پزشکی

درمان سنگ کیسه صفرا

برنامه درمان شما برای سنگ های صفراوی بستگی به این دارد که چگونه علائم در زندگی روزمره شما تاثیر می گذارد. اگر نشانه ای نداشته باشید سیاست اغلب «نظارت فعال» توصیه می شود. این به این معنی است که شما درمان فوری را دریافت نخواهید کرد اما اگر شما علایم را متوجه می شوید باید نزد پزشک بروید.


به عنوان یک قاعده کلی، هرچه طولانی تر بدون علائم باشید احتمال بدتر شدن وضعیت شما کمتر می شود.
اگر شرایطی دارید که خطر ابتلا به عوارض را افزایش می دهد ممکن است به درمان نیاز داشته باشید از قبیل:
زخم کبد (سیروز)
فشار خون بالای درون کبد - این به عنوان پرفشاری خون پورتال شناخته شده است و اغلب یک عارضه از بیماری کبدی مرتبط با الکل است.
دیابت
اگر یک اسکن، سطح بالایی از کلسیم داخل کیسه صفرا را نشان می دهد درمان ممکن است توصیه شود زیرا ممکن است بعداً در معرض سرطان کیسه صفرا باشید.
اگر مقداری درد شکم (کولیک صفراوی) داشته باشید درمان بستگی به این دارد که درد بر فعالیت های روزانه تاثیر بگذارد. اگر دردها خفیف و نادر هستند ممکن است داروهای ضد درد تجویز شود تا قسمت های بیشتری را کنترل کند و در مورد خوردن یک رژیم غذایی سالم برای کمک به کنترل درد، مطلع شوید.
اگر علائم شما شدیدتر و اغلب رخ می دهد معمولاً جراحی برای برداشتن کیسه صفرا توصیه می شود.
کیسه صفرا یک عضو ضروری نیست و شما می توانید یک زندگی کاملاً طبیعی بدون مشکل داشته باشید. بعضی از افراد ممكن است علائم التهاب و اسهال را بعد از خوردن غذای چرب یا تند داشته باشند. اگر غذاهای خاص باعث این علائم شوند ممکن است لازم باشد تا در آینده از خوردن آنها اجتناب کنید.

جراحی Keyhole برای حذف کیسه صفرا

اگر جراحی توصیه می شود معمولاً عمل جراحی Keyhole را برای دفع کیسه صفرا انجام می دهند. این به عنوان یک کولسیستکتومی لاپاروسکوپی شناخته می شود.
در یک کولسیستکتومی لاپاروسکوپی، سه یا چهار برش کوچک در شکم شما ایجاد می شود. یک برش بزرگتر (حدود 2-3 سانتی متر) در محل دکمه شکم و دیگری (1 سانتی متر یا کمتر) در سمت راست شکم داده می شود.
شکم شما به طور موقت با استفاده از گاز دی اکسید کربن پر می شود. این بی ضرر است و دیدن اعضای بدن را برای جراح آسان تر می کند.
لاپاروسکوپ (یک تلسکوپ بلند نازک با یک نور کم و دوربین در انتهای آن) از طریق یکی از برش ها در شکم شما وارد می شود. این اجازه می دهد تا جراح داخل شکم شما را برای مشاهده عمل بر روی مانیتور ویدئو ببیند. جراح سپس با استفاده از ابزار جراحی خاص، کیسه صفرا را حذف می کند.
اگر تصور شود که سنگ صفراوی در مجرای صفرا وجود دارد ممکن است یک اشعه ایکس یا اسکن اولتراسوند از مجرای صفرا نیز در طول عملیات گرفته شود. اگر سنگهای صفراوی یافت شوند ممکن است در جراحی Keyhole برداشته شوند. اگر عملیات به این صورت انجام نشود یا یک عارضه غیرمنتظره اتفاق بیفتد ممکن است لازم باشد که جراحی باز انجام شود.
پس از تخلیه کیسه صفرا، گاز در شکم شما از طریق لاپاراسکوپ فرار می کند و برش ها با بخیه های آب شدنی بسته می شود و با پانسمان روی ان پوشیده می شود.
کولسیستکتومی های لاپاروسکوپی معمولا تحت یک بیهوشی عمومی انجام می شود بدین معناست که شما در طول این حالت بی هوش خواهید بود و در هنگام انجام آن احساس درد نخواهید کرد. عملیات 60 - 90 دقیقه طول می کشد و شما معمولاً می توانید در همان روز به خانه بروید. بازیابی کامل معمولاً 10 روز طول می کشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

جراحی Keyhole با یک برش منفرد

کولسیستکتومی لاپاروسکوپی یک برش داده می شود و یک نوع جدیدتر از عمل جراحی Keyhole است که برای حذف کیسه صفرا استفاده می شود. در طی این نوع جراحی، فقط یک برش کوچک داده می شود که بدان معنی است که تنها یک اسکار به سختی قابل مشاهده است.
با این حال، کولسیستکتومی های لاپاروسکوپی با برش منفرد اغلب به عنوان کولسیستکتومی های لاپاروسکوپی معمولی انجام نمی شود و دسترسی به این نوع جراحی نیز محدود است زیرا نیاز به یک جراح با تجربه با آموزش متخصص دارد.

جراحی باز

ممکن است یک کولسیستکتومی لاپاروسکوپی همیشه توصیه نشود مثلا اگر شما:
در سه ماهه سوم (سه ماهه آخر) بارداری باشید.
بسیار اضافه وزن دارید.
یک ساختار مجرای صفراوی یا ساختار صفرا غیرمعمول داشته باشید که یک عمل Keyhole را دشوار و بالقوه خطرناک می کند.
در این شرایط ممکن است توصیه شود کولسیستکتومی باز شود. در طی این روش یک برش 10 تا 15 سانتیمتر (4-6 اینچ) در شکم در زیر دنده ها ایجاد می شود تا کیسه صفرا برداشته شود. این تحت بیهوشی عمومی انجام می شود بنابراین شما خواب هستید و احساس درد نمی کنید.
جراحی باز همانند عمل جراحی لاپاروسکوپی نیز موثر است اما زمان بهبودی بیشتری لازم دارد و باعث بروز زخم بیشتر می شود. اکثر مردم باید تا 5 روز در بیمارستان بمانند و معمولاً به طور کامل شش هفته طول می کشد.

اندوسکوپی کولانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد (ERCP)

یک کولانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد (ERCP) یک روشی است که می تواند برای حذف سنگهای صفراوی از مجرای صفرا استفاده شود. کیسه صفرا در طول این روش برداشته نمی شود بنابراین هر سنگی در کیسه صفرا باقی می ماند مگر اینکه با استفاده از تکنیک های جراحی ذکر شده در بالا برداشته شود.
ERCP شبیه به کولانژیوگرافی تشخیصی است یک آندوسکوپ (طولانی و لوله انعطاف پذیر با دوربین در انتهای آن) از دهان شما عبور می کند تا جایی که در مجرای صفراوی در روده کوچک باز شود.
با این حال، در طی ERCP، مجرای صفراوی با برش کوچک یا سیم الکتریکی گرم باز می شود. و سپس سنگهای مجرای صفراوی خارج می شوند یا به سمت روده منتقل می شوند تا از بدن خارج شوند.
گاهی اوقات یک لوله کوچک به نام استنت به طور دائم در مجرای صفرا قرار داده می شود تا به عبور صفرا و سنگ صفرا کمک کند.
یک ERCP معمولاً تحت آرامبخش انجام می شود بدین معنی که در تمام مراحل بیدار خواهید بود اما درد نخواهید داشت.
روش ERCP به طور متوسط حدود 30 دقیقه طول می کشد اما می تواند از 15 دقیقه تا بیش از یک ساعت طول بکشد. ممکن است لازم باشد بعد از این روش یک شب در بیمارستان بمانید تا بتوانید تحت نظارت قرار بگیرید.

دارو برای دفع سنگهای صفراوی

اگر سنگهای صفراوی شما کوچک هستند و کلسیم ندارند ممكن است قرصهای ursodeoxycholic acid برای دفع آنها استفاده شود.
با این حال، این موارد اغلب تجویز نمی شوند زیرا:
آنها به ندرت موثر هستند.
آنها باید برای مدت طولانی (تا دو سال) مصرف شوند.
سنگ های صفراوی می توانند پس از توقف درمان عود کنند.
عوارض جانبی اسید اورسودوکسی کولیک غیر معمول هستند و معمولاً خفیف می باشند عوارض جانبی که اغلب گزارش شده اند عبارت از احساس بیماری و خارش پوست می باشد.
استفاده از اسید اورسودوکسی کولیک برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود. زنان فعال جنسی باید از یک روش مانع از پیشگیری از بارداری مانند کاندوم یا یک قرص ضد بارداری با دوز استروژن کم استفاده کنند وقتی که اسید اورسودوکسی کولیک مصرف می کنند ممکن است سایر انواع قرص های ضد بارداری خوراکی را تحت تاثیر قرار دهد.
قرص های اورسودوکسی کولیک اسید گاهی اوقات به عنوان احتیاط در برابر سنگ های صفراوی تجویز می شود اگر فکر می کنید که شما در معرض خطر ابتلا به آنها هستید. به عنوان مثال، اگر شما اخیرا عمل جراحی کاهش وزن داشته اید ممکن است عصاره اورسودوکسی کولیک را برایتان تجویز کنند زیرا کاهش سریع وزن باعث ایجاد سنگ صفراوی می شود.

رژیم و سنگ صفراوی

در گذشته، افراد مبتلا به سنگ های صفراوی که برای جراحی مناسب نبودند گاهی توصیه می شد که یک رژیم غذایی کم چربی برای جلوگیری از رشد سنگ های صفراوی استفاده کنند.
با این حال، شواهد اخیر نشان می دهد این مفید نیست زیرا کاهش سریع وزن ناشی از یک رژیم غذایی کم چربی می تواند باعث ایجاد سنگ های صفراوی شود.
بنابراین، اگر عمل جراحی توصیه نمی شود و یا شما می خواهید از عمل جراحی جلوگیری کنید توصیه می شود یک رژیم سالم و متعادل بر اساس راهنمای Eatwell استفاده کنید. این شامل خوردن انواع غذاها از جمله مقدار متوسط چربی و داشتن وعده های غذایی منظم است.
یک رژیم  سالم، سنگ صفرا را درمان نخواهد کرد و علائم شما را به طور کامل از بین نمی برد اما می تواند سلامت عمومی شما را بهبود بخشد و درد ناشی از سنگ های صفراوی را کنترل کند. 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search