب بدن است می شوید استراحت در مکان خنک و نوشیدن آب اشامیدنی و یا یک نوشیدنی ورزشی معمولا به کاهش این نوع سرگیجه کمک می کند.
سرگیجه مزمن ذهنی: این یک سندرم کلینیکی اختصاصی است که با سرگیجه غیر اختصاصی مداوم مشخص می شود که علت پزشکی مشخصی ندارد این نوع سرگیجه در محیط های ( فروشگاهای مواد غذایی، صمعی بصری ) تشدید پیدا می کند.

تست های تشخیصی در سرگیجه

تست حرکت چشم، تست کالری، تست posturography، تست Rotary-chair و در بعضی موارد MRI برای رد کردن نورینوم اکوستیک، تومور مغزی غیر سرطانی از عصب دهلیزی انجام می شود.

رژیم غذایی مناسب برای سرگیجه

یک رژیم غذایی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی که از غذاهای گیاهی تهیه شود می تواند در بهبود بیماری هایی که سبب سرگیجه می شوند مفید باشند مثلا اگر علت سرگیجه فشار خون، افت فشار خون یا تصلب شرایین باشد با درمان این بیماریها سرگیجه هم درمان می شود یعنی شما باید اطلاعاتی در مورد رژیم غذایی فشار خون بالا، رژیم غذایی افت فشارخون و رژیم غذایی تصلب شرایین داشته باشید تا بتوانید این بیماریها را کنترل و مشکل سرگیجه هم با کنترل بیماری از بین می رود.
ویتامین ب که در منابع غذایی ( برنج، گندم، جو دوسر، سویا، نخود فرنگی، باقلا، عدس، لوبیا خشک ، گرد، بادام و فندق ) وجود دارد یک آنتی اکسیدان قوی است که مانع از اثرات منفی رادیگالهای آزاد در اعصاب، مغز و گوش می شود ثابت شده است کمبود ویتامین ب سبب سرگیجه می شود.
ویتامین B3 یا نیاسین برای سرگیجه های کوچک موثر است کمبود این ویتامین می تواند سبب اختلالات سیستم عصبی مانند ( عصبانیت، اضطراب، افسردگی و بی خوابی ) می شود.
مواد غذایی غنی از پتاسیم مانند ( کاهو، سیب زمینی، گوجه فرنگی، گاو زبان، اسفناج، مارچوبه، نخود فرنگی، هلو، زردالو، انگور و موز ) می تواند در سرگیجه مفید باشد
کم خونی فقر آهن سبب سرگیجه می شود و مواد غذایی غنی از آهن ( کرفس، ذرت، آجیل، نخود فرنگی، اسفناج، کاسنی، هویج و خیار ) درسرگیجه ای که ناشی از کم خونی است مفید است

مواد غذایی که در سرگیجه مناسب نیستند

الکل، قهوه، تنباکو و دیگر مواد مخدر سبب سرگیجه می شود.
مواد غذایی پر چرب و حاوی کلسترول بالا مخصوصاً اگر منشاء حیوانی داشته باشد برای سرگیجه مضر است.
مواد غذایی شور مانند نمک فشار خون را افزایش می دهد و سبب سرگیجه می شود.

درمان سرگیجه

درمان BPPV شامل یک روش ساده است که پزشک با مانورهایی که روی سر انجام می دهد پس از یک یا دو درمان بهبودی حاصل می شود.
برای تسکین حالت تهوع و سرگیجه پزشک داروهایی مانند مکلزین ( ANTIVERT )، دیازپام ( والیوم ) و یا تجویز دیمن هیدرینات و تجویز یک دوره کوتاه کورتیکواستروئید ممکن است عملکرد دهلیزی را بهبود بخشد.
درمان بیماری منییر پزشک با استفاده از دیورتیک مایعات بدن را کاهش می دهد و یک رژیم غذایی کم نمک  توصیه و گاهی موقع برای درمان تزریق از طریق پرده گوش یا عمل جراحی انجام می شود.
در درمان میگرن وستیبولار از رژیم غذایی، کاهش استرس، خواب و ورزش کمک می گیرند از ورزش هایی خاصی برای کمک به سیستم تعادل استفاده می شود.
در اختلالات اضطرابی  از داروها و روان درمانی به تنهایی یا به صورت ترکیب با هم استفاده می شود.

درمان خانگی برای سرگیجه

برخی غذاها و مواد مغذی به تخفیف علائم سرگیجه کمک کند.

آب

یک علت شایع سرگیجه از دست دادن آب بدن است. اگر شما احساس خستگی و تشنگی و ادرار کردن کمتر دارید سعی کنید آب آشامیدنی و آب کافی بنوشید.

زنجبیل

زنجبیل ممکن است به از بین بردن علائم بیماری حرکت کمک کند. این نیز ممکن است به درمان تهوع در زنان باردار کمک کند. شما می توانید زنجبیل را در اشکال مختلفی مصرف کنید زنجبیل تازه را به رژیم غذایی خود ترکیب کنید چای زنجبیل بنوشید و یا آن را به شکل مکمل مصرف کنید. قبل از مصرف هر نوع مکمل همیشه با دکتر خود مشورت کنید حتی اگر آن طبیعی باشد. مکمل می توانید با دیگر بیماریهای پزشکی شما و یا داروهای مصرفی شما تداخل داشته باشد.

ویتامین C

با توجه به جامعه منیر، مصرف ویتامین C می تواند سرگیجه را در افراد مبتلا به بیماری منیر کاهش دهد. مواد غذایی غنی از ویتامین C عبارتند از:
پرتقال ها
گریپ فروت
توت فرنگی
فلفل دلمه ای

ویتامین E

ویتامین E می تواند به حفظ خاصیت ارتجاعی رگ های خونی کمک کند که می تواند به جلوگیری از مشکلات گردش خون کمک کند ویتامین E می تواند غذا ها پیدا شود که غبارتند از:
جوانه گندم
دانه
آجیل
کیوی
اسفناج

ویتامین ب 6

مواد غذایی غنی از ویتامین B-6 ممکن است به درمان سرگیجه کمک کند. بعضی از تحقیقات نشان داده اند که مکمل ویتامین B-6 سبب کاهش علائم سرگیجه ناشی از دارو می شود. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
ویتامین ب 6 همچنین می توانید به جلوگیری از کم خونی کمک کند. این ویتامین را می توان در غذاهایی مانند غذاهای زیر پیدا کرد:
پسته
ماهی تن
بوقلمون
گوشت بدون چربی
آلو سیاه
زردآلو

آهن

اگر دکتر شما فکر کند که شما کم خونی دارید آنها ممکن است شما را تشویق  مصرف آهن بیشتر کنند. آهن را می توان در غذاها پیدا کرد که عبارتند از:
گوشت قرمز
مرغ
لوبیا
سبزیجات تیره

توصیه های جدی در سرگیجه

-  اگر سرگیجه با یکی از علائم ( تاری دید، ضربه قابل توجه به سر، سفتی گردن، سردرد شدید، از دست دادن شنوایی ناگهانی، مشکل در صحبت کردن، ضعف پا یا بازو، از دست دادن هوشیاری، سقوط، پیاده روی مشکل، درد قفسه سینه و یا ضربان قلب آهسته و سریع ) همراه باشد باید به پزشک مراجعه کنید.

 توجه داشته باشید که سرگیجه ممکن است منجر به سقوط و افتادن شود و بیمار آسیب ببیند.

-    در حمام و کف حمام از تشک استفاده کنید و در منزل از فرش استفاده کنید تا در موقع افتادن بیماردچار آسیب نشود.
-    زمانیکه احساس سرگیجه داشتید بلافاصله نشسته و دراز بکشید.
-    از کار با ماشین آلات سنگین و رانندگی اجتناب کنید.
-    در راه پله ها و جایی که حرکت می کنید از نور مناسب استفاده کنید 
-    برای راه رفتن از عصا کمک بگیرید.
-    از مصرف کافئین، الکل، تنباکو اجتناب کنید استفاده بیش از حد از این مواد علائم را بدتر می کند.

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (28)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 3 رای

 1. علی
 1. 4 / 5

سلام دکتر من دوماه پیش ی خبر ناگهانی بهم دادن یکروز بعدش من تنگی نفس گرفتم چندروز ادامه داشت چون چندروز همش استرس شدید داشتم بعد خوب شدن تنگی نفس سرگیچه شدید با بیحالی بهم دست داد که صبح بیدار میشدم راه رفتم برام مشکل بود ولی بعد چند هفته بهتر...

سلام دکتر من دوماه پیش ی خبر ناگهانی بهم دادن یکروز بعدش من تنگی نفس گرفتم چندروز ادامه داشت چون چندروز همش استرس شدید داشتم بعد خوب شدن تنگی نفس سرگیچه شدید با بیحالی بهم دست داد که صبح بیدار میشدم راه رفتم برام مشکل بود ولی بعد چند هفته بهتر شدم ولی هنوز کمی بیحال و سرگیچه مداوم همرا با درد عقب سر دارم .

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی
 1. 5 / 5

سلام نزد پزشک بروید تا تست های تعادل برای شما انجام شود و در صورت داشتن مشکل اقدامات درمانی انجام شود

  پیوست ها
 

 1. ابراهیم

سلام من هم سرگیجه داشتم به متخصص گوش و حلق مراجعه کردم احساس بی حالی وگیجی داشتم دکتر گفت التهاب گوش هست بعضی از داروها اذیتم می‌کرد تپش قلبم رو بالا می‌برد باز سردرد داشتم پیش متخصص مغز و اعصاب رفتم داروها رو در موردش تحقیق کردم دیدم داروهای ضد...

سلام من هم سرگیجه داشتم به متخصص گوش و حلق مراجعه کردم احساس بی حالی وگیجی داشتم دکتر گفت التهاب گوش هست بعضی از داروها اذیتم می‌کرد تپش قلبم رو بالا می‌برد باز سردرد داشتم پیش متخصص مغز و اعصاب رفتم داروها رو در موردش تحقیق کردم دیدم داروهای ضد افسردگی داده هیچ کدوم رو مصرف نکردم چون من افسرده نیستم سردرد داردم نظر شما چیه در این مورد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. بنفشه

با سلام ۱۰ سال است که سر گیجه مزمن دارم ۰ ام ار ای و نوار گوشم مشکل نداره بسیار زجر کشیدم حتی زندگی روزمره ام‌مختل شده

  پیوست ها
 

 1. رفیعی

با سلام علت سرگیجه و عدم هوشیاری در هنگام بلند خندیدن چیست خواهش می کنم جواب بدین ممنونم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    رفیعی
 1. 5 / 5

با سلام بهتر است که نزد یک پزشک بروید و اطمینان حاصل کنید که مشکلی وجود ندارد که باعث ایجاد آن شود. ممکن است وازوواگال سینکوپ باشد که علت شایع غش کردن ها است زمانی که بدن شما به واکنش های خاصی نظیر دیدن خون یا عوامل عاطفی واکنش نشان می دهد. اغلب...

با سلام بهتر است که نزد یک پزشک بروید و اطمینان حاصل کنید که مشکلی وجود ندارد که باعث ایجاد آن شود. ممکن است وازوواگال سینکوپ باشد که علت شایع غش کردن ها است زمانی که بدن شما به واکنش های خاصی نظیر دیدن خون یا عوامل عاطفی واکنش نشان می دهد. اغلب این اتفاق می تواند رخ دهد. ضربان قلب و فشار خون شما افت می کند به این معنی که جریان خون شما به مغز کم می شود. سنکوپ Vasovagal معمولاً بی ضرر است و پزشک شما بررسی خواهد کرد که هیچ مشکلی وجود نداشته باشد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. Zohre

سلام من 3 هفته است ک وچار سرگیجه شدم ینی پشت سرم احساس سنگینی میکتن و حالت تهوع هم دارم ازمایش کم خونی و کلسترل و تیروئید نرمال بوددر طول روز ممکنه یکی دوساعت سرگیحه نداشته باشم یا کمتر باشه اما کامل خوب نمیشه دکتر هم رفتم اماتشخیصی ندادن دقیقا ب...

سلام من 3 هفته است ک وچار سرگیجه شدم ینی پشت سرم احساس سنگینی میکتن و حالت تهوع هم دارم ازمایش کم خونی و کلسترل و تیروئید نرمال بوددر طول روز ممکنه یکی دوساعت سرگیحه نداشته باشم یا کمتر باشه اما کامل خوب نمیشه دکتر هم رفتم اماتشخیصی ندادن دقیقا ب نظرتون نوران کنندست من باید چیکار کنم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. شهرام حسنپور

سلام اقای دکتر 2ماهی میشه سرگیجه دارم ازمایش دادم قند وچربی خوب بود .احساس سبکی سر میکنم ایزونوفیل خونم 8 بوده راهنمایی کنید لطفا

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    شهرام حسنپور

سبکی سر علل زیادی از جمله ( آلرژی، استفراغ، اسهال، تب، کم آب شدن بدن در اثر بیماری، خونریزی، آریتمی قلبی، اضطراب و استرس، تنفس بسیار عمیق و یا سریع و مصرف ( تنباکو، الکل یا مواد مخدر )، بیماری ها مانند آنفلوانزا یا سرماخوردگی ) دارد. احساس سبکی...

سبکی سر علل زیادی از جمله ( آلرژی، استفراغ، اسهال، تب، کم آب شدن بدن در اثر بیماری، خونریزی، آریتمی قلبی، اضطراب و استرس، تنفس بسیار عمیق و یا سریع و مصرف ( تنباکو، الکل یا مواد مخدر )، بیماری ها مانند آنفلوانزا یا سرماخوردگی ) دارد. احساس سبکی در سر می تواند در اثر کمبود ویتامین ب و اسید فولیک نیز باشد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مهدی

سلام دکتر چرا چرخیدن باعث سر گیجه میشود ممنون میشوم اگر جوابش را ایمیل کنید

  پیوست ها
 

 1. آ. شریفی مقدم

آقای دکتر عزیز سلام و خسته نباشید
نصف شب دخترم از خواب بلند شد ، رفت آب خورد و سپس نزد ما آمد و در کمال هوشیاری به ما گفت که چشمش قرمز شده.
سپس گفت که سرش گیج می رود و به پشت افتاد. ولی این جمله ی آخرش را و افتادنش را یادش نمی آید.
این عدم...

آقای دکتر عزیز سلام و خسته نباشید
نصف شب دخترم از خواب بلند شد ، رفت آب خورد و سپس نزد ما آمد و در کمال هوشیاری به ما گفت که چشمش قرمز شده.
سپس گفت که سرش گیج می رود و به پشت افتاد. ولی این جمله ی آخرش را و افتادنش را یادش نمی آید.
این عدم هوشیاری بسیار کوتاه مدت بود ولی همچنان این حالت را یادش نمی آید.
سپس گفت که حالت تهوع و سوزش سر معده دارد که آنهم زود رفع شد.
آقای دکتر آیا این حالت او جای نگرانی و نیاز به پیگیری دارد؟
سپاسگزار می شوم راهنمایی بفرمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آ. شریفی مقدم

با سلامز
این خالت می تواند مربوط به افت قند خون باشد ولی بهتر است دختر خود را نزد متخصص داخلی مغز و اعصاب برده تا یک نوار مغز نیز جهت رد تشنج گرفته شود

  پیوست ها
 

 1. آ. شریفی مقدم

مطالب بسیار عالی بود و بهره بردم

  پیوست ها
 

 1. مهرداد

بسیار عالی

  پیوست ها
 

 1. angel

سلام آقای دکتر میشه خواهش کنم کمکم کنید.
من دختری 27 ساله و لاغر اندام هستم.
من همیشه صبح ها احساس ضعف دارم و سردرد ميگيرم حتی از وقتی بچه دبستانی بودم.
خیلی از مواقع بلند که میشم چشمام سیاهی ميره .. یکمی سر جام می ایستم و چشمامو می بندم خوب...

سلام آقای دکتر میشه خواهش کنم کمکم کنید.
من دختری 27 ساله و لاغر اندام هستم.
من همیشه صبح ها احساس ضعف دارم و سردرد ميگيرم حتی از وقتی بچه دبستانی بودم.
خیلی از مواقع بلند که میشم چشمام سیاهی ميره .. یکمی سر جام می ایستم و چشمامو می بندم خوب میشه.
ولی همیشه سرگیجه دارم پشت سرم و گیجگاه درد میکنه. چرا من اینجوریم؟
آزمایش چی بدم ؟
شاید یه چیز بدنم کم باشه که اینجوری میشم
ممنونم از شما آقای دکتر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    angel

با سلام
ممکن است دارای کم خونی باشید یک سری لزمایش آهن/فریتین/TIBC انجام دهید و در صورت داشتن کم خونی درمان را شروع نمایید از نظر کمبود ویتامین د نیز چکاپ انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. خبیب

بسیار عالی احسنت برشما انسان فرهیخته ومهربان،،

  پیوست ها
 

 1. نجمه

با سلام من خانمی ۲۷ ساله هستم زمانی که غذای چرب می خورم دچار سرگیجه می شوم البته در آزمایش خونی که اخیرا دادم میزان چربی خونم نرمال بوده علت چیست؟ باتشکر

  پیوست ها
 

 1. مژگان نظری

سلام من وقتی چشامو حرکت میدم احساس سرگیجه میکنم،فقط تو لحظه ای که چشامو به چپ یا راست حرکت میدم،علتش چی میتونه باشه هر چند وقت یبار اینجوری میشم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مژگان نظری

با سلام
برای تشخیص حرکات غیر طبیعی چشم آزمایش شامل الکترونیستاگموگرافی ENG که با استفاده از الکترود و یا ویدیونیستاگموگرافی VNG که با استفاده از دوربین های کوچک می توانند سرگیجه ناشی از بیماری های گوش داخلی را تعیین نمایند تصویربرداری رزونانس...

با سلام
برای تشخیص حرکات غیر طبیعی چشم آزمایش شامل الکترونیستاگموگرافی ENG که با استفاده از الکترود و یا ویدیونیستاگموگرافی VNG که با استفاده از دوربین های کوچک می توانند سرگیجه ناشی از بیماری های گوش داخلی را تعیین نمایند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) در این آزمون با استفاده از یک موج مغناطیسی و رادیویی برای ایجاد تصاویر مقطعی از سر و بدن انجام می شود و اگر علت سرگیجه بیماری ام اس باشد مشخص می شود. لذا شما لازم است به پزشک متخصص نورولوژی مراجعه نمایید تا تست های لازم درخواست شود

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. بابک

سلام.ممنونم دکتر عزیز خیلی استفاده کردیم منم سرگیجه دارم دکتر جان عواملهاش میتوه اضطراب زیاد(پانیک و ..)مصرف داروی کلونازپام1 روزی یک عدد و همچنین فعالیت خیلی زیاد کاری باشه؟یا از سینوسها باشه چون سر گیجه من همراه با تب سرد و عدم عدم تعادل و درد...

سلام.ممنونم دکتر عزیز خیلی استفاده کردیم منم سرگیجه دارم دکتر جان عواملهاش میتوه اضطراب زیاد(پانیک و ..)مصرف داروی کلونازپام1 روزی یک عدد و همچنین فعالیت خیلی زیاد کاری باشه؟یا از سینوسها باشه چون سر گیجه من همراه با تب سرد و عدم عدم تعادل و درد پیشانی کدوماش میتونه باشه استاد؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. محمود

سلام آقای دکتر
من احساس میکنم روی یه قایقم و فکر میکنم اجسام نکون میخورن علت سرگیجه ؟

  پیوست ها
 

 1. فلورا پاشازاده

ضمن عرض سلام و خسته نباشید.آقای دکتر اینجانب 38 سال دارم و دچار مشکل سرگیجه و تهوع شده ام.لازم به ذکر است من حدود یک ماه قبل دچار سرماخوردگی شدم و بعد طی چند دوره مصرف داره کمی بهبود پیدا کردم و در این مدت احساس تنگی نفس شده بود تا اینکه 2 هفته...

ضمن عرض سلام و خسته نباشید.آقای دکتر اینجانب 38 سال دارم و دچار مشکل سرگیجه و تهوع شده ام.لازم به ذکر است من حدود یک ماه قبل دچار سرماخوردگی شدم و بعد طی چند دوره مصرف داره کمی بهبود پیدا کردم و در این مدت احساس تنگی نفس شده بود تا اینکه 2 هفته قبل دوباره دچار سرماخوردگی شدم و بعد از مصرف دارو و انتی بیوتیک حالم بهتر شد و اکنون حدود یک هفته است دچار وزوز گوش شده که پزشک پس از گرفتن تست شنوایی و بیان عدم وجودمشکل در گوشم داروی زیکسیم و تلفست را تجویز کرد و حدود دو هفته مصرف کردم و اکنون حدود دو روز است دچارسرگیجه و تهوع شدیدی گرفته ام. خواستم نظر جنابعالی را بدانم و اینکه تشخیص شما چیست و آیا نیاز هست دوباره به پزشک مراجعه کنم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فلورا پاشازاده

با سلام
برای پاسح نیاز به معاینه می باشد لذا لازم است محدداً به نزذ متخصص گوش و حلق و بینی بروید تا داروی لازم برایتان نسحه شود

  پیوست ها
 

 1. غفور

تشكر

  پیوست ها
 

 1. سید محمد

با تشکر از مطالب شما

  پیوست ها
 

 1. رحیمی

بسیار عالی بود .مررسی

  پیوست ها
 

 1. حسن س

سلام خسته نباشیدچندروزپیش هنگام برگشتن ازسرکاربه منزل باماشین خودم احساس سرگیجه بهم دست دادسرعتم رازودکاهش دادم وپس ازچند لحظه با حالت عادی به راهم ادامه دادم 5روز دیگریعنی امروزهنگام تماشای تلوزیون بازاحساس سرگیجه بهم دست داد دلیل این سرگیجه به...

سلام خسته نباشیدچندروزپیش هنگام برگشتن ازسرکاربه منزل باماشین خودم احساس سرگیجه بهم دست دادسرعتم رازودکاهش دادم وپس ازچند لحظه با حالت عادی به راهم ادامه دادم 5روز دیگریعنی امروزهنگام تماشای تلوزیون بازاحساس سرگیجه بهم دست داد دلیل این سرگیجه به نظرشما چی میتونه باشه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search