پزشکی

چه چیزی باعث طعم تلخ در دهان می شود؟

انتظار می رود طعم تلخ در دهان به علت مصرف چیزی تلخ، مانند قهوه سیاه یا کاسنی تلخ باشد. داشتن طعم تلخ مزمن در دهان شما، صرفنظر از آنچه که می خورید یا می نوشید طبیعی نیست و می تواند یکی از چندین شرایط سلامتی را نشان دهد.


آیا تا به حال صبح با طعم تلخ یا اسیدی در دهان خود بیدار شده اید؟ چه چیزی موجب طعم بد است؟ این شرایط معمول ممکن است تعداد زیادی باکتری در بدن شما یا رژیم غذایی ضعیف را نشان دهد. برای کشف همه علل و درمان های ممکن برای مزه تلخ در دهان و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علل طعم تلخ در دهان، زمانی که باید به دنبال کمک باشید و از این علائم خلاص شوید بیشتر بخوانید.

علل طعم تلخ در دهان چیست؟

داشتن طعم تلخ در دهان شما اغلب یک مشکل جدی نیست اما می تواند زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار دهد و بر رژیم غذایی شما تأثیر بگذارد.
سندرم سوزش دهان
همانطور که از نامش بر می آید سندرم سوزش دهان باعث حساسیت سوزشی یا سوزش در دهان می شود که می تواند بسیار دردناک باشد. این علائم ممکن است در یک قسمت دهان و یا در سراسر دهان رخ دهد. همچنین می تواند احساس خشکی دهان و طعم تلخ یا فلزی ایجاد کند.
سندرم سوزش دهان در هر دو زن و مردان رخ می دهد به ویژه در زنان که در معرض یائسگی قرار دارند.
گاهی اوقات علت سوزش دهان قابل شناسایی نیست. پزشکان معتقدند ممکن است به دلیل آسیب اعصاب در دهان باشد. همچنین ممکن است به شرایط یا درمان های اولیه برای شرایطی مانند دیابت، درمان سرطان و تغییرات هورمونی در طول یائسگی مرتبط باشد.
بارداری
استروژن هورمون زنانه که در دوران بارداری نوسان می کند نیز می تواند جوانه های طعم را تغییر دهد. بسیاری از زنان وقتی که باردار هستند طعم تلخ یا فلزی در دهانشان گزارش می کنند. این معمولاً بعدها بعد از بارداری یا پس از زایمان حل می شود.
دهان خشک
احساس دهان خشک، همچنین به عنوان گزروستومی xerostomia شناخته شده است و می تواند ناشی از کاهش تولید بزاق یا تغییر در آرایش بزاق باشد. این کاهش می تواند به دلایل مختلف رخ دهد، از جمله:
سالخوردگی
داروهای خاص
یک بیماری خود ایمنی مانند سندرم شوگرن که باعث خشکی بیش از حد در دهان و چشم می شود.
سیگار کشیدن
بدون تولید بزاق مناسب، طعم و مزه می تواند تغییر کند. چیزهایی که ممکن است به عنوان مثال طعم تلخ تر، یا شوری کمتر باشند. علاوه بر این، کمبود بزاق می تواند باعث بلعیدن یا صحبت کردن سخت شود و افرادی با این وضعیت ممکن است پوسیدگی بیشتر دندان و عفونت های لثه پیدا کنند.
رفلکس اسید
ریفلاکس اسید، همچنین به نام GERD، زمانی رخ می دهد که اسفنکتر پایین مری ضعیف شده و اجازه می دهد غذا و اسید معده از معده به طرف بالا مری و دهان منتقل شود. اسفنکتر پایین مری عضله ای است که در پایین مری قرار دارد مری لوله ای است که غذا را از دهان به معده می برد. از آنجا که این غذا حاوی اسید های گوارش و آنزیم ها است می تواند منجر به طعم تلخ در دهان شما شود.
بهداشت دهان و دندان ضعیف
نادیده گرفتن بهداشت دهان و دندان ممکن است به بیماری های لثه و مشکلات دندان مانند عفونت دندان، پریودونتیس و ژینژیویتیس منجر شود که ممکن است طعم فلزی را اجاد کند. اما عفونت و طعم تلخ با داروهای تجویزی پاک می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

سایر علائم عبارتند از:

سوزاندن قفسه سینه چند ساعت پس از وعده غذایی
مشکلات بلع
سرفه مزمن خفیف
داروها و مکمل ها
هنگامی که بدن شما نوع خاصی از دارو را جذب می کند بقایای دارو به بزاق منتقل می شود. علاوه بر این، اگر یک داروی یا مکمل دارای عنصر فلزی یا تلخ باشد می تواند هنگام عبور طعم تلخ را در دهان ایجاد کند.
مجرمان رایج عبارتند از:
آنتی بیوتیک تتراسایکلین.
لیتیوم، که برای درمان برخی از اختلالات روانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.
برخی داروهای قلبی
ویتامین ها و مکمل های حاوی روی، کروم یا مس.

بیماری ها و عفونت ها.

هنگامی که شما عفونت سرماخوردگی، سینوس یا بیماری دیگری دارید بدن شما به طور طبیعی یک پروتئین توسط سلول های مختلف بدن برای ترویج و التیام تولید می کند. تصور می شود که این پروتئین همچنین می تواند جوانه های طعم را تحت تأثیر قرار دهد و باعث افزایش حساسیت به طعم تلخ شود.

درمان سرطان

پرتودرمانی و شیمی درمانی می تواند جوانه های طعم را تحریک کند و باعث بسیاری از چیزها، از جمله آب، یا طعم فلز یا تلخی شود.

سندرم آجیل کاج

در حالی که حساسیت نباشد بعضی افراد می توانند واکنش به آجیل کاج داشته باشند که طعم تلخ یا فلزی در دهان حدود 12 تا 48 ساعت پس از مصرف آجیل به وجود می آید. دانشمندان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد اما آنها معتقدند که ممکن است چیزی در رابطه با آلودگی وجود داشته باشد مانند هر یک از مواد شیمیایی مورد استفاده در فرایند پوست گیری، یک آمادگی ژنتیکی یا روغن آجیلی که فاسد شده باشد.

درمانهای خانگی

برخی از کارهایی که می توانید در خانه انجام دهید برای کمک به تسکین و حتی جلوگیری از طعم تلخ در دهان شما وجود دارد.
مقدار زیادی مایعات بنوشید و آدامس بدون قند برای کمک به افزایش تولید بزاق بجوید.
تمرین خوب بهداشت دهان و دندان. به آرامی برای دو دقیقه دوبار در روز مسواک بزنید و روزانه نخ بکشید. هر شش ماه دندانپزشک خود را ملاقات کنید.
شانس رفلاکس اسید را کاهش دهید حتی اگر لازم باشد وزن خود را کاهش دهید از خوردن غذاهای تند و چرب، کشیدن سیگار احتناب کنید الکل را ترک و غذاهای کوچک و مکرر، به جای یک وعده بزرگ صرف کنید. گیاه نارون آمریکایی می تواند به افزایش ترشحات مخاطی کمک کند که برای محافظت از تخریب آستر لومینال دستگاه گوارشی GI از تحریک اسید معده کمک می کند.
اگر متوجه طعم تلخ دارو شدید از پزشک خود بخواهید دارویتان را عوض کند.

درمان طعم تلخ

درمان طولانی مدت بستگی به چیزی دارد که باعث طعم تلخ در دهان شما می شود. دکتر شما برای اولین بار از علائم شما سؤال می کند سابقه پزشکی و داروهای شما را می گیرد و سپس یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. پزشک شما ممکن است برای آزمایش شرایطی مانند دیابت، شما را به آزمایشگاه بفرستد.
درمان بستگی به وضعیت پایه و یا عامل هایی دیگر طعم تلخ دارد. به عنوان مثال، اگر ریفلاکس اسید طعم تلخ را ایجاد می کند ممکن است دکتر آنتی اسیدهای بدون نسخه یا نسخه ای را تجویز کند. اگر دیابت نوع 2 این موضوع باشد پزشک ممکن است داروهایی مانند متفورمین (Glucophage) را تجویز کند. متفورمین مقدار قند (گلوکز) تولیدی در کبد را کاهش می دهد. اگر داروهای خاصی باعث ایجاد طعم تلخ شود پزشک ممکن است بتواند چیزی متفاوت را تجویز کند.
ارائه دهنده خدمات سلامت شما همچنین ممکن است شما را:
به یک دندانپزشک ارجاع، اگر متقاعد شود که طعم تلخ مربوط به موضوع دندانپزشکی است.
یک متخصص غدد درون ریز، اگر با یک بیماری مانند دیابت مرتبط باشد.
یک روماتولوژیست اگر فکر می کنید ممکن است سندرم شوگرن داشته باشید.

چشم انداز

داشتن طعم تلخ در دهان شما، حتی زمانی که شما چیزی تلخ می خورید یا می نوشید یک مشکل نسبتاً شایع است. و بیشتر علل، قابل درمان هستند.

بیشتر بدانید: طعم بد در دهان: علائم و نشانه ها

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. یاسی

با سلام .من حدود سه روز قرص متفورمین ۵۰۰ در دو وعده صبح وشب مصرف میکنم که دکتر زنان تجویز کردن .این سه روز علائمی از قبیل درد عضلانی .خستگی وخواب آلودگی وتهوع وتلخی دهان دارم .آیا ناشی از مصرف این دارو میباشد و باید آن را قطع کنم ؟ممنون

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    یاسی
  1. 5 / 5

با سلام
برخی از افرادی که از متفورمین استفاده می کنند دچار اسیدوز لاکتیک می شوند که می تواند کشنده باشد. در صورت داشتن علائم حتی خفیف مانند موارد زیر به پزشک اورژانس مراجعه نمایید:
درد عضلانی غیر معمول؛
احساس سرما؛
مشکلات تنفسی؛
احساس سرگیجه،...

با سلام
برخی از افرادی که از متفورمین استفاده می کنند دچار اسیدوز لاکتیک می شوند که می تواند کشنده باشد. در صورت داشتن علائم حتی خفیف مانند موارد زیر به پزشک اورژانس مراجعه نمایید:
درد عضلانی غیر معمول؛
احساس سرما؛
مشکلات تنفسی؛
احساس سرگیجه، سبکی سر، خستگی یا ضعف بسیار؛
درد معده، استفراغ؛
یا ضربان قلب آهسته یا نامنظم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search