پزشکی

سطح کلسیم خون پایین (هیپوکلسمی) علل، علائم، درمان

نمونه گیری برای تست کلسیمکلسیم به عنوان جزء اصلی استخوان شناخته شده است اما دارای چندین عمل مختلف در بدن است. 99٪ کل کلسیم در بدن انسان درون استخوان است 1٪ دیگر در خارج از استخوان یافت می شود که در آن توابع مهم خاصی برای عملکرد عضلانی و عصبی وجود دارد.

بنابراین بدن سطح بالایی از کلسیم را در جریان خون نگه می دارد و می تواند به سرعت به سلول های مورد نیازش منتقل شود

هیپوکلسمی چیست؟

Hypocalcemia اصطلاح پزشکی برای سطح کلسیم پایین خون است. این به طور خاص به کل مقدار کلسیم سرم کمتر از 8.8 میلی گرم در دسی لیتر (2.20 mmol / L) یا غلظت کلسیم یونیزاسیون سرم کمتر از 4.7 میلی گرم در دسی لیتر  (1.17 mmol / L) است. اغلب زمان ها علائم و نشانه هایی از سطح کلسیم خون پایین وجود ندارد و تنها با بررسی های تشخیصی قابل تشخیص است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بدن به طور مداوم سطح کلسیم در استخوان ها، سلول ها، مایع بافت و خون را مدیریت می کند. هیپوکلسمی می تواند بر کودکان یا بزرگسالان تاثیر بگذارد اما اغلب به دلایل مختلف است. در کودکان، سطح کلسیم خون کم احتمالا ناشی از کمبود های تغذیه ای است که در بزرگسالان به علت بیماری های کلیوی که باعث از دست رفتن کلسیم در ادرار می شود بیشتر است. کمبود ویتامین D در تمام سنین ممکن است.

کلسیم در خون

کلسیم یک ماده معدنی ضروری است که در سراسر بدن مورد نیاز است. اکثر کلسیم برای ساختاری مانند استخوان استفاده می شود اما برای عملکرد عضلات، اعصاب و همچنین در داخل و خارج از سلول های دیگر برای فرآیندهای مختلف متفاوت است. بعضی از این کلسیم خارج از استخوان نیز در جریان خون به سه شکل مختلف وجود دارد:
کلسیم یونیزه که رها شده است. این به خاطر 50 درصد کلسیم خون است.
کلسیم حاوی پروتئین، به ویژه آلبومین. این به 40 درصد کلسیم خون مربوط می شود.
کلسیم وابسته به آنیون (محدود به فسفات، کربنات، سیترات، لاکتات، سولفات). این به دلیل 10٪ کلسیم خون است.
این کلسیم یونیزه است که دارای توابع فعال در بدن است. کلسیم حاوی پروتئین به عنوان ذخایر کلسیم عمل می کند که در صورت نیاز می توان آن را حمل و آزاد کرد. بدن دائماً متعادل کننده میزان کلسیم داخل استخوان ها، سلول ها و جریان خون است. بنابراین کلسیم به طور ثابت مورد نیاز است و از طریق غذاهای دارای کلسیم مختلف مانند لبنیات، گوشت، لوبیا خشک شده، آجیل و سبزیجات برگزیده می شود.

علائم و نشانه ها هیپوکلسمی

هیپوکلسمی خفیف که حاد باشد ممکن است با علائم کم و یا بدون علائم باشد. با این حال، اگر وضعیت بدتر یا برای دوره های طولانی ادامه یابد پس از آن ممکن است عمدتاً علائم اختلالات عضلانی و عصبی به وجود آید. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:
گرفتگی و تکان ناگهانی عضلات
پارستزی - سوزش و بی حسی
خستگی
انسفالوپاتی - سردرگمی، افسردگی، توهم
تتانی - اسپاسم عضلانی و سفتی
دشواری تغییر زبان و گفتار
آریتمی - ضربان قلب غیرطبیعی
ادم پاپی Papilledema
تشنج
علائم مانند پوست خشک، ناخن های شکننده و موهای زائد ممکن است در هیپوکلسمی مزمن ایجاد شود.

علل سطح کلسیم خون پایین

سطوح پایین کلسیم خون ممکن است نشان دهنده از دست رفتن کلسیم باشد که عمدتاً از طریق خروجی ادرار، جذب ناکافی کلسیم یا انتقال ناکافی کلسیم به جریان خون می باشد. سطح کلسیم به شدت با سطوح دیگر مواد مانند منیزیم و فسفات ارتباط دارد. بنابراين علت هيپومنیزمی (منيزيوم خون پایین) و هيپرفسفماتمي (فسفات خون بالا) بايد در هيپوکلسيمی مورد توجه قرار گيرد.

اختلالات پاراتیروئید

غده پاراتیروئید از طریق عمل هورمون های مترشحه نقش مهمی در مدیریت سطح کلسیم در بدن دارد. وقتی سطح هورمون پاراتیروئید کم است سطح کلسیم خون نیز کاهش می یابد. این اختلالات پاراتیروئید ممکن است به ارث برده شوند و بنابراین از زمان تولد وجود داشته و یا در طی دوره زندگی ایجاد می شود.
Hypoparathyroidism ممکن است در نتیجه سندرم ارثی مانند سندرم DiGeorge، سندرم Kearns-Sayre و سندرم Kenny-Caffey باشد. گرچه چندین بیماری (مانند بیماری های خودایمنی) می توانند در طی عمر موجب کم کاری تیروئید شوند ولی اغلب با علل پزشکی یا جراحی (iatrogenic) مرتبط است. پرتو به گردن، ید رادیواکتیو و یا حذف جراحی برخی از دلایل دیگر برای hypoparathyroidism است.
گاهی اوقات هیپوپاراتیروئیدیسم زمانی اتفاق می افتد که غده پاراتیروئید غالبا وجود نداشته و یا از بین می رود (آتروفی). این به عنوان hypoparathyroidism idiopathic شناخته شده است. یکی دیگر از شرایطی که باید مورد توجه قرار گیرد مقاومت هورمون پاراتیرویید است که در آن بدن به PTH واکنش نشان نمی دهد در حالی که وجود دارد. این به عنوان pseudohypoparathyroidism شناخته شده است.

بیماری کلیوی

بیماری مزمن کلیه می تواند از طریق چندین مکانیزم متفاوت، بسته به نوع بیماری کلیوی منجر به هیپوکلسمی شود. هیپوکلسمی ممکن است در بیماری کلیوی بوجود آید زمانی که از دست رفتن کلسیم در ادرار وجود دارد تبدیل ویتامین D به شکل فعال آن کاهش می یابد و کاهش تولید کالسیتریول با کاهش جذب کلسیم از روده باعث کاهش کلسیم می شود.

کمبود ویتامین D

ویتامین D در تنظیم مقادیر کلسیم در بدن با تأثیر بر عملکرد هورمون پاراتیروئید (PTH) نقش حیاتی دارد. بنابراین کمبود ویتامین D ممکن است منجر به هیپوکلسمی شود. این کمبود شایع نیست و اغلب با قرار نگرفتن در معرض نور خورشید رخ می دهد عدم مصرف ویتامین D (تغذیه) و همچنین بیماری مزمن کلیه می تواند بر میزان تبدیل ویتامین D تاثیر بگذارد.
برخی از علل دیگر هیپوکلسمی عبارتند از:
پانکراتیت حاد
سندرم استخوان گرسنه
بیماری کبد
داروهای ضد تشنج خاص و داروهای سرطانی.
سپسیس

درمان هیپوکلسمی

درمان هیپوکلسمی بستگی به علت اصلی دارد زیرا این نتیجه بعضی از بیماری های دیگر است که نیاز به درمان و مدیریت دارد.
مکمل کلسیم (خوراکی) معمولاً در هیپوکلسمی شدید و مزمن ضروری است.
مکمل های ویتامین D ممکن است در هیپوکلسمی ناشی از کمبود ویتامین D مورد نیاز باشد.
هورمون پاراتیروئید (PTH) زمانی که هیپوکلسمی با هیپوپاراتیروئیدیسم همراه است.
گلوکونات کلسیم داخل وریدی (IV) ممکن است لازم باشد زمانی که علائم جدی مانند تتانی در هیپوکلسمی شدید وجود دارد.
مهم است که با یک متخصص پزشکی درباره مکمل های کلسیم و یا ویتامین D مشورت کنید. سطح بالایی از کلسیم در خون (هیپرکلسمی) همچنین می تواند حاوی عوارض جانبی در بدن باشد و باعث ایجاد نشانه های مختلفی شود. اگر علت اصلی هیپوکلسمی به درستی تشخیص داده نشود و درمان نشود این مکمل فقط برای کوتاه مدت به هیپوکالسیمی کمک می کند و گاهی در این موارد مکمل تنها ممکن است ناکافی باشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search