پزشکی

علت بوی آمونیاک در ادرار و آنچه شما می توانید انجام دهید

ادرار دارای بوی آمونیاکرنگ، بو و فراوانی ادرار منعکس کننده وضعیت سلامتی کلیه ها و دستگاه ادراری و همچنین کل بدن است. ادرار دارای بوی آمونیاک کمی است اگر چه اغلب اوقات آن به اندازه کافی برجسته نیست و بوی آن در هنگام ادرار کردن است. یا در بیشتر آن فقط بوی کمی است.

اما برای برخی افراد، بوی آمونیاک بسیار قوی است که موجب نگرانی می شود. پس از ادرار حتی با بهداشت شخصی خوب می تواند یک بوی ماندگار آمونیاک را ایجاد کند. بو می تواند بسیار قوی باشد که می تواند کاملا خجالت آور باشد ادرار با اوره، یک محصول جانبی متابولیسم پروتئین است. اوره مربوط به آمونیاک است و دلیل اصلی این است که ادرار ما دارای بوی آمونیاک است. چندین ماده دیگر وجود دارد که در ادرار انسان هستند که همچنین می تواند باعث بودار شدن آن شود. ادرار غلیظ به علت کمبود آب به این معنی است که محلولهایی نظیر اوره در غلظت بالاتری قرار دارند. همچنین به این معنی است که ادرار شما ممکن است رنگ ادرار زرد تیره تر داشته باشد و بوی قوی آمونیاک را بوجود آورد یا بوی سایر ترکیبات را افزایش دهد.
بسیاری از عوامل مانند رژیم غذایی، کم آبی بدن و غیره می توانند بوی آمونیاک را در ادرار بوجود آورند. اغلب می توانید با مصرف آب یا تغییرات رژیم غذایی آن را درمان کنید. اگر درمان نشد با یک دکتر مشورت کنید.
به طور معمول در افراد سالم ادرار بو ندارد و شفاف و زرد است کمبود بوی و رنگ پریده ادرار به دلیل مصرف مقادیر کافی آب و تخلیه مثانه در فواصل منظم است. با این حال، در بعضی موارد، ادرار ممکن است یک بوی شنیع تا بوی خوش متفاوت داشته باشد. معمولا، مردم شکایت می کنند که ادرار آنها دارای بوهایی مانند آمونیاک است. در اینجا ما علائم و علل بوی آمونیاک و همچنین درمان های این بیماری را بررسی خواهیم کرد.

علل شایع بوی آمونیاک در ادرار

رژیم غذایی - هنگامی که مقدار زیادی از غذاهای غنی از نیتروژن مانند پروتئین ها و سبزی های برگ سبز مصرف می شود نیتروژن بیش از حد در ادرار آزاد می شود بنابراین به بوی آمونیاک کمک می کند.
دهیدراته - Dehydration هنگامی که شما مقدار کافی آب را مصرف نکنید مواد شیمیایی ادرار به شدت متمرکز می شوند و بوی قوی آمونیاک را ایجاد می کنند.
آسیب کبدی - کبد مسئول حذف و تجزیه آمونیاک است. اگر کبد قادر به تجزیه آمونیاک نباشد از ادرار دفع می شود.
سایر بیماری ها - سایر علل رایج شامل دیابت، اختلالات متابولیکی، بیماری های منتقله از راه جنسی، داروها، ویتامین ها و مکمل های غذایی است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل بوی آمونیاک در ادرار زنان

یائسگی: هورمون استروژن در دوران یائسگی به طور قابل توجهی کاهش می یابد که به علت از دست رفتن فلور واژن، خطر ابتلای زن به عفونت های دستگاه ادراری را افزایش می دهد و در نتیجه باعث بوجود آمونیاک در ادرار می شود. علاوه بر این، بعضی از زنان ممکن است در طی یائسگی تغییرات غذایی را در تلاش برای از دست دادن وزن به دست آورند و به همین دلیل بوی غیر منتظره ای ایجاد می کنند.
بارداری: اگر ادرار زنان باردار بوی آمونیاک را داشته باشد احتمالاً به علت کمبود آب بدن است. در دوران بارداری، تقاضای بیشتری برای آب وجود دارد زیرا آب برای جلوگیری از کم آبی بدن زن و همچنین مایع جنین اطراف نوزاد لازم است. زنان باردار همچنین ممکن است از بوی آمونیاک در ادرار شکایت کنند زیرا بوی آنها حساس تر است.
عفونت باکتریایی: بر اساس آناتومی زنان، عفونتهای باکتریایی کلیه، دستگاه ادراری یا مثانه در زنان بیشتر از مردان تشخیص داده می شوند. زیرا مجرای واژن و رکتال به هم نزدیک هستند و سوراخ مجرای ادرار و مثانه به هم نزدیک هستند که باعث می شود زنان به عفونت های باکتریایی حساس شوند.
علائم دیگر که با بوی آمونیاک همراه است
علاوه بر بوی آمونیاک، علائم بیشتری برای مراقبت از جمله ظاهر ابری ادرار یا خون در ادرار وجود دارد. در بعضی موارد بوی آمونیاک ممکن است با سوزش همراه باشد و ادرار کردن با احساس سوزش یا خارش همراه باشد این معمولاً با یک عفونت پایه ارتباط دارد.
نکات سریع برای از بین بردن بوی آمونیاک در ادرار

درمان به علت خاص بیماری بستگی دارد:

1. توجه به بهداشت شخصی

تمیز نکردن ناحیه تناسلی و کشاله ران نیز ممکن است دلیل ادرار شدید بویایی شما باشد. باکتری بر روی پوست شما، بقایای ادرار را مختل می کند که به نوبه خود بوی آمونیاک بسیار قوی را بوجود می آورد. در لباس زیر ممکن است ادرار باقی بماند و کل مسئله را تشدید کند. حتما ناحیه تناسلی و کشاله ران به درستی بشویید و اطمینان حاصل شود که مثانه هنگام ادرار کردن کامل خالی شود.

2. سرکه سیب (ACV)

یک درمان بزرگ این است که سرکه سیب را بنوشید. شما باید از ACV خام بدون فرآورده نوشیدنی برای لذت بردن از اثرات آن استفاده کنید. طبیعت اسیدی آن به جلوگیری از عفونت های دستگاه ادراری کمک می کند. مصرف منظم نیز ممکن است به جلوگیری از سنگ کلیه کمک کند. به سادگی به یک لیوان آب یک قاشق غذاخوری از ACV خام اضافه کنید. خوب مخلوط کنید و چندین بار در طول روز برای تسکین بخورید.

3. ترکیب نوشابه و آب

یکی دیگر از راه های خوب برای درمان عفونت مجاری ادراری، که می تواند سبب بوی شنیع ادرار شود نوشیدن نوشابه و آب است. نوشابه گازدار برای کاهش میزان اسید اوریک در بدن شما کار می کند. یک قاشق چای خوری پودر نوشابه را به یک لیوان آب اضافه کنید و سه بار در روز برای تسکین بخورید. این روش به این دلیل کار می کند که نوشابه به حذف نیترات از ادرار کمک می کند.

4. نکات اضافی

اولین درمان آسان، افزایش مصرف روزانه آب به حدود 10 تا 12 فنجان آب برای رقیق کردن ادرار است.
در عوض، اگر رژیم غذایی شما باعث بوجود آمدن آمونیاک در ادرار شود تغییرات غذایی ممکن است برای درمان بیماری ضروری باشد. ممکن است چند روز طول بکشد تا تغییرات در رژیم غذایی شما برای از بین بردن بوی آمونیاک در ادرار صورت گیرد.
اگر داروها، ویتامین ها یا مکمل های غذایی باعث بوجود آمدن بوی آمونیاک در ادرار شما می شوند نباید آنها را مصرف کنید اگر از نظر پزشکی لازم نباشد همچنین مصرف آب خود را افزایش دهید.
اگر این تغییرات در طی چند روز نتواند وضعیت را بهبود بخشد باید به پزشک مراجعه کنید. در زنان، بوی آمونیاک ممکن است نشانگر یک بیماری بزرگ پزشکی باشد.

۵. خودتان را کاملا تمیز کنید

بهداشت شخصی در ناحیه تناسلی و کشاله ران به طور خاص بسیار مهم است اگر بوی قوی آمونیاک ادرار را تجربه می کنید به ویژه هنگامی که دیگران بوی بفهمند. باکتری در ناحیه تناسلی شما و پوست اطراف آن ممکن است بقایای ادرار را از بین ببرد تا بوی آمونیاک بسیار قوی بوجود آورد. علاوه بر این، لباس زیر ممکن است مقدار کمی از ادرار را بعد از ادرار نگه دارد. اطمینان حاصل کنید که در طول حمام به درستی کشاله ران و اندام تناسلی را تمیز کنید. زمان را برای کامل کردن تخلیه مثانه خود داشته باشید. پس از آن ادرارهای باقی مانده ممکن است لباس های شما را خیس کنند. همچنین پس از ادرار خود را کاملا تمیز کنید - در صورت لزوم با آب بشویید.

چه هنگامی به دیدن یک دکتر بروید

ادرار شما می تواند سلامت کلی شما را بیان کند بنابراین اگر شما متوجه تغییرات ناگهانی رنگ، فرکانس یا بوی ادرار خود شدید با پزشک خود صحبت کنید. اگر تغییر بیش از دو روز طول بکشد بلافاصله به دکتر خود مراجعه کنید. این تغییرات ممکن است یک عفونت را نشان دهند به خصوص اگر شما همچنین تب، استفراغ، درد در طرفین یا پشت و تشنگی بیش از حد حتی بعد از آشامیدن آب داشته باشید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search