پزشکی

تست میکروآلبومینوری: هدف، روش و نتایج

تست میکروآلبومینوری

یک آزمایش میکروآلبومینوری چیست؟ اگر پزشک شما معتقد است که ممکن است در معرض آسیب کلیوی یا بیماری کلیوی قرار گیرد ممکن است برای شما آزمایش میکروآلبومینوری درخواست کند آزمایش میکروآلبومینوری یک آزمایش ادرار است که مقدار آلبومین را در ادرار اندازه گیری می کند.


آلبومین یک پروتئین است که بدن شما برای رشد سلول ها و برای کمک به ترمیم بافت ها استفاده می کند. این به طور معمول در خون موجود است. سطح معینی از آن در ادرار ممکن است نشانه آسیب کلیه باشد.
کلیه شما مسئول حذف مواد زائد از خون و تنظیم سطح مایع آب بدن است. کلیه های سالم زباله ها از بدن شما فیلتر کرده و مواد مغذی و پروتئینی که برای سلامتی شما ضروری هستند مانند آلبومین، در بدن شما نگه می دارد. 
مهم است که مطمئن شوید کلیه شما به درستی عمل می کند به طوری که آلبومین در خون شما باقی می ماند. اگر کلیه های شما آسیب دیده باشند ممکن است قادر به نگهداری آلبومین در خون شما نباشند و شروع به خروج در ادرار شما کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد ممکن است یک بیماری به نام آلبومینوری شناخته شود. Albuminuria به سادگی نشان می دهد که ادرار شما حاوی آلبومین است.
تست میکروآلبومینوری همچنین به عنوان نسبت آلبومین به کراتینین (ACR) یا آزمون آلبومین ادرار شناخته می شود.

هدف آزمون میکروآلبومینوری چیست؟

پزشک شما ممکن است آزمایش میکروآلبومینوری را توصیه کند اگر شما در معرض خطر ابتلا به آسیب کلیه هستید و یا احتمال دارد که کلیه شما آسیب دیده باشد. مهم است که پزشک شما برای اولین بار در صورتی که کلیه شما آسیب دیده باشد، آزمایش و تشخیص دهد. درمان ممکن است تاخیر یا جلوگیری از بیماری کلیه باشد. دو تا از شایع ترین علت بیماری کلیوی در ایالات متحده دیابت و فشار خون بالا است. اگر یکی از این شرایط را داشته باشید ممکن است پزشک شما تست میکروآلبومینوری را سفارش دهد.
هدف از آزمون میکروآلبومینوری اندازه گیری میزان آلبومین در ادرار است. آزمایش معمولاً برای همراهی با آزمون کراتینین برای نسبت آلبومین به کراتینین استفاده می شود. کراتینین یک ماده زائد در خون است که کلیه شما باید آن را حذف کنند. هنگامی که آسیب کلیه رخ می دهد سطح کراتینین در ادرار کاهش می یابد در حالی که سطح آلبومین ممکن است افزایش یابد.
آزمایشاتی که اغلب به میکروآلبومینوری نیاز دارید بستگی به این دارند که آیا شما شرایط خاصی دارید یا اینکه علایم آسیب کلیه را دارید. مراحل اولیه آسیب کلیوی معمولاً علائم و نشانه ها را نشان نمی دهند. با این حال، اگر آسیب کلیوی گسترده باشد ادرار شما ممکن است کف آلود باشد. شما همچنین ممکن است تورم یا ادم را در (دست ها، پا، شکم و صورت) داشته باشید:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دیابت

توصیه می شود افرادی که مبتلا به دیابت می باشند یک آزمایش سالانه میکروآلبومینوری داشته باشند. این به این دلیل است که دیابت می تواند به کلیه ها آسیب برساند. پزشک شما می تواند از آزمایش های میکروآلبومینوری برای تشخیص این آسیب استفاده کند.
اگر نتایج آزمایش مثبت داشته باشید و دیابت داشته باشید پزشک باید نتایج خود را با تست های اضافی دیگر طی یک دوره سه تا شش ماه تأیید کند. اگر آنها تأیید کنند که شما آسیب کلیه دارید پزشک شما قادر خواهد بود آسیب کلیه را درمان کند و به بهبود و حفظ عملکرد کلیه کمک کند.

فشار خون بالا

اگر فشار خون بالا دارید پزشک ممکن است با استفاده از تست میکروآلبومینوری شما را برای آسیب کلیه امتحان کند. فشار خون بالا می تواند باعث ایجاد آسیب به عروق کلیه شود و در نتیجه آلبومین به ادرار منتقل شود. تست آلبومین باید در فواصل منظم انجام شود. دکتر شما تعیین خواهد کرد که شما به این آزمون نیاز دارید.
آمادگی برای آزمون
آزمایش میکروآلبومینوری یک آزمایش ادرار ساده است. شما می توانید قبل از آزمایش بطور معمول بخورید. برای این آزمون آماده سازی خاصی لازم نیست.

آزمایش میکروآلبومینوری چگونه انجام می شود؟

انواع مختلفی از آزمون های ادرار میکروآلبومینوری موجود است: 

آزمایش ادرار تصادفی

شما می توانید یک آزمایش ادرار تصادفی را در هر زمان انجام دهید. پزشکان اغلب آن را با یک آزمون کراتینین ترکیب می کنند تا دقت نتایج را بهبود بخشد. شما می توانید این تست را در هر محیط مراقبت سلامت داشته باشید. شما نمونه را در ظرف استریل جمع آوری می کنید و آن را برای تجزیه و تحلیل به ازمایشگاه می برید.

آزمایش ادرار 24 ساعته

برای این آزمون، شما باید تمام ادرار خود را برای یک دوره 24 ساعته جمع آوری کنید. دکتر شما یک ظرف برای جمع آوری ادرار را که باید در یخچال نگهداری کنید به شما ارائه می دهد. هنگامی که ادرار خود را به مدت 24 ساعت را جمع آوری کرده اید برای نمونه به آزمایشگاه ارسال می شود.

آزمایش ادرار به موقع

پزشک شما ممکن است از شما بخواهد اولین نمونه ادرار در صبح یا بعد از یک دوره ی چهار ساعته را تهیه کنید
هنگامی که آزمایشگاه نتایج را گزارش می دهد پزشک شما قادر خواهد بود اطلاعات بیشتری در مورد نتایج و اطلاعاتی فراهم کند.

تفسیر نتایج میکروآلبومینوری

با توجه به بنیاد ملی کلیه، آلبومینوری، وجود آلبومین بیش از حد در ادرار است. میکروآلبومینوری یک مقدار کمی از پروتئین در ادرار است و ماکروآلبومینوری مقدار زیادی از آلبومین را در ادرار دارد. نتایج آزمون میکروآلبومینوری به صورت میلی گرم نشت پروتئین در ادرار بیش از 24 ساعت اندازه گیری می شود. نتایج به طور کلی نشان می دهد:
کمتر از 30 میلی گرم پروتئین طبیعی است.
30 تا 300 میلی گرم پروتئین به عنوان میکروآلبومینوری شناخته شده است و ممکن است بیماری ابتدایی کلیه را نشان دهد.
بیش از 300 میلی گرم پروتئین به عنوان ماکروآلبومینوری شناخته شده است و نشان دهنده بیماری پیشرفته تر کلیه است.
تست میکروآلبومین ادرار با کراتینین مقدار آلبومین و کراتینین را در ادرار اندازه گیری می کند و اغلب به عنوان نسبت آلبومین به کراتینین (ACR) بیان می شود. آلبومین یک پروتئین سرم است که به طور معمول در ادرار دفع نمی شود در حالیکه کراتینین، یک ماده پسماند کراتین از طریق ادرار دفع می شود بر خلاف آزمایش ساده میکروآلبومین، نتایج تغییر نسبت آلبومین به کراتینین با تغییرات غلظت ادرار تاثیر نمی گذارد. آزمایش معمولاً برای تشخیص آسیب کلیه، به ویژه در بیماران مبتلا به دیابت انجام می شود.
تست یک آزمایش ساده ادرار است. نتایج به صورت میلی گرم در هر گرم (mg / g ) گزارش می شود. سطح میکروآلبومین ادرار به طور معنی داری کمتر از 30 میلی گرم بر گرم کراتینین است. میکروآلبومینوری برای زنان ACR ≥3.5 mg/mmol و برای مردان ACR ≥2.5 mg/mmol تعریف شده است یا ACR بین 30 تا 300 میکروگرم آلبومین / میلی گرم کراتینین. برای تشخیص میکروآلبومینوری، هنگام جمع آوری نمونه برای ادرار ACR، باید مراقب باشید. یک نمونه صبح زود ترجیح داده می شود. بیمار باید 24 ساعت قبل از آزمایش از تمرینات سنگین خودداری کند. آزمون تکرار باید 3 تا 6 ماه پس از اولین آزمایش مثبت برای میکروآلبومینوری انجام شود. در نهایت، آزمون در یک فرد با توده عضلانی بیش از حد یا خیلی کم درست نیست. این به خاطر تغییر در سطح کراتینین است که توسط عضله تولید می شود.
بالاتر از مقادیر طبیعی ممکن است به دلیل:
آسیب کلیوی یا بیماری
دیابت
اختلالات ایمنی یا التهابی
برخی از اختلالات ژنتیکی
سرطان های نادر
فشار خون بالا
چندین عوامل موقت می توانند سبب نتایج میکروآلبومین ادرار بیش از حد نرمال شود مانند:
خون در ادرار یا هماچوری.
تب.
ورزش شدید اخیر.
کمبود آب بدن.
یک عفونت مجاری ادراری.
بعضی از داروها همچنین می توانند سطح آلبومین در ادرار شما را تحت تاثیر قرار دهند. مثالها عبارتند از:
استازولامید (Diamox Sequels) 
آنتی بیوتیکها، از جمله آمینوگلیکوزید، سفالوسپورینها، پنی سیلین، پلی مکسین B و سولفونامیدها
داروهای ضد قارچی، از جمله آمفوتریسین B (Abelcet) و Griseofulvin (Gris-PEG)
لیتیوم، که یک دارو برای درمان اختلال دوقطبی است
داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs ) مانند آسپیرین (Bufferin)، ایبوپروفن (Advil) و ناپروکسن (Aleve) 
Penicillamine (Cuprimine)، که داروهایی است که در گذشته برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده می شد.
فنوزاپیریدین (Pyridium) که داروهایی است که مردم برای درمان درد مجاری ادراری استفاده می کنند.
tolbutamide، که داروهایی است که مردم برای درمان دیابت استفاده می کنند.
هنگامی که نتایج شما پردازش می شود ممکن است پزشک شما مجددا آزمایش ادرار را برای شما درخواست کند اگر اولین آزمایش نتایج غیر طبیعی داشته باشد. در صورت لزوم، پزشک بهترین گزینه برای درمان آسیب کلیه و علت اصلی آن را توصیه می کند.
اندازه گیری مقدار آلبومین در ادرار برای تشخیص وجود آسیب کلیه مهم است. آسیب کلیه می تواند منجر به بیماری کلیوی یا نارسایی شود. در صورت نارسایی کلیه، دیالیز اغلب ضروری است. با شناسایی آسیب کلیه قبل از آن که باعث نارسایی کلیه شود پزشک شما می تواند پیشرفت هر گونه آسیب بیشتر را تسکین دهد و به حفظ عملکرد کلیه شما در طولانی مدت کمک کند.

اگر آلبومینوری دارم، آیا به درمان نیاز دارم؟

اگر بیماری کلیوی تأیید شود ارائه دهنده مراقبت های سلامت شما یک طرح درمان را ایجاد می کند. از شما نیز ممکن است خواسته شود یک دکتر کلیوی مخصوص به نام نفرولوژیست داشته باشید. درمان شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:
داروها
تغییرات در رژیم غذایی شما
تغییر سبک زندگی مانند از دست دادن وزن اضافی، ورزش و توقف سیگار کشیدن.

نتایج آزمایش من چیست؟

نتایج آزمون ممکن است بسته به سن، جنس، تاریخ سلامت، روش مورد استفاده برای آزمون و سایر موارد متفاوت باشد. نتایج آزمون شما به این معنا نیست که شما مشکلی دارید. از ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود بپرسید که چه نتایج آزمون شما برای شما مهم است.
نتایج میکروآلبومین در میلی گرم در هر دسی لیتر (mg / dL) داده می شود. نتایج ACR در میلی گرم در هر گرم (mg / g) داده می شود. نتایج عادی عبارتند از: 
میکروآلبومین : 0.2 تا 1.9 میلی گرم / دسی لیتر
نسبت میکروآلبومین کراتینین: 0 تا 30 میلی گرم بر گرم یا (0 - 3.39 میلی گرم / میلی مول)
اگر نتایج شما مقدار کمی از آلبومین را نشان می دهد شما ممکن است مجبور به تست با استفاده از یک نمونه ادرار 24 ساعته برای تایید نتایج باشید. مقدار متوسط آلبومین می تواند مراحل اولیه بیماری کلیوی را نشان دهد و احتمالا ارائه دهنده مراقبت های سلامت شما نیاز به درمان شما دارد.
پیدا کردن میکروآلبومین در ادرار نیز ممکن است به این معنی باشد که شما در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستید.
سطوح بالاتر میکروآلبومین همچنین ممکن است در اثر خون در ادرار، یک عفونت مجاری ادراری و عدم تعادل اسید و پایه در خون ایجاد شود.

در ادامه بخوانید: پروتئینوری

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. احمد

سلام من 12سال هست دیابت دارم و وزنم 62کیلو گرم و قدم 177هست و فشار خون ندارم و سنم 31سال است در ازمایش اخرم میکرو البومین عدد 45 بود و جلوش علامت h بود و ای وان سی هم 8,6 بپد چون به علت سفر چند ماهی کنترل قند خون نداشتم... با توجه به نتایج ازمایش...

سلام من 12سال هست دیابت دارم و وزنم 62کیلو گرم و قدم 177هست و فشار خون ندارم و سنم 31سال است در ازمایش اخرم میکرو البومین عدد 45 بود و جلوش علامت h بود و ای وان سی هم 8,6 بپد چون به علت سفر چند ماهی کنترل قند خون نداشتم... با توجه به نتایج ازمایش بنده دچار نارسایی کلیه شده ام ؟؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. ناشناس
  1. 5 / 5

ممنون از مطالب خوب و مفیدتون، خیلی عالی بود??

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search