پزشکی

راهنمای تفسیر کامل آزمایش خون

اگر شما عمل جراحی داشته باشید - حتی اگر یک روش جزئی باشد - پزشک ممکن است دستورالعمل های آزمایش خون را سفارش دهد.

در حالی که تفسیر آزمایش خون بهتر است به یک پزشک منتقل شود ممکن است مفید باشد که بدانید که آزمایش چه چیزی را دنبال می کند و چه چیزی نتیجه "طبیعی" را در نظر می گیرد. صدها آزمایش خون مختلف وجود دارد که می تواند در یک آزمایشگاه انجام شود اما شایع ترین آنها قبل و بعد از جراحی انجام می شود. این آزمایشات بسیار رایج هستند و نباید باعث ایجاد زنگ هشدار شوند. ارائه دهنده می خواهد اطمینان حاصل کند که بیمار در بهترین شرایط ممکن برای این روش و برای تشخیص هر گونه شرایطی که می تواند عوارض قابل پیشگیری باشد تشخیص دهد.
آزمایش خون معمولاً پس از یک روش برای جستجوی خونریزی انجام می شود و مطمئن می شود که اندامها پس از جراحی خوب عمل می کنند.
بسیاری از این آزمایش ها به طور مرتب انجام می شود اغلب شب بعد از عمل جراحی انجام می شوند. این بدان معنا نیست که انتظار وجود دارد که چیزی اشتباه باشد اغلب این تست ها نشان می دهد که همه چیز پس از جراحی خوب است. بیماران در ICU می توانند انتظار داشته باشند که آزمایش های خون بیشتری انجام دهند. اگر بیمار روی دستگاه تهویه قرار دارد می توانید گاز خون شریانی را روزانه یا حتی بیشتر چک کنید.

تست های خون شایع:

تست های بیوشیمی: همچنین به عنوان شیمی درمانی یا پانل شیمی شناخته می شود این آزمون به سطح آنزیم های ضروری در خون می پردازد و همچنین عملکرد کلیه را بررسی می کند. علاوه بر این، سطح گلوکز خون نیز از طریق این آزمایش به دست می آید و می تواند نشان دهد که آیا فرد نیاز به آزمایش بیشتر برای دیابت دارد.
هفت تست بیوشیمی عبارتند از:
نیتروژن اوره خون (BUN)
سرم گلوکز
کراتینین
دی اکسید کربن (CO2)
کلرید سرم
سدیم سرم
سرم پتاسیم

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

تفسیر نتایج تست های بیوشیمی خون

CBC

شمارش کامل خون، یا CBC، به سلول های مختلفی که کل خون را تشکیل می دهند نگاه می کند. CBC می تواند به پزشک اطلاع دهد که بدن در حال ساخت تعداد مناسب هر نوع سلول است و همچنین می تواند علائم عفونت فعلی یا اخیر، خونریزی یا مسائل مربوط به لخته شدن را نشان دهد. پس از جراحی، پزشک ممکن است این آزمایش را انجام دهد تا ببیند آیا انتقال خون ضروری است یا اگر بیمار دچار کمبود آب و نیاز به مایعات اضافی دارد مشخص شود.
CBC شامل موارد زیر است:
شمارش خون سفید (WBC)
تعداد خون قرمز (RBC)
تعداد پلاکت (PLT)
هموگلوبین
هماتوکریت
"H & H" شبیه به CBC است اما فقط به سطوح هموگلوبین و هماتوکریت نگاه می کند.

تفسیر آزمایش سی بی سی CBC

PT، PTT & INR

این آزمایشها، که به صورت جمعی به عنوان پانل انعقاد شناخته شده اند به چگونگی لخته شدن خون نگاه می کنند. افزایش زمان لخته شدن می تواند مشکلات جراحی را ایجاد کند که در طی آن خونریزی اغلب انتظار می رود. اگر نتیجه نشان می دهد که زمان لخته شدن به طور قابل توجهی طولانی تر از معمول است ممکن است ضروری باشد تا جراحی را تاخیر دهند تا از خونریزی قابل توجه در طی مراحل عمل جلوگیری شود.

آنزیم های کبدی

مطالعات عملکرد کبد، همچنین به عنوان LFTs شناخته می شود برای تعیین اینکه آیا کبد به طور معمول عمل می کند انجام می شود. از آنجا که کبد در برداشتن بیهوشی از جریان خون و التهاب طبیعی نقش مهمی دارد لازم است بدانید که آیا قبل از عمل، به طور معمول عمل می کند. مقدار بالا می تواند عملکرد ضعیف کبد یا آسیب کبدی را نشان دهد.
یک آزمون اضافی، به نام GGT، ممکن است به پانل کبد اضافه شود. این آزمایش می تواند نشان دهد که آسیب به کبد یا مجاری اطراف وجود دارد اما مشخص نیست که چه نوع آسیب وجود دارد.
یک مطالعه عملکرد معمول کبد شامل:
آسپارتات فسفاتاز (AST)، همچنین به عنوان SGOT شناخته می شود
آلانین آمینوترانسفراز (ALT)، همچنین به نام SGPT شناخته می شود
قلیایی فسفاتاز (ALP)
مجموع بیلی روبین
مستقیم بیلی روبین
بیلیروبین غیر مستقیم
آلبومین

گاز خون شریانی

گاز خون شریانی، که معمولاً ABG نامیده می شود به بررسی نحوه عملکرد سیستم تنفسی و میزان اکسیژن در خون می پردازد. برای این آزمایش نیاز به خون از یک شریان است که به طور کامل توسط ریه ها اکسیژنه می شود و معمولاً از شریان رادیال در مچ دست گرفته می شود. نتایج غیرعادی ممکن است نشان دهند که خون کم اکسیژن است و یا تنفس بیمار بیش از حد یا خیلی کم است (یا در حین عمل جراحی روی ونتیلاتور است) یا اینکه به اکسیژن اضافی نیاز دارد.
ABG به طور معمول حداقل یک بار در روز انجام می شود زمانی که بیمار در مدت زمان طولانی در معرض تهویه قرار می گیرد. نتایج برای تعیین اینکه آیا تغییرات در تنظیمات تهویه مطبوع ضروری است استفاده می شود. اگر بیمار در ICU باشد IV خاصی به نام خط شریانی ممکن است ایجاد شود تا گرفتن خون شریانی را ساده تر کند به ویژه وقتی که آن اغلب انجام می شود.
ABG معمولی شامل موارد زیر است:
pH: تعادل اسید / باز خون شریانی
PC02: چقدر دی اکسید کربن در خون است
PO2: چقدر اکسیژن در خون متمرکز است
HCO3: سطوح بی کربنات ممکن است مسائل مربوط به عملکرد کلیه را نشان دهد.
O2: چقدر اکسیژن برای بافت بدن برای استفاده در دسترس است
تفسیر ABG بسیار چالش برانگیز است و معمولاً توسط پزشکان انجام می شود.
تعیین گروه خونی ABO: تعیین ABO Typing عبارت پزشکی برای تعیین نوع خون بیمار است. این کار قبل از عمل انجام می شود تا در صورت لزوم بتوان خون را در اتاق عمل انتقال داد. اکثر جراحی ها نیازی به انتقال خون ندارند اما بعضی از روش ها، مانند جراحی بای پس پمپ قلب، به طور منظم نیاز به تزریق خون دارند. از شما ممكن است خواسته شود تا قبل از عمل جراحی، فرم رضایت نامه خود را برای انتقال خون امضا كنید حتی اگر انتقال خون در این روش روتین نباشد.

حساسیت و کشت خون

یک کشت خون فرایندی است که یک نمونه کوچک از خون شما کشیده می شود و به آزمایشگاه منتقل می شود که در محیط استریل معتدل قرار می گیرد که "باکتری ها" را تغذیه می کند. نمونه نگهداری گرم و پس از چند روز، بررسی می شود که آیا باکتری در حال رشد است یا خیر.
اگر باکتری در حال رشد است احتمال دارد که باکتری های مشابه در خون شما رشد کنند. اگر باکتری رشد می کند سپس آنتی بیوتیک های مختلف را در معرض آن قرار می دهد تا ببینید کدام یک از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت موثر است. این یک روش علمی برای انتخاب بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت شما است و به شما کمک می کند تا به جای اینکه چندین آنتی بیوتیک را امتحان کنید و امیدوار باشید که این کار خوب انجام شود یک آنتی بیوتیک مناسب را انتخاب نمایید.
نتیجه:
در حالی که درک کلی نتایج آزمایشها مفید است ارائه دهنده خدمات سلامت در نهایت مسئول تفسیر نتایج و تعیین نحوه پاسخ به آنها است. تفسیر نتایج آزمایشگاه یک مهارت است که در طول سال ها بدست می اید. مهمتر از آن این است که هنگامی که ارائه دهنده طرح خود را توضیح می دهد و اینکه چگونه می خواهد مراقبت شما را ادامه دهد شما گوش فرا می دهید.

بیشتر بخوانید: تفسیر نتایج آزمایش خون

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search