پزشکی

سنگ کیسه صفرا، علائم، عوارض، تشخیص و درمان

سنگ صفراویبسیاری از مردم سنگ کیسه صفرا دارند ولی هرگز از وجود آن اطلاع ندارند سنگ صفرا هیچ علائم و نشانه ای ندارد و به طور معمول هم نیازی به درمان ندارند. سنگ صفرا در ایالات متحده شایع است سنگ صفرا در کیسه صفرا، یک عضو کوچک گلابی شکل واقع در کبد تشکیل می شود. کیسه صفرا در روند گوارش با ذخیره صفرا و ترشح آن به داخل روده کوچک هنگام ورود غذا کمک می کند

صفرا یک مایع تولید شده توسط کبد است و از چند ماده از جمله ( کلسترول، بیلی روبین و نمکهای صفراوی که توسط سلول های قرمز خون دور انداخته شده اند ) ساخته شده است. سنگ می تواند در اندازه ی دانه های شن و ماسه کوچک، به بزرگی یک توپ گلف باشند.
سنگ های صفراوی چیست؟
چه عواملی باعث تشکیل سنگ های صفراوی می شوند؟
عوامل خطر برای تشکیل سنگ های صفراوی کدامند؟
چه کسی در معرض خطر سنگهای صفراوی است؟
نشانه های سنگ صفراوی چیست؟
چگونه سنگ صفرا تشخیص داده می شود؟
چگونه سنگ صفرا درمان می شود؟
آیا درمان غیرجراحی برای سنگ صفرا وجود دارد؟
عوارض سنگ های صفراوی ممکن است شامل:
آیا می توان از تشکیل سنگ صفرا جلوگیری کرد؟

سنگ های صفراوی چیست؟

سنگ صفرا قطعه ای از مواد جامد است که در کیسه صفرا تشکیل می شوند این سنگ ها گسترش پیدا می کنند زیرا کلسترول و رنگدانه های صفراوی گاهی اوقات ذرات سختی هستند.
دو نوع اصلی از سنگ های صفراوی وجود دارند.
سنگهای کلسترولی: این سنگ ها معمولاً زرد و سبز رنگ هستند و حدود 80 درصد از سنگ های صفراوی را تشکیل می دهند.
سنگهای رنگدانه:  این سنگ ها کوچکتر و تیره تر هستند و از بیلی روبین ساخته می شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه عواملی باعث تشکیل سنگ های صفراوی می شوند؟

عوامل متعددی ممکن است برای ایجاد سنگ کیسه صفرا گرد هم آیند از جمله:
ژنتیک
وزن بدن
کاهش حرکت ( جنبش) کیسه صفرا
رژیم غذایی
سنگهای صفراوی زمانی که یک عدم تعادل در مواد صفرا رخ دهد تشکیل می شوند به عنوان مثال، سنگ کلسترول ممکن است در اثر زیادی کلسترول در صفرا یا عدم توانایی کیسه صفرا برای تخلیه درست تشکیل شود.
سنگهای رنگدانه ای در افراد با شرایط خاص پزشکی، مانند سیروز ( یک بیماری کبدی که در آن بافت جوشگاهی جایگزین بافت کبد سالم می شود ) و یا بیماری های خونی مانند کم خونی داسی شکل شایع تر است. بیلی روبین یک ماده شیمیایی است که هنگامی که کبد سلولهای قرمز خون قدیمی را از بین می برد تولید می شود برخی بیماریها از قبیل سیروز کبدی و اختلالات خونی خاصی باعث می شوند تا کبد بیلی روبین بیشتری تولید کند و سبب تشکیل سنگ شود هنگامی که کیسه صفرا نتواند بیلی روبین اضافی را تجزیه کند سبب تولید مواد سختی شده که سنگ های رنگی نامیده می شود.

عوامل خطر برای تشکیل سنگ های صفراوی کدامند؟

عوامل خطر برای ابتلا به سنگ کیسه صفرا عبارت است از:
ژنتیک - اگر افراد دیگری در خانواده شما سنگ کیسه صفرا داشته اند شما در معرض خطر سنگهای صفراوی در حال توسعه می باشید .
چاقی - این یکی از بزرگترین عوامل خطر است چاقی می تواند سبب افزایش کلسترول شود و همچنین می تواند کیسه صفرا از تخلیه کامل باز دارد.
استروژن - استروژن می تواند کلسترول را افزایش و سبب کاهش تحرک کیسه صفرا شود زنان باردار یا کسانی که قرص های ضد بارداری و یا درمان هورمونی جایگزین با سطوح بالاتری از استروژن دارند احتمال بیشتری برای تشکیل سنگ صفراوی دارند.
پس زمینه های قومی - گروه های قومی خاص، از جمله بومیان آمریکا و آمریکایی های مکزیکی، بیشتر احتمال دارد به تشکیل سنگ صفراوی مبتلا شوند.
جنسیت و سن - سنگ صفرا در زنان و افراد مسن شایع تر است.
داروهای کلسترول - برخی از داروهای کاهنده کلسترول میزان کلسترول را در صفرا افزایش می دهند که ممکن است شانس ابتلا به سنگ کلسترول را افزایش دهد.
دیابت - افراد مبتلا به دیابت تمایل به سطوح بالاتر از تری گلیسرید ( یک نوع چربی خون ) دارند که یک عامل خطر برای تشکیل سنگ کیسه صفرا است.
کاهش وزن سریع - اگر یک فرد با وزن بالا به سرعت وزن از دست بدهد کبد کلسترول اضافی ترشح می کند که ممکن است سبب تشکیل سنگ صفراوی گردد همچنین گرسنگی طولانی ممکن است سبب تشکیل سنگ کیسه صفرا شود.

چه کسی در معرض خطر سنگهای صفراوی است؟

شما ممکن است در معرض خطر باشید اگر یک یا تعداد بیشتری از عوامل خطر زیر را داشته باشید:
سن بیش از 40 سال
زن
بومی آمریکایی یا اسپانیایی تبار باشید
یک پیوند عضو و یا مغز استخوان دارید
دیابت
سیروز کبدی
یک رژیم غذایی کم کالری است که منجر به کاهش وزن سریع شود

نشانه های سنگ صفراوی چیست؟

سنگ صفرا اغلب علامتی ندارد. و سنگهای خاموش نامیده می شود فرد معمولاً در حال بررسی برای بیماری دیگری متوجه سنگ صفراوی خود می شود.
هنگامی که علائم ظاهر می شود ممکن است شامل:
درد در پشت، سمت راست و بالا یا در وسط شکم، درد در شانه راست، درد در پشت بین تیغه شانه، درد ناگهانی و به سرعت در حال تشدید که ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.
تهوع
استفراغ
تب
رنگ زرد در پوست یا چشم ( یرقان )
تهوع یا استفراغ
مدفوع با خاک رس رنگی
دیگر مشکلات دستگاه گوارش، از جمله نفخ، سوء هاضمه، سوزش سردل و گاز می باشند
به دنبال مراقبت های فوری باشید اگر شما علائم و نشانه های عوارض جدی سنگ کیسه صفرا مانند:
درد شکمی شدید که شما نمی توانید بنشینید یا یک موقعیت راحت پیدا کنید.
داشتن زردی پوست و سفیدی چشم
تب بالا یا لرز

چگونه سنگ صفرا تشخیص داده می شود؟

اگر پزشک مشکوک به سنگ کیسه صفرا شود او یک معاینه بالینی انجام می دهد و ممکن است تست های مختلف دیگر، از جمله موارد زیر را انجام دهد.
آزمایش خون - آزمایش خون ممکن است به دنبال نشانه هایی از عفونت یا انسداد و یا برای رد بیماری های دیگر درخواست شود.
سونوگرافی - این روش تولید تصویر از قسمتهای مختلف بدن است و می تواند برای شناسایی سنگ کیسه صفرا مورد استفاده قرار گیرد.
اسکن CAT - این تست از اشعه  Xتخصصی برای ایجاد تصاویر متقاطع از قسمت های اندام ها و بافت های بدن است.
کوله سنتی گرافی (HIDA scan) - این آزمون می تواند تعیین کند که آیا کیسه صفرا به درستی فعالیت دارد. ماده رادیو اکتیو را به بیمار تزریق می کند تا به کیسه صفرا برسد سپس تکنسین می توانید حرکت کیسه صفرا مشاهده کند.
سونوگرافی تشخیصی - این تست ترکیبی از سونوگرافی و آندوسکوپی برای سنگ کیسه صفرا است.
رتروگراد کلانژیوپانکراتوگرافی اندوسکوپیک (ERCP) - دکتر آندوسکوپ را از طریق دهان بیمار وارد کرده و به روده کوچک می رسد سپس ماده رنگی را تزریق و اجازه می دهد تا مجرای صفراوی دیده شود .دکتر سپس می تواند حرکت سنگ کیسه صفرا که به مجرای نقل مکان داده مشاهده کند.

چگونه سنگ صفرا درمان می شود؟

سنگ های صفراوی معمولا با عمل جراحی برای خارج کردن کیسه صفرا درمان می شود این عمل جراحی کوله سیستکتومی باز نامیده می شود یک روش جدید، به نام کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی که تهاجم کمتری داشته و دارای عوارض کمتراست لذا بیشتر استفاده می شود.
کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی در این روش، ابزار، نور و یک دوربین از طریق چند برش کوچک در شکم منتقل می شود جراح داخل بدن را با نگاه کردن توسط یک نمایشگر ویدئویی مشاهده می کند این روش در حدود 80٪ موارد از بین بردن کیسه صفرا استفاده می شود و بعد از جراحی، بیمار شب را در بیمارستان می گذراند.
کوله سیستکتومی باز - این یک روش تهاجمی است که در آن جراح برشی در شکم برای حذف کیسه صفرا می دهد لذا بیمار برای چند روز پس از عمل جراحی در بیمارستان باقی می ماند.
اگر سنگ کیسه صفرا در مجرای صفراوی باشد کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپیک ممکن است برای پیدا کردن  و خارج ساختن سنگ ها قبل یا در حین عمل جراحی کیسه صفرا مورد استفاده قرار گیرد.

آیا درمان غیرجراحی برای سنگ صفرا وجود دارد؟

اگر شما یک وضعیت پزشکی دارید که پزشک شما احساس می کند که شما نباید عمل جراحی سنگ صفرا انجام دهید او ممکن است داروهایActigall  یا Chenix را تجویز کند این داروها با حل کردن سنگهای کلسترولی کار می کنند اسهال خفیف از عوارض جانبی هر دو دارو می باشد.
پس از سال ها مصرف دارو، سنگ های صفراوی به تدریج حل می شود ولی ممکن است با قطع دارو دوباره برگشت کند.

عوارض سنگ های صفراوی ممکن است شامل:


التهاب کیسه صفرا - سنگ کیسه صفرا که در گردن کیسه صفرا جای می گیرند می تواند به التهاب کیسه صفرا (کوله سیستیت) منجر شود کوله سیستیت می تواند سبب درد شدید و تب شود.
انسداد مجرای صفراوی مشترک - سنگهای صفراوی می توانند لوله ( مجرای که از طریق آن صفرا از کیسه صفرا یا کبد به روده کوچک می رود ) را مسدود کند و می تواند به زردی و عفونت مجرای صفرا منجر شود.
انسداد مجرای لوزالمعده - مجرای پانکراس یک لوله است که از پانکراس به مجرای صفراوی مشترک می رود ترشحات پانکراس، که به هضم غذا کمک می کند از طریق مجرای پانکراس جریان پیدا می کند سنگ کیسه صفرا می تواند سبب انسداد در مجرای لوزالمعده ای شود که می تواند به التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) منجر شود پانکراتیت باعث، درد شکم ثابت شدید و معمولا نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.
سرطان کیسه صفرا - در مردمی که سابقه سنگ کیسه صفرا داشته اند خطر ابتلا به سرطان کیسه صفرا افزایش داشته است اما سرطان کیسه صفرا بسیار نادر است بنابر این حتی اگر خطر ابتلا به سرطان بالا است احتمال ابتلا به سرطان کیسه صفرا هنوز هم بسیار پایین است.

آیا می توان از تشکیل سنگ صفرا جلوگیری کرد؟

شما نمی توانید از سنگ کیسه صفرا جلوگیری کنید اما شما می توانید خطر را با استراتژی شیوه زندگی صحیح کاهش دهد. یک رژیم غذایی متعادل مصرف کنید. پرش های وعده های غذایی نداشته باشید مقادیر کافی آب در هر روز برای حفظ هیدراته بدن خود مصرف کنید. اگر شما قصد کاهش وزن دارید آن را به آرامی انجام دهید. هدف از دست دادن بیش از دو پوند ( 0.5 تا 1 کیلوگرم ) در هفته نباشد. کاهش وزن سریع ممکن است خطر ابتلا به سنگ صفرا و دیگر مشکلات سلامتی را افزایش دهد.
چاقی و اضافه وزن سبب افزایش خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا می شود برای رسیدن به یک وزن سالم با کاهش مقدار کالری که می خورید و افزایش مقدار فعالیت بدنی اقدام نمایید هنگامی که به یک وزن سالم رسیدید برای حفظ این وزن رژیم غذایی سالم و ورزش را ادامه ادامه دهید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (59)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 3 رای

 1. فریبا

سلام آقای دکتردخترمن یک ماه است دل دردداشت رنگش زرد سرگیجه لرزش داشت تا این که دکترگفت کیسه صفراسنگ داره می خواستم بپرسم سرگیجه اش مال کیسه صفراشه قفس سینه درددست مال همینه ممنون میشم جوابمو بدید

  پیوست ها
 

 1. حسین

با سلام و عرض ادب
کیسه صفرا من سه تا سنگ داره ۲۱ و ۱۶ و ۱۳ میل
من جدیدا خیلی خیلی اروغ میزنم و سر معده ام انگار باد کرده و بعضی وقتها دهانم تلخ میشه آیا میشه از این سنگها باشه؟
با تشکر از شما

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حسین
 1. 5 / 5

با سلام
بله می تواند با سنگهای صفراوی مرتبط باشد

  پیوست ها
 

 1. داریوش

سلام ایا سنگ کیسه صفرا موجب کم خون میشود؟درحدی که ممکن باشد انقدکم خون شویم که دربیمارستان بستری شویم و خون دریافت کنیم؟

  پیوست ها
 

 1. Roshan
 1. 5 / 5

سلام وقتتون بخیر.من علائمی که گفتینو داشتم دکترم رفتم تو سونوگرافیم نشون دادکه دوتا سنگ ۸میل و۹میل دارم ایا نیاز به عمل دارم؟توی روز مدام حالت تهوع دارم اشتهام کم شده و همیشه حسه خستگیو بیحالیه شدید دارم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Roshan
 1. 5 / 5

برنامه درمان شما برای سنگ های صفراوی بستگی به این دارد که چگونه علائم در زندگی روزمره شما تاثیر می گذارد.
اگر نشانه ای نداشته باشید سیاست «نظارت فعال» اغلب توصیه می شود. این به این معنی است که شما درمان فوری را دریافت نخواهید کرد اما اگر علایم...

برنامه درمان شما برای سنگ های صفراوی بستگی به این دارد که چگونه علائم در زندگی روزمره شما تاثیر می گذارد.
اگر نشانه ای نداشته باشید سیاست «نظارت فعال» اغلب توصیه می شود. این به این معنی است که شما درمان فوری را دریافت نخواهید کرد اما اگر علایم دارید، باید به پزشک مراجعه نمایید.
به عنوان یک قاعده کلی، هرچه بیشتر بدون علائم باشید احتمال این که وضعیت شما بدتر شود کمتر است.
اگر شرایطی دارید که خطر ابتلا به عوارض را افزایش می دهد ممکن است به درمان نیاز داشته باشید بیماران با عوامل خطر برای عوارض سنگ های صفراوی ممکن است کولسیستکتومی انتخابی را ارائه دهند حتی اگر سنگهای صفراوی بدون علامت داشته باشند. این گروه ها شامل افرادی با شرایط و جمعیت های زیر می شوند:
اسکار کبد (سیروز)
فشار خون بالا درون کبد - این به عنوان پرفشاری پورتال شناخته شده است و اغلب یک عارضه از بیماری کبدی مرتبط با الکل است
کودکان
نامزدهای پیوند
دیابت با علائم مینور
بیماران مبتلا به کیسه صفرا کلسفیه باید با توجه به احتمال افزایش خطر ابتلا به سرطان (25٪)، کولسیستکتومی انتخابی را در نظر بگیرند.
اگر علائم شما شدیدتر و اغلب رخ می دهد معمولا جراحی برای برداشتن کیسه صفرا توصیه می شود.
کیسه صفرا یک عضو ضروری نیست و شما می توانید یک زندگی کاملا طبیعی را داشته باشید. بعضی از افراد ممكن است علائم التهاب و اسهال را بعد از خوردن غذای چرب یا تند داشته باشند. اگر غذاهای خاص باعث علاپم شوند ممکن است بخواهید از آنها در آینده جلوگیری کنید.
در بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا کلسترولی، درمان با اسید ursodeoxycholic در دوز 10-8 میلی گرم بر کیلوگرم تقسیم شده به دو یا سه دوز در روز ممکن است منجر به انحلال تدریجی سنگ صفراوی شود. این مداخله به طور معمول نیاز به 6 تا 18 ماه دارد و فقط در سنگهای کوچک و کلسترولی موفق است. میزان عود در 5 سال 50٪ است. علاوه بر این، پس از قطع درمان، بیشتر بیماران از ۵ تا ۱۰ سال بعد، سنگهای صفراوی جدید را تشکیل می دهند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. بهرام حیدری

من سنگ صفرا دارم و خیلیم لاغرم اما اشتهای خوبیم دارم سنگ صفرا باعث ازبین بردن ویتامین پروتئین و... میشود یا نه ؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. مهدی

سلام.پسری 27 ساله از کرمان هستم چند ماهه دو طرف پهلوها درد دارم که به پشت هم میکشه همراه با کاهش وزن هنگام غذا خوردن بوی خیلی بدی در دهانم احساس میکنم که قبلا نداشتم مدفوع هم بوی بدی میده تو آزمایش خون ادرار ومدفوع چیزی مشخص نشد ولی سی تی اسکن...

سلام.پسری 27 ساله از کرمان هستم چند ماهه دو طرف پهلوها درد دارم که به پشت هم میکشه همراه با کاهش وزن هنگام غذا خوردن بوی خیلی بدی در دهانم احساس میکنم که قبلا نداشتم مدفوع هم بوی بدی میده تو آزمایش خون ادرار ومدفوع چیزی مشخص نشد ولی سی تی اسکن از معده انجام دادم که پانکراس ملتهب شده بود ولی دکتر گفت این علائم از التهاب پانکراس نیست ومشکلی نداره و شما روده تحریک پذیر دارید وقرص داد برا سندرم روده تحریک پذیر ضمنا من وقتی آزمایش مدفوع دادم مثل الان بد بو نبود خواستم ببینم باید چکار کنم احتیاج به بررسی دقیق تر نیست

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. هوشنگ رزاقی

سپاس وتشکر از اطلاعات مفید سربلند و سلامت باشید

  پیوست ها
 

 1. رها

سنگ صفرا چگونه می تونه باعث افزایش هورمون پاراتیروئیدی شود؟:

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    رها

ارتباط پاراتیروئید و سنگ های صفراوی - غدد پاراتیرویید چهار غده کوچک است که در داخل غده تیروئید در گردن قرار دارند. آنها هورمون پاراتیروئید تولید می کنند که به کنترل مقدار کلسیم در خون کمک می کند. اگر غده پاراتیروئید شما بیش از حد بزرگ باشد (بزرگ...

ارتباط پاراتیروئید و سنگ های صفراوی - غدد پاراتیرویید چهار غده کوچک است که در داخل غده تیروئید در گردن قرار دارند. آنها هورمون پاراتیروئید تولید می کنند که به کنترل مقدار کلسیم در خون کمک می کند. اگر غده پاراتیروئید شما بیش از حد بزرگ باشد (بزرگ شده)، بدن شما باعث ایجاد هورمون پاراتیروئید بیش از حد hyperparathyroidism می شود. این ممکن است منجر به کلسیم بیش از حد در ادرار شود که باعث می شود که شما سنگ کلیه داشته باشید.
اگر سنگ های کلیه به علت غدد پاراتیدروئید بزرگ شده باشد پزشک ممکن است عمل جراحی را برای حذف یک یا چند غده (پاراتیروییدکتومی) انجام دهد.
بیماران مبتلا به هیپرپاراتیروئیدیسم اولیه معمولاً بدون علامت هستند و بیماری اغلب تشخیص داده می شود. با این حال، بیماران می توانند با علائم سنگ کلیه، بیماری زخم پپتیک، ضعف عضلانی، افسردگی، یبوست و پانکراتیت مواجه شوند. علاوه بر این، گزارش شده است که Choletithiasis می تواند با hyperparathyroidism اولیه ترکیب شود. گزارش یک مورد یک مرد 49 ساله با هیپرپاراتیروئیدیسم اولیه همراه با کولسیستیت مزمن ناشی از سنگ کیسه صفرا (GB) است. شکایت اصلی تهوع، ضعف خوراکی دهانی، درد شکمی و کاهش وزن بود. سونوگرافی شکمی انجام شد و کولسیستیت مزمن با سنگ GB تشخیص داده شد. سطح سرمی کلسیم 5/18 میلی گرم در دسی لیتر و سطح هورمون پاراتیروئید سالم 1777 گرم در میلی لیتر بود. یک تومور پاراتیروئید با سونوگرافی گردن، و اسکن پاراتیروئید 99mTc-Tetrofosmin تشخیص داده شد. توده پاراتیروئید خارج شد و توده به عنوان یک آدنوم پاراتیروئید تایید شد. کولسیستکتومی انجام شد و تشخیص کولسیستیت مزمن تایید شد. پس از عمل جراحی، علائم بهبود یافته و سطح کلسیم نرمال شد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. کریم دهقان

سلام پاره شدن کیسه صفرا چه عوارضی دارد

  پیوست ها
 

 1. مهدی    کریم دهقان

با سلام،
سی و شش ساله هستم،
درد شدید درست وسط و انتهای پایین دنده ها داشتم، دو بار و هر دو بار‌ چند ساعت، قبلا اینجوری شده بودم و گفته بودن میکروب معده است، اما این دفعه ازمایش دادم و امیلاز : شصت و چهاره، جی پی تی ال : سی و نه هستش و الکالین...

با سلام،
سی و شش ساله هستم،
درد شدید درست وسط و انتهای پایین دنده ها داشتم، دو بار و هر دو بار‌ چند ساعت، قبلا اینجوری شده بودم و گفته بودن میکروب معده است، اما این دفعه ازمایش دادم و امیلاز : شصت و چهاره، جی پی تی ال : سی و نه هستش و الکالین فسفات : پنجاه و نه هستش، دکتر دوباره قرص معده دادن، اما دوست دکتری دیگه ای گفتن بهتره سونوگرافی کبد و صفرا بدم، ادرار و مدفوعم هم عادی هستش اما هنوز کمی درد سینه دارم، به نظر شما ممکنه از صفرا باشه؟ ممنون و سپاسگزار

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. جهانی فردم

سلام دکتر جان خانمم سنگ صفرا دارد ایا با شکستن سنگ دوباره دچار این سنگ صفرا خواهد شد

  پیوست ها
 

 1. تارا

سلام. من درست طرف راست بدنم کمی بالاتر از شکم و نزدیک کبد گاهی درد وحشتناک برا نیم ساعتی میگرفت که بدنمو نمیتونستم صاف بگیرم.رفتم دکتر.گفت برا کیسه صفراست که سونوگرافی دادم و هیچی معلوم نشد گفتن باید برم ام ار ای که نرفتم.از اونموقع بیشتر از قبل...

سلام. من درست طرف راست بدنم کمی بالاتر از شکم و نزدیک کبد گاهی درد وحشتناک برا نیم ساعتی میگرفت که بدنمو نمیتونستم صاف بگیرم.رفتم دکتر.گفت برا کیسه صفراست که سونوگرافی دادم و هیچی معلوم نشد گفتن باید برم ام ار ای که نرفتم.از اونموقع بیشتر از قبل ورزش میکنم و دردم کم شده مثلا صبح درد میگیره میرم میدوم دردش اروم میشه ایا این درد برا سنگ صفراست؟؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. شهاب

سلام
من پسری ۲۳ ساله هستم صبح ساعت ۶ دردی شدید که حتی نمیتونستم نفس بکشم از خواب بلند شدم دردم دقیقا وسط قفسه سینه وزیر جناق بود.
پدرم منو رسوند بیمارستان طی انجام آزمایش ها همچی طبیعی بود ولی فقط آمیلاز و لیپاز کمی بالا بود.
متخصص اومد سونو...

سلام
من پسری ۲۳ ساله هستم صبح ساعت ۶ دردی شدید که حتی نمیتونستم نفس بکشم از خواب بلند شدم دردم دقیقا وسط قفسه سینه وزیر جناق بود.
پدرم منو رسوند بیمارستان طی انجام آزمایش ها همچی طبیعی بود ولی فقط آمیلاز و لیپاز کمی بالا بود.
متخصص اومد سونو گرافی نوشت.جواب سنو گرافی نوشته بود پانکراتیت خفیف و مقداری sludge در کیسه صفرا مشاهده شده.
دکتر گفت که دارو اورسوفلور بخورم بمدت ۲ماه.گفت کیسه صفرا لجنی شده.
فرداش ادارم چایی رنگ شد و مدفوعم قهوه ایی روشن.
داروها رو مصرف کردم تقریبا ۱ماهه ادرارم به حالت طبیعی برگشت و مدفوعمم همینطور.
فقط گاهی اوقات دردی در وسط سینه ام دارم.اون درد که تمام شد ۱ساعت بعد درد در پشت کمر مثل کوفتگی دارم و درد به شونه راست و جلوی سینه راستمم میکشه.
تقریبا ۳روز طول میکشه تا درد کمرم و این دردا خوب بشه
الان میشه راهنماییم کنین که جای امیدواری هست که خوب بشه؟
دکتر گفت که اگه دوباره درد شدید بگیره باید جراحی کنم کیسه صفرا در بیارم.
میخواستم ببینم این داروهارو مصرف میکنم و ۱ماهه مصرف کردم تاثیری میزاره
ممنون میشم راهنماییم کنین
باتشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    شهاب

با سلام
طبق شرح حال شما تشخیص درست است طبق نظر متخصص گوارش عمل نمایید

  پیوست ها
 

 1. ریما

سلام
من ۱۷ سالم هست سنگ صفرا گرفتم سوالی که ذهنمو درگیر کرده اینه که چرا با این سن کمم سنگ صفرا گرفتم علت اصلیش چی میتونه باشه با تشکر.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ریما

تشکیل سنگ کیسه صفرا به دلیل مواد خاصی در صفرا در غلظت که رویکرد محدودیت حلالیت خود هستند. وقتی صفرا در کیسه صفرا متمرکز شود آن می تواند با این مواد فوق اشباع شود که پس از آن بصورت بلورهای میکروسکوپی رسوب می کند این بلورها در مخاط کیسه صفرا به دام...

تشکیل سنگ کیسه صفرا به دلیل مواد خاصی در صفرا در غلظت که رویکرد محدودیت حلالیت خود هستند. وقتی صفرا در کیسه صفرا متمرکز شود آن می تواند با این مواد فوق اشباع شود که پس از آن بصورت بلورهای میکروسکوپی رسوب می کند این بلورها در مخاط کیسه صفرا به دام افتاده و تولید لجن کیسه صفرا می کنندبا گذشت زمان، رشد بلورها، تراکم و اتصال سنگ های به شکل ماکروسکوپی در می آیند انسداد مجاری توسط لجن و یا سنگ تولید عوارض ناشی از بیماری سنگ کیسه صفرا می کند.
مواد اصلی دخیل در تشکیل سنگ کیسه صفرا کلسترول و بیلیروبینات کلسیم هستند
علل تشکیل سنگ کیسه صفرا
سنگ های صفراوی کلسترولی، سنگ کیسه صفرا رنگدانه سیاه و سنگ کیسه صفرا رنگدانه قهوه ای پاتوژنز مختلف و عوامل خطر متفاوت دارند.
سنگ های صفراوی کلسترولی
سنگ های صفراوی کلسترولی به جنس زن، نژاد اروپایی یا آمریکایی های بومی و افزایش سن در ارتباط است. عوامل خطر دیگر عبارتند از:
چاقی
بارداری
استاز کیسه صفرا
مواد دارویی
وراثت

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مرتضی

سلام اگر سنگ کیسه صفرا مجرای صفراوی را مسدود کند احتمال ترکیدن کیسه صفرا وجود دارد

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مرتضی

پارگی کیسه صفرا یک وضعیت پزشکی است که در آن نشت کیسه صفرا و یا انفجار رخ می دهد پارگی معمولاً با التهاب کیسه صفرا ایجاد می شود. این التهاب می تواند توسط سنگ داخل کیسه صفرا گیر رخ دهد در موارد نادر، آسیب می تواند سبب پارگی شود. اگر پارگی کیسه صفرا...

پارگی کیسه صفرا یک وضعیت پزشکی است که در آن نشت کیسه صفرا و یا انفجار رخ می دهد پارگی معمولاً با التهاب کیسه صفرا ایجاد می شود. این التهاب می تواند توسط سنگ داخل کیسه صفرا گیر رخ دهد در موارد نادر، آسیب می تواند سبب پارگی شود. اگر پارگی کیسه صفرا رخ دهد شما ممکن است درد ناگهانی و شدید داشته باشید درد ممکن است کوتاه مدت پس از پارگی باشد اما این درد اغلب هنگامی که محل پارگی رشد کند و یا ملتهب شده یا آلوده شود برمی گردد. کیسه صفرا پاره و درمان نشده می تواند سبب عفونت در جریان خون (سپتی سمی) شود. این نوع از عفونت می تواند تهدید کننده زندگی باشد.
علل پارگی کیسه صفرا
پارگی به طور کلی توسط التهاب کیسه صفرا یا آسیب غیر نافذ ایجاد می شود.
علل التهاب کیسه صفرا منجر به پارگی عبارتند از
سنگ کیسه صفرا، که شایع ترین علت التهاب است.
آسکاریس، که توسط کرم های انگلی ایجاد می شود و می تواند به بیماری صفراوی منجر شود.
عفونت های باکتریایی، مانند اشرشیاکلی، کلبسیلا و یا استرپتوکوک فکالیس.
لجن صفراوی، که مخلوطی از صفرا و ذرات ماده است که می تواند کیسه صفرا را مسدود کند.
علل غیر نافذ آسیب که می تواند کیسه صفرا پاره کند عبارتند از:ش

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. شادی

باسلام و خسته نباشید مادر بزرگ من 78سالشونه مبتلا به سنگ صفرا شدن و عفونت کرده سنگ دکترا عمل در نظر گرفتن منتها ماها خیلی نگرانیم بخاطر سن زیادشون ک ممکنه از عمل در نیان ...شما چی صلاح میدونین خیلی درد میکشه هر چند روز یبار دردش میگیره...ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    شادی

با سلام
اگر دکتر داخلی و قلب اجازه عمل می دهند عمل را انجام دهید ولی از روش لاپاروسکوپ عمل انجام شود

  پیوست ها
 

 1. کوثر

با تشکر

  پیوست ها
 

 1. کوثر

با سلام مادر بزرگم به دلیل درد پهلو به دکتر مراجعه کرده و با سونو گرافی
دکتر متوجه بین 40 تا 50 تا سنگ در کیسه صفرا شد و به دلیل سن بالای
مادر بزرگم ان را عمل نمی کنند ایا راه حلی برای رفع کامل این مشکل هست
یا نه با سپاس فراوان.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    کوثر

با سلام
اگر راهی برای درمان جراحی وجود ندارد پزشک می تواند از دارو برای حل کردن سنگ های صفراوی استفاده کند به پزشک متخصص داخلی یا گوارش مراحعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. مسعود

سلام اقای دکتر .مادرم کیسه صفرا ش سنگهای کوچک متعدد و مجاور هم با با قطر 6mm هست سن مادرم هم 66 سال هست ایا احتیاج به عمل دارد یا دارو دزمان میشه ممنونم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مسعود

با سلام
این مقاله را بخوانید

  پیوست ها
 

 1. الهام

باسلام وخسته نباشید من خانمی 34 ساله هستم دوتا سنگ 11میلیمتری دارم ودوست دارم درمان بشم

  پیوست ها
 

 1. میهمان ( نجفی )

با سلام و خسته نباشید
از بابت مطالب خیلی متشکرم واقعا" مفید بود ؛ ولی بنده یک سوالی داشتم اگر مقدور است لطفا" راهنمای کنید مادرم 78 سالش است
و سنگ صفرا دارد واز طرفی به دکترش گفته با بیهوشی نمیشه جراحی کرد آیا راه دیگری وجود دارد درمان شود چون...

با سلام و خسته نباشید
از بابت مطالب خیلی متشکرم واقعا" مفید بود ؛ ولی بنده یک سوالی داشتم اگر مقدور است لطفا" راهنمای کنید مادرم 78 سالش است
و سنگ صفرا دارد واز طرفی به دکترش گفته با بیهوشی نمیشه جراحی کرد آیا راه دیگری وجود دارد درمان شود چون واقعا" مشکل ایجاد کرده با تشکر از الطافتان

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    میهمان ( نجفی )

با سلام در مورد افرادی که تحمل بی هوشی و عمل جراحی ندارند از درمان های دارویی استفاده می شود با یک متخصص داخلی یا گوارش مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. رضا آبدار

سلام آقای دکتر سایتتون عالی بود
مادر بزرگم دارای سن 84 است و پزشک معالجش اجازه به عمل باز نداده است و طبق سونوگرافی احتمال کوله سیستیت دارد و قطر CBDپروکسیمال افزایش یافته و 13میلیمتر است وسنگ 12 و7 میلیمتری در قسمت میانی آن دیده میشود و در...

سلام آقای دکتر سایتتون عالی بود
مادر بزرگم دارای سن 84 است و پزشک معالجش اجازه به عمل باز نداده است و طبق سونوگرافی احتمال کوله سیستیت دارد و قطر CBDپروکسیمال افزایش یافته و 13میلیمتر است وسنگ 12 و7 میلیمتری در قسمت میانی آن دیده میشود و در پوست صورت زردی بسیار کمی دیده می شود سوالم از شما این بود که در عمل به روش دوم احتمال خطر وجود دارد یا چند درصد امکان بهبودی وجود دارد. ممنون[

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    رضا آبدار

با سلام
عمل با لاپارسکوپ عوارض کمتری دارد ولی نتیجه بستگی به مهارت پزشک و توان بیمار دارد

  پیوست ها
 

 1. دينا بهشتي

سلام جناب دكتر پدر من سنگ كيسه صفرا دارن وزردي هم دارن اين زردي با وجود مصرف قرص اورسفلور كم نشده ودكترها ميگن ربطي به سنگ كيسه صفراشون نداره، سونو و ام آر سي پي سالم بوده وsgot و sgpt در آخرين آزمايش كم شده، چه كار بايد كرد خواهش ميكنم كمكمون كنيد

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    دينا بهشتي

با سلام
اگر یک سنگ صفرا از کیسه صفرا به مجرای صفرا وارد و سبب انسداد جریان صفرا شود زردی رخ می دهد.
علائم زردی عبارتند از:
زردی پوست و چشم
ادرار قهوه ای تیره
مدفوع کم رنگ
خارش
این انسداد باعث تورم، سوزش و درد در کبد، کیسه صفرا یا هر دو می شود....

با سلام
اگر یک سنگ صفرا از کیسه صفرا به مجرای صفرا وارد و سبب انسداد جریان صفرا شود زردی رخ می دهد.
علائم زردی عبارتند از:
زردی پوست و چشم
ادرار قهوه ای تیره
مدفوع کم رنگ
خارش
این انسداد باعث تورم، سوزش و درد در کبد، کیسه صفرا یا هر دو می شود. این سنگ باید با جراحی برداشته شود تا درمان انجام شود اگر درمان نشود می تواند باعث تورم مداوم کیسه صفرا یا یک عفونت جدی شود. که هر دو می تواند تهدید کننده زندگی باشد. برای تشخیص می توان ار روش های تشخیصی زیر استفاده کرد
آزمایش خون
سی تی اسکن - با استفاده از اشعه ایکس و یک کامپیوتر تصاویر دقیق از کیسه صفرا و مجرای صفرا بررسی می شود
اسکن هسته ای - مقدار بسیار کمی از مواد شیمیایی رادیواکتیو به ورید تزریق شده و چگونگی عبور صفرا از کبد ، از طریق کیسه صفرا خود به روده کوچک را نشان می دهد
PTHC - با استفاده از یک سوزن رنگ به کبد تزریق شده و با اشعه ایکس و یا MRI تصاویر از مجاری صفراوی نشان داده می شود
ERCP - با استفاده از یک باریک، لوله انعطاف پذیر از طریق دهان به روده وارد شده و مشکلات در مجاری صفراوی بررسی می شود.
البته توجه داشته باشید که زردی علل دیگری همچون هپاتیت، کانسر و غیره می تواند داشته باشد.که باید توسط پزشک معالج بررسی شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. نسیم

بسیار عالی بود جناب دکتر

  پیوست ها
 

 1. اسماعیل

سلام آقای دکتر پدربنده به مدت10روزاست که چشاش زردشده بدنش هم همینجور و خیلی شدیدبدنش خارش داره دلیلش چیه،الان هم بستری هستن

  پیوست ها
 

 1. parnia asad

ممنون عالی بود

  پیوست ها
 

 1. لطف الله عزيزي

باسلام خانم بنده سنگ كيسه صفرا دارد همون كزنيه كه شما ذكر كردين انسداد مجراي لوز المعده وپانگراس شده بردم دكتر ميگه بايد بستري بشه ايا نياز به عمل ندارد چون خيلي درد ميكشه اگر توضيع بدهيد ممنون ميشم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لطف الله عزيزي

با سلام
با متخصص جراحی عمومی مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. باران

سلام آقاي دکترمادرم دوروز ميشه عمل سنگ صفراانجام داده آيا ميتواند صبحانه ازنان لواش بخورد لطفا راهنمايي کنيد

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    باران

با سلام
هر غذایی را در صورت تحمل می تواند بخورد فقط تا مدتی از خوردن غذای چرب و سنگین باید اجتناب شود.

  پیوست ها
 

 1. سهیل

سپاس ازتوضیحاتتون

  پیوست ها
 

 1. مهرناز

ممنون دكتر

  پیوست ها
 

 1. زینب

سلام متشکرم از اطلاعات ارزنده ای که در اختیار ماقرار دادید

  پیوست ها
 

 1. زهرا

آیا برداشتن صفرا عوارض دارد.؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهرا

جراحی کیسه صفرا می تواند سنگ کیسه صفرا را درمان و به تسکین درد کمک کند اما این روش بدون ایجاد خطرات نیست علاوه بر خطرات فوری پس از جراحی مانند ( خونریزی، تب و عفونت ) مشکلات گوارشی خطر بالقوه پس از عمل جراحی کیسه صفرا می باشد.
کیسه صفرا یک ارگانی...

جراحی کیسه صفرا می تواند سنگ کیسه صفرا را درمان و به تسکین درد کمک کند اما این روش بدون ایجاد خطرات نیست علاوه بر خطرات فوری پس از جراحی مانند ( خونریزی، تب و عفونت ) مشکلات گوارشی خطر بالقوه پس از عمل جراحی کیسه صفرا می باشد.
کیسه صفرا یک ارگانی است که شما بدون آن می توانید زندگی کنید از آنجا که مقدار کافی صفرا می تواند از کبد و از طریق مجاری صفراوی شما به روده بدون نیاز به ورود به کیسه صفرا جریان یابد بنابر این اغلب مردم هیچگونه مشکلی با غذا خوردن و یا هضم غذا بعد از عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا ندارند اما گاهی اوقات مشکلاتی رخ می دهد و برخی از عوارض جانبی حذف کیسه صفرا می تواند روی غذا خوردن و هضم مواد غذایی تاثیر بگذارد.
عوارض گوارشی حذف کیسه صفرا
مشکلات گوارشی پس از عمل جراحی کیسه صفرا عبارتند از:
مشکل در هضم غذاهای چرب . برخی از افراد در ماه اول بعد از عمل جراحی در زمان هضم غذاهای چرب کمی مشکل تر است خوردن یک رژیم غذایی کم چرب ممکن است کمک کند.
ایجاد اسهال موقت. از آنجا که کیسه صفرا برای تنظیم جریان صفرا وجود ندارد جریان صفرا، مداوم می شود اما در مقادیر کمتر، به داخل روده کوچک شما می ریزد این می تواند به اسهال برای چند روز اول بعد از عمل در بسیاری از مردم منجر شود این اثر جانبی اغلب به طور موقت است و هیچ درمانی برای آن مورد نیاز نیست اما اگر اسهال شما بیش از سه روز طول می کشد با دکتر خود تماس بگیرید.
ایجاد اسهال مزمن. برخی از افراد که قبلا بیش از یک اجابت مزاج در هر روز نداشتند بعد از برداشتن کیسه صفرا دفع مکرر پیدا کنید این می تواند گاهی اوقات شل و آبکی باشد و با یک احساس فوریت همراه است مطالعات اخیر نشان داده اند که این مشکل می تواند تا 17 درصد از مردم بعد از برداشتن کیسه صفرا رخ می دهد مردان جوانتر از 50 سال، به خصوص اگر آنها چاق هستند دارای بالاترین احتمال اسهال طولانی مدت بعد از عمل جراحی کیسه صفرا هستند اما تعداد قابل توجهی از مردم بدون عوامل خطر ممکن است ماه ها تا سالها بعد از عمل جراحی اسهال داشته باشند تصور می شود اغلب این علائم آزار دهنده با رژیم غذایی کم چرب ممکن است کاهش یابد داروهای که با اسیدهای صفراوی اضافی متصل می شوند کمک کنده هستند.
یبوست موقت. برخی از افراد در اثر داروهای ضد درد بعد از جراحی کیسه صفرا یبوست پیدا می کنند داشتن یک رژیم غذایی غنی از فیبر ( لوبیا، سبوس، غلات کامل، میوه و سبزیجات ) می تواند به جلوگیری و شاید رفع یبوست کمک کند جراح شما ممکن است یک نرم کننده مدفوع برای کمک به شما تجویز کند.
انباشته شدن سنگ در مجرای صفراوی. در برخی موارد، سنگ کیسه صفرا در مجرای صفراوی مشترک بعد از عمل جراحی کیسه صفرا باقی می ماند این می تواند جریان صفرا به داخل روده کوچک شما را مسدود و به زودی منجر به درد، تب، تهوع، استفراغ، نفخ و زردی پس از عمل جراحی شود.
آسیب روده .هر چند که آسیب به روده نادر است برخی ابزار مورد استفاده در حین عمل جراحی کیسه صفرا می تواند به روده آسیب برساند دکتر شما اقدامات لازم برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به این عارضه را در طول عمل جراحی انجام می دهد اگر این مشکل رخ دهد شما ممکن است درد شکم، تهوع، استفراغ و تب را تجربه کنند هر گونه علائم پس از عمل جراحی شبیه به این علائم نیاز به توجه فوری پزشکی دارد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فرهاد

خیلی ممنون آقای دکتر

  پیوست ها
 

 1. اعظم

آیا خانمی که سنگ کیسه صفرا یدون علامت دارد می تواند باردار شود

  پیوست ها
 

 1. زهرا

با سلام .من 37 سال دارم و چهار سال پیش در یک سونو گرافی متوجه شدم که چند سنگ کیسه صفرا دارم یک سال و نیم تحت نظر دکتر قرص مصرف کردم اما چون خیلی تاثیر نداشت با نظر دکتر قرص راقطع کردم بعد از یک سال مصرف قرص کبدهم به صورت خفیف چرب شد .درد ندارم....

با سلام .من 37 سال دارم و چهار سال پیش در یک سونو گرافی متوجه شدم که چند سنگ کیسه صفرا دارم یک سال و نیم تحت نظر دکتر قرص مصرف کردم اما چون خیلی تاثیر نداشت با نظر دکتر قرص راقطع کردم بعد از یک سال مصرف قرص کبدهم به صورت خفیف چرب شد .درد ندارم. اما مشکل نفخ دارم و گاهی هم مشکل پبوست دارم. آیا میتوانم از داروهای گیاهی یا روشی که از آب سیب و سولفات منیزیم و روغن زیتون و آبلیمو استفاده میشود را امتحان کنم مشکل انسداد پیش نمی آید.درضمن بزرگترین سنگ 16 میلی متر و یک سنگ 9 میلی متری و چند سنگ 4-5 میلی متری دارم و از جراحی هم خیلی می ترسم.لطفا راهنمایی کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. شهاب

با سلام خدمت اقای دکتر فتحی.من چند سال سنگ کیسه صفرا دارم اوایل خیلی درد میگرفت و حتما باید سوزن میزدم ولی خداروشکر چند سالی مشکل ندارم ولی سنگ هنوز وجود داره پیش متخصص داخلی رفتم ولی دکتر بجای جراحی به من قرصursobil250 داد و گفت باید مدت طولانی...

با سلام خدمت اقای دکتر فتحی.من چند سال سنگ کیسه صفرا دارم اوایل خیلی درد میگرفت و حتما باید سوزن میزدم ولی خداروشکر چند سالی مشکل ندارم ولی سنگ هنوز وجود داره پیش متخصص داخلی رفتم ولی دکتر بجای جراحی به من قرصursobil250 داد و گفت باید مدت طولانی مصرف کنی خواستم بدونم که این قرص عوارضی هم داره یا نه یا اصلا کار ساز هست ممنوم میشم راهنماییم کنی مرسی ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    شهاب

با سلام
اورسودیل اسیدهای صفراوی طبیعی است که توسط کبد در انسان ساخته شده است و در مقادیر کوچک به صفرا ترشح می شود آن برای حل و جلوگیری از سنگ های صفراوی کلسترولی و برای درمان سیروز صفراوی اولیه، بیماری کبد استفاده می شود اورسودیل آنزیم تولید...

با سلام
اورسودیل اسیدهای صفراوی طبیعی است که توسط کبد در انسان ساخته شده است و در مقادیر کوچک به صفرا ترشح می شود آن برای حل و جلوگیری از سنگ های صفراوی کلسترولی و برای درمان سیروز صفراوی اولیه، بیماری کبد استفاده می شود اورسودیل آنزیم تولید کلسترول در کبد را بلوک کرده و در نتیجه سبب کاهش تولید کلسترول توسط کبد و مقدار کلسترول در صفرا می شود همچنین جذب کلسترول از روده را کاهش می دهد با کاهش غلظت کلسترول در صفرا، اورسودیل مانع از شکل گیری و سبب ترویج انحلال سنگ های صفراوی کلسترولی می شود مکانیزمی که در سیروز صفراوی اولیه عمل می کند مشخص نیست FDA اورسودیل را در دسامبر 1987 تایید شده است.
این دارو نیز برای جلوگیری از سنگ کیسه صفرا در افراد چاق که در حال از دست دادن سریع وزن هستند استفاده می شود این دارو سنگ های صفراوی که از رنگدانه به جای کلسترول تشکیل شده است را حل نمی کند اورسودیل باید برای یک یا چند سال استفاده شود و در 50٪ از بیمارانی که انحلال موفق سنگ های صفراوی دارند در بعد از پنج سال بازگشت می کند احتمال داشتن انحلال موفق سنگ های صفراوی کم است اگر انحلال جزئی باشد ظرف 12 ماه از شروع درمان دیده نمی شود.
دوز توصیه شده برای حل سنگ کیسه صفرا در بزرگسالان 8 - 10 میلی گرم / کیلوگرم / روز است که به دو یا سه دوز ( هر 8 یا 12 ساعت ) تقسیم می شود. هر دوز نباید از 300 میلی گرم تجاوز کند. دوز نگهدارنده 250 میلی گرم در هنگام خواب به مدت شش ماه است.
برای درمان سیروز صفراوی اولیه، دوز توصیه 13 - 15 میلی گرم / کیلوگرم/ روز که باید به 2 تا 4 دوز تقسیم شود اورسودیل باید همراه غذا مصرف شود.
عوارض جانبی: شایع ترین عوارض جانبی راش هستند خارش، تهوع، استفراغ، درد معده، کمر درد، یبوست، اسهال و از دست دادن مو نیز ممکن است رخ دهد واکنش های آلرژیک جدی و کاهش غلظت گلبولهای سفید خون نیز رخ داده است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. علی

من سنگ پانکراس دارم خوشحال می شوم اگر بین دوستان کسی این بیماری داشته و یا دارد در مورد این بیماری توضیح دهد.

  پیوست ها
 

 1. مهرنوش

سلام خدمت جناب اقای دکتر مدتی است دهانم تلخ می شود سوزش سر دل دارم وزنم کم می شود سونوگرافی انجام دادم سنگ 3 میلی کیسه صفرا دارم دکتر می گوید باید کیسه صفرا را بردارم آیا راهی هست که سنگ را از بین ببرم بدون از اینکه کیسه را در بیاورم با کمال تشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهرنوش

با سلام
در مورد سنگ کیسه صفرا در مقاله به طور کامل توضیح داده شده است ولی علت تلخی دهان شما می تواند مشکل معده باشد شما احتمالا دارای زخم معده و رفلاکس نیز هستید در داشتن زخم معده کاهش وزن وجود دارد و در رفلاکس به علت برگشت اسید تلخی دهان دارید...

با سلام
در مورد سنگ کیسه صفرا در مقاله به طور کامل توضیح داده شده است ولی علت تلخی دهان شما می تواند مشکل معده باشد شما احتمالا دارای زخم معده و رفلاکس نیز هستید در داشتن زخم معده کاهش وزن وجود دارد و در رفلاکس به علت برگشت اسید تلخی دهان دارید برای درمان زخم معده یک تست برای میکروب هلیکوباکتر پیلوری انجام دهید در صورت مثبت بودن تحت نظر پزشک درمان لازم را انجام دهید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. علی

با سلام پدرم شکم زیر شکمش درد گرفت بردیم دکتر گفتن که سنگ صفرا داره بد از چند روز صورت ودست پاش ورم کرده خواستم ببینم ایا این عوامل سنگ صفرا هست با تشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی

با سلام
پدر خود را نزد متخصص داخلی ببرید تا از نظر بیماریهای قلبی و کلیوی بررسی شوند

  پیوست ها
 

 1. zahra

باسلام وتشکر فراوان من تست سونوگرافى دادم کيسه صفرام رسوب داشت هر دفعه هم درد در پهلوى راست دارم دوماه ونيم هم کپسول مصرف کردم ولى دردم دوباره برگشته بايد چه کار کنم؟؟ لطفأ راهنماييم کنيد ممنون ميشم.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    zahra

با سلام
در این زمینه با پزشک متخصص گوارش مشورت نمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search