پزشکی

احساس سوزش ریه ها، درد - علل و علائم دیگر

سوزش ریه هادرد قفسه سینه یک علامت غیر معمول نیست و بسته به نشانه های دیگر و همچنین عوامل خطر، می تواند بسیار جدی و وضعیت بالقوه تهدید کننده زندگی باشد. از سوزش سر دل تا حمله قلبی و عفونت تنفسی، درد قفسه سینه به تنهایی می تواند در تشخیص دشوار باشد.


طبیعت درد ممکن است گاهی کمک کند. به عنوان مثال، سوزش معده به طور معمول به عنوان یک درد سوزشی سینه ارائه می شود در حالی که حمله قلبی معمولاً باعث درد قفسه سینه می شود. با این حال، این خصوصیات منحصر به یک شرط یا یک عضو نیست. گاهی اوقات شرایط ریه ممکن است با احساس سوزش همراه باشد.

علت سوختن ریه ها چیست؟

یک درد یا احساس سوختن قفسه سینه به خودی خود لزوماً به علت ریه نیست. اندام های مختلفی در حفره قفسه سینه وجود دارد اگر چه به اندازه حفره شکم به اندازه کافی بزرگ نیست و یا به صورت محکم بسته شده است. مری، قلب و ریه ها بعضی از اعضای اصلی در قفسه سینه هستند. اگر درد قفسه سینه سوزاننده با تنفس بدتر و همراه با علائمی مانند سرفه و تنفس غیر طبیعی مانند صدای ویزینگ یا تنگی نفس باشد احتمالاً به علت مشکلات ریوی است.
اغلب سوزش درد قفسه سینه به رفلاکس اسید نسبت داده می شود. معده اسیدی مری را تحریک می کند و موجب سوزش می شود. با این حال، حتی یک حمله قلبی ممکن است گاهی اوقات حتی یک حمله قفسه با درد سینه سوزاننده بیشتر از فشار دادن است درمورد حمله قلبی، درد قفسه سینه همراه با درد بازو، گردن یا فک، با عرق کردن بیش از حد، تنگی نفس و یا سرگیجه، نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. درد ریه می تواند همیشه از اورژانس پزشکی برخوردار باشد و همچنین نیاز به توجه دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درد هنگام تنفس

تنفس معمولاً علت هیچ احساس خاصی نیست. به طور معمول هر دو فرآیند استنشاق و خروج بدون درد هستند. با این حال، مواردی وجود دارد که تنفس دردناک است. از آنجایی که ریه ها مسئول تبادل گاز هستند که از طریق استنشاق تسهیل می شود این منبع احتمالا درد هنگام تنفس است. این درد همیشه از خود ریه ها نیست. اندامهای همسایه و ساختارهای اطراف ممکن است منبع درد باشند اما به اشتباه به ریه ها نسبت داده می شود زیرا درد با تنفس بوجود می آید یا بدتر می شود.

درد هنگام دویدن

درد سوزشی قفسه سینه در حال دویدن ممکن است در هر فرد اتفاق بیافتد به ویژه هنگامی که یک فرد در این سطح فعالیت بدنی نیست. این شامل کودکان و بزرگسالان است. در حالی که درد اغلب ناشی از ریه ها است نگرانی های دیگر نیز وجود دارد. قلب ممکن است منبع درد باشد زیرا قلب در طول این دوره های توجه فیزیکی سخت کار می کند. افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر به طور خاص ممکن است دچار استرس زا یا حتی حمله قلبی به علت اعمال جسمی به علت انجام کار باشند.

درد هنگام سرفه

سرفه فرایندی است که محدود به ریه ها نیست. این می تواند در هر کجا در امتداد دستگاه تنفسی، از جمله راه های هوایی بالا و پایین حرکت کند. درد قفسه سینه با سرفه ممکن است از راههای هوایی پایین (تراشه و برونش) و نیز ریه ها بوجود آید. با این حال، فرایند سرفه بدون توجه به محل جراحی، ممکن است منجر به درد قفسه سینه شود حتی اگر ریه ها بیمار نیستند. دیواره قفسه سینه ممکن است در طول سرفه ماندگار شود. افزایش فشار داخل قفسه سینه در طول سرفه همچنین ممکن است باعث درد ناشی از ارگانهای بیمار مانند قلب شود.

علل درد ریه سوزانده

بعضی از علل درد سوزشی قفسه سینه در زیر بحث شده است. با این حال، دیگر علل درد سوزشی قفسه سینه نیز باید مورد توجه قرار گیرد. حتی زمانی که علائم ظاهرا علت را ناشی از ریه نشان می دهند مهم است که به یاد داشته باشید که اندام های حفره قفسه سینه در نزدیکی یکدیگر قرار دارند. بنابراین ممکن است این علائم گمراه کننده باشند.

تروما

آسیب به ریه ها ممکن است از طریق عوامل مختلف رخ دهد. دود، گاز سمی و استنشاق گرد و غبار، استفراغ، غذا یا مایعات و حتی بزاق که به راه های هوایی وارد می شوند می توانند به ریه برسند و باعث آسیب شوند. این ممکن است باعث ایجاد شرایطی مانند پنومونی آسپیراسیون یا پنوموکونیوزیس شود. واکنش آلرژیک به این مواد ممکن است سبب ایجاد شرایطی مثل پنومونیت حساسیت شود.

آسم

آسم عمدتاً یک بیماری از راه های هوایی پایین تر و به ویژه برونش است. با این حال، اثرات در نهایت بر ریه نیز تاثیر می گذارد. در آسم، برونش ها تنگ می شوند. این به دلیل ترکیبی از برونکوسپاسم (سفت کردن عضلات کوچک در دیواره برونش) و همچنین تجمع مخاط در برونش است. در نتیجه روی جریان هوا به داخل و خارج از ریه ها موثر است. درد قفسه سینه زمانی که رخ می دهد بیشتر احتمال دارد در طول حملات آسم رخ دهد.

پلورزی

ریه ها توسط غشاهای شناخته شده به نام پلورا احاطه شده اند. وقتی پلورا ملتهب می شود آن پلوریت یا پلورزی نامگذاری می شود. و در هنگام تنفس یا سرفه باعث ایجاد درد شدید قفسه سینه می شود. بیشتر زمان ها پلورزی به علت عفونت است. پوشش اطراف قلب (Pericadium) می تواند موجب درد مشابه در هنگام تنفس عمیق و سرفه زمانی که آن شعله ور است (پریکاردیت).

پنومونی، پنومونیت و پنوموکونیزیس

پنومونی یک الگوی گسترده برای التهاب ریه ها به هر علتی است. بیشتر زمان ها پنومونیه به عفونت ریه مربوط می شود ویروس، باکتری یا در موارد نادر ممکن است قارچی باشد. با این وجود، پنومونی همچنین می تواند به علت تروما رخ دهد که با پنومونی آسپیراسیون دیده می شود.
پنومونیت معمولاً به علل غیر عفونی التهاب ریه مانند داروها، استنشاق قارچ و یا تابش اشعه اشاره می کند. هنگامی که گرد و غبار معدنی موجب آسیب به ریه ها می شود این به عنوان پنوموکونیوزیس شناخته می شود. همچنین گرد و غبار عامل شناخته شده است همانطور در مورد آزبستوز، سیلیکوزیس و پنوموکونیزوزیس کارگران زغال سنگ است.

آمبولی ریه

آمبولی ریوی Embolism در جایی است که لخته خون باعث انسداد شریان ریوی می شود که خون را از قلب به ریه ها منتقل می کند. این لخته معمولاً از رگ های عمیق پا بالا می رود و از طریق قلب به ریه منتقل می شود. اختلال در عرضه خون به ریه ها می تواند منجر به انفارکتوس ریوی شود (مرگ سلول های ریه ای آسیب دیده).

سرطان

سرطان ریه یکی از شایع ترین سرطان ها در مردان و زنان است. انواع مختلفی از سرطان ریه وجود دارد اما بیشتر آنها به سیگار کشیدن تعلق دارند. سرطان همچنین می تواند از پوشش در اطراف ریه (پلورا) ایجاد شود. این ممکن است با یک میزبان عامل خطر همراه باشد اما مزوتلیومای پلور اغلب به علت قرار گرفتن در معرض آزبست است. گاهی اوقات سرطان از سایر organs ها، مانند کلیه، می تواند به ریه ها (متاستاز) گسترش یابد.

پنوموتوراکس و هموتوراکس

پنوموتوراکس نیز به عنوان یک فروپاشی ریه شناخته می شود و زمانی رخ می دهد که ریه نمی تواند به درستی گسترش یابد. این اغلب به دلیل انباشت هوا در فضای پلور در اطراف ریه است. اغلب این موارد باعث آسیب به قفسه سینه می شود. اگر خون در فضای پلور تخلیه شود این به عنوان یک هموتراکس شناخته می شود. خون می تواند مانع گسترش ریه شود و می تواند تجمع مایع در اطراف ریه را افزایش دهد.

مقاله های مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان ثبت نام or ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (5)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. علی

سلام سوزش و درد در ریه دارم بدون سرفه و خس خس علت چیه
ممنون

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    علی
  1. 5 / 5

با سلام شما باید نزد متخصص قلب بروید تا از سالم بودن قلب خود اطلاع پیدا کنید در صورت سالم بودن یک عکس ریه با نظر پزشک انجام شود اگر مشکلی نبود احتمال ناراحتی معده وجود دارد

  پیوست ها
 

  1. هانیه

سلام آقای دکتر من ۲ماهه عمل بینی انجام‌دادم بعد ۱/۵ ماه سرماخوردگی تابستانی شدید خوردم و ۲هفته به ۳ دکتر مراجعه کردم که همراه با تبولرز سرفه بی اشتهایی و بی حالی بود بعدا اسهال و استفراغ اظافه شد طوریکه ۴روز بستری شدم بعلت عفونت ریه که کمی تنگی...

سلام آقای دکتر من ۲ماهه عمل بینی انجام‌دادم بعد ۱/۵ ماه سرماخوردگی تابستانی شدید خوردم و ۲هفته به ۳ دکتر مراجعه کردم که همراه با تبولرز سرفه بی اشتهایی و بی حالی بود بعدا اسهال و استفراغ اظافه شد طوریکه ۴روز بستری شدم بعلت عفونت ریه که کمی تنگی نفس داشتم و سرفه همراه با خلط رنگ زرد که کم کم بی رنگ شد.۳یا ۴هفتس اینطوریم. نفس میکشم گاهی نتگی نفس خفیف دادم و همراهه سوزش تو ریه ها این نشانه ی چی میتونه باشه و چیکار کنم؟ دکترا انتی بیوتیک اسپری تنفسی شربت سرفه.... دادن سرفم بهتر شده خلتمم گاهی کم گاهی نسبتآ بیشتر میاد ولی نفس میکشم ته تها حس سوزش دارم بخور اکالیپتوسم کردم. چاره چیه؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. سعيده

سلام
من چند روزه احساس ميكنم وقت نفس كشيدن، زبان و قسمت بالايى ريه ام ميسوزه. يه حسى مثل خنك شدن.
خيلى نگرانم ميترسم مشكل ريوى پيدا كرده باشم.
ممنون ميشم كمكم كنيد

  پیوست ها
 

  1. علی    سعيده
  1. 5 / 5

سلام وقت بخیر من چندوقتی هس موقع نفس کشیدن احساس سوزش درریه هام دارم مخصوصا وقتی ازخواب بیدارمیشم احساسش بیشترهس بدجوراذیتم میکنه دکترهم رفتم عکس ازریه هم انداخته گفتن مشکلی نداره من چیکار باید بکنم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search