پزشکی

دوره های قاعدگی سنگین (خونریزی) - معنی، علل و خطرات

دوره های قاعدگی سنگیناین یک مشکل قاعدگی رایج است که اغلب زنان گهگاه تجربه می کنند و برای برخی از زنان یک تجربه ماهانه است. به غیر از جریان سنگین مدت زمان خونریزی ممکن است طولانی باشد. این به عنوان منوراژی شناخته می شود و ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد.

در حالی که این می تواند با استفاده از برخی داروها و شرایط ژنیکولوژیک مانند فیبروئید رحم رخ دهد گاهی منوراژی ممکن است نشانه ای از شرایط جدی و حتی تهدید کننده زندگی مانند سرطان رحم باشد.

چگونه دوره ها سنگین می شوند؟

برای درک اینکه چرا دوره ها ممکن است سنگین و طولانی باشند ابتدا باید بدانید که چگونه خونریزی قاعدگی رخ می دهد. چرخه قاعدگی توسط هورمون های مختلف و بویژه چهار هورمون کنترل می شود. دو مورد این هورمون ها - هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینیزه (LH) توسط غده هیپوفیز واقع در پایه مغز است. دو هورمون دیگر - استروژن و پروژسترون - که در ابتدا توسط تخمدانها در لگن ترشح می شوند.
FSH و LH سبب تحریک تخمدان ها برای ترشح استروژن و پروژسترون می شوند. استروژن باعث ایجاد پوشش داخلی رحم (اندومتریوم) می شود. پروژسترون باعث بلوغ اندومتریوم می شود. اگر تخمک (سلول تخمک) بارور نشود استروژن و پروژسترون کاهش می یابد. کاهش میزان هورمونها باعث ریختن پوسته اندومتریوم می شود و از طریق واژن به صورت خون عبور می کند. این به عنوان قاعدگی شناخته شده است و خونریزی ممکن است 2 تا 7 روز طول بکشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دوره های سنگین چیست؟

دلایل متعددی وجود دارد که چرا خونریزی ممکن است سنگین تر یا حتی طولانی تر از حد طبیعی باشد. به طور معمول انتظار می رود که در ابتدا ممکن است خونریزی متوقف شود این با اختلالات لخته شدن دیده می شود که توانایی بدن برای تشکیل لخته ها و توقف خونریزی دچار اختلال می شود.
دوم اینکه اختلال در سطح هورمون ها همچنین می تواند منجر به خونریزی شدید قاعدگی شود. به عنوان مثال، اگر تخمک گذاری وجود نداشته باشد ممکن است هیچ ترشح پروژسترون وجود نداشته باشد که به استروژن اجازه می دهد تا به میزان بیشتری نسبت به حالت طبیعی عمل کند. این ممکن است منجر به ضخیم شدن اندومتریوم و خونریزی شدید شود.

آیا دوره های سنگین طبیعی هستند؟

همراه با دوره های دردناک گاهی اوقات اعتقاد بر خونریزی شدید قاعدگی برای برخی از دختران و زنان جوان طبیعی است. همچنین به اشتباه تصور می شود که درد و شدت خونریزی پس از اولین بارداری حل خواهد شد. بنابراین درمان پزشکی به سرعت مورد نیاز نیست. اینها تصورات غلط است و درمان پزشکی باید در اسرع وقت انجام شود.

علل دورهای خونریزی سنگین

بیشتر علل خونریزی شدید در طول دوره در زیر بحث شده است. مهم است که خونریزی واژینال را از خونریزی ناشی از دستگاه ادراری یا حتی رکتوم جدا کنید. خونریزی واژینال ممکن است در دوران بارداری رخ دهد و این ممکن است نشانه ای از تهدید سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی باشد. گاهی اوقات یک دوره ی سنگین می تواند نشانه ای از سقط جنین باشد.

عفونت ها

عفونت های دستگاه تناسلی (بیماری التهابی لگنی) یا دستگاه ادراری (UTI) می تواند یکی از دلایل دوره های شدید یا طولانی مدت باشد. برخی از این عفونت ها ممکن است از نظر جنسی انتقال یابد. خونریزی ممکن است همیشه سنگین باشد اما بعضی از زنان آن را به عنوان دوره ای متفاوت با دوره های منظم خود گزارش می دهند. در خانم هایی که قاعدگی نداشته اند، مانند زنان یائسه، خونریزی از مجرای ادرار و رکتوم باید در نظر گرفته شود.

اختلالات خونریزی

دوره های سنگین می تواند بدون هیچ گونه اختلال در چرخه قاعدگی و یا اندام های تولید مثل زنان، به اختلالات خونریزی منجر شود. معمولا سابقه خانوادگی اختلالات خونریزی و دوره های سنگین در نخستین دوره قاعدگی وجود دارد. در اغلب موارد، قاعدگی یک دختر یا زن در مورد اختلال خونریزی ممکن است شامل بیماری فون ویلبراند، هموفیلی، کمبود پروترومبین و سایر مشکلات لخته شدن باشد.

عدم تعادل هورمون

اختلالات غدد درون ریز ممکن است به دوره های سنگین کمک کند. این مشکل با غدد و یا سطح هورمون هایی است که آن را ترشح می کند. منوره ممکن است با هر دو هیپوتیروئیدی (تیروئید کم کار) و یا هیپرتیروئیدی (تیروئید بیش از حد فعال) رخ دهد. سطح انسولین بالا (هیپرانسولینمی) همچنین ممکن است دوره های سنگین را ایجاد کند.
مشکلات غده هیپوفیز ممکن است هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH)، هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH)، هورمون لوتئینیزه (LH) و پرولاکتین را تحت تاثیر قرار دهد که این همه می تواند منجر به خونریزی شدید شود. سطح آندروژن (هورمون مردانه) که ممکن است با سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ایجاد شود همچنین ممکن است به خونریزی سنگین منجر شود.

رشد غیرطبیعی

فیبروئید های رحم و پولیپ رحم دو نوع رشد هستند که می تواند به دوره های سنگین منجر شود. این رشد معمولا خوش خیم (غیر سرطانی) است. فیبرها در داخل لایه عضلانی دیواره رحم رشد می کنند در حالی که پولیپ ها از رشد داخلی لایه داخلی رحم پیشی می گیرند.
آدنومایوزیس جایی است که غدد اندومتریوم غیر طبیعی در لایه داخل رحم رشد می کند و باعث خونریزی شدید همراه با درد شدید دوره می شود. سرطان یکی دیگر از انواع رشد غیر طبیعی است. سرطان گردن رحم، رحم و تخمدان نیز ممکن است به دوره های سنگین منجر شود اما این نادر است.

داروها

داروهای مختلف می توانند به دوره های سنگین منجر شوند. رقیق کننده های خون واضح تر است زیرا باعث لخته شدن خون می شود. داروهای استروئید و داروهای درمان سرطان (شیمی درمانی) همچنین می توانند به دوره های سنگین کمک کنند. یک دستگاه داخل رحمی (IUD) همچنین ممکن است برای برخی از زنان دوره های سنگین ایجاد کند هر چند که باید خونریزی قاعدگی را کاهش دهد و حتی دوره ها را متوقف کند.

نارسایی ارگان ها

دوره های شدید ممکن است با هر دو نارسایی کبد و کلیوی اتفاق بیفتد حتی در مواردی که اختلال در اندام های جنسی زن وجود نداشته باشد. در نارسایی کبد، تولید عوامل لخته شدن تحت تأثیر قرار می گیرد و پس از آن می تواند منجر به اختلالات خونریزی شود. با نارسایی کلیه، اغلب وقوع کامل دوره ها (آمنوره) وجود دارد اما برخی از زنان به جای آن دوره های سنگین را تجربه می کنند.

خطرات دوره های سنگین

اغلب دوره های سنگین عوارض جدی ایجاد نمی کند. کم خونی فقر آهن شایع ترین عوارض دوره های سنگین است. در واقع اکثر موارد کم خونی در دختران و زنان سن باروری ناشی از دوره های سنگین است. با این حال، زمانی که خونریزی شدید و پایدار است می تواند منجر به عوارض جدی مانند تپش قلب و تنگی نفس شود. این به مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارد زیرا می تواند شرایط اساسی و بیماری های موجود را پیچیده کند که در موارد نادر حتی می تواند خطرناک باشد.

مقاله های مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search