پزشکی

مو و پوست سر شما درباره سلامتی شما صحبت کنید

ریزش موی سرموهای شما محصولی از بدن شما است و توسط فولیکول های مو در عمیق ترین لایه پوست تولید می شود این متشکل از پروتئین مرده و رنگدانه است تغییرات در متابولیسم بدن شما می تواند با تغییر در مقدار، ضخامت و بافت مو نشان داده شود محل تشریحی فولیکول مو نقش مهمی در تولید انواع مو دارد.

بسیاری از ما این واقعیت را قبول داریم که موهای ما واقعاً می تواند برخی از اسرار عمیق و روشنگری را در مورد سلامت ما فاش کنند. احتمالا شایع ترین شکایت ریزش مو است که این مشکل را می تواند به تعدادی از عوامل مختلف گره خورده باشد معمولاً کمبود آهن یا کم خونی نقش مهمی ایفا می کند اگر کم خونی مشکل ساز شده است غذاهای غنی از آهن یا مکمل ها می توانند به کنترل آن کمک کنند.
عدم تعادل هورمونی مانند نوسانات در سطوح هورمون انسولین، تیروئید و یا هورمون های تولید مثل می تواند باعث ریزش مو شود.

فلس سفید یک خطر سلامت نیست

شوره سر به نام فلس پوستی است که پوست سر تولید می کند از آنجایی که بخشی از عملکرد پوست، از جمله پوست سر، ایجاد یک مانع سفتی نیمه غیر قابل نفوذ برای محافظت از ما از محیط بیرونی است چند فلس کاملاً طبیعی است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

نکات درمانی شوره سر

برخلاف آنچه اکثر مردم بر این باورند شوره سر نتیجه پوست خشک نیست در واقع، افرادی که دارای پوست چرب هستند بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند زیرا این امر عمدتاً ناشی از رشد بیش از حد مخمر در پوست سر چرب است این معمولاً با خارش همراه است.
آب لیمو یکی از بهترین درمان های شناخته شده برای از بین بردن شوره سر است زیرا اسیدیته لیمو شوره سر را حفظ می کند شامپو ضد شوره نیز در دسترس است اما مهم است که درک کنیم که ترفند این است که از پاک کردن بیش از حد جلوگیری شود زیرا این می تواند سبب موهای خشک و آسیب دیده شود.
گاهی اوقات، اگر فلس های زیاد در پوست سر وجود داشته باشد ممکن است تغییر عادت های خاصی برای کاهش شوره سر ضروری باشد پوسته انباشته شده روی پوست باعث ایجاد حالت ناخوشایند در مو و لباس می شود همه چیزهایی که باید انجام شود بیشتر شامپو است اگر منشا شوره سر یک بیماری پوستی است استفاده از شامپو ضد شوره ای بسیار مفید است اگر این  نباشد ممکن است لازم باشد به دنبال یک نظر متخصص پوست باشید.

شوره سر زرد؟

احتمالا شایع ترین راش در بزرگسالان درماتیت سبوروئیک است این بیماری معمولاً پوست سر، گوش، پیشانی، صورت و گاهی اواسط سینه و یا پشت را تحت تاثیر قرار می دهد هنگامی که پوست سر درگیر است پلاکهای فلس قرمز تولید می کنند اگر چه این شرایط بسیار شایع است درک ضعیفی از علت آن وجود دارد اگر چه ناخوشایند است آن را با انواع مختلف داروهای موضعی مناسب و ایمن، از جمله استروئیدهای موضعی، شامپو پریتیون زینک، شامپو سولفید سلنیوم، ضد قارچی موضعی و تارهای آماده که در شامپوهای دارویی یافت می شوند قابل درمان هستند.

خارش پوست سر

ماده چرب ترشح شده توسط غدد در مو، سبوم به عنوان یک تهویه کننده طبیعی عمل می کند وقتی سطح سبوم کم است پوست سر خارش دارد با این حال، خارش سر پوست نیز می تواند نشانه کمبود ویتامین باشد نظارت بر رژیم غذایی شامل منابع خوبی از بتاکاروتن مانند هویج میتواند مشکل را حل کند.
اگر رژیم سالم مشکل را حل نکند پوست سر خود را دقیقاً برای شپش ها بررسی کنید زیرا یکی از اغلب آزاردهنده و خارش پوست است.

موهای شما بیشتر از آنچه فکر می کنید ریزش دارند

تمام فولیکول های مو، از جمله بیش از 100،000 فولیکول روی پوست سر، یک چرخه رشد را نشان می دهند این دوره شامل دوره های رشد، دوره های خاموش و دوره های عود است عوامل متعددی وجود دارد که روی طول مدت این دوره ها اثر دارند که شامل هورمون ها، آناتومی محل، ژنتیک، سلامت عمومی، داروها و شاید روان می باشد حدود 90٪ موهای پوست سر در مرحله رشد هستند (آناژن) و حدود 10٪ به طور معمول در مرحله استراحت به نام تلوژن هستند هر فولیکول رشد می کند و موهای شما را به طور مستقل جایگزین می کند.

بیشتر بخوانید: ریزش مو - علل و درمان آن

علل تلوژن Effluvium

گاهی اوقات، بخش بزرگی از فولیکول های پوست سر شروع به رشد همزمان می کنند و در مرحله ای از چرخه مو قرار می گیرند هنگامی که این اتفاق می افتد و موها در فاز تلوژن می ریزند ریزش مو زیاد است به نظر می رسد موضوع های مختلفی این "telogen effluvium"زیاد می کنند که شامل بارداری، بیماری های شدید، داروهای خاص و موقعیت های عاطفی می باشد هنگامی که تحریکات حل می شود مو تقریباً همیشه طور طبیعی دوباره شروع به رشد می کند.

درمان ریزش مو

حمله  Alopecia Areata

آلوپسی آره اتا یک بیماری خود ایمنی است که در آن بدن به گروهی از فولیکول های موی که معمولاً بزرگتر از 1 یا 2 اینچ قطر نیست حمله می کند پوست بدون مو کاملاً طبیعی ظاهر می شود اگرچه این حالت معمولاً خود به خودی برطرف می شود گاهی اوقات می تواند کل پوست سر و یا حتی هر مو را در تمام بدن و دائمی درگیر کند درمان شفابخش قابل اعتمادی وجود ندارد اما اغلب استروئیدها می توانند در ناحیه طاس تزریق شوند تا  التهاب را برای یک زمان مهار کنند.
ژن ها باعث 90٪ ریزش موی مردان است
ریزش موی طبیعی شامل گیجگاه، خط مویی و فرق پوست سر که به نام "الوپسی الگوی" شناخته می شود و تقریباً هر زمانی در هر سنی رخ می دهد میزان آن بستگی به عوامل ژنتیکی و هورمونی دارد در زنان، این معمولاً پس از یائسگی مشاهده می شود در مردان، گاهی اوقات اوایل اواسط دهه 20 رخ می دهد هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما منوکسیدیل موضعی (راژین) و فیناستراید خوراکی (Propecia) می تواند در برخی از بیماران باعث افزایش رشد مو شود پیوند مو برای استتار این نوع از ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرد.

الگوی ریزش مو

ریزش موی زنان مغایر آن در مردان است و می تواند یک مشکل آرایشی مخرب باشد اغلب اوقات، الگوی طاسی زنان کلاسیک به علت استعداد ژنتیکی افزایش یافته و توسط عوامل هورمونی است به ندرت، این می تواند نشانه ای از مشکلات جدی پزشکی دیگر باشد و ممکن است لازم باشد تا با یک پزشک برای علت آن مشورت نمایید.

اجتناب از آسیب خورشید به موهای شما

از آنجایی که مو از پروتئین مرده تشکیل شده است مهم است که آن را به درستی به منظور بهینه سازی ظاهر آن حفظ کنید داشتن موی فراوان انبوه یک راهنمایی برای سلامتی عمومی است از آنجا که مو، خود را تعمیر نمی کند آن حساس به تخریب محیط زیست توسط نور خورشید، خشکی، مواد شیمیایی و آسیب فیزیکی است یک کوتاه کردن زیاد مو، اجتناب از درمان شیمیایی، کلاه و تهویه مطبوع پس از شامپو می تواند موهای سالم مو را بهبود بخشد و تقویت کند از سوی دیگر، شما همیشه می توانید مو سر را بتراشید که برای برخی از مردان به نظر می رسد که به خوبی موثر است.

تغذیه برای موهای سالم مهم است

در کنار ورزش و خواب مناسب، یک رژیم کامل خوب سالامت بدن تامین می کند که در موهای زیبا ظاهر می شود رژیم غذایی نامناسب و محدودیت پروتئین ممکن است سبب کاهش رشد و ریزش مو شود.

یک رژیم غذایی سالم برای مو و قلب

هیچ غذایی وجود ندارد که تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد مو را فراهم کند بعضی معتقدند که رژیم غذایی دارای ماهی، آجیل، میوه ها و سبزیجات زیاد به احتمال زیاد سودمند خواهد بود با این حال، احتمالاً هیچ مواد مغذی وجود ندارد حتی در مقدار بیش از حد که به طور قابل توجهی سلامت مو شما را تغییر دهد.

موی خاکستری نابهنگام موی ژنتیکی است

از بین رفتن رنگدانه های موی تقریباً همگانی است که با سن رخ می دهد از دست دادن زودرس مو و موضعی نیز می تواند به علت تعدادی از شرایطی باشد که اکثر متخصصین پوست باید تشخیص دهند.

آلوپسیا کششی آسیب دیدگی فولیکول ها

تعدادی از راه ها وجود دارد که ما می توانیم موهای پوستمان را برای ظاهر زیبایی خود داشته باشیم یکی از رایج ترین شرایط، آلوپسی کششی نامیده می شود که اگر پایدار باشد می تواند باعث ریزش موی دائمی شود این زمانی اتفاق می افتد که تنش مزمن ثابت به شفت مو اعمال شود این باعث آسیب به فولیکول و مهار رشد مو می شود مدل موی خاصی مانند آرایش دم اسبی محکم، به هم تابیدن و بافتن مو به صورت نوار باریک احتمالاً باعث ایجاد این وضعیت می شود.

استیل های خاص مو موجب تضعیف موهای شما می شود

خشک کردن، رنگ آمیزی، صاف کردن، اتو کردن، شانه کردن، پیچش یا حلقه زنی(فرکردن)، چرخاندن و کشیدن می تواند به مو آسیب برساند.

عوارض ناگوار داروها

بسیاری از داروها می توانند رشد مو را مهار کنند از آنجایی که دو هفته طول می کشد تا موها از ریشه به طرف دیواره فولیکول رشد کنند ممکن است تعیین شود که کدام دارو ممکن است مسئول سرکوب رشد مو باشد در زیر لیستی از دسته داروهایی هستند که به طور بالقوه احتمالاً باعث مهار عملکرد فولیکول ها می شوند: داروهای ضد سرطان، ضد انعقاد، ضد تشنج، داروهای ضد نقرس، داروهای ضد تیروئید، مسدود کننده های بتا آدرنرژیک، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و ضد بارداری های خوراکی.

آیا ماساژ پوست سر کمک می کند؟

برخی از افراد دارای ماساژ پوستی خوب هستند که ممکن است مزایای جسمانی خاصی را داشته باشند با این حال، هیچ مزایای پزشکی در این زمینه وجود ندارد.
تجزیه و تحلیل مو قابل اطمینان نیست
هیچ سؤالی وجود ندارد که بررسی شیمیایی موها اطلاعاتی در مورد اثرات سمی گذشته ارائه دهد وجود فلزات سنگین بسیار سمی مانند آرسنیک و تالیم در مواجهه با موهای زائد، از لحاظ قانونی مفید است اما در جمع آوری شواهد باید توجه داشت و تفسیر واقعیت ها می تواند پیچیده باشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search