پزشکی

فشار خون بالای ناگهانی: علت، علائم و نکات پیشگیری

فشارخون بالای ناگهانی

ما می دانیم که فشار خون بالا یک وضعیت جدی است. این یکی از اولین مواردی است که در هنگام ورود به دفتر دکتر مورد بررسی قرار می گیرد. فشار خون طبیعی چیست و اگر فشار ناگهانی افزایش یابد چه اتفاقی می افتد؟ برای مرتب کردن اسطوره ها از حقایق، ما بررسی می کنیم که فشار خون ناگهانی و راه های جلوگیری از آن چیست.


فشار خون توسط فشار خون سیستولیک (شماره بالا) و فشار خون دیاستولیک (شماره پایین) اندازه گیری می شود. شماره بالا نشان می دهد که فشار خون شما هنگام حمله قلبی در برابر دیواره های شریان ها وارد می شود و تعداد پایینی زمانی که قلب در بین ضربه ها در حالت استراحت قرار دارد را نشان می دهد. محدوده فشار طبیعی برای عدد بالای بین 90 تا 120 و برای تعداد پایینی بین 60 تا 80 است.
فشار خون بالا با تعداد ثابت سیستول بالای 140 و دیاستول بالاتر از 90 تشخیص داده می شود. فشار خون بالایی که ناگهان اتفاق می افتد و باقی می ماند.
فشار خون بالا زمانی اتفاق می افتد که نیروی خون که از طریق آرتریت های باریک جریان می یابد بزرگتر از حد معمول است و باعث می شود قلب کار کند تا خون را از طریق رگ های خونی بدن انتقال دهد. فشار خون ناگهانی و یا پرفشاری خون بدخیم هنگامی رخ می دهد که فشار خون به طور ناگهانی و به سرعت افزایش می یابد.
بنابراین، چرا مهم است که فشار خون خود را هنگامی که هیچ نشانه ای از مشکلات قلبی وجود ندارد، نظارت کنید؟ از آنجایی که تا بیماری قلب شدید نباشد هیچ علامتی برای فشار خون بالا وجود ندارد بعضی از افراد فشار خون بالا را برای سالها بدون علامت هستند با این حال، آسیب به قلب هنوز می تواند رخ دهد. فشار خون بالای ناگهانی علائم قابل توجهی دارد و باید جدی گرفته شود.

علل فشار خون بالا ناگهانی

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، یکی از هر سه بزرگسال آمریکایی با فشار خون بالا تشخیص داده شده است و تنها یک یا دو نفر فشار خود را کنترل می کنند. فشار خون بالای ناگهانی معمولاً در درصد کوچکی از افراد که فشار خون بالا دارند رخ می دهد. این می تواند شامل جوانان بزرگسال، از جمله تعداد زیادی از مردان آفریقایی-آمریکایی و کسانی که تجربه:
اختلالات عروقی کلاژن
مسائل کلیه
فشار خون بالا ناشی از بارداری
فشار خون ناگهانی نیز می تواند توسط فعالیت ها و شیوه های روزانه بوجود اید
استفاده از داروهایی مانند داروهای ضد درد، ترکیبی از داروهای مختلف و سوء استفاده از کوکائین و ماری جوانا می تواند موجب افزایش فشار خون شود.
سیگار کشیدن می تواند منجر به افزایش ناگهانی فشار خون به عنوان مواد شیمیایی، از جمله نیکوتین، به آستر عروق خونی اسیب می رسانند.
عادت های غذایی برای حفظ سطح فشار خون طبیعی همانند چربی و سدیم بدست آمده در بسیاری از مواد غذایی باعث افزایش محتوای پروتئین خون می شود. همچنین می تواند عروق خونی را مسدود کند و منجر به ناراحتی های عمده ای مانند سکته مغزی شود.
استرس بخشی از زندگی روزمره ما است و اضطراب در مورد نگرانی های شما می تواند خطر ابتلا به فشار خون را دو برابر افزایش دهد.
شرایط پزشکی مانند بیماری کلیه، آسیب های ستون فقرات، تومورهای غده آدرنال، مسائل مربوط به تیروئید و اسکلرودرمی می تواند فشار خون را به سرعت افزایش دهد.
بسیاری از علل دیگر فشار خون بالا به طور ناگهانی اتفاق می افتد. مصرف مقدار فراوان کافئین و الکل می تواند روی عدد فشار خون شما به عنوان افزایش وزن و تغییر در تعادل هورمون تاثیر گذارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم فشار خون بالای ناگهانی

بر خلاف فشار خون مرسوم، که علائم بینایی تا زمانی که عارضه اصلی رخ نداده است وجود ندارد فشار بالای ناگهانی بلافاصله هشدار می دهد.
تاری دید
درد قفسه سینه
سردرد
سرفه
تهوع یا استفراغ
تنگی نفس
ضعف یا بی حسی در بازوها، پاها، صورت
تغییرات ذهنی مانند اضطراب، خستگی، گیجی، بی قراری
در موارد شدید فشار خون بالای ناگهانی ممکن است خونریزی از آسیب رگ های خونی مغز، نابینایی در اثر پاره شدن عروق و اعصاب شبکیه و احتمالاً تشنج باشد.

درمان برای افزایش ناگهانی فشار خون

افزایش فشار خون بالا در حال حاضر نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد. شما می توانید انتظار درمان داخل وریدی و تست های برای تعیین علت افزایش فشار ناگهانی داشته باشید. هنگامی که فشار شما به سطح رضایتبخش تثبیت شود پزشک شما درباره درمان بیشتر صحبت خواهد کرد. بستگی به وضعیت سلامت جاری شما و هرگونه مساله ای از سوی فشار خون بالا، درمان شما متفاوت خواهد بود.
به عنوان مثال، اگر مایع در ریه های شما وجود داشته باشد برای دفع مایع، با دیورتیک های تجویزی درمان می شود. اگر آسیب به قلب شما وجود داشته باشد داروهای قلبی خاص تجویز می شود. بسته به نتایج آزمایش شما ممکن است داروهایی مصرف کنید که باید تنظیم شود یا به نوع دیگری تغییر کند. هر آسیب کلیوی یا تومور ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

چگونه از فشار خون بالای ناگهانی جلوگیری کنیم؟

در سال 2013، بیش از 360،000 مرگ و میر در ایالات متحده، فشار خون بالا به عنوان عامل اصلی و یا کمک کننده بوده است. هر سال، دولت هزینه 46 میلیارد دلار برای روزهای خالی کارگران، خدمات درمانی و داروهای ضد فشار خون صرف می کند. در مورد درمان داروهای ضد فشار خون با پزشک خود صحبت کنید. در عین حال، احتیاط هایی وجود دارد که می توانید در حال حاضر انجام دهید.

1. اجتناب از استرس

سرگرمی هایی مانند نقاشی، ورزش و فعالیت های جسمانی دیگر به یک جریان خروج از استرس کمک می کند.

2. محدود کردن مصرف کافئین

با پزشک خود درباره عادت های کافئین خود صحبت کنید و به برنامه ای برای محدود کردن مصرف روزانه خود بپردازید.

3. ترک Smoking CVS برای جلوگیری از فروش توتون و تنباکو حرکت خوب است.

سیگار کشیدن به عنوان یکی از بزرگترین خطرات سلامتی می تواند منجر به بیماری های شدید قلب و ریه و مرگ شود.

4. غذاهای سالم بخورید

برای حفظ سطح فشار خون سالم، از چربی های اشباع شده و مواد غذایی ناخواسته اجتناب کنید.

5. کاهش سدیم در رژیم غذایی

اضافه کردن نمک در محصولات غذایی به علت افزایش محتوای محلول در خون می تواند منجر به فشار خون بالا شود.

6. ورزش منظم

یک قلب و بدن سالم ، نیاز به ورزش منظم روزانه 20 تا 30 دقیقه دارد.

7. نظارت Vitals

مهم این است که بر فشار خون، ضربان قلب و میزان قند خون خود توجه داشته باشید، به خصوص اگر فشار خون بالا برای شما تشخیص داده شده باشد.

طب طبیعی فشار خون بالا

همچنین درمان های طبیعی برای مداخله در زندگی روزانه خود برای تنظیم فشار خون و جلوگیری از موارد فشار خون ناگهانی وجود دارد. مطمئن باشید برای استفاده از محصولات زیر با پزشک خود علاوه بر رژیم سلامتی خود بحث کنید.

1. کرفس

برای جلوگیری از انسداد رگهای خونی، روزانه مصرف کرفس را توصیه کنید. این گیاه حاوی داروی گیاهی است که عضلات را آرام می کنند و اجازه می دهند جریان خون آرام تر شود.

2. دانه های Fenugreek

این ادویه دارای فیبر برای کمک به حفظ فشار خون است. برای ایجاد یک خمیر، یک تا دو قاشق از بذرها را در آب جوش بگذارید. یک قاشق غذاخوری در روز مصرف کنید.

3. لیمو

با داشتن نصف یا یک لیمو کامل در هر روز، می توانید از التهاب جلوگیری کنید و مواد مضر را که به عروق خونی شما حمله می کنند از بین ببرید. لیمو حاوی مقدار فراوان ویتامین C آنتی اکسیدان است.

4. آب نارگیل

برای کاهش فشار خون روزانه به عنوان منبع ویتامین C، منیزیم و پتاسیم بنوشید.

5. سیر

یکی از بهترین تقویت کننده های سیستم ایمنی در طبیعت است سیر یک رقیق کننده خون است. حداقل چهار گرم در روز استفاده کنید.
فرد مبتلا به فشار خون بالا در معرض خطر بیماری های مختلفی از جمله بیماری قلبی است. اگر فشار خون بالای شما به طور ناگهانی افزایش یابد این می تواند یک وضعیت اساسی باشد که نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد. برخی داروها و تغییرات هورمونی وجود دارد که باعث افزایش فشار بدون ایجاد زنگ هشدار می شود.
اگر فشار خون بالا را تشخیص داده اید با تغییرات شیوه زندگی و داروهای طبیعی خود علاوه بر رژیم غذایی تجویز شده، با پزشک خود صحبت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (4)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. زهرانوری

سلام آقای دکتر
مادرمن حدود۶۴ سالشونه،قبل ازعید تصادف شدیدداشتند وبعدازاون به مرور فشارخونشون بالا میره دوروز پیش ۱۸ بود وامروز ۱۴ .دکتربراشون دستگاه هولتر پیشنهاد دادند،به نظرتون خیلی مشکلشون حاده؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    زهرانوری
  1. 5 / 5

سلام برای مادرتان یک رژیم غذایی مناسب و پیاده روی روزانه در نظر بگیرید و تحت نظر پزشک داخلی قلب داروی فشار خون را شروع نمایید به مدت یک هفته فشار خون او را در صبح و عصر چک نمایید تا پزشک بتواند داروی مناسب را نسخه کند اگر تپش قلب پیدا می کند تست...

سلام برای مادرتان یک رژیم غذایی مناسب و پیاده روی روزانه در نظر بگیرید و تحت نظر پزشک داخلی قلب داروی فشار خون را شروع نمایید به مدت یک هفته فشار خون او را در صبح و عصر چک نمایید تا پزشک بتواند داروی مناسب را نسخه کند اگر تپش قلب پیدا می کند تست هولتر مفید است

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. سمیرا

سلام مامانم معمولا فشارش 10 روی هفت یا شش است و قبلا چندبار سابقا افزایش فشار تا 11روی 7یا8 داشت ک در این مواقع سردرد میگرفت اما دکتر نمیرفت با سیاهدانه کمش میکرد اما از دیروز سردرد های شدیدی گرفته و فشارش روی 13 رو 8 امشب سردردش بیشتر شد و فشارش...

سلام مامانم معمولا فشارش 10 روی هفت یا شش است و قبلا چندبار سابقا افزایش فشار تا 11روی 7یا8 داشت ک در این مواقع سردرد میگرفت اما دکتر نمیرفت با سیاهدانه کمش میکرد اما از دیروز سردرد های شدیدی گرفته و فشارش روی 13 رو 8 امشب سردردش بیشتر شد و فشارش روی 13ونیم روی 9ونیم شد مشکلش چیه لطفا بگید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    سمیرا
  1. 5 / 5

با سلام. نزد پزشک بروید تا داروی فشار خون برای او شروع کند در ضمن رژین غذایی کم نمک و کم چرب نیز داشته باشند

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search