پزشکی

ختنه: مزایا، بهبودی و خطرات

ختنه یک عملیات برای برداشتن پوست آلت مردانه است. این یکی از قدیمی ترین و رایج ترین روش های جراحی است که اغلب در نوزادان به دلایل دینی، اجتماعی، پزشکی و فرهنگی انجام می شود.


مراكز كنترل و پيشگيري از بيماري (CDC) تشخيص ختنه مردان را بر مبناي اينكه به نظر مي رسد خطر ابتلا به HIV را كاهش دهند تشويق مي كنند. با این حال، تمام مقامات سلامت موافق نیستند و توصیه ها تا حدودی بحث انگیز هستند.
به گفته CDC، 58.3 درصد نوزادان آمریکایی در سال 2010 ختنه شده اند. در انگلستان (U.K) حدود 8.5 درصد از مردان ختنه شده اند.

حقایق سریع در ختنه

در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد ختنه وجود دارد. جزئیات بیشتر در مقاله اصلی است.
اولین ختنه ممکن است در 15000 سال پیش انجام شده باشد.
این در ایالات متحده (ایالات متحده آمریکا) نسبتا رایج است اما در کشورهای مغربی کمتر رایج است.
ختنه نوزاد 5 تا 10 دقیقه طول می کشد.
یک ختنه بزرگسال حدود 1 ساعت طول می کشد و بازیابی 2 تا 3 هفته طول می کشد.
ختنه ممکن است خطر ابتلا به HIV و سایر مشکلات بهداشتی را کاهش دهد.
یهودیت، اسلام و تعدادی از ادیان دیگر از ختنه حمایت می کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ختنه چیست؟

ختنه یک جراحی نسبتاً جزئی است که بسیاری از خانواده ها برای پسران نوزادشان انتخاب می کنند.
ختنه کردن شامل حذف پوست ختنه گاه از آلت تناسلی مرد است.
جراحی نسبتا ساده است.
پوست ختنه گاه از سر آلت تناسلی آزاد می شود و در یک کودک آن در یک روند 5 تا 10 دقیقه به طور کلی قطع می کند. در بزرگسالان، با یک اسکالپل برداشته می شود و حدود یک ساعت طول می کشد.
سپس زخم بوسیله سوزاندن یا دوختن با بخیه های حل شدنی بسته می شود. اولین ختنه ممکن است 15000 سال پیش رخ داده باشد. آن به آرامی در سراسر فرهنگ های مختلف، به ویژه در خاورمیانه گسترش یافته است.
این ممکن است در دنیای باستانی به عنوان یک اقدام بهداشت عمومی و راه پیشگیری از بالنیت تبدیل شود. بالنیت باعث ایجاد تورم و درد در سر آلت تناسلی می شود. این ممکن است بیشتر در زیر پوست ختنه گاه باشد.
قطعا در اواخر قرن نوزدهم، در تلاش برای جلوگیری از استمناء، در جهان غربی محبوب شد. اعتقاد بر این بود که طیف وسیعی از شرایط، از جمله صرع، فلج، سل و جنون است.
با این حال، شواهد قانع کننده ای وجود دارد که از این ادعا حمایت می کند. همانطور که سیستم های جدید مراقبت های بهداشتی ملی با افزایش هزینه مواجه شد به عنوان یک توصیه کاهش یافت.
در ایالات متحده، با این حال، آن به عنوان یک رویکرد نسبتا معمولی باقی مانده است و برخی از مقامات سلامت عمده آن را تشویق می کنند.

چرا نوزادان ختنه می شود؟

تعدادی از عوامل مرتبط با ختنه نوزادان است.
رایج ترین ها عبارتند از:
مذهب
بهداشت
ملاحظات سلامتی
برخی مطالعات پیشنهاد کرده اند که ختنه کردن خطر عفونت مجاری ادراری را کاهش می دهد اما یافته های اخیر با این موضوع مخالف بوده اند برخی معتقدند ممکن است این خطر را افزایش دهد.
شواهد نشان می دهد خطر ابتلا به برخی از عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs)، از جمله HIV را کاهش می دهد به نظر می رسد در مردان ختنه شده احتمال ابتلا به تبخال یا سیفلیس کمتر شود.
در موارد بسیار نادر، بالانیت یا فیموز ممکن است در یک مرد ختنه نشده رخ دهد. با این شرایط، پوست ختنه گاه را نمی توان بالا برد. آنها نیاز به درمان جراحی دارند.
سرطان آلت تناسلی بسیار نادر است اما به نظر می رسد در مردان با شاخص توده بدنی بالا (BMI)، سابقه سیگار کشیدن، مردان ختنه نشده یا ترکیبی از این عوامل، کمی شایع است. با این حال تخمین زده می شود که برای جلوگیری از یک سرطان آلت تناسلی ممکن است در سال حدود 300000 نفر ختنه شوند.

ختنه و اچ آی وی

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) "شواهد قانع کننده" وجود دارد که ختنه کردن خطر ابتلا به HIV را در 60 درصد از افراد مبتلا به جنس مذکر کاهش می دهد.
با این حال، آنها اشاره می کنند که ختنه فقط حفاظت جزئی را ارائه می دهد و از مردان نیز خواست که از کاندوم استفاده کنند.
شانس بالاتری از عفونت ممکن است به این دلیل باشد که پوست ختنه گاه در طول مقاربت بیشتر مستعد ابتلا به اختلالات و پارگی می شود و در نتیجه سبب ورود پاتوژن به جریان خون می شود.
احتمال دیگر این است که فضای بین آلت و پوست ختنه گاه ممکن است محیطی را ایجاد کند که در آن یک ویروس بتواند برای یک دوره زمانی زنده بماند و خطر ابتلا به عفونت را برای فرد و همسر اینده افزایش دهد.
برخی معتقدند که ایالات متحده نسبت به میزان بالای HIV در مقایسه با نرخ ختنه بسیار زیاد است. علاوه بر این، نتایج مطالعاتی در آفریقا و آسیا در ارتباط با ختنه کردن با پیشگیری از اچ آی وی است عمدتا در جمعیت های heterosexual است و ممکن است در ایالات متحده انتقال نیابد
از سال 2008 تا 2014، عفونت های جدید با اچ آی وی از 45،700 تا 37،600 کاهش یافت. از این تعداد، 26،200 مورد جدید در بین مردان بود که همجنس گرا، دوجنس گرا یا مردان دیگر که با مردان رابطه جنسی داشتند.

ختنه بزرگسالان

ختنه در بزرگسالان کمتر از کودکان انجام می شود. طول می کشد و احتمالا به آسیب های بافتی بیشتر مربوط می شود. همچنین ممکن است آسیب روانی بیشتری نسبت به نوزادان ایجاد کند.
با این حال، ممکن است در برخی موارد توصیه شود:
فیموز شامل عدم توانایی برداشتن پوست محل ختنه می شود و منجر به درد و مشکلات ادراری می شود. این می تواند رخ دهد اگر یک مرد با پوست محل ختنه تنگ و یا به علت زخم، عفونت و یا التهاب متولد شود. گزینه های درمان عبارتند از کورتیکواستروئیدهای موضعی یا ختنه.
پارافیموز زمانی است که پوست محل ختنه پشت سر آلت تناسلی گیر کرده و جریان خون را به انتهای آلت تناسلی محدود می کند. این می تواند از طریق مداخله پزشکی مانند استفاده از یک کاتتر حاصل شود. پارافیموز یک اورژانس پزشکی است. بدون درمان، می تواند منجر گانگرن شود. هدف درمان این است که تورم را کاهش دهند اما بعد از بهبودی، ختنه توصیه می شود تا از بروز عود جلوگیری شود.
Balanitis زمانی است که سر آلت تناسلی به علت عفونت های منتقله جنسی (STI)، قرمزی، سوزش پوست و یا وضعیت دیگر پوست ملتهب یا متورم می شود. در مردان که ختنه شده اند غیر معمول است. ختنه می تواند از عود مجدد جلوگیری کند.

خطرات

ختنه یک روش نسبتا بی خطر است و عوارض شدید آن نادر است.
خطرهای زیر ممکن است:
پوست محل ختنه بیش از حد کوتاه شود و یا بیش از حد طولانی بماند.
زخم بدرستی ترمیم نشود.
از دست دادن خون و خونریزی رخ می دهد.
نتیجه تنگی مجرا، که در آن جریان ادرار به سمت بالا حرکت می کند و هدف را دشوار میکند.
آسیب به مجاری ادرار، لوله ای که ادرار از طریق آلت تناسلی حمل می کند و ادرار کردن را دشوار می سازد.
در موارد بسیار نادر، قطع عضو تصادفی سر آلت تناسلی ممکن است اتفاق بیفتد.
عفونت خون یا مسمومیت به نام سپتی سمی ممکن است ایجاد شود.
پوست محل ختنه ممکن است برنگردد و نیاز به جراحی کوچکتر باشد.
ممکن است سبب کاهش احساس آلت، خصوصا در هنگام مقاربت وجود داشته باشد.
عوارض بیشتر زمانی اتفاق می افتد که روش های زیر انجام شود:
در مردان مسن تر.
در شرایط unsterile.
توسط ارائه دهندگان بی تجربه یا غیرتخصصی.
به شیوه ای سنتی ختنه شود.
اگر یک متخصص پزشکی این روش را در یک محیط استریل انجام دهد خطرات کاهش می یابد.
اثرات روانشناختی
روانشناسان نگرانی در مورد تشویق CDC برای ختنه مردان را ابراز کرده اند.
آنها استدلال می کنند که مداخله از نظر روانشناختی به خصوص در نوزادان، کودکان و نوجوانان آسیب می بیند. آنها می گویند نوزادان اغلب تحت عمل جراحی بدون بی حسی قرار می گیرند و این می تواند منجر به درد تکراری شود و ممکن است به تغییرات مغزی مرتبط با اختلالات خلقی منجر شود.
تعدادی از مردان مشکلات افسردگی، خشم و صمیمیت را تجربه کرده اند که ناشی از این واقعیت است که ژنیتالیای آنها در دوران کودکی بدون رضایت آنها تغییر می کند.
کودکان سالخورده درجاتی از تروما را با مداخله جراحی تجربه کرده اند و به ویژه اگر اندام تناسلی گرفتار شود. در نوجوانی، می تواند منجر به نشانه های اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) شود.
در مردان مبتلا به فیموز، با استفاده از روش های کمتر تهاجمی، مانند کرم کورتیکواستروئید، ممکن است به کاهش خطر اضطراب و اضطراب اختگی کمک کند که ممکن است با ختنه باشد.
روانشناسان می گویند کسانی که در معرض عمل قرار نگرفته اند ممکن است احساس کنند که بدن یا اندام های بدنشان به نحوی "بد" یا "پایین تر" هستند.

بهبودی

منطقه آسیب دیده به مدت 2 تا 3 هفته کبود و متورم خواهد شد و ادرار کردن ممکن است چند روز یا چند هفته دردناک باشد.
بعضی از ناراحتی ها معمولا بعد از ختنه اتفاق می افتند اما معمولا درد زیاد نیست زیرا این یک عمل نسبتا جزئی است. داروهای درد می توانند کمک کنند.توصیه هایی برای دوره بهبودی عبارتند از:
لباس زیر که آلت تناسلی مردرا می پوشاند شل باشد
نوشیدن مقدار زیادی مایعات، رقیق کردن اسیدیته ادرار و کاهش درد در ادرار کردن، که می تواند در چند روز یا چند هفته اول پس از ختنه شدن دردناک باشد
اجتناب از فعالیت بدنی تا زمانی که زخم بهبود یابد به طور معمول 3 هفته برای پسران و مردان مسن تر است
استفاده از کرم ضد سپتیک یا کرم دیگری که تجویز نشده است استفاده نکنید زیرا این امر می تواند در روند بهبود زخم ایجاد شود و خطر عفونت و زخم را افزایش دهد
یک کرم ژل پترولپوم در پایان آلت تناسلی ممکن است باعث کاهش احساس خستگی در هنگام ادرار شود.
نعوظ می تواند در طول مرحله بهبودی دردناک باشد. احتمال نعوظ شبانه به حداقل برسانید
مثانه را قبل از رفتن به خواب خالی کنید و استفاده از توالت در طول شب ضروری باشد.
در یک طرف، به جای پشت دراز بکشید.
سعی کنید زانوها را در موقعیت جنین بچرخانید.

فیلم روش ختنه کردن 

مراقبت بعد از ختنه

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search