پزشکی

علت کف در دهان نوزاد شما چیست و چگونه با آن برخورد کنید؟

کف در دهان یک نشانه فیزیکی است. این زمانی اتفاق می افتد که بزاق بیش از حد با هوا و یا گاز برای ایجاد یک کف مخلوط شود.

بزاق غلیظ علامتی نادر است هنگامی که شما آن را می بینید باید نگران باشید و بلافاصله با یک پزشک تماس بگیرید. هنگامی که در طول خواب در دهان نوزاد شما کف ایجاد می شود ممکن است نگران شوید. این مقاله در مورد اینکه چرا نوزاد شما ممکن است در خواب کف پیدا می کند و چگونگی مقابله با آن را بحث می کند. این همیشه باعث نگرانی می شود زمانی که در شب بیدار شوید و کف را در دهان کودک خود پیدا کنید. در چنین وضعیتی کودک قادر به گریه و نفس نیست و به نظر می رسد مضطرب و به دام افتاده است. این یک سناریو هشدار است که باید توسط بسیاری از والدین مورد آزمایش قرار گیرد. بیایید کمی درک کنیم که چرا نوزاد شما ممکن است در هنگام خواب و دیگر جنبه ها کف پیدا کند.

چرا کف در دهان کودک من است؟

برای این دلایل بسیاری وجود دارد. ممکن است فقط این باشد که کودک خواب است و کف در دهانش شامل بزاق یا هوا باشد. اما در موارد دیگر تنفس کودک ممكن است محدود یا مسدود شود. در چنین مواردی نباید هراس داشته باشید. نوزادتان را خم کنید بسیاری از چیزها می توانند سبب کاهش تنفس آنها شود و بستگی به وضعیت فعلی آنها دارد. در زیر لیستی از علل است که می تواند به عنوان مرجع استفاده شود اما نباید توصیه دکتر شما را جایگزین کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. تغذیه بیش از حد

در طی هر تغذیه، یک نوزاد تازه متولد می تواند تنها یک یا دو اونس مایع از شیر مصرف کند. هنگامی که شما نوزاد را بیش از حد تغذیه می کنید کودک شما کف در دهان می آورد تا شیر بیش از حد را بیرون ببرد. نوزادان در هنگام خواب براق را نیز می بلعند و حباب های بزاق از دهان کودک خارج می شوند و کف را تشکیل می دهند.
شما نمی توانید تغذیه بیش از حد را هنگام تغذیه با شیر مادر اندازه گیری کنید اما زمان را در نظر داشته باشید. برای کودک تازه متولد شده، تغذیه با شیر مادر را تا 10 دقیقه در هر پستان محدود کنید. اگر كودك شما كامل و مضطرب نباشد می توانید تغذیه را بعد از فاصله 15 دقیقه تكرار كنید. اطمینان حاصل کنید که به آرامی آنها را تغذیه می کنید.
در صورتی که کودک شما از بطری بخورد بطری درست را انتخاب کنید. اگر سوراخ نوک پستانک بسیار بزرگ است جریان شیر بسیار سریع خواهد بود و ممکن است کودک نتواند از عهده آن بر آید. و هوا بیشتر از شیر وارد شکم نوزاد می شود که منجر به تشکیل گاز و همچنین کف در دهان می شود

2. عدم موفقیت در خوب آروغ زدن

ضروری است بچه ها آروغ بزنند. هنگامی که آنها پس از تغذیه خوب آروغ نزنند باعث می شود که شیر و کف کودک در طول خواب ایجاد شود.
شما می توانید طفل خود را به طرق مختلف راه اندازی کنید. شایع ترین و رایج ترین آنها این است که نوزاد خود را به سمت صورت خود بکشید و بدن او را به بدن خود بچسبانید سر آنها باید در راستای شانه شما قرار بگیرد و معده آنها باید به طور مستقیم در قفسه سینه شما باشد. شما باید پشت او را ماساژ دهید تا باعث انقباض شود. شما همچنین می توانید نوزاد را در شکم خود قرار دهید ممکن است گاز به دلیل فشار داخل معده بیرون رانده شود. یا حرکت به بالا و پایین پاهای او در حرکات دوچرخه نیز ممکن است باعث آروغ شود.

3. مایع آمنیوتیک

گاهی اوقات مایع آمنیوتیک ممکن است در معده نوزاد (نوزاد) باقی بماند. آنها آن را از طریق دهان خود بیرون می کنند. این وضعیت به طور کلی روز دوم و سوم پس از زایمان پاک می شود. آرام باشید و نوزاد خود را بعد از تولد مشاهده کنید.

4. رفلکس

در مواردی که کودک شما دارای ریفلاکس اسید باشد ممکن است نسبت به نوزاد نرمال، شیر بیشتری را تف کند. با توجه به رفلکس، شیری که مصرف می کند به عقب می آید و به همین دلیل کودک شما کف در دهان پیدا می کند.
شما باید نوزاد خود را به پهلو بخوابانید زیرا خواب در پشت باعث ایجاد ریفلاکس می شود. همچنین خطر خفه شدن با شیر مادر را افزایش می دهد.
شما همچنین می توانید خواب نوزاد خود را بر روی یک بستر قرار دهید تا از کف در دهان جلوگیری شود. این حالت همچنین رفلکس اسید معده را در دهان کودک کاهش می دهد. اگر کودک شما در دیسترس قرار دارد می توانید سینه نوزاد را به آرامی مالش دهید تا آن را تسکین دهد.

5. عفونت

عفونت هایی مانند برونشیولیت و پنومونی همچنین ممکن است علائم کف در دهان در هنگام خواب در نوزادان ایجاد کند. نوزاد ممکن است ظاهری ایرادگیر داشته و دمای بدن او رو به بالا رفتن باشد. ممکن است دچار مشکل تنفس باشد در چنین مواردی، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

چه هنگامی باید در مورد کف دهان کودک خود نگران باشید

مقدار کم و ملایم کف در دهان کودک نباید باعث نگرانی شود. با این حال، در موارد زیر، شما باید به دنبال مشاوره پزشکی فوری باشید:
اگر کودک شما دچار خفگی، گریه، ناراحتی یا علائم یا نشانه های دیگری از جمله بیماری و بی اشتهایی و تب است باید با پزشک تماس بگیرید. این می تواند واکنش منفی به هر گونه غذا یا هر گونه عفونت و یا وضعیت دیگری از جمله اختلال گوارشی را نشان می دهد.
اگر کودک شما در آن روز واکسن داشته باشد ممکن است به دلیل واکنش به تزریق باشد. شما می توانید برای مشاوره پزشکی در رابطه با واکنش به واکسن تماس بگیرید.
اگر یک غذای تازه را به کودک خود معرفی کرده اید ممکن است کف در دهان به علت عدم تحمل آن غذا ایجاد شود. این مواد غذایی را از رژیم کودک خود برای چند ماه حذف کنید. اگر علائم دیگری وجود داشته باشد باید به پزشک مراجعه کنید.
اگر کودک شما وزن کافی نداشته و یا وزن خود را از دست داده باشد باید به منظور پیشگیری از این مشکل به پزشک مراجعه کنید. کودک شما ممکن است از ریفلاکس رنج می برد و تغذیه مناسب را دریافت نمی کنند.
اگر کف در دهان سبز، زرد، بنفش، قرمز یا سیاه رنگ باشد این امر ممکن است عفونت یا بیماری جدی دیگر را نشان دهد. شما باید پزشک خود را بلافاصله ببینید.
اگر کودک شما دچار مشکل تنفس می شود یا رنگ کودک آبی رنگ است باید فورا با خدمات اورژانس تماس بگیرید.

چگونه به کودک با کف کمک کنیم

شما باید آرام باشید زیرا این بسیار طبیعی است و به دلایل مختلف از موارد بی اهمیت تا متوسط و به ندرت شدید اتفاق می افتد.
دلایل مورد نظر شما باید مرتبط با سایر علائم باشد. از این رو، شما باید از این علائم مراقبت کنید و در صورت نگرانی، با پزشک خود مشورت کنید.
اگر علائم کف در دهان به علت هضم نادرست غذا باشد این وضعیت به تدریج از بین می رود زیرا سیستم گوارش نوزاد شما رشد می کند و بهبود می یابد.
شما ممکن است به کودک خود با تغذیه با مقدار کمی از مواد غذایی در فواصل کوتاه به آنها کمک کنید شما همچنین می توانید آنها روی شکمشان قرار دهید تا به اخراج گاز روده کمک کند.
ماساژ کودک برای کمک به تشویق سیستم گوارش برای حرکت مواد غذایی به سمت پایین و اخراج هوا به سمت بالا مفید است. شما می توانید تکنیک های آروغ زدن، ماساژ سینه و ماساژ پشت را بیاموزید. ماساژ نیز می تواند باعث تسکین و آرامش نوزاد شما شود و همچنین می تواند زمان ارتباط عالی بین شما و کودک شما را فراهم کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. محمد

سلام کودک شیش ماه نیم دارم یه هفته ای هست که خیلی بی قراری می کنه دلدرد داره گریه می کنه گاهی هانش کف جم میشه سنگ کلیه هم دارم سه ماهی هست که دارو برای دفع سنگ کلیه بهش میدم اما نگران این گریه هاش هستم شبا نمی تونه راحت بخابه فقط خودشو جم می کنه...

سلام کودک شیش ماه نیم دارم یه هفته ای هست که خیلی بی قراری می کنه دلدرد داره گریه می کنه گاهی هانش کف جم میشه سنگ کلیه هم دارم سه ماهی هست که دارو برای دفع سنگ کلیه بهش میدم اما نگران این گریه هاش هستم شبا نمی تونه راحت بخابه فقط خودشو جم می کنه راهنمایم کنید ممنون میشم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    محمد

سلام گریه و درد می تواند به علت سنگ کله باشد کودک خود را نزد نفرولوژی ببرید

  پیوست ها
 

  1. بابک از دانمارک
  1. 5 / 5

با تشکر فراوان برای این مقاله

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search