پزشکی

انسداد کلیه - علل، علائم، عوارض و درمان

کلیه ها به طور مداوم خون را فیلتر کرده و ادرار در مقادیر مختلف تولید می کنند. وقتی ادرار کافی مثانه را پر می کند میل به ادرار باعث می شود یک فرد برای اخراج ادرار اقدام کند. با این حال، انسداد های مختلف می توانند عملکرد کلیه و تولید ادرار را مختل کنند.

این می تواند عواقب جدی را به دنبال داشته باشد زیرا زباله های نگهداری شده در خون می تواند بر بدن تاثیر بگذارد. این حتی می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود.

کلیه مسدود شده چیست؟

اصطلاح " کلیه مسدود شده " معمولاً به شرایطی است که باعث تخریب ادرار از کلیه می شود. انسداد ممکن است درون کلیه باشد مانند سنگ کلیه بزرگ که کلیه را مسدود می کند. با این حال، انسداد می تواند به پایین تر از دستگاه ادراری، مانند داخل مجاری ادراری باشد. ادرار می تواند در داخل کلیه انباشته شود و موجب تورم شود و حتی می تواند کلیه را آسیب برساند. این به عنوان هیدرونفروز شناخته شده است.
از آنجایی که کلیه مسدود شده اصطلاح پزشکی نیست گاهی اوقات نیز به راحتی می تواند برای بروز انسداد شریان و رگها که کلیه را تامین می کند استفاده شود. محدود شدن سرخرگ کلیه به عنوان تنگی عروق كلیه شناخته شده است. گاهی اوقات یک لخته خون می تواند باعث آسیب رگ های کلیه ای شود که از قبل باریک شده است ترومبوز ورید کلیه این است که لخته خون در ورید کلیه تشکیل شده است. پس از آن می تواند جریان خون از کلیه را از بین ببرد. این دو وضعیت رگ خونی می تواند عملکرد کلیه را تحت تاثیر قرار دهد اما انسداد در گردش خون کلیه است و نه کلیه.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل کلیه مسدود شده

از آنجایی که کلیه مسدود شده عمدتاً به معنای انسداد جریان ادرار است مشکلات درون کلیه و دستگاه ادراری به عنوان علل احتمالی در نظر گرفته می شوند. تنگی شرایین کلیه، ترومبوز وریدی کلیوی و همچنین سایر مشکلات گردش خون با کلیه بیشتر به عنوان علل احتمالی کلیه مسدود شده محسوب نمی شوند.

در داخل کلیه

سه علت احتمالی انسداد درون کلیه وجود دارد که مانع از خروج ادرار می شود. این انسداد در لگنچه کلیوی قرار دارد یا جایی که کلیه به میزنای ادامه می یابد (اتصال مجرای ادرار). این ممکن است در کالیس کلیه نیز قرار داشته باشد اما این اغلب به طور کامل مانع خروج ادرار نمی شود.
سنگ کلیه، معمولاً یک سنگ بزرگ است که نمی تواند به داخل میزنای برود و درون کلیه باقی می ماند.
لخته های خون معمولاً یک لخته بزرگ است که ممکن است (UPJ) را مختل کند.
تومور، یا خوش خیم (غیر سرطانی) و یا بدخیم (سرطانی).

در داخل مجرای ادراری

اگر یک انسداد در داخل مجرای ادراری وجود داشته باشد ادرار به عقب برگشت و حتی خروج ادرار از کلیه را مسدود می کند. این می تواند با یک یا چند شرایط زیر رخ دهد.
سنگهای ادراری سنگهایی هستند که در کلیه تشکیل می شوند و به اندازه کافی کوچک هستند تا به مثانه منتقل شوند و یا سنگ هایی که در مثانه تشکیل شده اند (سنگ های مثانه).
تنگی یورترال که تنگی در حالب است. این احتمالاً بیشتر آسیب به میزنای است که می تواند منجر به تشکیل بافت اسکار شود.
مثانه نوروژنیک که در آن آسیب یا اختلال در اعصاب مثانه است و می تواند مانع از ادرار شود و باعث برگشت ادرار می شود.
مهم است که توجه داشته باشیم که توده های بیرون از دستگاه ادراری می تواند به طور خاص روی میزنای فشار ایجاد کند و باعث ایجاد انسداد شود. در مردان، وضعیت پروستات می تواند روی مجاری ادرار فشار وارد کند و مانع عبور ادرار شود این شامل هیپرتروفی خوش خیم پروستات (BPH)، پروستاتیت و سرطان پروستات می باشد. تومورهای شکمی بزرگ می توانند از خارج بر میزنای اثر نماید اما حاملگی نیز می تواند روی میزنای فشار وارد نماید.

علائم و نشانه های انسداد کلیه

علائم و نشانه های کلیه مسدود شده ممکن است بسته به علت زمینه ای متفاوت باشد. با این حال، با انسداد عبور ادرار، علائم شایع ادرار در همه این موارد وجود دارد.
کاهش خروجی ادرار (الیگوری) یا بدون ادرار (آنوری).
درد در قسمت فوقانی پهلو (مشکلات کلیوی)، در پهلو (شرایط حالب) یا لگن (شرایط مثانه).
درد هنگام ادرار یا تلاش برای ادرار کردن.
خون در ادرار (هماچوری) زمانی که ادرار امکان پذیر است.
تهوع و استفراغ، به ویژه هنگامی که خروج ادرار برای چند روز یا بیشتر ادامه یابد.
تورم پا که نشانه ای از آسیب کلیه است.
مهم است که توجه داشته باشید که بیشتر این علائم با شرایط معمول ادراری مانند عفونت ادراری (UTI) و سنگ های ادراری همراه است حتی اگر ادرار قادر به عبور از کلیه باشد. بنابراین ممکن است بین این و دیگر شرایط شایع تر (مانند UTI ها و سنگ های ادراری) و هیپونفروزیس در ابتدا تفاوت وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: علائم بیماریهای کلیه

درمان انسداد کلیه

علت دقیق خروج ادرار از کلیه باید شناسایی شود. این ممکن است نیاز به تحقیقات مختلف تشخیصی داشته باشد. همچنین تأیید اینکه آیا هیدرونفروز وجود دارد مهم است. بنابراین انتخاب درمان کلیه مسدود شده می تواند بسته به علت اصلی متفاوت باشد. برخی از گزینه های درمان ممکن عبارتند از:
داروهایی مانند آلوپورینول برای حل کردن سنگ ها و یا دیورتیک ها برای جلوگیری از تشکیل سنگ ها است.
درمان غیر تهاجمی مانند لیتوتریپسی موج ضربه ای (ENWL) که سنگ ها را با صدای امواج می شکند.
جراحی مانند نفرولیتوتومی از راه پوستی به منظور جراحی سنگ کلیه از دستگاه ادراری است.
درمان های ذکر شده در بالا به طور خاص برای سنگ کلیه است که باعث کلیه مسدود شده است. تغییرات رژیم غذایی و شیوه زندگی نیز ممکن است در بعضی از این موارد مفید باشد. اگر ادرار درون کلیه (هیدرونفروزیس) تجمع پیدا کند ممکن است سایر روشها لازم باشد. این شامل نفروستومی است که ادرار را از بدن خارج می کنند یا یک استنت در حالب قرار داده و آن را گشاد می کنند تا ادرار به مثانه منتقل شود.
عوارض کلیه مسدود شده
اگر هیدرونفروز درمان نشود یا حل نشده باشد می تواند باعث آسیب کلیه شود. در ابتدا تجمع ادرار عملکرد کلیه را کاهش می دهد و حتی می تواند منجر به نارسایی کلیه شود. اگر هر دو کلیه به طور همزمان تحت تاثیر قراربگیرند این امر می تواند منجر به عواقب جدی و حتی مرگ شود.
هیدرونفروز همچنین خطر ابتلا به عفونت های کلیه را افزایش می دهد که ممکن است به سایر عوارض به همان اندازه جدی نیز منجر شود. با این حال، تشخیص زود هنگام و درمان کلیه مسدود شده می تواند به شدت خطر ابتلا به عوارض را کاهش دهد اما در بعضی از علل احتمالی هیدرونفروز خطر ابتلا به عود وجود دارد.

بیشتر بدانید: رژیم غذایی در اختلال عملکرد کلیه | یک رژیم غذایی با اگزالات پایین چیست؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search