پزشکی

تفسیر نتایج سونوگرافی کبد

بیماری مزمن کبد در سراسر جهان دیده می شود به گفته سازمان جهانی گاستروانترولوژی، مرگ و میر ناشی از سیروز افزایش می یابد و انتظار می رود که این بیماری در سال 2020 به دوازدهمین دلیل اصلی مرگ برسد.

برآورد نشان می دهد که حدود 34-46 درصد از جمعیت بالغ و 70-80 درصد از افراد چاق در کشورهای غربی دارای درجه ای از بیماری های کبد چرب غیرالکلی، شایع ترین مشکل کبدی در سراسر جهان هستند.
آمار دقیق در مورد بیماری کبد در آفریقای جنوبی دشوار است اما یک مطالعات بزرگ اروپایی که به درخواست انجمن اروپایی مطالعه کبد انجام شد و در مجله هپاتولوژی منتشر شد چهار علت عمده بیماری کبد به مصرف الکل، هپاتیت ویروسی B و C و سندرم متابولیک مربوط به چاقی مرتبط است.
آفریقا یکی از بالاترین میزان سرطان کبد در جهان است این ارتباط با تعداد زیادی از افراد مبتلا به ویروس هپاتیت B است. حدود 5 درصد از آفریقای جنوبی دارای عفونت ویروس هپاتیت B مزمن هستند کمتر از 1٪ هپاتیت C دارد و مصرف الکل بسیار رایج است.

بیماری کبد چگونه تشخیص داده می شود؟

همانطور که علل مختلف و انواع بیماری کبد وجود دارد تشخیص بیماری خاص دشوار است علائم بیماری کبد نیز با شرایط دیگر همپوشانی دارند که به این معنی است که گاهی اوقات نادیده گرفته می شوند.
افرادی که با بیماری کبدی مادرزادی متولد می شوند معمولاً در شروع زودرس در معرض ابتلا به بیماری هستند با این حال، بیماری های به دست آمده از کبد اغلب در مراحل اولیه علائم کمی دارند بنابراین آنها می توانند به راحتی فراموش شوند به همین دلیل است که بیماری کبد اغلب زمانی تشخیص داده می شود که وضعیت در حال حاضر جدی و حتی غیر قابل برگشت باشد.
علائم احتمالی بیماری کبدی شامل زردی، شکم متورم و یا تندرنس در ناحیه کبد است.
اگر پزشک شما فکر می کند ممکن است بیماری کبد داشته باشید او سعی خواهد کرد که عوامل خطر را که ممکن است در معرض آن قرار داشته باشید تعیین کند.
این می تواند شامل موارد زیر باشد:
تجویز یا استفاده از داروهای بدون نسخه.
داشتن انتقال خون در گذشته.
فعالیت جنسی.
مصرف الکل.
قرار گرفتن پرسنل پزشکی در معرض محصولات خون.
قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی.
سابقه خانوادگی بیماری کبد.
سفر به مناطق خطرناک.
استفاده یا آزمایش با داروهای تزریقی.
به منظور درمان بیماری کبد با احتمال موفقیت، در آینده، باید قرار گرفتن در معرض عوامل خطر کاهش یابد این کار را می توان با کنترل عوامل مانند مصرف الکل و مصرف مواد انجام داد اما در مورد عفونت ویروسی که در حال حاضر وجود دارد کار کمی می توان انجام داد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آزمایش عملکرد کبد

آزمایشات عملکرد کبدی، آزمایش خون است که می تواند به پزشک شما کمک کند تا بیماری کبد یا آسیب را تشخیص دهد و همچنین پاسخ شما را به درمان کنترل کند این تست ها اندازه گیری می کند که چگونه کبد شما عملکرد عادی خود را انجام می دهد و همچنین سطح آنزیم هایی که سلول های کبدی در پاسخ به آسیب یا بیماری منتشر می کنند توجه داشته باشید که نتایج آزمون غیر طبیعی عملکرد کبد همیشه نشان دهنده بیماری کبد نیست.
سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی برای تولید تصاویر، اما نمی تواند جریان خون را نشان دهد برای این کار، سونوگرافی داپلر که اندازه گیری و تصحیح جریان خون واقعی است، استفاده می شود.
سونوگرافی داپلر یک آزمایش تصویربرداری غیر تهاجمی است که می تواند اطلاعات مربوط به ظاهر و جریان خون کبد را فراهم کند اگر بیماری کبدی مشکوک دارید این باید اولین آزمایش باشد که باید انجام شود زیرا کمترین هزینه از آزمایشات تصویربرداری است و خطر ابتلا به اشعه را ایجاد نمی کند.
سونوگرافی کبد و سیتی اسکن شکمی گاهی اوقات برای رد تومور در کبد و یا شرایط دیگری مانند سنگ های صفراوی یا تومورهایی که سبب انسداد تخلیه مجاری کبد است استفاده می شود این آزمایش همچنین می تواند اطلاعات بصری مهم در مورد کبد مانند اندازه، کانتور، و اطلاعات مهم آناتومیک را فراهم کند اسکن CT کبد برای تشخیص آسیب های کبدی بسیار مفید است.
اسکن سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ضبط تصاویر و فیلم های داخل بدن استفاده می شود سونوگرافی شکم به پزشک کمک می کند تا ارگان ها و ساختارهای داخل شکم را مشاهده کند.
سونوگرافی بی خطر و بدون درد است و به طور فزاینده ای رایج هستند سونوگرافی در ایالات متحده هر سال خیلی زیاد انجام می شود یک مطالعه نشان داد که تعداد آنها در سالهای 1996 تا 2010 هر ساله 4 درصد افزایش یافته است.
تصاویر سونوگرافی در زمان واقعی گرفته می شود آنها قادر به نشان دادن ساختار و حرکت اندام های داخلی و همچنین جریان خون از طریق رگ های خونی هستند این تست یکی از رایج ترین روش ها برای مشاهده و بررسی جنین در زنان باردار است اما بسیاری از موارد بالینی دیگر نیز استفاده می شود.
سونوگرافی شکم برای بررسی اندام های اصلی در حفره شکمی استفاده می شود این اندامها شامل کیسه صفرا، کلیه ها، کبد، پانکراس و طحال است.
در واقع، اگر شما یک مرد بین 65 تا 75 ساله هستید و سیگار می کشید کلینیک Mayo توصیه می کند که سونوگرافی شکمی را برای بررسی آنوریسم آئورت شکمی انجام شود.
اگر پزشک شما مشکوک به یکی از این شرایط باشد اولتراسوند شکمی ممکن است نیاز باشد:
لخته خون
اندام بزرگ (مانند کبد، طحال یا کلیه ها)
مایع در حفره شکمی
سنگ صفراوی
فتق
پانکراتیت
انسداد کلیه یا سرطان
سنگ کلیه
سرطان کبد
آپاندیسیت
تومورها
سونوگرافی شکمی نیز ممکن است برای کمک به راهنمایی پزشک در طی مراحل خاص استفاده شود برای مثال:
در طی بیوپسی شکم، پزشک ممکن است از سونوگرافی استفاده کند تا محل سوزن را برای برداشتن یک نمونه کوچک از بافت مشخص کند.
سونوگرافی ممکن است به پزشک شما کمک کند تخلیه مایع را از کیست یا آبسه انجام دهد.
دکتر شما ممکن است از سونوگرافی برای بررسی جریان خون داخل شکم استفاده کند.
ناهنجاری های آنزیمی کبد به طور معمول در هر دو الگو وجود دارد: آسیب هپاتوسلولار یا کلستازی. آسیب سلول های بنیادی با افزایش غیرمستقیم آسپارتات ترانس آمیناز  (AST)و آلانین ترانس آمیناز (ALT) نسبت به آلکالین فسفاتاز (ALP) نشان داده شده است در حالیکه آسیب های کولاستاتیک با افزایش غیرمستقیم ALP نسبت به AST وALT1  نشان داده شده است. ابزار اصلی ارزیابی غیر طبیعی آنزیم های کبدی سونوگرافی شکم (us) است با ارزیابی دقیق تر با (CT) تخمین توموگرافی، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا رزونانس مغناطیسی کلانژیوپانکراتوگرافی (MRCP) و یا  cholescintigraphy  .
آسیب هپاتوسلولار
AST خفیف و ALT بالارفته
(AST: ALT ≤1) در چندین فرآیند بیماری شامل هپاتیت مزمن B و C، بیماری سلیاک، کمبود آلفا 1- آنتی تریپسین، بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) و بیماری کبدی منتشره است داروها، پرکاری تیروئید، بیماری کبدی خود ایمنی و بیماری های متابولیکی / ژنتیکی نیز به این الگو منجر می شود.
هپاتیت مزمن C. سونوگرافی نشان دهنده ناهنجاری سطح کبد و بافت زبر است که با بیوپسی سیروز بیمار مطابقت دارد.
بیماری سلیاک. پیگیری روده کوچک CT نشان دهنده تغییرات در الگوی چین های مخاطی jejunoileal است به طوری که ژوژنوم دارای کاهش در تعداد چین ها است در حالی که ایلئوم افزایش در تعداد چین ها است.
نتیجه هپاتیت اولیه کبدی از هپاتیت های ویروسی مزمن فیبروز است که می تواند به سیروز و پرفشاری خون پورتال پیشرفت کند. ویژگی های تصویربرداری سیروز شامل کانتور کبد ندولار، شکاف های پهن شده، لوب دمی بزرگ شده، آسیت، واریس و اسپلنومگالی است. us برای نظارت بر کارسینوم هپاتوسلولار (HCC) در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبد عالی است پیشرفت های جدید در الاستوگرافی us در پیش بینی فیبروز کبدی قابل توجهی ثابت شده است.
NAFLD بسیار شایع است که بر 20 تا 30 درصد از بزرگسالان تاثیر می گذارد از جمله 69 درصد افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و بیش از 90 درصد افراد مبتلا به چاقی شدید هیچ الگوی بالینی آنزیمی بالارفته وجود ندارد اگر چه به طور کلی  ALT بالاتر از AST است و سطوح به ندرت بیش از 300 IU / L است. یافته های us از استئاتوز کبدی همانند بافت خشن و بافت پژواک دار کبد افزایش می یابد.
NAFLD. سونوگرافی نشان دهنده افزایش اکوژنیسیتی منتشره است.
یکی از روش های رایج برای تشخیص اختلالات و بیماری های کبدی (از جمله کبد چرب) یک آزمایش اولتراسوند شکم است.
با استفاده از سونوگرافی کبد چرب ممکن است وجود یا عدم وجود کبد چرب را تجزیه و تحلیل و تایید کند.
سونوگرافی شکمی یک آزمایش بدون درد است که با استفاده از امواج صوتی برای تولید تصاویری از کبد شما انجام می شود و کل فرایند معمولاً کمتر از 15 دقیقه طول می کشد.
برای نتایج دقیق، قبل از آزمون اولتراسوند کبد، باید از خوردن میوه های تازه، غذای سرخ شده، شیر، تخم مرغ و نان در روز قبل از سونوگرافی کبد جلوگیری کنید.
از شما خواسته می شود که برای این تست به پشت بخوابید یک ژل سونوگرافی ویژه بر روی شکم شما مالیده می شود تا امواج صوتی بهتر و تصاویر صحیح از کبد تولید کند پس از آن پزشک، سنسور اولتراسوند را در اطراف منطقه شکمی، از جمله کبد شما حرکت می دهد ممکن است از شما بخواهد نفس خود را در زمان و یا تغییر موقعیت خود نگه دارید.
عکس های سونوگرافی کبد به پزشک کمک می کند تا بیماری کبد چرب، نحوه عملکرد کبد و اینکه آیا آن بزرگ شده یا نه، تایید یا رد کند به عبارت دیگر، این یک ابزار بسیار مفید برای تشخیص کبد چرب است.

تصویر سونوگرافی کبد سالم

در نمونه تصویر اولتراسوند کبد بالا، یک کبد معمولی سالم، با اندازه نرمال، بدون نشانه های اختلال کبدی را نشان می دهد یک متخصص کبد به این نتیجه می رسد که کبد کاملاً طبیعی است.

تصویر سونوگرافی کبد چرب

حالا اجازه دهید نگاهی به یک کبد چرب در اولتراسوند داشته باشیم
در واقع می توانید تصاویر کبدی چربی را در سونوگرافی بالا مشاهده کنید (منطقه سیاه چربی است که کبد را پوشش می دهد). کبد چرب یک دلیل بسیار رایج برای انجام سونوگرافی شکم است در واقع، این بیماری شایع ترین بیماری کبد در جهان است بنابراین انجام سونوگرافی کبد چرب یکی از چیزهایی است که برای بسیاری از مردم برای تشخیص بیماری کبد چرب استفاده می شود.

گزارش نتایج سونوگرافی کبد

تصویر سونوگرافی بالا نشان می دهد (a) کبد طبیعی، (b) کبد چرب درجه 1 با افزایش اکوژنیک کبدی، (c) کبد چرب درجه 2 با کبد اکوژنیک، مخفی کردن دیواره های اکوژنیک شاخه های ورید پورتال، (d) کبد چرب درجه 3 که در آن طرح کلی دیافراگماتیک مبهم است.
مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (12)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 5 رای

 1. مریم

سلام‌ من ۱۰ ماه پیش سونوگرافی شکم انجام دادم و همه چیز نرمال بود آنزیم های کبدی هم در ازمایش خون نرمال بود اما نوشته بود در لوب چپ کبد یه ندول اکوژن به اندازه ۱۰ میلی متر دیده میشه که به نفع همانژیوم هست و یک ماه پیش دوباره چکاپ‌رفتم‌بازم‌ همه...

سلام‌ من ۱۰ ماه پیش سونوگرافی شکم انجام دادم و همه چیز نرمال بود آنزیم های کبدی هم در ازمایش خون نرمال بود اما نوشته بود در لوب چپ کبد یه ندول اکوژن به اندازه ۱۰ میلی متر دیده میشه که به نفع همانژیوم هست و یک ماه پیش دوباره چکاپ‌رفتم‌بازم‌ همه چیز نرمال بود و باز نوشته بود همون ندول ۱۴ میلیمتر٫ خیلی نکران شدم ٫ پزشک سونوگراف میگفتن مشکلی نیست اما نگران شدم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. امین

سلام
تو کبد من چندتا کانون هایپر اکو با دامنه محو و بیضی شکل هست و که بزرگترینش ۴۰ در ۶۰ میل قطر دارن. به نظرتون اینا توده چربین؟ و با رژیم غذایی برطرف میشن؟

  پیوست ها
 

 1. Amin

سلام. پس از سونوگرافی، دو ناحیه هایپر اکو به اندازه 7 میلیمتر بر روی کبد من گزارش شده است. آزمایش های LFT انجام دادم و همه چیز نرمال بود. آیا این نواحی هایپر اکو رسوب چربی می توانند باشند؟ آیا نگران کننده هستند؟ آیا بدون عمل جراحی قابل درمانند؟
سپ...

سلام. پس از سونوگرافی، دو ناحیه هایپر اکو به اندازه 7 میلیمتر بر روی کبد من گزارش شده است. آزمایش های LFT انجام دادم و همه چیز نرمال بود. آیا این نواحی هایپر اکو رسوب چربی می توانند باشند؟ آیا نگران کننده هستند؟ آیا بدون عمل جراحی قابل درمانند؟
سپاسگزارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Amin
 1. 5 / 5

توده های هیپوکوئیک در کبد معمولاً هنگام اسکن شکم کشف می شود. آنها به طور معمول به عنوان یک نقطه واحد در کبد تشکیل داده می شوند اما برخی از افراد ممکن است بیش از یکی داشته باشند. بیش از 20 درصد از بزرگسالان دارای توده خوش خیم hypoechoic کبد هستند....

توده های هیپوکوئیک در کبد معمولاً هنگام اسکن شکم کشف می شود. آنها به طور معمول به عنوان یک نقطه واحد در کبد تشکیل داده می شوند اما برخی از افراد ممکن است بیش از یکی داشته باشند. بیش از 20 درصد از بزرگسالان دارای توده خوش خیم hypoechoic کبد هستند. آنها می توانند در یک کبد سالم رخ دهند و ممکن است علائمی ایجاد نکنند. برخی از انواع خوش خیم عبارتند از:
آبسه کبد
آنژیوم کبدی
هایپرپلازی گره ای کانونی
آدنومهای کبدی
خوشه ای از توده های هیپواکوئیک در كبد ممكن است ناشی از سرطان باشد كه از قسمت دیگری از بدن پخش شده است. به این متاستاز کبد گفته می شود. سایر دلایل بدخیم شامل موارد زیر است:
لنفوم غیر هوچکین
لنفوم کبدی اولیه
کارسینوم سلولهای کبد
کارسینوم فیبرولاملار
سرطان مجرای صفراوی (کلانژیوکارسینوما)
آنژیوسارکوم
سارکوم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. نیلوفر

سلام. دکتر برای من سونوگرافی شکم و لگن نوشته . پایینش نوشته wbcl..این یعنی چی؟

  پیوست ها
 

 1. قاسم

سلام اقای دکترخسته نباشید من دیابت دارم انسولین هم مصرف میکنم چند وقتی بود دهانم هرچی میخوردم شور مزه بود اندوسکوپی کردم گفتن زخم معده دارم دارو مصرف کردم خوب نشد الان سونوگرافی کبد دادم نوشته اندازه کبد طبیعی و فقط اکوی ان افزایش خفیف یافته کبد...

سلام اقای دکترخسته نباشید من دیابت دارم انسولین هم مصرف میکنم چند وقتی بود دهانم هرچی میخوردم شور مزه بود اندوسکوپی کردم گفتن زخم معده دارم دارو مصرف کردم خوب نشد الان سونوگرافی کبد دادم نوشته اندازه کبد طبیعی و فقط اکوی ان افزایش خفیف یافته کبد چرب گرید ۱

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. الهام

سلام آقای دکتر روز بخیر.
من۷ماهه حامله ام آنزیم های کبدم رفته بالا دکتر زنان و زایمانم گفتند برم پیش دکتر گوارش.منم رفتم والان واسم یه آزمایش خون نوشتند و یه سونوگرافی از کبد و طحال.میخواستم بدونم برای بچه ام خطری نداره؟اصلا مشکل خاصی هست یا...

سلام آقای دکتر روز بخیر.
من۷ماهه حامله ام آنزیم های کبدم رفته بالا دکتر زنان و زایمانم گفتند برم پیش دکتر گوارش.منم رفتم والان واسم یه آزمایش خون نوشتند و یه سونوگرافی از کبد و طحال.میخواستم بدونم برای بچه ام خطری نداره؟اصلا مشکل خاصی هست یا بعداز زایمان رفع میشه؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    الهام
 1. 5 / 5

سلام
جواب ازمایش شما را ندارم با پزشک خانواده مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. احمد

سلام،
کبد چرب درجه 1 یعنی چی؟

  پیوست ها
 

 1. Zaha
 1. 5 / 5

سلام
در نتیجه جواب سونوگرافی بنده
کبد چرب متوسط دیده میشود.یک ناحیه هایپواکو به اندازه 18*23 در سگمان لترال لوب چپ به نفع ناحیه fattysparing دارد

باید چیکار کنم؟؟؟؟؟
لطفا راهنماییم کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Zaha
 1. 4.5 / 5

سلام با پزشک متخصص داخلی مشورت نمایید و برای کبد چرب ورزش پیاده روی مداوم داشته باشید و رژیم غذایی مناسب را در سایت درخواست نمایید

  پیوست ها
 

 1. محمد
 1. 5 / 5

سلام و ممنون به به خاطر مطالب پر محتوایی که برای مردم قرار می دهید سایت شما از بهترین سایت هایی است که برای کمک به سلامت جامعه تلاش می کند من دوست دارم برای برای تولید محتوی در سایت شما کمک نمایم اگر ممکن است راهنمایی نمایید.

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search