پزشکی

خطرات سلامت در اثر سیلاب : انواع بیماری ها و پیشگیری

خطرات سلامت سیلسیلاب ها شایع ترین خطر برای ایجاد بلایای طبیعی هستند و موجب مرگ و میر فراوان در سراسر جهان شده است. تاثیر سیل بر جامعه انسانی به طور مستقیم به محل و توپوگرافی منطقه و همچنین جمعیت شناسی بشر و ویژگی های محیط ساخته شده مرتبط است.

بلایای طبیعی مانند سیلاب ها پیامدهای قابل توجهی در سلامت حتی در بلند مدت دارند. این فقط خطر فوری غرق شدن، آسیب و یا هیپوترمی نیست که سبب نگرانی است. سیلاب خطر بیماری های مختلف را که ممکن است در یک منطقه آسیب دیده نباشد افزایش می دهد و یک مشکل عمده سلامت است.

انواع بیماری ها در اثر سیلاب

این ها برخی از بیماری هایی هستند که احتمال بیشتری دارند و مشکلات سلامتی در مناطق سیل زده را ایجاد می کنند. ممکن است خطرات و بیماری های دیگر سلامتی وجود داشته باشد که ممکن است لازم باشد در نظر گرفته شود و می تواند در سطح منطقه متفاوت باشد. مقامات بهداشت محلی و پرسنل امدادی برای مشاوره در مورد مسائل بهداشتی خاصی که ممکن است در ناحیه سیلاب وجود داشته باشد مناسب هستند. در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیماری های اسهال

بیماری های اسهال یکی از نگرانی های اصلی سلامتی در طی سیل است. انواع بیماری های ویروسی، باکتری و پروتوزایی ممکن است مسئول این بیماری های اسهالی باشند. وبا، انتوموبازیس، ژیاردیا، هپاتیت A، عفونت های روتا ویروس و نوروویروس و همچنین تعدادی از علل دیگر عفونت اسهال معمولاً در بلایای طبیعی دیده می شود. در چنین شرایطی، به علت فقدان آب پاکیزه و مراقبت های پزشکی، خطر بیشتر از دست دادن آب وجود دارد.

عفونت تنفسی

عفونت های تنفسی معمولاً در طی بلایای طبیعی مانند سیلاب ها گسترش می یابد. هر دو عفونت فوقانی و پایینی تنفسی به علت ویروس ها و باکتری ها ممکن است رخ دهد. از عفونت های سرماخوردگی تا ویروس های آنفلوآنزا و پنومونی، این عفونت های تنفسی می توانند جدی و حتی تهدید کننده زندگی باشند. افراد مبتلا به بیماری های تنفسی قبلی مانند آسم یا COPD (آمفیزم یا برونشیت مزمن) در معرض خطر بیشتری هستند.

کم آبی

کم ابی ناشی از کمبود آب آشامیدنی است. تلاش برای نوشیدن آب آزاد یا جاری در دسترس ممکن است منجر به بیماری اسهالی شود. استفراغ و اسهال به نوبه خود خطر و شدت کم آبی را افزایش می دهد. علاوه بر این افراد مبتلا به بیماری های کلیوی، دیابت و افرادی که از دیورتیک استفاده می کنند بیشتر در معرض خطر هستند. خنک کننده ناکافی در محیط های گرم که منجر به عرق کردن بیش از حد می شود و همچنین تب بواسطه عفونت ها می تواند خطر کم آبی را بیشتر افزایش دهد.

بیماری های پشه

تعداد پشه ها به سرعت می تواند در شرایط سیل افزایش یابد از آنجا که آب ایستاده می تواند برای روزها، هفته ها یا حتی ماه ها ادامه یابد. در مناطقی که بیماری های منتقله از طریق پشه ها شایع و یا اندمیک هستند شیوع ناگهانی این بیماری ها می تواند باشد. مالاریا، تب دنگی، بیماری چیکنگونیا و نیل غرب، برخی از بیماری های مشترک منتقله از پشه هستند که همراه با سیل می باشند.

نیش و گزش

سیلاب اغلب حشرات را در تعداد زیاد ظاهر می کند و این ارگانیسم ها ممکن است چندین بار زیاد شوند. گزش و نیش یک مشکل رایج است. حتی حشرات غیر سمی مانند پشه هایی که هیچ گونه بیماری انسانی را تحمل نمی کنند، اگر نیش های فراوان وجود داشته باشد می تواند خطرناک باشد. زخم ممکن است آلوده شود. حشرات سمی و خزندگان مانند مارها خطر بیشتری دارند. با این حال، هر دو حیوانات وحشی و خانگی ممکن است مسئول نیش باشند که همچنین می تواند یک مشکل سلامت باشد به ویژه هنگامی که درمان پزشکی در دسترس، محدود باشد.

پیشگیری از خطرات سلامت مرتبط با سیل

برخی از اقدامات زیر ممکن است به جلوگیری یا در به حداقل رساندن خطرات سلامت مرتبط با بلایای طبیعی مانند سیل کمک کنند. با این حال، مهم است که به دنبال مشاوره حرفه ای از مقامات محلی در مورد بهترین شیوه اقدام برای جلوگیری، درمان و مدیریت بیماری ها در طول بحران باشید. همیشه حتی در آسیب های جزئی و بیماری ها نیز در معرض آسیب های طبیعی قرار می گیرید و باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

آب تمیز

تامین آب آشامیدنی تمیز ضروری است. این باید در اسرع وقت انجام شود. اگر هیچ اتصالات عملیاتی با آب آشامیدنی تمیز و یا هیچ منبع آب بطری وجود نداشته باشد آب موجود باید تمیز شود. آب ممکن است ابتدا فیلتر شود و سپس با جوشاندن یا استفاده از مواد شیمیایی تصفیه آب که آب مناسب برای مصرف انسان را دارند، ضد عفونی شود. این آب باید برای نوشیدن و پخت و پز و همچنین شستن دست استفاده شود.

بهداشت شخصی

بهداشت شخصی را تا آنجا که ممکن است خوب نگه دارید. شستن دست یکی از مهم ترین راه های جلوگیری از بیماری های مختلف است. در حالت ایده آل دست ها باید با آب پاک و صابون ضد باکتری شسته شوند. دستشویی باید به طور مرتب ضد عفونی شود. مهم است که بعد از استفاده از توالت و قبل از غذا، دست ها را بشویید. حمام منظم نیز در صورت امکان مهم است.

آماده سازی و ذخیره مواد غذایی

تامین یک منبع غذایی ایمن نیز به همان اندازه مهم است. هنگام تهیه غذا باید همیشه آب پاک شود و باید دست ها به طور کامل شسته و ضد عفونی شود. به دلیل خطر ابتلا به بیماری های آب، میوه ها و سبزیجات را نباید خام بخورید. به طور مشابه گوشت و محصولات گوشت باید کاملاً پخته شوند. غذای آماده شده از پیش نیز مناسب است و باید با هر وسیله ای که باشد انجام شود.

دائم هیدراته باشید

هیدراتاسیون دائمی بسیار مهم است حتی اگر هیچ بیماری اسهالی، تب بالا و یا عوامل دیگری وجود نداشته باشد که ممکن است کمبود آب را تشدید کند. فقط آب تمیز بدون آلاینده باید مصرف شود. توصیه می شود که در صورت امکان الکترولیت ها را با آب مصرف کنید. راه حل های آبرسانی خوراکی باید در صورت موجود بودن یا نوشیدنی های انرژی زا با آب رقیق شود. باید از دیورتیک ها مانند نوشیدنی های الکل و کافئین اجتناب کنید.

حرارت و خنک شدن کافی

بسته به شرایط محیطی، احتمال ابتلا به هیپوترمی یا هیپرترمی وجود دارد. همیشه پس از غوطه ور شدن در آب، همیشه خشک شوید. لباس باید تغییر کند و مهم است که در نزدیکی یک منبع حرارت قرار داشته باشید تا دمای بدن به حالت طبیعی برسد. در شرایط بسیار گرم، توصیه می شود که در صورت امکان از تهویه مطبوع یا فن الکتریکی استفاده کنید. لباس های سبک و رنگی را بپوشید و از خورشید دور بمانید.

وقتی توصیه می شود خانه های خود را تخلیه کنید

یکی از موثرترین راه های جلوگیری از خطرات سلامتی ناشی از سیل، تخلیه منطقه آسیب دیده است. در صورت امکان، این باید قبل از اینکه سیل ایجاد شود، باید انجام شود. اگر چه بسیاری از مردم نمی خواهند خانه هایشان را به دلایل مختلف ترک کنند، مهم است بدانیم که خطرات مربوط به سلامتی می توانند تهدید کننده حیات باشند حتی اگر حفاظت کافی از سیل وجود داشته باشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search