پزشکی

طعم بد در دهان: علائم و نشانه ها

طعم بد دهانهر گاه طعم بدی در دهان خود دارید. معمولاً بعد از مسواک زدن دندان ها، یا شستشوی دهان از بین می رود. با این حال، در بعضی موارد طعم بد به دلیل یک علت اصلی است. صرف نظر از آنچه باعث آن می شود داشتن طعم بد در دهان می تواند اشتها را از بین ببرد احتمالاً منجر به کمبود مواد غذایی و مشکلات دیگر می شود.

اگر طعم بد پس از یک یا دو روز از بین نرود با پزشک خود مشورت کنید تا متوجه شوید چه چیزی باعث آن می شود. همچنین در مورد هر گونه تغییر در اشتها و بو مطمئن شوید.
طعم بد در دهان می تواند منجر به طیف گسترده ای از شرایط پزشکی و حتی شرایط روزمره شود. ممکن است پس از خوردن، پس از سرفه یا به طور مداوم بسته به علت رخ دهد. بسیاری از انواع داروهای تجویز شده یا بدون نسخه می توانند سبب احساس طعم در دهان شوند و ممکن است باعث احساس ناخوشایند مزه شوند. احساس یک طعم بد در دهان معمولاً موقت است و زمانی که علت اصلی درمان شود بهبود می یابد. مصرف غذاهای خاص یا استفاده از محصولات تنباکو می تواند منجر به طعم ناخوشایند یا بد در دهان شود. سلامت ضعیف و بهداشت ضعیف دندانپزشکی دیگر علل احتمالی طعم بد در دهان است.
Dysgeusia اصطلاح پزشکی برای احساس معیشت مزه است. این باعث می شود احساسات ناخوشایند طعم فلز، نمک و یا تلخی را در دهان داشته باشید. طعم بد نیز ممکن است به عنوان فاسد توصیف شود. شدت طعم بد در افراد مبتلا به بیماری متفاوت است. Dysgeusia می تواند ناشی از عفونت (به عنوان مثال سرماخوردگی، آنفولانزا، عفونت های سینوسی)، التهاب، آسیب و یا عوامل محیطی باشد. سابقه پرتودرمانی برای درمان سرطان به سر و گردن همچنین می تواند یک طعم بد در دهان ایجاد کند. گاهی اوقات زنان در مراحل اولیه بارداری متوجه می شوند که احساس سلیقه آنها تغییر کرده است و احتمالاً طعم بدی را در دهان ایجاد می کند. بسته به علت احساس طعم بد، ممکن است سایر علائم مربوطه مانند حالت تهوع یا خشکی وجود داشته باشد.

طعم بد چیست؟

تعریف یک طعم بد از فرد به فرد دیگر متفاوت است. برای برخی افراد، طعم ناخوشایند فلز در دهان آنها وجود دارد. برای دیگران، بسته به علت، ممکن است تلخ یا ناپسند باشد. ممکن است حتی احساس طعم ضعیف در طول غذا را متوجه شوید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بهداشت دهان و دندان

علل شایع یک طعم بد در دهان کمبود بهداشت و مشکلات دندانپزشکی است
شایع ترین دلایل طعم بد در دهان شما با بهداشت دهان و دندان است.
مشکلات دندانی، مانند عفونت ها، آبسه ها و حتی در آمدن دندان های عقل همچنین می توانند طعم بدی را ایجاد کنند.
سایر علائم دندانپزشکی عبارتند از:

بوی بد دهان

لثه خونریزی کننده، قرمز یا متورم
دندانهای حساس
دندان های شل
شما می توانید از مشکلات رایج دندان ها به طور منظم با مسواک زدن دندان ها اجتناب کنید. همچنین مهم است که به طور منظم برای تمیز کردن و امتحان به دندانپزشک خود مراجعه کنید. شما همچنین می توانید دهان شویه ضد باکتریایی را برای حفاظت به صورت روزانه اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: بوی بد دهان

دهان خشک

دهان خشک، گاهی اوقات به نام xerostomia، زمانی اتفاق می افتد که غدد بزاقی شما به اندازه کافی بزاق تولید نمی کند. این می تواند یک احساس خشک و چسبنده در داخل دهان شما ایجاد کند.
بزاق باعث کاهش رشد باکتری ها در دهان شما می شود و به حذف ذرات مواد غذایی کمک می کند. وقتی که بزاق کافی نداشته باشید ممکن است طعم بد در دهان شما به علت باکتری های اضافی و مواد غذایی موجود در آنجا باشد.
چندین چیز می تواند باعث خشکی دهان شود، از جمله:
داروهای (OTC) بیش از حد و نسخه ای
سالخوردگی
بینی پر، علت تنفس دهانی
آسیب عصبی
مصرف دخانیات
شرایط اتوایمون
دیابت
اگر دهان خشک دارید با پزشک خود مشورت کنید تا متوجه شوید چه چیزی باعث آن می شود. اکثر افراد مبتلا به خشکی دهان با طریق تغییر شیوه زندگی، تنظیم دارو و شستن دهان بعد از خوردن OTC یا داروی نسخه ای خشکی دهان از بین می روند.

بیشتر بخوانیدخشکی دهان

برفک دهان

برفک دهان یک نوع از عفونت مخمر است که در مناطق گرم و مرطوب، از جمله دهان شما رشد می کند. در هر کسی می تواند برفک دهان ایجاد شود اما نوزادان، افراد مسن و افراد دارای سیستم ایمنی سرکوب شده بیشتر احتمال دارد که آن را دریافت کنند.
برفک دهان نیز می تواند باعث:
برجستگی سفید
قرمزی، سوزش یا درد
مشکل بلع
دهان خشک
به طور منظم نخ دندان، مسواک زدن و شستشوی دهان شما می تواند به جلوگیری از برفک دهان و دندان کمک کند. همچنین سعی کنید میزان مصرف شکر خود را محدود کنید زیرا مخمر بر آن تأثیر می گذارد.
اگر لکه های سفید در دهان خود دارید حتی اگر نشانه های دیگری ندارید همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانیدبرفک دهان | برفک دهان در نوزادان

عفونت ها

عفونت های تنفسی
عفونت در سیستم شما، به ویژه عفونت های ویروسی می تواند طعم دهان شما را تحت تاثیر قرار دهد. تانسیلیت، سینوزیت، سرماخوردگی و عفونت گوش میانی اغلب بر احساسات شما از طعم و بو تاثیر می گذارد.
علائم اضافی عفونت در سیستم تنفسی شما عبارتند از:
احتقان
گوش درد
گلو درد
عفونت های ویروسی معمولاً در عرض یک تا دو هفته به طور خود به خود پاک می شوند. طعم بد باید پس از اتمام عفونت، از بین برود.

هپاتیت

هپاتیت B عفونت ویروسی کبد است. یکی از علائم اولیه آن یک طعم تلخ در دهان شماست.
سایر علائم ابتدایی هپاتیت B عبارتند از:
بوی بد دهان
از دست دادن اشتها
تب پایین
تهوع، استفراغ و اسهال
هپاتیت B یک عفونت جدی است. اگر علائم دارید یا فکر می کنید که به ویروس مبتلا شده اید با پزشک خود مشورت کنید.
علاوه بر طعم بد در دهان شما، داروهای هپاتیت C همچنین می توانند حس بویایی شما را تحت تاثیر قرار دهند. پس از پایان دارو، طعم باید از بین برود.

تغییرات هورمونی | هورمون ها

بارداری

نوسانات هورمونی بارداری در اوایل می تواند باعث تغییرات زیادی در حس شود. بسیاری از زنان نیز گزارش می کنند که طعم بد، معمولاً یک فلز، در دهان خود در طول سه ماهه اول بارداری داشته اند. در حالی که طعم و مزه ممکن است آزار دهنده باشد معمولا بی ضرر است و بعد از دوران بارداری می گذرد.

بیشتر بخوانیدسعی نکنید در بارداری کاهش وزن داشته باشید | غذاهایی که خوردن آنها در بارداری مهم است | چاقی و حاملگی

یائسگی

زناني كه در معرض يائسگي قرار دارند يا اغلب در معرض طعم تلخ در دهان قرار دارند. این معمولا توسط دهان خشک ایجاد می شود که یک نشانه شایع از یائسگی است.

یکی دیگر از علل احتمالی طعم تلخ در دهان شما در طی یائسگی سندرم سوزش دهان است. این یک بیماری نادر است اما خطر ابتلا به آن پس از یائسگی به علت سطوح پایین تر استروژن افزایش می یابد. علاوه بر طعم تلخ در دهان شما، ممکن است احساس سوزش را احساس کنید به ویژه این علائم ممکن است در نزدیکی نوک زبان شما بروز کند.
اگر در معرض یائسگی قرار دارید یا در دوره آن هستید و طعم بد را در دهان خود دارید با پزشک خود درباره گزینه های درمان احتمالی صحبت کنید. برای برخی از زنان، درمان جایگزینی هورمون می تواند کمک کند.

بیشتر بخوانیدراه های طبیعی برای کاهش علائم یائسگی | چرا برخی از زنان در حوالی یائسگی افزایش وزن دارند؟

علل دستگاه گوارش مسائل GI

رفلکس

ریفلاکس صفرا و اسید علائم مشابهی دارد و می تواند هم زمان رخ دهد. آنها توسط هر دو صفرا، مایع ساخته شده در کبد شما و یا اسید معده که به هضم کمک می کند تا حرکت را در طریق مری شما ایجاد شود.
هر دو می تواند طعم تلخ در دهان شما ایجاد کنند و علاوه بر آن علائمی مانند:
سوزش سر دل
درد شکمی بالا
تهوع و استفراغ
سرفه و خستگی
اگر نشانه های مکرر ریفلاکس صفرا یا اسید را دارید به پزشک خود مراجعه کنید. انواع داروهای OTC و نسخه ای وجود دارد که می توانند کمک کنند. ریفلاکس اسید بعضی اوقات می تواند به یک بیماری مزمن به نام بیماری ریفلاکس معده پیشرفت کند.
راهنمایی های مراقبت از خانه شامل اجتناب از مواد غذایی است که عامل سوزش، خوردن وعده های غذایی کوچک و حفظ وزن سالم می شود.

داروها و سایر مواد

ویتامین ها و مکمل های غذایی
بسیاری از ویتامین ها و مکمل ها می توانند طعم فلزی در دهان شما ایجاد کنند به خصوص اگر شما آنها را در مقادیر زیاد مصرف کنید.
بعضی از رایج ترین ویتامین ها و مکمل هایی که می توانند طعم فلزی ایجاد کنند عبارتند از:
کلسیم
کروم
فلز مس
آهن
مولتی ویتامین ها یا ویتامین های پیش از قاعدگی که حاوی فلزات سنگین هستند
ویتامین دی
روی که همچنین باعث تهوع می شود

داروها

بسیاری از داروهای OTC و نسخه ای می توانند طعم تلخ یا فلزی در دهان شما ایجاد کنند.
داروهای OTC که می توانند طعم شما را تحت تاثیر قرار دهند عبارتند از:
ضد التهاب
آنتی هیستامین ها
داروهای تجویزی که می توانند موجب طعم غیر معمول در دهان شما شوند عبارتند از:
داروهای قلبی
داروهای دیابت
مهار کننده های پروتئینی HIV
پیشگیری از بارداری خوراکی
عوامل ضد تشنج
آنتی بیوتیک ها
داروهای ضد افسردگی
درمان سرطان
بسیاری از داروهای شیمی درمانی برای درمان سرطان استفاده می شود. درمان با شیمی درمانی معمولا شامل ترکیبی از اینهاست و بسیاری از آنها می توانند طعم فلزی یا ترش را ایجاد کنند.
پرتودرمانی همچنین می تواند طعم فلزی را ایجاد کند به ویژه هنگامی که از آن برای درمان سرطان سر و گردن استفاده شود.
هر سلیقه ای غیر معمول ناشی از شیمی درمانی یا پرتودرمانی هنگامی که درمان به پایان می رسد از بین می رود.

شرایط نورولوژیکی

شرایط عصبی
جوانه های طعم دهنده شما به اعصاب مغز وصل می شوند. هر چیزی که بر روی این عصب تاثیر می گذارد می تواند طعم بدی در دهان شما ایجاد کند.
شرایطی که ممکن است بر روی اعصاب مغز شما تأثیر بگذارد عبارتند از:
تومورهای مغزی
زوال عقل
صرع
سرماخوردگی
برخی از داروهایی که برای درمان این بیماری های عصبی استفاده می شوند همچنین می توانند طعم غیرطبیعی در دهان شما ایجاد کنند. این معمولاً بعد از اینکه شرایط بیماری را درمان کنید دور می شود.

سایر علل طعم بد در دهان

عفونت باکتریایی
شیمی درمانی سرطان
جراحی گوش، بینی یا گلو
عفونت های قارچی
داروها
مخاطی
پیری طبیعی
آلاینده ها یا سموم
بهداشت دهان و دندان ضعیف
درمان اشعه قبلی به سر و گردن
عفونت های ویروسی
کمبود ویتامین

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (7)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 3 رای

  1. نازنین

سلام .پسرم 16 سالش یهو مزه دهنش تعییر کرده روز به روز بدتر می شه اصلا حالا نمی تونه عدا بهوره می گه بوی گندیده تلخ بعصی وقتها شیرین ولی بیشتر بوی ماهی گندیده می ده دکترم بردم دارو داد ولی اصلا خوب نشده تو رو خدا بگید چی گار کنم

  پیوست ها
 

  1. Nourallah

سلام من پنج ماه پیش اومدم ایران بعد از چهار سال و بد جور سرما خوردم اونجا، حالا نمیدونم سرما خوردگی بود یا چیزی دیگه. و تاحالا بعضی وقتا احساس میکنم گلوم میخواد بگیره بعد بعضی وقتا خلط داخل سینه و گلو دارم و پشت گوشم یه مایعی جمع شده و دکتر سوئد...

سلام من پنج ماه پیش اومدم ایران بعد از چهار سال و بد جور سرما خوردم اونجا، حالا نمیدونم سرما خوردگی بود یا چیزی دیگه. و تاحالا بعضی وقتا احساس میکنم گلوم میخواد بگیره بعد بعضی وقتا خلط داخل سینه و گلو دارم و پشت گوشم یه مایعی جمع شده و دکتر سوئد هیچ چیزی به من ندادن. یعنی مشکل من چیه که تاحالا کامل خوب نشدم؟ راه درمانی رو می شناسید که بتونه کمکم کنه؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    Nourallah
  1. 4.5 / 5

سلام احتمالعفونت سینوس ها ثانویه به سرماخوردگی وجود دارد به پزشک مراجعه تا داروی لازم برایتان نسخه شود

  پیوست ها
 

  1. نگین

سلام
یه مدتی دهنم مزه عفونت میده ، دندون درد و التهاب لثه هم ندارم ، دلیلش چی میتونه باشه؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    نگین
  1. 5 / 5

سلام ناراحتی معده و سینوزیت هم می تواند عامل باشد نزد پزشک بروید تا بررسی شود

  پیوست ها
 

  1. الناز

دلیل مزه بد دهان وایجاد سرفه های شدید همراه با سوزش گلو نشانه چه بیماری است

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    الناز
  1. 5 / 5

سلام
احتمال رفلاکس اسید معده وجود دارد همچنین سینوزیت نیز می تواند مطرح باشد به پزشک مراجعه نمایید تا معاینه فیزیکی انجام شود و در صورت داشتن مشکل داروی لازم برایتان نسخه شود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search