پزشکی

آزمایش خون کبد (نتایج و محدوده نرمال، کم و زیاد )

تستهای خون کبدکبد در قسمت فوقانی سمت راست حفره شکم فقط در زیر قفسه سینه قرار دارد. کبد دارای توابع بسیاری است که برای زندگی حیاتی هستند. به طور خلاصه، برخی از توابع مهم کبد انسان عبارتند از:


تخلیه خون.
تولید عوامل مهم لخته شدن، آلبومین و بسیاری از پروتئین های مهم دیگر.
متابولیزه کردن (پردازش) داروها و مواد مغذی.
پردازش زباله های هموگلوبین و سایر سلول ها.
ذخیره ویتامین ها، چربی، کلسترول و صفرا.
تولید گلوکز (گلوکونوژنز یا سنتز گلوکز / آزاد شدن در طول گرسنگی).

آزمایشات عملکرد خونی کبدی چیست؟

آزمایش خون کبدی بعضی از آزمایشات انجام شده در خون است. این تست ها می توانند برای ارزیابی عملکرد کبد یا آسیب کبدی مورد استفاده قرار گیرند. گام اولیه در تشخیص آسیب کبدی یک آزمایش خون ساده برای تعیین سطح آنزیم های خاصی (پروتئین) در خون است. در شرایط عادی، این آنزیم ها عمدتاً درون سلول های کبد قرار دارند. اما زمانی که کبد به هر دلیلی آسیب دیده است این آنزیم ها به جریان خون ریخته می شود. آنزیم ها پروتئین هایی هستند که در سراسر بدن حضور دارند هر کدام یک عملکرد منحصر به فرد دارند. آنزیم ها به سرعت (کاتالیز) واکنش های شیمیایی و معمولی در بدن کمک کنند.
از جمله مهم ترین آنزیم های کبدی حساس و به طور گسترده ای استفاده از آمینوترانسفرازها است. آنها عبارتند از آسپارتات آمینوترانسفراز AST یا (SGOT) و آلانین آمینوترانسفراز ALT یا (SGPT) این آنزیم ها عمدتاً در سلول های کبدی و به میزان کمتر در سلول های عضلانی قرار دارند. اگر کبد مجروح یا آسیب دیده باشد سلول های کبدی این آنزیم ها را به خون منتقل می کنند سطح آنزیم AST و ALT افزایش می یابد و سیگنال های بیماری کبد را نشان می دهد.
سایر آزمایش های خون مربوط به کبد، اندازه گیری برخی از آنزیم های دیگر کبد است. علاوه بر AST و ALT، آلکالن فسفاتاز، 5 نوکلئوتیداز و گاما گلوتامیل ترانسپپتیداز (GGT)، بعضی از آنزیم های دیگر موجود در کبد هستند. تمرکز این مقاله به طور عمده بر روی آنزیم های کبدی، AST و ALT است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آنزیم های آمینوترانسفراز (ALT ،(AST چیست؟

آنزیم های آمینوترانسفراز، کاتالیز واکنش های شیمیایی هستند که در آن یک گروه آمینو از یک اسید آمینه (اسیدهای آمینه تشکیل دهنده بلوک های پروتئین) از مولکول اهدا کننده به یک مولکول گیرنده منتقل می شود از این رو، نام "آمینوترانسفرازها" را دارند.
اصطلاحات پزشکی گاهی اوقات می تواند گیج کننده باشد همانطور که در مورد این آنزیم ها نیز وجود دارد زیرا نام های قابل تعویض را دارند که معمولاً در مقالات پزشکی و غیر پزشکی به نظر می رسد. مثلا:
نام دیگر آمینوترانسفراز، ترانس آمیناز است.
آنزیم آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) نیز به عنوان ترانس آمیناز گلوتامیک اگزالواستیک ترانس آمیناز سرم (SGOT) شناخته شده است.
آلانین آمینو ترانسفراز (ALT ) همچنین به عنوان گلوتامین پیروویک ترانس آمیناز سرم (SGPT) شناخته شده است.
به طور خلاصه، موضوعات AST = SGOT و ALT = SGPT آنزیم های تولید شده توسط کبد و دیگر انواع سلول ها هستند.

به طور معمول، AST و ALT آنزیم های آمینوترانسفراز چه هستند؟

AST) SGOT) به طور معمول در انواع بافتها شامل کبد، قلب، عضله، کلیه و مغز یافت می شود. هنگامی که هر یک از این بافت آسیب ببیند در سرم آزاد می شود. برای مثال، سطح AST در سرم در حملات قلبی یا آسیب عضلانی افزایش می یابد. بنابراین، شاخص بسیار خاصی از آسیب کبدی نیست زیرا افزایش آن می تواند به عنوان یک نتیجه در سایر بافت های آسیب دیده رخ دهد.
ALT) SGPT)، در مقابل، به طور معمول در کبد یافت می شود. این بدان معنا نیست که آن را به طور انحصاری در کبد قرار داده، اما این جایی است که بیشترین تمرکز را دارد. این به علت آسیب کبدی به جریان خون منتقل می شود. بنابراین، آن به عنوان یک شاخص نسبتاً مشخص از وضعیت کبد است.

سطوح نرمال AST و ALT چیست؟

محدوده طبیعی مقادیر AST) SGOT) حدود 5 تا 40 واحد در هر لیتر سرم (قسمت مایع خون) است.
محدوده طبیعی مقادیر ALT) SGPT) حدود 7 تا 56 واحد در هر لیتر سرم است.
با این حال، محدوده های AST و ALT ممکن است کمی متفاوت باشد بسته به روش و پروتکل های استفاده شده توسط آزمایشگاه های مختلف در سراسر جهان. با این حال، محدوده مرجع نرمال به طور مرتب توسط هر آزمایشگاهی ارائه می شود و در گزارش فردی هر بیمار چاپ می شود.

معیارهای بالای تست های کبدی (AST وALT ) چیست؟

AST) SGOT) و ALT) SGPT) شاخص های حساس نسبتاً خوبی برای آسیب یا آسیب کبدی از انواع مختلف بیماری ها یا شرایط هستند و به طور کل آنها آزمون های کبدی یا آزمایش خون کبد نامیده می شوند. با این حال، باید تأکید کرد که سطوح بالاتر از حد طبیعی این آنزیم های کبدی نباید به طور خودکار با بیماری کبد معادل باشد. آنها ممکن است به معنی مشکلات کبدی باشند یا ممکن است نباشد. به عنوان مثال، افزایش این آنزیم ها می تواند با آسیب عضلانی رخ دهد. تفسیر نتایج بالقوه AST و ALT بستگی به کل ارزیابی بالینی یک فرد است و بنابراین بهتر است توسط پزشکانی که در ارزیابی بیماری کبد و بیماری عضلانی تجربه می کنند انجام شود.
علاوه بر این، سطوح دقیق آنزیم های کبدی با میزان مشکلات کبدی یا پیش آگهی (چشم انداز) همخوانی ندارد. بنابراین، سطوح دقیق AST) SGOT) و ALT) SGPT) نمی تواند برای تعیین درجه بیماری کبد یا پیش بینی پیش آگهی برای عملکرد کبد مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال، افراد مبتلا به هپاتیت A حاد می توانند سطوح AST و ALT بسیار بالا (گاهی در هزاران واحد / لیتر) داشته باشند اما اکثر افراد مبتلا به هپاتیت A ویروسی حاد کاملاً بدون بیماری کبدی باقی می مانند. برعکس، افراد مبتلا به عفونت هپاتیت C مزمن معمولاً فقط مقادیر AST و ALT کمی بالا دارند در حالی که آسیب های شدید کبدی و حتی زخم کبد (سیروز) پیشرفته دیده می شوند.

آیا نتایج آزمون AST و ALT نشان دهنده عملکرد کبد است؟

مهم است که مشخص شود سطح ALT و AST عملکرد کبد را بازتاب نمی کند گرچه در جامعه پزشکی و نشریات پزشکی آنها به طور معمول و نادرست به عنوان آزمایش های عملکرد کبدی شناخته می شوند. حتی در شرایطی که AST و ALT بسیار بالا هستند ممکن است کبد به درستی عمل کند. در نتیجه، اگر آنزیم های کبد شما افزایش یافته یا یک آزمون کبد بالا یا غیر طبیعی دارید شما باید از پزشک خود دقیقاً از نتایج همه آزمایشات مطلع شوید.

چه آزمایش خون برای تشخیص عملکرد کبد انجام می شود؟

آزمایش خون که واقعاً عملکرد کبدی را بازتاب می کند در زیر است: مقادیر طبیعی (محدوده) ذکر شده برای مردان بالغ است - زنان و کودکان دارای مقادیر مشابه و کمی متفاوت از مقادیر آزمایش عادی هستند.
پانل انعقاد (زمان پروترومبین یا PT، و نسبت نرمال سازی بین المللی یا (INR): این آزمایش ها توانایی خون برای لخته شدن طبیعی و جلوگیری از خونریزی و کبودی را اندازه گیری می کند. این عملکرد پروتئین های خاصی است که به نام عوامل لخته شدن به طور معمول در کبد تولید می شود. مقادیر عادی حدود 9.5 تا 13.8 ثانیه است.
سطح آلبومین (هیپوآلبومینمی): آلبومین یک پروتئین بسیار رایج در خون است که با انواع عملکردها متفاوت است. همچنین فقط در کبد تولید می شود و اگر سطح آن از حالت طبیعی پایین تر باشد می تواند دلالت بر بیماری مزمن کبدی یا سیروز کبدی باشد. توجه داشته باشید در بسیاری از شرایط غیر از بیماری کبد همچنین ممکن است سطح آلبومین کم باشد. مقادیر طبیعی حدود 3.5 تا 5 گرم در دسی لیتر است.
بیلیروبین: این مولکول یک محصول جانبی تخریب روتین گلبول قرمز در کبد است. به طور معمول به عنوان صفرا در مدفوع منتشر می شود. افزایش بیلی روبین می تواند اختلال عملکرد کبدی را نشان دهد. با این وجود، شرایط دیگر با افزایش تخریب گلبول های قرمز همچنین می تواند باعث افزایش سطح بیلی روبین با وجود عملکرد طبیعی کبد شود. مقادیر نرمال در حدود 0.1 تا 1.0 میلی گرم در دسی لیتر است.

چه آزمایش خون برای تشخیص عملکرد کبد انجام می شود؟

شمارش پلاکت: شمارش پلاکتی پایین (ترومبوسیتوپنی) علل زیادی دارد یکی از آنها می تواند بیماری کبد پیشرفته باشد. تعداد پلاکت های طبیعی بین 150،000 تا 400،000 در هر μL است.
گلوکز: سطح گلوکز توسط مکانیسم های مختلف در بدن نگهداری می شود. کبد می تواند گلوکز خون را برای تغذیه سلول های دیگر در صورت گرسنگی با مصرف کافی خوراکی گلوکز از بین ببرد. این فرآیند، به نام گلوکونئوژنز، یکی دیگر از مهمترین عملکرد کبد است. در بیماری پیشرفته کبد، این عملکرد کبد می تواند منجر به کاهش غلظت گلوکز در غیاب مصرف خوراکی کافی شود. برعکس، تعداد زیادی از افراد مبتلا به سیروز کبدی گلوکز را تحمل می کنند و دیابت را توسعه می دهند.
(GGT) گاما گلوتامیل ترانسپپتیداز: این آنزیم احتمال آسیب کبدی را نشان می دهد. در سطح غیر طبیعی بالاتر، احتمال آسیب کبدی بیشتر وجود دارد. سطوح نرمال GGT حدود 9 تا 48 U / L است.
(ALP ) قلیایی فسفاتاز: کبد بیشترین مقدار این آنزیم را تولید می کند بنابراین سطح بالای آن در خون می تواند آسیب کبدی در میان سایر علل را نشان دهد. سطوح نرمال ALP حدود 45 تا 115 U / L است.
LD یا LDH (لاکتات دهیدروژناز): این آنزیم ممکن است در بسیاری از انواع بیماری ها، از جمله بیماری کبد، افزایش یابد. سطوح عادی حدود 122 تا 222 واحد در لیتر است.
توجه داشته باشید که بسیاری از بیمارستان ها و پزشکان پانل عملکرد کبد را در بالا ذکر کرده اند. علاوه بر این، مقادیر پانل طبیعی ممکن است تا حدودی متفاوت باشد به ویژه بین مردان بالغ، زنان و کودکان، به طوری که همیشه محدوده «عادی» مقادیر تست همیشه توصیه می شود و یک بحث کامل با پزشک ضروری است. علاوه بر این، بعضی از پزشکان توصیه های دیگری مانند آمونیاک سرم و سطح لاکتات سرم را در پانل های خود توصیه می کنند.
آزمایش های دیگری مانند آمونیاک سرم و سطح لاکتات سرم در پانل های آنها وجود دارد. آزمایشات کبد برای سطوح آنزیم خون و عملکرد کبد وجود دارد اما افرادی که از این تست ها استفاده می کنند ابتدا باید در مورد استفاده و نتایج آنها با متخصص مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنند.

برخی از دلایل معمول برای آزمایش های غیر طبیعی کبد چیست؟

آزمایش های غیر طبیعی کبد ممکن است در خون در انواع مختلفی از کبد مشاهده شود.
افزایش آنزیم های کبد نسبت به خفیف تا متوسط شایع است. آنها اغلب به طور غیرمنتظره بر روی آزمون های غربالگری خون در افراد سالم دیگر مواجه می شوند. خواندن AST و ALT در چنین مواردی معمولاً بین دو برابر حد بالای طبیعی و چند صد واحد در لیتر است. یکی از شایعترین علل افزایش خفیف تا متوسط این آزمایشات کبدی، وضعیتی است که به عنوان کبد چرب (استاتو هپاتیت یا استئاتوز کبدی) نامیده می شود. در ایالات متحده، شایع ترین علت کبد چرب سوء مصرف الکل است. سایر علل کبد چرب شامل دیابت و چاقی می باشد. آزمایشات کبدی چربی شامل چندین آزمایش شامل آزمایش خون، آزمایشات CT و یا MRI و در بعضی افراد بیوپسی کبدی است.
هپاتیت B و هپاتیت مزمن C دیگر علل افزایش مزایای آنزیم های کبدی مزمن خفیف تا متوسط می باشند. در این شرایط، ALT و AST ممکن است تنها کمی بالا باشد و میزان غیر طبیعی در آزمایشات عملکرد کبد می تواند میزان آسیب را نشان دهد.
همچنین مصرف الکل مزمن و حاد می تواند به طور معمول موجب آزمایش غیرطبیعی خون شود. در هپاتیت الکلی، محدوده آزمایش های کبدی می تواند به شدت متفاوت باشد. در بیماری کبد مزمن یا سیروز الکلی، ممکن است افزایش اندک ALT و AST مشاهده شود در حالی که در هپاتیت حاد، تعداد آنزیم های بالای کبد دیده می شود.
بسیاری از داروها می توانند باعث افزایش تست آنزیم های کبدی با نسبت ملایم و متوسط شوند (به زیر نگاه کنید)

چه داروهایی می تواند باعث افزایش تست آنزیم های کبدی (AST و ALT ) شود؟

داروهای گوناگون می توانند باعث کاهش میزان آنزیم های کبدی در برخی افراد شوند.
نمونه هایی از برخی از داروهای رایج با سمیت بالقوه کبدی عبارتند از:
داروهای ضد درد مانند:
آسپرین
استامینوفن (تیلنول و دیگران)
ایبوپروفن (Advil، Motrin)
ناپروکسن (Naprosyn، Naprelan، Anaprox، Aleve)
دیکلوفناک (،Voltaren ، Cataflam، Voltaren-XR)
فنیل بوتازون (بوتاکسیدیدین)
داروهای ضد تشنج مانند:
فینتوئین (دیلانتین)،
اسید والپروک (Depakote، Depakote ER، Depakene، Depacon)
کاربامازپین (Tegretol، Tegretol XR، Equertro )
فنوباربیتال
آنتی بیوتیکها مانند:
تتراسایکلین ها (به عنوان مثال، تتراسایکلین [آکرومایسین])
سولفونامید ها
ایزونیزید (INH) (Nydrazid, Laniazid)
سولفامتوکسازول (گانتانول)
تریمتوپریم (Trimpex; Proloprim, Primsol)
نیتروفورانتوئین (Macrodantin; Furadantin; Macrobid)
فلوکونازول (Diflucan) و برخی از ضد قارچی دیگر،

چه داروهایی می تواند باعث افزایش تست آنزیم های کبدی (AST و ALT) شود؟

داروهای کاهش کلسترول مانند استاتین ها:
لواستاتین (Mevacor، Altocor)،
پرواستاتین (Pravachol)
آتورواستاتین (لیپیتور)،
فلوواستاتین (Lescol)
سیمواستاتین (Zocor)،
(Crestor) rosuvastatin و نیاسین
داروهای قلب و عروق مانند:
آمیودارون (Cordarone)،
هیدرازین (Apresoline)
کینیدین (Quinaglute، Quinidex ) و غیره
سایر داروها
داروهای ضد افسردگی از نوع سه حلقه ای
آنزیم ها با ناهنجاری های آنزیمی کبدی ناشی از دارو معمولاً از هفته ها تا چند ماه پس از متوقف کردن داروها عادی می شوند. به طور معمول، پزشک می خواهد در طول زمان آنزیم های کبدی بیمار را کنترل کند تا تأیید کند که مقادیر طبیعی هستند.

چه شرایطی می تواند سطح AST یا ALT بسیار بالا را ایجاد کند؟

سطوح سرمی AST و ALT در برخی از شرایط کبد می تواند از 10 برابر حد مجاز طبیعی تا هزاران واحد / لیتر باشد. بالاترین سطوح AST و ALT با اختلالاتی که موجب مرگ سریع سلول های کبدی متعددی می شود (necrosis کبدی گسترده) می باشد. گرچه این میزان افزایش آنزیم های کبدی شایع نیست اما در مواردی مانند:
هپاتیت حاد ویروسی A یا B
آسیب عمیق کبدی ناشی از سموم به عنوان مصرف بیش از حد استامینوفن با نام تجاری (Tylenol) و یا مسمومیت قارچ
سقوط طولانی مدت سیستم گردش خون (شوک) هنگامی که کبد از خون تازه محروم است که اکسیژن و مواد مغذی را تامین کند.
همچنین سطح بسیار بالای AST و ALT می تواند منجر به بیماری های شدید عضلانی شود.

برخی از علل کمتری شایع تست های عملکرد و خونی کبدی چیست؟

علل کمتر رایج آنزیم های غیر طبیعی کبد در ایالات متحده شامل هموکروماتوز ( آهن بیش از حد)، بیماری ویلسون، کمبود الفا -1 antitrypsin، بیماری سلیاک، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و هپاتیت اتوایمیون است. با وجود اینکه هپاتیت C به عنوان عادی رایج نیست هپاتیت B می تواند بیماری مزمن کبد را با آنزیم های غیرمعمول کبدی ایجاد کند.
هموكروماتوز يك اختلال ژنتيكي (ارثي) است كه در آن جذب زيادي از آهن رژيمي كه منجر به انباشت آهن در كبد و التهاب و زخم كبدي مي شود وجود دارد. اگر تشخیص داده نشده یا درمان نشده باشد هموکروماتوزیس می تواند به سیروز و نارسایی کبد پیشرفت کند.
بیماری ویلسون یک اختلال ارثی است که سبب انباشت بیش از حد مس در بافت های مختلف، از جمله کبد و مغز می شود. مس بیش از حد در کبد می تواند منجر به التهاب مزمن کبدی شود در حالی که مس در مغز می تواند منجر به اختلالات روانی و حرکتی شود.
کمبود آنتی بیوتیک آلفا 1 یک اختلال ارثی است که در آن فقدان یک گلیکوپروتئین (پروتئین کربوهیدرات- پروتئین) به نام آلفا-1- آنتی تیرپسین منجر به بیماری مزمن ریوی (آمفیزم) و بیماری مزمن کبدی می شود.
هپاتیت اتوایمیون ناشی از آسیب کبدی است که توسط آنتی بادی های بدن و سیستم های دفاع بدن حمله می شود.

برخی از علل کمتر شایع آزمایش خونی کبد چیست؟

• بیماری سلیاک یک بیماری روده کوچک است که در آن فرد حساسیت به گلوتن دارد و گاز، نفخ، اسهال و موارد پیشرفته سوء تغذیه را توسعه می دهد. بیماران مبتلا به بیماری سلیاک همچنین می توانند سطح ALT و AST را به طور غیر طبیعی تغییر دهند.
• بیماری کرون و کولیت اولسراتیو بیماری هایی با التهاب مزمن روده است (که به طور کلی به عنوان بیماری های التهابی روده شناخته می شود). در این افراد التهاب کبد (هپاتیت) یا مجاری صفراوی (کلانژیت اسکلروزیس اولیه) نیز ممکن است رخ دهد و باعث آزمایش غیر طبیعی کبد می شود.
عفونت ویروسی به غیر از ویروس های رایج هپاتیت (A، B، Cگاهی اوقات باعث افزایش سطح آنزیم های کبدی می شود زیرا ممکن است باعث عفونت عمومی بدن و التهاب کبدی شود.
• عفونت های غیر ویروسی کبد نادر هستند اما می توانند باعث آسیب کبدی شوند. آبسه های باکتریایی و انگلی (کبدی) به طور معمول به عنوان عفونت کانونی و التهاب کبد به عنوان مغایر با هپاتیت ویروسی که در آن التهاب عمومی کبد اتفاق می افتد. افزایش سطح آنزیم های کبدی در تنظیم این عفونت دیده می شود.
• به ندرت، آنزیم های غیر طبیعی کبد می توانند نشانه ای از سرطان کبد باشند. سرطان ناشی از سلولهای کبدی کارسینوم هپاتوسلولار یا hepatoma نامیده می شود. سرطانها از دیگر اعضای بدن به کبد (مانند کولون، پانکراس، معده و غیره) به نامهای متاستاتیک (به کبد) اطلاق می شود.
hemangiomas کبدی (توده های عروق خونی غیرطبیعی و غیرمعمول در کبد) شایع ترین تومور در کبد است. با این حال، همانژیوم های کبدی خوش خیم می باشند و به طور کلی باعث افزایش تست های کبدی نمی شوند.
• یکی دیگر از بیماری های نادر که سبب افزایش تست های کبدی می شود سندرم Budd-Chiari نامیده می شود. در این شرایط، انسداد جریان خون در کبد توسط لخته شدن خون می تواند با محدود کردن جریان خون منجر به آسیب سلول های کبدی و به کبد آسیب برساند. در اثر این نتایج، آنزیم های کبدی ممکن است افزایش التهاب کبدی را نشان دهند.
اختلالات ذخیره سازی گلیکوژن در شرایط ژنتیکی در جمعیت اطفال دیده می شود (که در هنگام تولد در انواع شدید یا بعد از آن در دوران کودکی در انواع کمتر شدید تشخیص داده می شود). آنها توانایی کبد برای ذخیره و متابولیسم گلیکوژن، یک قند پیچیده برای تولید مواد مغذی و انرژی در بدن را مختل می کنند. اختلالات ذخیره سازی گلیکوژن باعث اختلال در آنزیم های کبدی می شود.

چگونه افراد سالم در معرض افزایش خفیف تا متوسط سطوح AST / ALT قرار می گیرند؟

ارزیابی افراد سالم با آنزیم های غیر طبیعی کبد نیاز به فردیت دارد. یک پزشک ممکن است از داده های آزمایش خون بیمار از پرونده های قدیمی برای مقایسه استفاده کند. اگر هیچ سوابق قدیمی وجود نداشته باشد پزشک ممکن است هفته ها یا ماه ها آزمایش خون را تکرار کند تا ببیند آیا این اختلالات وجود دارد یا خیر.
در عین حال، همراه با یک معاینه فیزیکی، با انجام تاریخچه پزشکی کامل، پزشکان علایم بالقوه عفونی و غیر عفونی و عوامل خطر بیماری های کبدی را بررسی می کنند مانند:
داروها
مصرف الکل
مواجهه جنسی
تاریخچه انتقال خون
تاریخ مصرف مواد تزریقی
قرار گرفتن خون در معرض مواد شيميايی
سابقه خانوادگی بیماری کبد (برای احتمال بیماری های ارثی مانند هماکروماتوزیس، بیماری ویلسون یا کمبود آلفا 1- آنتی تیپسین).
لیست کامل داروهای روتین شامل داروهای بدون نسخه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
علائم و نشانه های بیماری کبد ممکن است در افراد مبتلا به افزایش شدید آنزیم های کبدی وجود داشته باشد. علائم آسیب کبدی می تواند زردی، کبودی آسان، آسیت (انسداد شکم به علت مایع حفظ شده)، طحال بزرگ (splenomegaly) و سردرگمی باشد. علائم بیماری کبد غیر اختصاصی و متعدد هستند. برخی از نشانه های بیماری کبدی رایج عبارتند از: خستگی، خارش، پوست زرد، اشتها و ضعف شکم می باشد.
الگوی ناهنجاریهای آنزیم های کبدی گاهی اوقات علایم مفیدی را در مورد علت وضعیت کبد ارائه می دهد. به عنوان مثال، در اکثر افراد مبتلا به بیماری الکلی کبدی، سطح آنزیم های کبدی به اندازه سطح هپاتیت حاد ویروسی نیست. در بیماری کبدی الکلی، اغلب AST بیشتر (معمولاً کمتر از 300 واحد در لیتر) از ALT ( معمولاً کمتر از 100 واحد در لیتر) است.

چگونه افراد سالم در معرض افزایش خفیف تا متوسط سطوح AST / ALT قرار می گیرند؟

اگر الکل یا دارو مسئول آزمایشهای غیرطبیعی آنزیم های کبد هستند متوقف کردن الکل و یا داروهای مقصر (تحت نظارت حرفه ای مراقبت سلامت)، باید هفته ها تا ماه ها سطح آنزیم به میزان طبیعی یا نزدیک به نرمال برسد. اگر چاقی علت بیماری کبد چرب مشکوک باشد کاهش وزن در حدود 5 تا 10 درصد نیز باید آزمایش خون AST و ALT را به میزان طبیعی یا نزدیک به نرمال در برخی افراد برساند.
اگر وجود آنزیم های کبدی غیرطبیعی با وجود رعایت الکل، کاهش وزن و متوقف کردن بعضی داروهای مشکوک ادامه یابد آزمایش های دیگر می تواند برای تشخیص سایر بیماری های قابل درمان کبدی انجام گیرد. خون را می توان برای حضور ویروس های هپاتیت B و C و آنتی بادی های مرتبط با آن مورد آزمایش قرار داد. سطح خونی آهن، اشباع آهن و فريتین (اندازه گیری دیگری از میزان آهن ذخیره شده در بدن) در افراد مبتلا به هموكروماتوز معمولا افزایش می یابد. سطح خون یک ماده به نام سرولوپلاسمین معمولاً در افراد مبتلا به بیماری ویلسون کاهش می یابد. سطوح خون آنتی بادی های خاص (آنتی بادی ضد انسانی یا ANA، آنتی بادی عضلانی ضد عفونی و آنتی بادی ضد کبد و کلیه) در افراد مبتلا به هپاتیت اتوایمیون افزایش می یابد.
سونوگرافی کبد و سیتی اسکن شکمی گاهی اوقات برای حذف تومورها در کبد و یا شرایط دیگری مانند سنگ های صفراوی یا تومورهایی که مانع از خروج مجاری کبد می شوند استفاده می شود. این آزمایش همچنین می تواند اطلاعات بصری مهم در مورد کبد مانند اندازه، خطوط حد فاصل، زخم و اطلاعات مهم آناتومیک را فراهم کند. اسکن CT کبد برای تشخیص آسیب های کبدی بسیار مفید است.
بیوپسی کبدی گاهی اوقات در تعیین علت بیماری کبد کمک می کند. در این روش یک سوزن از طریق پوست در سمت راست قسمت فوقانی شکم قرار می گیرد تا یک رشته نازک از بافت کبد برای آزمایش در زیر میکروسکوپ بدست آید. بیوپسی کبدی اغلب پس از انجام آزمایش اولتراسوند، کبد را در بر می گیرد. همه افراد مبتلا به آنزیم های غیر طبیعی کبد نیاز به بیوپسی کبدی ندارند. دکتر معمولاً این روش را توصیه می کند اگر:
اطلاعات به دست آمده از بیوپسی کبد به احتمال زیاد در برنامه ریزی درمان مفید خواهد بود.
پزشک باید میزان و شدت التهاب یا آسیب کبدی را بداند.
اثربخشی یک درمان خاص نیاز به نظارت دقیق در سطح بافت دارد.
علیرغم تحقیقات کامل، هیچ علت آشکاری از آزمایشات کبدی بالا مشاهده نشده است.
بیوپسی کبدی در تأیید تشخیص یک بیماری بالقوه قابل درمان از جمله هپاتیت B و C مزمن، هموکروماتوزیس، بیماری ویلسون، هپاتیت اتوایمیون و کمبود آلفا 1- آنتی تیرپسین مفید است.

نظارت برتست خون کبد چگونه است؟

معمولا آزمایشات AST) SGOT) و ALT) SGPT) در طول زمان برای تعیین اینکه آیا سطح افزایش می یابد یا باقی می ماند یا کاهش می یابد، مفید است. برای مثال، افرادی که تحت درمان با هپاتیت مزمن C قرار می گیرند باید با آزمایش های آنزیمی کبدی پیگیری شوند. افرادی که به درمان پاسخ می دهند سطح آنزیم های کبدی را به میزان طبیعی یا نزدیک به سطح طبیعی کاهش می دهند. کسانی که پس از اتمام درمان عود هپاتیت C را تجربه می کنند معمولاً دوباره سطح آنزیم های کبدی غیرطبیعی را توسعه می دهند.

چه آنزیم های کبدی دیگر باعث مشکلات پزشکی می شوند؟

به غیر از AST و ALT، آنزیم های دیگر شامل آلکالین فسفاتاز، 5 - نوکلوتیداز، لاکتات دهیدروژناز (LDH) و گاما گلوتامیل ترانسپپتیداز (GGT) هستند که اغلب برای تشخیص بیماری کبد استفاده می شوند.
LDH به کبد اختصاص ندارد و می تواند در بسیاری از بیماری ها با التهاب در بافت های دیگر افزایش یابد.
فسفاتاز قلیایی یکی دیگر از آنزیم های کبدی است که اغلب اندازه گیری می شود. این آنزیم معمولاً در دیواره های مجاری صفراوی (ساختارهای لوله مانند درون کبد که سلول های کبدی را با هم مرتبط می کنند) یافت می شود. افزایش الکالین فسفاتاز ممکن است سبب آسیب به سلول های صفراوی شود. علل رایج آسیب مجاری صفراوی یا انسداد مجاری صفراوی (کلستاز) سنگهای صفراوی و داروهای خاصی هستند هرچند برخی از شرایط ذکر شده در بالا نیز می توانند سطح آنزیم را افزایش دهند. فسفات قلیایی نیز در استخوان یافت می شود و می تواند در بیماری های استخوانی افزایش یابد. سطوح GGT و 5 - نوکلوتیداز می تواند در شرایط صفرا (بیماری کیسه صفرا و مجاری صفراوی) همراه با آلکالین فسفاتاز افزایش یابد.

توجه: جهت دریافت رژیم غذایی برای کبد چرب و راهنمایی های لازم فرم درخواست رژیم غذایی برای کبد چرب را در سایت پر نمایید تا رژیم غذایی مناسب برایتان ارسال شود.

بیشتر بخوانید: تفسیر تست های عملکرد کبد

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (6)

رتبه 4 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. علی

سلام.ازمایش خون انجام دادم.مقدار آلفا فیتو پروتئین من شده 9 و رنج آزمایش نوشته برای مردان زیر 5.8. لطفا بفرمایید مشکلی وجود دارد؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    علی
  1. 5 / 5

آزمون آلفا- فتوپروتئین (AFP)
سطح AFP بالاتر همیشه بدان معنی نیست که شما یک مشکل سلامت دارید. برخی از افراد به سادگی دارای AFP بیشتر از حد معمول هستند آزمایش خود را تکرار کنید اگر بالا بود با یک متخصص گوارش مشورت نمایید سطح آلفا-fetoprotein ممکن...

آزمون آلفا- فتوپروتئین (AFP)
سطح AFP بالاتر همیشه بدان معنی نیست که شما یک مشکل سلامت دارید. برخی از افراد به سادگی دارای AFP بیشتر از حد معمول هستند آزمایش خود را تکرار کنید اگر بالا بود با یک متخصص گوارش مشورت نمایید سطح آلفا-fetoprotein ممکن است در ارتباط با انواع بدخیمی های (کبد و پروستات) یا بیماری های خوش خیم افزایش یابد. مقادیر بسیار بالا 500 تا 1000 نانوگرم در میلی لیتر یا بیشتر اغلب نشانه ای از انواع خاصی از سرطان است هنگامی که قبلاً به بیماری کبد مبتلا هستید AFP بیش از 200 نانوگرم در میلی لیتر معمولاً به معنای ابتلا به سرطان کبد است برای افرادی که AFP بالا دارند اما کمتر از 200 نانوگرم در میلی لیتر هستند پزشک ممکن است بخواهد آزمایش AFP-L3٪ را انجام دهید (که به آن L3AFP نیز گفته می شود). این مقدار نوع خاصی از AFP (AFP-L3) را با مقدار کل AFP در خون شما مقایسه می کند. این به پزشکان کمک می کند تا بفهمند چه اتفاقی می افتد به خصوص هنگامی که شما یک بیماری مزمن کبدی مانند سیروز دارید.
نتیجه AFP-L3٪ 10 یا بیشتر نشان می دهد که احتمال ابتلا به سرطان کبد بیشتر است و پزشک باید مراقب علائم آن باشد
این روش فقط به عنوان یک کمک در تشخیص و نظارت بر تومورهای تولید کننده آلفا - فتوپروتئین (AFP) در نظر گرفته شده است.
تشخیص باید توسط آزمایشات یا روشهای دیگر تأیید شود.
توجه داشته باشید که AFP به عنوان یک روش غربالگری برای تشخیص سرطان در جمعیت عمومی توصیه نمی شود
عدم بازگشت مقدار AFP به حالت عادی تقریباً 1 ماه پس از عمل، حاکی از وجود تومور باقیمانده است.
افزایش AFP بعد از بهبودی عود تومور را نشان می دهد. با این حال، تومورهایی که در ابتدا AFP تولید می کنند ممکن است بدون افزایش AFP عود کنند.
این تست در زنان باردار نیز نتایجی را بیان می کند
آلفا-fetoprotein (AFP) پروتئینی است که در کبد جنین در حال رشد تولید می شود. در طی رشد کودک، برخی از AFP از جفت و درون خون مادر عبور می کنند. آزمایش AFP میزان AFP در زنان باردار را در سه ماهه دوم بارداری اندازه گیری می کند. AFP بیش از حد یا خیلی زیاد در خون مادر ممکن است نشانه نقص هنگام تولد یا بیماری دیگر باشد. این شامل:
نقص لوله عصبی، یک وضعیت جدی که باعث رشد غیر طبیعی مغز و یا ستون فقرات یک کودک در حال رشد می شود.
سندرم داون، اختلال ژنتیکی است که باعث ناتوانی ذهنی و تأخیر در رشد می شود. اگر نتایج شما پایین تر از سطح AFP طبیعی باشد ممکن است به این معنا باشد که کودک شما دارای اختلال ژنتیکی مانند سندرم داون است وضعیتی که باعث ایجاد مشکلات فکری و رشدی می شود.
اگر نتایج شما بالاتر از سطح AFP طبیعی باشد ، ممکن است به معنای آن باشد که کودک شما دارای نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا است
دوقلوها یا زایمان های متعدد، زیرا بیش از یک کودک AFP تولید می کند
محاسبه اشتباه تاریخ موعد، زیرا سطح AFP در دوران بارداری تغییر می کند.
آن برای چه کاری استفاده می شود؟
از آزمایش خون AFP برای بررسی جنین در حال رشد برای خطر نقص هنگام تولد و اختلالات ژنتیکی مانند نقص لوله عصبی یا سندرم داون استفاده می شود.
چرا به آزمون AFP احتیاج دارم؟
انجمن بارداری آمریکا می گوید همه زنان باردار باید بین هفته های 15 و 20 بارداری آزمایش AFP ارائه دهند. آزمایش ممکن است خصوصاً توصیه شود اگر:
سابقه خانوادگی نقص هنگام تولد را داشته باشید.
35 سال یا بالاتر باشید.
دیابت داشته باشید.
اگر سطح AFP شما طبیعی نباشد لزوماً به معنای مشکلی در کودک شما نیست. این ممکن است بدان معنی باشد که شما بیش از یک نوزاد دارید و یا اینکه تاریخ موعد شما اشتباه است. همچنین ممکن است نتیجه مثبت کاذب باشد. این بدان معنی است که نتایج شما مشکلی را نشان می دهد اما کودک شما سالم است. اگر نتایج شما بالاتر یا پایین تر از حد طبیعی AFP را نشان دهد به احتمال زیاد آزمایش های بیشتری را برای کمک به تشخیص انجام می دهید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. آرشا

سلام . در آزمایش خون نوزاد یک ماهه من alt عدد 54 است . ایا نرمال است ؟

  پیوست ها
 

  1. اترینا
  1. 3 / 5

سلام مقدار AST=39برای دختر بچه ۶ساله نرماله؟

  پیوست ها
 

  1. مریم

سلام وقت بخیر. دلیل پایین بودن آنزیم های کبدی چیست؟ پدرم دو سال پیش مبتلا ب ملانوم شد و بعد از درمان.خوشبختانه تا ب الان مشکلی نداشته. اما مقدار انزیم های کبدیشون کمتر از حد نرماله. میتونه خطرناک باشه؟

  پیوست ها
 

  1. مهدی

سلام براى آزمایش کبدی باید تا چند ساعت ناشتا بود؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search