پزشکی

جراحی ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

جراحی ایمپلنت دندان یک روش است که ریشه های دندان با فلز جایگزین می شود و جایگزین دندان های آسیب دیده و یا از دست رفته با دندان های مصنوعی است که به نظر می رسد عملکردی بسیار شبیه به دندان های واقعی دارد.

جراحی ایمپلنت دندان می تواند یک جایگزین خوشایند برای دندان مصنوعی یا پروتز نامناسب باشد. نحوه عمل جراحی ایمپلنت دندانی بستگی به نوع ایمپلنت و وضعیت استخوان شما دارد. جراحی ایمپلنت دندان ممکن است شامل چندین روش باشد. مهمترین مزیت ایمپلنت ها، پشتیبانی از دندانهای جدید شما است فرایندی که برای تسریع نیاز به استخوان در اطراف ایمپلنت دارد. از آنجا که این بهبود نیاز به زمان دارد فرآیند می تواند چند ماه طول بکشد.

چرا ایمپلنت های دندانی انجام می شود

ایمپلنت های دندانی به صورت جراحی در استخوان فک قرار می گیرند جایی که آنها به عنوان ریشه های دندان های گمشده عمل می کنند. از آنجا که تیتانیوم در ایمپلنت با استخوان فک جوش می خورد ایمپلنت ها لغزش پیدا نمی کنند و باعث ایجاد سر و صدا و یا ایجاد آسیب استخوان نمی شوند. و مواد نمی توانند مانند دندان های شما خراب شوند به طور کلی ایمپلنت های دندانی ممکن است برای شما مناسب باشند اگر شما:
یک یا چند دندان گمشده داشته باشید.
یک استخوان فک که رشد کامل کرده باشد.
استخوان کافی برای ایمپلنت ایمن دارید یا توانایی پیوند استخوان دارید.
بافت های سالم دهانی داشته باشید.
شرایط سلامتی که بر روند بهبودی استخوان تأثیر می گذارد را ندارید.
ناتوان هستید یا بی میل به دست دندان هستید.
میخواهید سخنرانی خود را بهبود ببخشید.
مایل به انجام چند ماه برای این روند هستید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

خطرات ایمپلنت

همانند هر عمل جراحی، جراحی ایمپلنت دندان برخی از خطرات سلامتی را ایجاد می کند. با این حال، مشکلات نادر هستند و هنگامی که رخ می دهند آنها معمولاً جزئی و به راحتی درمان می شوند. خطرات عبارتند از:
عفونت در محل ایمپلنت
آسیب به ساختارهای اطراف، مانند سایر دندان ها یا رگ های خونی
آسیب عصبی، که می تواند درد، بی حسی یا سوزن شدن در دندان ها، لثه ها، لب ها یا چانه های شما را ایجاد کند.
مشکلات سینوسی، زمانی که ایمپلنت های دندانی در فک بالا به یکی از حفره های سینوسی شما وارد شود.

چگونه آماده می شوید

از آنجا که ایمپلنت های دندانی به یک یا چند روش جراحی نیاز دارند باید یک ارزیابی کامل برای آماده شدن برای فرایند داشته باشید، از جمله:
امتحان جامع دندانپزشکی انجام می شود دندان های شما ممکن است اشعه ایکس گرفته و مدل های ساخته شده از دندان ها و دهان شما را نشان دهد.
طرح درمان با توجه به وضعیت شما، این طرح فاکتورهای حساب شده را شامل می شود از جمله تعداد دندان هایی که نیاز دارید جایگزین می شود. فرایند برنامه ریزی ممکن است شامل متخصصین دندانپزشکی باشد از جمله پزشک متخصص در شرایط دهان، فک و صورت (جراح دهان و فک و صورت)، دندانپزشکی که ساختارهای دندان ها را پشتیبانی می کنند (پریودنت) و دندانپزشکی که ایمپلنت ها را با تاج، بریج ها یا پروتزها بازسازی می کند.
در مورد هرگونه شرایط پزشکی و داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید از جمله داروهای تجویزی و داروهای بدون نسخه و مکمل ها است. اگر شرایط قلب خاص یا ایمپلنت های ارتوپدی دارید پزشک ممکن است قبل از عمل آنتی بیوتیک ها را برای پیشگیری از عفونت تجویز کند.
برای کنترل درد، گزینه های بیهوشی در طی جراحی شامل بیهوشی موضعی، بیهوشی عمومی یا تسکین است. با متخصص دندانپزشکی خود صحبت کنید که کدام گزینه برای شما مناسب است. گروه مراقبت از دندان شما قبل از عمل جراحی بخاطر خوردن و نوشیدن مشروبات الکلی، بسته به نوع بیهوشی شما دارد. اگر بیهوشی عمومی دارید برنامه ریزی کنید که کسی بعد از عمل جراحی شما را به خانه برساند و بقیه روز را بیدار باشید.

چه انتظاری از جراحی ایمپلنت دندان دارید؟

جراحی ایمپلنت دندان معمولاً یک جراحی سرپایی است و در مراحل مختلف انجام می شود:
دندان آسیب دیده شما حذف می شود.
استخوان فک شما برای جراحی آماده می شود فرایندی که ممکن است شامل پیوند استخوانی باشد.
پس از ترمیم استخوان فک، جراح دهان و دندان شما ایمپلنت دندانی شما را در محل خود قرار می دهد.
شما برای یک دوره بهبودی می روید که ممکن است چند ماه طول بکشد.
پس از بهبودی بافت نرم، دندانپزشک شما قالب هایی از دندان ها و استخوان های فک را ایجاد می کند و بعد دندان یا دندان نهایی را جایگزین می کند.
کل روند می تواند چندین ماه از ابتدا تا انتها باشد. بخش زیادی از آن زمان برای بهبودی و انتظار رشد استخوان های جدید در فک شما اختصاص داده شده است.

چه هنگامی پیوند استخوان لازم است

اگر زخم شما به اندازه کافی ضخیم نیست یا خیلی نرم است قبل از اینکه بتوانید عمل جراحی ایمپلنت دندان را انجام دهید ممکن است نیاز به پیوند استخوانی داشته باشید. این به این دلیل است که عمل جویدن قدرتمند دهان شما فشار زیادی بر روی استخوان شما ایجاد می کند و نمی تواند از ایمپلنت پشتیبانی کند و جراحی احتمالاً شکست خواهد خورد. پیوند استخوان می تواند یک پایه جامد تر برای ایمپلنت ایجاد کند.
در گرافت استخوان یک قطعه استخوانی از قسمت دیگری از فک شما یا بدن شما - مثلا لگن شما - برداشته شده و به استخوان فک منتقل می شود. یکی دیگر از گزینه ها این است که از استخوان های مصنوعی (استخوان های تجاری در دسترس) استفاده کنید تا در این مناطق قرار گیرند. چندین ماه طول می کشد تا استخوان پیوند شده به استخوان کافی جدید برای حمایت از ایمپلنت دندانی بپردازد.
در بعضی موارد، شما ممکن است تنها پیوند استخوانی جزئی داشته باشید که می تواند همزمان با عمل جراحی ایمپلنت انجام شود. وضعیت استخوان فک شما و چگونگی انجام کار شما را تعیین می کند.

قرار دادن ایمپلنت دندانی

در طول عمل جراحی برای قرار دادن ایمپلنت دندان، جراح دهان و دندان شما برشی را برای باز کردن لثه شما و استخوان باز می کند. سوراخی با مته در استخوان ایجاد و پست فلزی ایمپلنت دندان در آن قرار می گیرد. از آنجایی که پست به عنوان ریشه دندان خدمت می کند آن عمیق در استخوان کاشته می شود.
در این نقطه، شما هنوز هم شکافی دارید که به خاطر دندان از بین رفته شما است. در صورت لزوم یک نوع دندان مصنوعی جزئی و موقت می تواند در صورت نیاز قرار داده شود. شما می توانید این پروتز را برای تمیز کردن و در موقع خواب بردارید.

انتظار برای رشد استخوان

هنگامی که پست ایمپلنت فلزی در استخوان فک قرار می گیرد اسئواینتگریشن شروع می شود. در طول این فرایند استخوان فک به سطح ایمپلنت دندانی رشد می کند و با آن متحد می شود. این فرایند که چند ماه طول می کشد به شما کمک می کند یک پایه جامد برای دندان مصنوعی جدید شما ایجاد کند همانطور که ریشه ها برای دندان های طبیعی شما هستند.

قرار دادن تکیه گاه

هنگامی که اسئواینتگریشن کامل می شود ممکن است نیاز به جراحی اضافی برای قرار دادن تکیه گاه باشد قطعه ای که در آن تاج در نهایت پیوست شود. این جراحی جزئی به طور معمول با بیهوشی موضعی در محیط سرپایی انجام می شود.

برای قرار دادن تکیه گاه:

جراح دهان و دندان مجدد لثه شما را برای آشکار ساختن ایمپلنت دندان باز می کنید
تکیه گاه به ایمپلنت دندان متصل می شود.
سپس بافت لثه در اطراف باز می شود اما نه بالای تکیه گاه.
در بعضی موارد، تکیه گاه به پست فلز ایمپلنت دندان متصل می شود. این بدان معناست که شما گام اضافی جراحی نخواهید داشت. از آنجاییکه برآمدگی در خط لثه قرار می گیرد در صورتی که دهان را باز کنید آن قابل مشاهده می شود و این همان مسیر است تا دندانپزشک شما پروتز دندان را کامل کند. بعضی از مردم این ظاهر را دوست ندارند و ترجیح می دهند که تکیه گاه در روش مجزا قرار گیرند.

انتخاب دندان مصنوعی جدید

پس از قرار گرفتن تکیه گاه، لثه ها باید یک یا دو هفته قبل از اتصال دندان مصنوعی ترمیم شود.
شما و متخصص دندانپزشکتان می توانید دندانهای مصنوعی را انتخاب کنید که یا قابل جابجایی، ثابت یا ترکیبی از هر دو هستند.
متحرک این نوع شبیه پروتز متحرک معمولی است. این شامل دندان های سفید مصنوعی است که توسط لثه پلاستیکی صورتی احاطه شده است. این بر روی یک قاب فلزی نصب شده است که به انتهای ایمپلنت متصل شده است و آن را به طور ایمن به محل قرار می دهد. این را می توان به راحتی برای تعمیر و یا تمیز کردن روزانه خارج کرد
فیکس. در این نوع، یک دندان مصنوعی به طور دائمی پیچ یا سیمان بر روی انتهای اندام فردی قرار می گیرد. شما نمی توانید دندان را برای تمیز در طول خواب خارج نمایید. اگر مقرون به صرفه نگرانی نیست شما می توانید جایگزین چندین دندان گم شده با این راه را انتخاب کنید. اغلب اوقات هر تاج به ایمپلنت دندان شما متصل می شود. با این حال، به دلیل اینکه ایمپلنت ها به شدت قوی هستند اگر چندین دندان با یکدیگر متحد شوند می توان چند دندان را با یک ایمپلنت جایگزین کرد.

اقدامات بعد از ایمپلنت

این که آیا شما یک جراحی ایمپلنت دندانی در یک مرحله یا چند مرحله دارید ممکن است برخی از ناراحتی های معمولی مرتبط با هر نوع جراحی دندان، مانند:
تورم لثه ها و صورت شما
کبودی پوست و لثه های شما
درد در محل ایمپلنت
خونریزی جزئی
اگر تورم، ناراحتی یا هر مشکل دیگر در روزهای بعد از جراحی بدتر شود با جراح دهان و دندان خود تماس بگیرید. ممکن است به داروهای ضد درد یا آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.
بعد از هر مرحله از جراحی، در صورتی که محل جراحی بهبود یابد ممکن است لازم باشد غذاهای نرم بخورید. به طور معمول، جراح شما از بخیه استفاده می کند که خودشان را جدا می کنند. اگر بخیه های شما حل نمی شوند پزشک شما آنها را خارج می کند.
نتایج
بیشتر ایمپلنت های دندانی موفق هستند. گاهی اوقات، با این حال، استخوان به اندازه کافی برای ایمپلنت قابل اشتعال نیست. برای مثال، سیگار کشیدن می تواند به شکست ایمپلنت و عوارض کمک کند.
اگر استخوان نتواند به اندازه کافی فیوز شود ایمپلنت برداشته می شود استخوان تمیز می شود و شما می توانید این روش را دوباره در دو یا سه ماه انجام دهید.
شما می توانید به کار دندانپزشکی و دندان طبیعی خود بپردازید - اگر شما:
تمرین سلامت دهان و دندان عالی دارید. همانند دندان های طبیعی خود، ایمپلنت، دندان های مصنوعی و بافت لثه را تمیز نگه دارید. برس های مخصوص طراحی شده مانند برس بین دندانی که بین دندان ها اسلحه می شود می تواند به پاک کردن گوشه ها و لانه های اطراف دندان ها، لثه ها و پست های فلزی کمک کند.
دندانپزشک خود را به طور مرتب ببینید برنامه های منظم بررسی دندان را برای اطمینان از سلامت و عملکرد مناسب ایمپلنت های خود داشته باشید.
اجتناب از عادت های مضر. اجناس سخت مانند یخ و آب نبات سخت ندهید که می تواند تاج های شما یا دندان های طبیعی شما را خراب کند. از تنباکو کردن دندان و تولید محصولات کافئین اجتناب کنید. در صورت تمیز کردن دندان ها، درمان را دریافت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search