8 چیز که باید درباره آب مروارید بدانید

آب مرواریداز آنجا که آب مروارید به سن شما وابسته نیست مهم است که مراقبت از چشم خود را انجام دهید و به چشم پزشک خود مراجعه کنید تا هرگونه مشکلی را در اوایل تشخیص دهید. در این مقاله در مورد کاتاراکت بیشتر بدانید! هنگامی که مردم درباره آب مروارید صحبت می کنند احتمالاً به چیزهایی مانند "مشکلات بینایی" در "افراد پیر" فکر می کنند.

این تعجب آور نیست زیرا تخمین زده شده است که نیمی از افرادی که به سن 80 سالگی می روند آب مروارید را توسعه می دهند.
اما این پایان داستان نیست.
آیا می دانستید که در 40 سالگی شما ممکن است اولین علائم را متوجه شوید؟ در 60 سالگی، زمانی است که دید شما بیشترین آسیب را تجربه می کند. اگر نزدیک 40 سالگی هستید و یا این علائم را دارید باید این مقاله را بخوانید و کمی درباره آب مروارید یاد بگیرید.

1. آب مروارید روی چشم نیست

اولین چیزی که باید درباره آب مروارید بدانید این است که آنها روی چشم شما شکل نمی گیرند. اکثر افراد این مشکل را با یک لایه نازک در بالای لنز چشم مرتبط می کنند.
واقعیت این است که آب مروارید در داخل چشم شکل می گیرند و دید دچار مشکل می شود زمانی که پروتئین هایی که معمولاً لنز را فشرده می کنند شکسته می شوند.
فرآیند ان کاملاً بی درد است و شما تا چندین ماه یا حتی سالها متوجه آن نخواهید شد.

2. سن عامل خطر نیست

چیز دیگری که باید درباره آب مروارید بدانید این است که سن شما عامل تعیین کننده آن نیست. در حالی که درست است که اب مروارید اغلب در میان سالمندان رخ می دهند ولی هر کسی می تواند این مشکل را پیدا کند.
بیشترین خطر در معرض کسانی است که:
جراحی چشم داشتند.
مشکلی با گلوکوم داشتند.
بدون استفاده از لنزهای محافظ در معرض نور خورشید قرار دارند.
همچنین موارد آب مروارید مادرزادی یا نوزادانی که با آنها متولد شده اند وجود دارد. این می تواند به علت عفونت و یا مشکلات توسعه ای مرتبط با کمبود مواد مغذی در دوران بارداری اتفاق بیفتد.

3. علائم آب مروارید

اگر چه آب مروارید به آرامی پیشرفت می کند اگر توجه داشته باشید می توانید برخی علائم خود را در مراحل پیشرفته تر تشخیص دهید.

این علائم عبارتند از:
بینایی مبهم یا نامشخص
از دست دادن دید محیطی - به این معنی است که دیدن چیزهایی که درست در مقابل شما نیستند دشوارتر می شود.
مشکل تشخیص در بین رنگ ها
مشکل دیدن خوب در شب
دید دوگانه
تغییرات ناگهانی در نسخه عینک شما

4. آب مروارید می تواند فقط در یک چشم باشد

یکی از چیزهایی که باید در مورد آب مروارید نیز یادآوری کنید این است که آنها ممکن است فقط در یک چشم رخ دهند. توسعه "آب مروارید دو طرفه" شایعتر است اما برخی افراد تنها از یک طرف تحت تاثیر قرار می گیرند.
این اتفاق زمانی می افتد که شما از یک ضربه به یک چشم رنج می برید. به همین دلیل همیشه یک توصیه خوب برای دیدن یک چشم پزشک، هنگامی است که شما از هر نوع حادثه یا تصادف در اطراف خود رنج می برید.
این احتمال وجود دارد که در لحظه حادثه ناراحتی احساس نکنید. به علاوه، ممکن است چند سال طول بکشد تا متوجه شوید که ناگهان نمی توانید به خوبی ببینید.

5. بینایی شما به شیوه های مختلف تحت تاثیر قرار می گیرد

به طور کلی اعتقاد بر این است که وجود آب مروارید ناشی از عدم توانایی دیدن خوب است. بیمارانی هستند که این بیماری در آنها بیشرفت می کند ولی کاملاً خوب می بینند با این تفاوت که نور بر آنها بیشتر از سایر افراد تاثیر می گذارد.
دیگران ممکن است هنگام نور کم یا در شب، دچار مشکل باشند اما در نور طبیعی آنها به خوبی می بینند.
چیزی که باید درباره آب مروارید بدانید این است که همه آنها یکسان نیستند.

6. جراحی همیشه مورد نیاز نیست

کسانی که مشکلات آب مروارید در آنها شروع می شود می توانند درمان هایی را انجام دهند. شما می توانید بدون نیاز به جراحی، بیشتر مشکلات خود را حل کنید. مهم این است که در مورد آن را با پزشک خود صحبت کنید و ارزیابی کنید که آیا آسیب دیدگی شما به دلیل آب مروارید در زندگی روزمره شما تاثیر می گذارد یا خیر.
بر این اساس، شما می توانید بهترین تصمیم را انتخاب کنید. شما ممکن است دریابید که همه چیز به این نیاز دارد که مراجعه منظم به چشم پزشک داشته باشید.

7. جراحی آب مروارید رایج و ایمن است

طبیعی است که احساس ترس کنید وقتی که دکتر شما به شما می گوید که آب مروارید دارید و بهترین عمل جراحی است اگر این مورد برای شماست و شما شک دارید باید بدانید که این یکی از رایج ترین و مطمئن ترین روش های موجود است.
در حال حاضر شانس 96٪ موفقیت در این روش وجود دارد که آمار آن را یکی از ایمن ترین مداخلات پزشکی می داند. جراحی نیاز به بیهوشی موضعی و برش کوچک دارد. هیچ بخیه مورد نیاز نیست.
جراح، لنز طبیعی را از چشم شما برداشته، بقایای آن را پاک کرده و یک لنز جدید را ایمپلنت می کند. این روش 15 تا 20 دقیقه طول می کشد و در عرض چند ساعت شما در خانه خواهید بود.
پس از جراحی، شما نیاز به محافظت چشم دارید و چندین هفته نخواهید توانست فعالیت فیزیکی زیادی انجام دهید.
شما متوجه خواهید شد که چشم شما در روز بعد از عمل جراحی واضح تر است و در طی چهار هفته آینده چشم انداز طبیعی خود را بهبود می دهد. شما قادر خواهید بود تا بهتر از همیشه ببینید!

8. بهترین راه برای جلوگیری از آب مروارید بازدید از یک چشم پزشک است.

برای جلوگیری از وقوع آب مروارید و سایر اختلالات چشم، باید حداقل یک بار در سال به چشم پزشک بروید.
در طی بازدید شما می توانید ذکر کنید که آیا هیچ کدام از علائم بالا را متوجه شده اید. آنها به شما می گویند اگر مشکلی خاص دارید یا اگر واقعاً علائم آب مروارید باشد چه کاری باید انجام دهید تا پیشرفت را آهسته کنید.

بیشتر بدانیدمراقبت های بعد از عمل آب مروارید چشم | عوارض عمل جراحی آب مروارید (کاتاراکت)

  تبليغات

دکتر فتحی
نويسنده: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود.سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید.

برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.

جهت درخواست رژیم غذایی کلیک کنید.


نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

سایت تخصصی رژیم سلامتی

سایت تخصصی رژیم درمانی دکتر حسین فتحی ضمن ارایه مطالب مفیدی پیرامون رژیم های غذایی و تغذیه، امکاناتی نظیر پرسش و پاسخ، خدمات رایگان تغذیه و لاغری،دستورهای غذایی، امکان ارایه انواع رژیم های غذایی نظیر رژیم لاغری، رژیم چاقی، برنامه رژیم غذایی، دیابت، فشارخون، چربی خون بالا، رژیم ورزشکاران، رژیم برای ثابت ماندن وزن، چاقی و ... توسط پزشک به صورت اینترنتی فراهم گردیده است با عضویت در سایت امکاناتی نظیر مطرح کردن موضوعات پزشکی و تغذیه در انجمن سلامتی، سوال از پزشک به صورت خصوصی و دریافت خبرنامه ... برای شما بوجود می آید.

پست الکترونیکی : admin at foodregime.com & rejimesalamati at gmail.com