پزشکی

پروتئینوری

بررسی پروتئینوری معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود مگر اینکه بیمار عارضه ای از سندرم نفروتیک شدید را ایجاد کند. همه بیماران مبتلا به بیماری های گلومرولی یا هر گونه کاهش عملکرد کلیه باید به نفرولوژیست مراجعه کنند. یکپارچگی در روند ارزیابی پروتئینوری، تعیین میزان کل پروتئین در ادرار است.

روش های مختلفی برای تشخیص پروتئینوری شامل آزمون سنجش ادرار و آزمایش اسید سولفوسالیسیلیک اسید (SSA) است. و روش های اندازه گیری شامل نسبت آلبومین یا پروتئین به کراتینین و جمع آوری پروتئین ادرار 24 ساعته است. تست دیپ استیک ادرار عمدتاً آلبومین را تشخیص می دهد. Albuminuria در پروتئینوری گلومرولی دیده می شود. نتایج مثبت کاذب می تواند با قرار گرفتن در معرض عوامل ید رادیواکتیو، ادرار قلیایی و هماچوری واضح رخ دهد. SSA تمام پروتئینها را تشخیص می دهد نه فقط آلبومین. پروتئینوری که شامل پروتئین های غیر آلبومین و همچنین آلبومین است.
استاندارد طلایی برای اندازه گیری پروتئینوری مجموعه ی ادرار 24 ساعته است. مقدار طبیعی پروتئین در ادرار <150 میلی گرم در روز است.
پروتئین اوری ( پروتئین در ادرار ) همچنین آلبومینوریا نیز نامیده می شود آلبومین پروتئین اصلی در خون است پروتئین بلوک ساختمانی برای تمامی قسمت های بدن ( عضلات، استخوان ، مو و ناخن ) است پروتئین موجود در خون، بدن را در برابر عفونت ها محافظت می کند و نیز در لخته شدن خون و حفظ مقدار مناسب مایع در گردش خون در سرتاسر بدن موثر است. وقتی که خون از کلیه ها عبور می کند محصولاتی مانند پروتئین و آلبومین که مورد نیاز بدن است فیلتر می شوند و زمانی که گلومرول ها آسیب دیده باشند این فیلتر شدن به خوبی انجام نمی شود و پروتئین از سد فیلتر عبور می کند.

پروتئینوری چیست؟
چه کسانی در معرض ریسک بیماریهای کلیه قرار دارند
پروتئینوری انواع مختلفی دارد.
علائم و نشانه های بیماری کلیه
تشخیص پروتئین اوری
تست پروتئین ادرار 24 ساعته
یک فرد مبتلا به پروتئینوری چه کاری باید انجام دهد
درمان پروتئین اوری
با داشتن علائم زیر حتما به پزشک مراجعه کنید
رژیم غذایی برای پروتئینوری
عوارض پروتئینوری
پیش آگهی پروتئینوری

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

پروتئینوری چیست؟

پرتیئنوری یعنی فیلتر کلیه در اثر بیماری آسیب دیده است که سبب نشت پروتئین در ادرار شده است پروتئینوری نشانه ای از بیماریهای مزمن کلیه که می تواند نشانه ای از بیماریهای ( دیابت، فشار خون بالا و بیماریهایی التهابی گلومرول ها ) باشد لذا آلبومین در ادرار یک ارزیابی پزشکی است وقتی بیماریهای کلیه پیشرفت کند می تواند به مرحله نهایی ( ESRD ) منجر شود. هنگامی که کلیه ها بطور کامل شکست می خورند فرد باید پیوند کلیه شود و یا تحت درمان دیالیز برای پاکسازی خون قرار گیرند.

تاریخچه بیماری

پروتئینوری خفیف تا متوسط می تواند بدون علامت باشد. اکثر بیماران علائمی را گزارش نخواهند کرد و پروتئینوری در جریان آزمایشات آزمایشگاهی معمولی برای ارزیابی بیماری های سیستمیک مانند فشار خون بالا یا دیابت یا به عنوان بخشی از معاینه خوب برای فرد تشخیص خواهد شد.
از آنجا که پروتئینوری اغلب در غیاب بیماری جدی کلیه اتفاق می افتد توجه به علل شایع و خوش خیم پروتئینوری در ابتدا مهم است. سوالاتی که باید بپرسید عبارتند از:
آیا پروتئینوری گذرا است - این ممکن است با اعمال جسمی و تب همراه باشد.
آیا این پروتئینوری ارتواستاتیک است - معمولاً در نوجوانان بلند، نازک یا بزرگسالان جوانتر از 30 سال دیده می شود ممکن است با لوردوز شدید همراه باشد عملکرد کلیوی طبیعی است و آلبومینوری معمولاً کمتر از 1 گرم در روز است
آیا این به خاطر یک بیماری غیر کلیوی (به عنوان مثال نارسایی قلبی شدید، آپنه خواب) است؟ عملکرد کلیه طبیعی است و پروتئینوری معمولاً کمتر از 1 گرم در روز است. میکروآلبومینوری اغلب در ارتباط با فشار خون بالا و مراحل اولیه نفروپاتی دیابتی مشاهده می شود.
آیا علائم وجود دارد که نشان دهد سندرم نفروتیک یا بیماری گلومرول قابل توجه است.
تغییرات در ظاهر ادرار اتفاق افتاده است (مانند قرمز / دودی، کف دار) آیا این امر در ارتباط با عفونت دستگاه تنفسی فوقانی رخ می دهد؟
آیا ادم (به عنوان مثال، مچ پا، لگن، لوبی واژن، کیسه بیضه) وجود دارد.
آیا تا به حال گفته شده است که فشار خون او بالا است.
آیا بیمار تا به حال گفته شده است که سطح کلسترول او بالا است.
آیا سابقه بیماری چند سیستم یا یکی دیگر از علل بیماری گلومرولی وجود دارد؟
سابقه قبلی یا سابقه بیماری کلیوی (از جمله مرتبط حاملگی) است.
آیا بیمار مبتلا به دیابت است - اگر چنین است، برای چه مدت؛ بیماری های چشم یا سایر عوارض وجود دارد.
سابقه خانوادگی دیابت در حال حاضر وجود دارد آیا در انها این شامل بیماری کلیوی شده است؟
آیا بیماری التهابی مزمن (مانند لوپوس اريتماتوز سیستمیک (SLE) یا آرتریت روماتوئید وجود دارد.
آیا بیمار دچار ناراحتی مفصل، بثورات پوستی، علائم چشم یا علائم سندرم Raynaud است؟
آیا بیمار هر دارویی (از جمله داروهای بدون نسخه یا گیاهی) را مصرف می کند.
آیا هر گونه مشکلات سلامت قبلی مانند زردی، سل، مالاریا، سیفلیس یا اندوکاردیت وجود دارد؟
علائم سیستمیک مانند تب، عرق شبانه، کاهش وزن یا درد استخوانی وجود دارد.
آیا بیمار هر گونه عوامل خطر برای ویروس نقص ایمنی بدن (اچ آی وی) یا هپاتیت دارد.
آیا علائمی وجود دارد که نشان دهنده عوارض سندرم نفروتیک است؟
آیا بیمار درد کمر، درد شکم، تنگی نفس، درد و یا گرفتگی قفسه سینه دارد.

چه کسانی در معرض ریسک بیماریهای کلیه قرار دارند

افراد مبتلا به ( دیابت ، فشار خون بالا، بیماریهای سیستمیک مانند لوپوس اریتماتوس و مولتیپل میلوما ( با پروتئین بنس جونز )، داروهای شیمی درمانی مانند ( استرپتوزوسین ) درمان های بیولوژیک مانند ( انترلوکین 2 )، عفونت و التهاب در کلیه ها ( نفریت )، پره اکلامپسی ( فشار خون بالا و پروتئین اوری در حاملگی )، چاقی، سن بالای 60، سابقه خانوادگی مثبت بیماری کلیه، نژاد و قومیت ( آمریکایی های افریقایی تبار، سرخ پوستان آمریکایی، بومیان آمریکایی، اسپانیایی و جزایر اقیانوس آرام ) در معرض خطر پروتئینوری هستند. در آمریکا عامل اصلی مرحله پایانی کلیه دیابت است و با پیشرفت بیماری کلیه پروتئینوری نیز افزایش می یابد. کسانیکه فشار خونشان را کنترل نکنند می توانند به نارسایی کلیه گرفتار شوند.

پروتئینوری انواع مختلفی دارد.

پروتئینوری گذرا در این نوع فشار خون نرمال، رسوب ادرار نرمال، عدم وجود ادم قابل توجه، ترشح پروتئین در ادرار کمتر از 1 گرم در روز است این نشان از بیماری قابل توجهی نیست و پروتئین در آزمایش های بعدی از بین می رود.
پروتئینوری ارتواستاتیک: نوجوانان با قد بلند، نازک و جوانتر از 30 سال ( ممکن است لوردوز شدید همراه آن باشد ) در این بیماران عملکرد کلیوی نرمال و پروتئینوری معمولا کمتر از 1 گرم در روز است جمع آوری ادرار شبانه پروتئین نرمال را نشان می دهد.
پروتئین اوری مداوم به دلیل بیماری خارجی که عملکرد کلیوی نرمال است رسوب ادرار نیز مطلوب است فشار خون نرمال است ادم قابل توجهی وجود ندارد و دفع کم آلبومین کمتر از 500 میلیگرم در روز می باشد
پروتئینوری مداوم بیش از 500 میلی گرم در روز که بیشتر احتمال دارد ناشی از بیماری قابل توجه گلومرول باشد. در این نوع پروتئینوری کست های گلبول های قرمز و گلبول های قرمز بد شکل، لیپیداوری، هیپرلیپیدمی، فشار خون و عملکرد غیر نرمال کلیه دیده می شود.
تا 150 میلی گرم پروتئین روزانه در ادرار نرمال است.
میکروآلبومینوری: سطح پایین میکروآلبومینوری در ادرار ناشی از مراحل اولیه بیماری کلیه در اثر دیابت است غلظت نرمال آلبومین در ادرار 5 میلی گرم در لیتر میزان دفع آلبومین در ادرار مردان به طور متوسط 2.6 – 12.6 میکروگرم در دقیقه است و در زنان 1.1 – 21.9 میکروگرم در دقیقه است میکروآلبومینوری یعنی دفع 30 – 300 میلی گرم آلبومین روزانه است یا 20 – 200 میکروگرم آلبومین در هر دقیقه است.

علت پروتئینوری

حضور مقادیر غیر طبیعی پروتئین در ادرار می تواند شامل وارد زیر باشد.
بیماری های سیستمیک که سبب عدم کارکرد کلیه ها می شود تولید بیش از حد پروتئین های پلاسما که قادر به عبور از غشای پایه گلومرولی ( GBM ) و وارد توبول های پروگزیمال می شود ولی همه آن نمی تواند بازجذب شود.
سد گلومرولی معیوب است که اجازه می دهد مقادیر غیر طبیعی پروتئین با وزن ملکولی متوسط وارد کپسول بومن شود. علل بیماریهای گلومرولی می تواند به صورت اولیه ( بدون شواهدی از بیماری ) و یا ثانویه ( درگیری کلیه در یک بیماری سیستمیک ) طبقه بندی می شود. بیماری های گلومرولی اولیه دارای رسوب ادراری فعال ( گلومرولونفریت پرولیفراتیو ) که شامل ( ایمونوگلوبولین نفروپاتی (IGA)، گلومرولونفریت مامبرانوپرولیفراتیو، گلومرولونفریت پرولیفراتیو مزانژال ) می باشد. بیماری های گلومرولی اولیه در ارتباط با رسوب ادراری آرام ( گلومرولونفریت غیر پرولیفراتیو ) شامل مواردی مانند ( گلومرولونفریت غشایی، بیماری Minimal-change، گلومرولواسکلروز فوکال سگمنتال اولیه، گلومرولونفریت Fibrillary ،گلومرولونفریت Immunotactoid ،بیماری های گلومرولی متوسطه با رسوب ادرار فعال ( گلومرولونفریت پرولیفراتیو، از جمله گلومرولونفریت سریعا پیشرونده ) عبارتند از: بیماری ضد GBM، واسکولیت کلیه از جمله بیماری های مرتبط با آنتی بادی های سیتوپلاسمی نوتروفیل ( ANCAs )، مانند گرانولوماتوز وگنر، لوپوس نفریت، گلومرولونفریت کرایوگلوبولینمی مرتبط، آندوکاردیت باکتریایی، پورپورای هنوخ شوئن، گلومرولونفریت Postinfectious، بیماری هپاتیت C ضایعه کلیوی را می توان مانند گلومرولونفریت مامبرانو پرولیفراتیو اولیه باشد یا که در بیماران مبتلا به کرایوگلوبولینمی دیده شود. بیماری های گلومرولی متوسطه در ارتباط با رسوب ادرار ملایم ( گلومرولونفریت غیر پرولیفراتیو ) عبارتند از: نفروپاتی دیابتی، آمیلوئیدوز، فشار خون بالا nephrosclerosis، مولتیپل میلوما با زنجیره سبک، گلومرولواسکلروز کانونی ثانویه

علائم و نشانه های بیماری کلیه

ورم، تنگی نفس، نیاز به ادرار کردن زیاد، سکسکه، خستگی ( اگر کم خونی باشد و یا تحت داروی شیمی درمانی باشید )، درد استخوان ( اگر ضایعات استخوان در بیماری میلوم باشد )، گیجی و سرگیجه یا خواب الودگی بیش از حد اگر سطح کلسیم خون بالا باشد)، نوروپاتی ( اگر رسوبات پروتئینی در انگشتان دست و پا به علت بیماری باشد )، ادرار زیاد، تیره و یا قرمز اغشته به خون، مشکلات خواب، تهوع و استفراغ، خارش و خشکی پوست گیجی و تشنج می باشد. در صورتی که دیابت علت بیماری کلیه باشد علائم افزایش قند خون مانند ( تکرر ادرار، تشنگی بیش از حد و یا گرسنگی ) می باشند.

تشخیص پروتئین اوری

بررسی پروتئینوری معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود مگر اینکه بیمار عارضه ای از سندرم نفروتیک شدید را ایجاد کند. همه بیماران مبتلا به بیماری های گلومرولی یا هر گونه کاهش عملکرد کلیه باید به نفرولوژیست مراجعه کنند در مراحله اولیه پروتئین اوری هیچ نشانه یا علائمی وجود ندارد ولی مقادیر زیاد پروتئین در ادرار سبب کف آلود شدن ادرار می شود و به علت پروتئین موجود در سمت چپ بدن خون نمی تواند مایع را به اندازه کافی جذب نماید لذا سبب ورم در دست ها، پاها، شکم و یا صورت می شود این علائم نشان دهنده پیشرفت بیماری کلیه است و نشان می دهد که میزان پروتئنوری بالا است تست های آزمایشگاهی تنها راه برای مشخص کردن میزان پروتئینوری است لذا در افراد در معرض خطر ( دیابت ) چک کردن منظم پروتئین ادرار لازم است.

تست پروتئین ادرار 24 ساعته

جمع آوری پروتئین ادرار 24 ساعته به این صورت است که بیمار پس از دفع اولین ادرار صبح، شروع به جمع آوری ادرار در ظرفی می نماید و تا آخرین قطره ادرار صبح روز بعد را در آن ظرف می ریزد. و سپس برای انجام آزمایش به آزمایشگاه می برد.
در سال های اخیر مقدار آلبومین را با مقدار کراتینین ( که یک محصول زائد از شکسته شدن عضلات است ) مقایسه می کنند. پزشکان نسبت آلبومین ادرار را به کراتینین ادرار ( UACR ) می سنجند نمونه ادراری که بیش از 30 میلی گرم آلبومین برای هر گرم کراتینین ( 30 میلی گرم/ گرم ) باشد نشانه خطر و وجود داشتن مشکل است.  اگر در بار اول این تست ( UACR ) بیشتر از 30 میلی گرم / گرم بود 1 – 2 هفته بعد تست را تکرار می کنند  اگر آزمون دوم نیز سطح بالایی از پروتئین را نشان داد یعنی فرد پروتئینوری مداوم داشته و نشانه ای از کاهش عملکرد کلیه است که باید ارزیابی عملکرد کلیه با تست های اضافی انجام شود.
برای تعییین پروتئینوری گذرا، آزمایش ادرار و ازمایش میکروسکوپی برای حداقل 3 نوبت جداگانه و بدست اوردن نسبت آلبومین/کراتینین و پروتئین /کراتینین در یک نمونه تصادفی ادرار انجام شود.
نمونه ادرار صبح زود قبل از اینکه بیماران درگیر کار روزانه شوند
برای مشخص کردن پروتئینوری ارتواستاتیک از میکروسکوپی ادرار نمونه 7 صبح الی 11 بعد از ظهر و نمونه 11 تا 7 صبح انجام می شود.
برای مشخص کردن پروتین گلومرولی از میکروسکوپی ادرار 24 ساعته برای اندازه گیری پروتئین و کلیرانس کراتینین، کراتینین سرم البومین، کلسترول، و تعیین قند خون استفاده می شود.
تعیین اتوآنتی بادی ها مانند ( ANA ) سطوح کمپلمان، کرایوگلوبولین، سرولوژی هپاتیت B و C و HIV
الکتروفورز پروتئین های پلاسما و ادرار
تست های تشخیصی کامل تر برای بیماری کلیه
تست کراتینین خون نشان می دهد که آیا کلیه های شخص در حال از بین بردن مواد زائد هستند و یا اینکه آیا فرد دارای آسیب کلیه شده است برای بررسی عملکرد کلیه ها از این تست استفاده می شود که  EDFR نامیده می شود وقتی بیماری مزمن کلیه ( CKD ) وجود دارد EGFr کمتر از 60 میلی لیتر / دقیقه است.
در تست ته نشین ادرار ( بدشکلی گلبول های قرمز، کست های گلبول قرمز ) ممکن است دیده شود.
ممکن است عملکرد غیر طبیعی کلیه، چربی ادرار بالا، ورم، چربی خون بالا و فشار خون نیز وجود داشته باشد.
پزشک شما ممکن است از روش های تشخیصی مانند ( رادیوگرافی قفسه سینه، KUB، در صورت بیماری گلومرولی اسکن اولتراسونوگرافی کلیه، سونوگرافی کلیه ، حالب و مثانه ) استفاده کند.

تشخیص میکروآلبومینوری

میکروآلبومینوری به عنوان دفع 30 - 300 میلی گرم آلبومین روزانه یا 20-200 میکروگرم آلبومین در هر دقیقه معروف است. این مقدار برای شناسایی خیلی کوچک است با روش های غربالگری دیپ استیک روتین،.
آزمایش های متعدد برای تشخیص این طیف وسیعی از غلظت آلبومین در ادرار ایجاد شده است. با این حال، بسیاری از این تست ها توسط تغییرات درون فردی در میان بیماران با توجه به عوامل مانند سطح فعالیت بدنی، بیماری های حاد یا تب، قاعدگی، حاملگی، ترشحات واژینال، رژیم غذایی، فشار خون، وضعیت حجم، درجه کنترل گلیسمی و روش جمع آوری ادرار (به عنوان مثال، 24 ساعت، شبانه و یا وقت معین، مدت کوتاه). به طور متوسط، دفع آلبومین در طول روز بیش از 25% بالاتر از شب است با تغییرات روزانه 40٪.
بنابراین، توصیه می شود که تشخیص آلبومینوری تنها پس از حداقل سه نمونه ادرار بیمار طی یک دوره 6 ماهه، نشان داده شود که میزان آلبومین در محدوده فوق بالاتر باشد.

بیوپسی کلیوی

بیوپسی کلیوی باید در بیماران بالغ مبتلا به پروتئینوری مداوم در نظر گرفته شود زیرا اطلاعات تشخیصی و پیش آگهی به احتمال زیاد به انتخاب درمان خاصی هدایت می شود.
در کودکان، اغلب موارد سندرم نفروتیک به علت بیماری minimal-change حساس به استروئید است. پزشک ممکن است منطقی این را تشخیص دهد و درمان را شروع کند و بیوپسی را برای موارد عدم پاسخ ارائه دهد.
در بزرگسالان مبتلا به پروتئینوری که کمتر از 1 گرم در روز است و هیچ شاخص دیگری از بیماری کلیوی وجود ندارد پیش آگهی کلی کافی است و نیاز به درمان خاص بعید است. اکثر نفرولوژیستها این بیماران را با اقدامات غير اختصاصی درمان می کنند و فقط اگر آزمایش پروتئینوری افزایش یابد و یا اگر بیمار متحمل زوال پیشرونده کلیه باشد به بیوپسی ادامه می دهد.

یک فرد مبتلا به پروتئینوری چه کاری باید انجام دهد

اگر یک فرد دارای دیابت، فشار خون بالا و یا هردو باشد باید هدف اول درمان بیماری باشد افراد مبتلا به دیابت باید مرتب قند خون خود را چک کنند و دنبال گرفتن یک برنامه غذایی سالم باشند و مقدار ورزش و داروهای توصیه شده توسط پزشک را انجام دهند در افرادی که دیابت و فشار خون دارند داروهای مهار کننده های تبدیل آنژیوتانسین ( ACE ) و یک کلاس شبیه به آنها به نام مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین ( ARBs ) نیاز دارند زیرا این دارو ها برای محافظت از عملکرد کلیه ها بیشتر از داروهای دیگر فشار خون که در همان سطح روی فشار خون موثرند در محافظت اژ کلیه ها عمل می کنند. بسیاری از بیماران مبتلا به پروتئینوری اما بدون فشار خون بالا نیز از مهار کننده های ACE و ARBs بهرمند می شوند انجمن دیابت  آمریکا توصیه می کند افراد مبتلا به فشار خون و دیابت فشار خون خود را زیر 130/80.3 نگه دارند. و افراد مبتلا به بیماریهای کلیوی و فشار خون باید فشار خون خود را زیر 130/80.4 نگه دارند برای رسیدن به این هدف یک فرد ممکن است به ترکیبی از دو یا چند داروی فشار خون نیاز داشته باشد پزشک ممکن است یک داروی داروی دیورتیک همراه با یک مهار کننده ACE یا  ARB تجویز کند داروی دیورتیک قرص های آب نامیده می شوند زیرا ادرار فرد را زیاد و به خلاص شدن او از مایع بیش از حد کمک می کند. علاوه بر کنترل قند و فشار خون توصیه می شود مصرف نمک و پروتئین محدود شود. بهتر است بیمار تحت نظر یک متخصص تغذیه باشد.

درمان پروتئین اوری

پروتئینوری یک بیماری خاص نیست لذا باید علت بیمار مشخص و درمان شود اگر بیماری کلیه مزمن درمان نشود می تواند منجر به نارسایی کلیه شود. درمان با داروهای ( مهارکننده های ACE (مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین) و ARBs ( مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین ) می باشد و درمان مناسب برای بیماری های مزمن مانند ( دیابت و فشار خون بالا ) برای جلوگیری از آسیب پیشرونده کلیوی که سبب  پروتئینوری می شود باید انجام شود. اگر عفونت ادرار عامل بیماری است درمان با آنتی بیوتیک را ادامه دهید و حتی بعد از پاک شدن ادرار، از یک آنتی بیوتیک برای عفونت مجرای ادراری مانند باکتریم یا سیپروفلوگزاسین  Ciprofloxacin استفاده کنید.

با داشتن علائم زیر حتما به پزشک مراجعه کنید

کاهش ادرار، داشتن ادرار( تیره، ابری یا دردناک )، هر گونه خونریزی غیر معمول یا کبودی، مدفوع سیاه رنگ یا قیری، وجود خون در مدفوع یا ادرار، وجود تهوع علارقم درمان دارویی، استفراغ ( بیش از 4 – 5 بار در یک دوره 24 ساعته، سرگیجه یا سبکی سر، احساس ضعف، تورم در پاها، افزایش وزن بیش از 3- 5 پوند در هفته، ( تب 38 درجه سانتی گراد، لرز، گلودرد ) نشانه های احتمال عفونت در شیمی درمانی ، تغییرات در وضعیت ذهنی مانند سردرگمی، تپش قلب، ضعف عضلانی شدید

رژیم غذایی برای پروتئینوری

بیماران کلیوی باید از غذاهایی که سدیم، پتاسیم، منیزیم و پروتئین کم دارند مصرف کنند.
 اگر بیماری دیابت سبب بیماری کلیه و پروتئین اوری شده است باید مصرف کربوهیدرات ساده مانند ( میوه، قند و شکر ) و کربوهیدرات پیچیده مانند ( ماکارونی، غلات و حبوبات ) را به 50% محدود کنید.
مصرف پروتئین را به 15 – 20 % محدود کنید و مصرف انواع گوشت را کاهش دهید ممکن است آسیب کلیه با محدود کردن پروتئین اصلاح شود. توجه داشته باشید که پروتئین علاوه بر گوشت و ماهی در بسیاری از غذاها وجود دارد موضوع محدودیت پروتئین بحث برانگیز است با این وجود این نگرانی وجود دارد که رژیم غذایی محدود از پروتئین ممکن است خطر ابتلا به سوء تغذیه پروتئین را افزایش دهد روش های دیگر کاهش فشار مصرف مهارکننده ای ACE می باشد که ممکن است ایمن تر از محدودیت پروتئین باشد اکثر نفرولوژیست ها عدم محدودیت یا محدودیت خفیف در مصرف پروتئین را ذکر می کنند و روزانه./8– 1 میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن در روز را توصیه می کنند.
National Kidney Foundation website
http://www.kidney.org/search_results.cfm?q=%20to%20cook%20with%20less%20protein ( این وبسایت در مورد طبخ غذا با پروتئین کمتر، مطالبی دارد )
مصرف میوه و سبزیجات تازه و فیبرها تا 50 % در روز توصیه می شود زیرا فیبرها و سبزیجات تازه به حفظ اجابت مزاج کمک می کند و از برخی سرطان ها جلوگیری می کند با این وجود از غذاهایی که پتاسیم بالا مانند ( پرتغال، آب پرتغال، سبزیجات برگ سبز ( اسفناج ، کلم و کلم پیچ )، سیب زمینی ) و منیزیم بالا مانند ( آنتی اسید ها، شربت شیر منیزی ) دارند اجتناب کنید.
مصرف چربی های و روغن های اشباع را محدود کنید.

عوارض پروتئینوری

ادم ناشی از اضافه بار مایعات
نارسایی حاد کلیوی به علت تخلیه داخل عروقی
افزایش خطر ابتلا به عفونت باکتریایی و پریتونیت باکترایی
افزایش خطر ابتلا به ترومبوز شریانی و وریدی از جمله ترومبوز ورید کلیوی
افزایش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی

پیش آگهی پروتئینوری

پیش آگهی بستگی به علت، مدت زمان و درجه پروتئینوری دارد بزرگسالان مبتلا به پروتئین اوری گذرا یا ارتواستاتیک پیش آگهی خوش خیم در حالی که مبتلایان به فشار خون خوش خیم و میکروآلبومینوری ( با درجه بالای آلبومینوری ) سبب افزایش ریسک بیماری های قلبی عروقی می شود در بیماران با فشار خون بالا و وجود میکروآلبومینوری زیاد که با هیپرتروفی بتن چپ در ارتباط است بیماران دارای میکروآلبومینوری و فشار خون و یا بدون فشار خون پیش بینی افزایش خطر بروز عوارض قلبی و مرگ و میر وجود دارد.

مطالب مرتبط
تغذیه در اوره و کراتینین بالا
مشکلات ادراری  

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (58)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

 1. علی احمد

سلام چه طور میشه پروتیین ادرار بالا بره

  پیوست ها
 

 1. A

سلام با كسي كه يه كليه رو مادرزادي ازدست داده وكليه ديگه هم پروتئينوري داره ميشه زندگي كرد؟

  پیوست ها
 

 1. محمدابراهیم هادیان

کلیه پیوندشده درسال۹۲برج۱۲براثربی اشتهایی واسهال واستفراق ودفع کراتین ۴/۷وپروتین ۲پلاس++واوره۱۰۰ درمیلاد۲۵روزبستری شدم ۱۷برج۱۱بااوره۹۷وکراتین۳/۷مرخص شدم نمی دانم هجیزهای بخورم حتی غذا وغیره

  پیوست ها
 

 1. زهرا

سلام.من مادرم بخاطر مبتلا شدن به بیماری واسکولیت کلیه اش هم مشکل پیدا کرده و کلیه مادرم دفع پروتئین داره.میخواستم بدونم چه رژیم غذایی و چه میوه هایی باید مصرف کنه؟دکترش فقط رژیم کم چربی و کم نمک رو گفتن.میخواستم بدونم چه میوه هایی رو میتونن مصرف...

سلام.من مادرم بخاطر مبتلا شدن به بیماری واسکولیت کلیه اش هم مشکل پیدا کرده و کلیه مادرم دفع پروتئین داره.میخواستم بدونم چه رژیم غذایی و چه میوه هایی باید مصرف کنه؟دکترش فقط رژیم کم چربی و کم نمک رو گفتن.میخواستم بدونم چه میوه هایی رو میتونن مصرف کنن یا چه چیزهایی واسه بهبود مادرم خوبه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مجتبی

با سلام بنده دود 1 تا 2 ساله دفع پروتدین دارم و با مراجعه به فوق تخصص قرص های انالاپرین و پنتوکسی فیلین مصرف کردم خوب خوب شدم دکتر گفت ادامه نده دوباره شروع شد مجددا تکرار کردم خوب شد و لی دوباره گفت قطع کن مجددا شروع شده است بفرمایید میتوانم با...

با سلام بنده دود 1 تا 2 ساله دفع پروتدین دارم و با مراجعه به فوق تخصص قرص های انالاپرین و پنتوکسی فیلین مصرف کردم خوب خوب شدم دکتر گفت ادامه نده دوباره شروع شد مجددا تکرار کردم خوب شد و لی دوباره گفت قطع کن مجددا شروع شده است بفرمایید میتوانم با مصرف همیشگی روغن ماهی این بیماری را درمان کنم؟ لطفا در ایمیل پاسخ میشه بفرمایید با تشکر البته اگر علاوه بر ایمیل اینجا هم بفرمایید خوبه با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. پگاه

سلام خسته نباشیددهفته ۲۸ بارداری هستم ودفع پروتیین ۲+ دارم زیر نظر پزشک هستم میشه بگید چه کاری میتونم انجام بدم که دفعم کم بشه؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. وحید

سلام وقت بخیر آقای دکتر ممکنه در مورد مصرف لبنیات و تخم مرغ توضیح دهید که آیا برای بیمارانه پروتئینوری مفیده یا خیر؟

  پیوست ها
 

 1. سارا

سلام اقای دکتر من در انتهای ادرارم احساس درد میکنم اخررشب هاودر حد یکی دو قطره ادرار خونی دارم تب یاگلو درد و پهلو درد نداردم.پروتئنوری +2دارن و اربی سی زیاد دیده شدع میکروسکوپی و بلاد هم در ماکروسکوپی3+شده.باکتری مودریت هست ولی وایت بی سی ندارم....

سلام اقای دکتر من در انتهای ادرارم احساس درد میکنم اخررشب هاودر حد یکی دو قطره ادرار خونی دارم تب یاگلو درد و پهلو درد نداردم.پروتئنوری +2دارن و اربی سی زیاد دیده شدع میکروسکوپی و بلاد هم در ماکروسکوپی3+شده.باکتری مودریت هست ولی وایت بی سی ندارم. کست هم منفیه.از نظر شفافیت هم سمی کلیر هست.الان مشکلم گلونرو نفریت هست یا عفونت ادراری. خانم22ساله هستم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. بهادری

سلام
آقای دکتر پسر من 13 ماهه هست ظرف دو ماه دوبار در آزمایشش دفع پروتیین مثبت بود .
علائمش هم اینه که گاها رنگ صورتش به زردی میره و ادرارش کمه و خیلی کم ادرار میکنه و دیر به دیر .
علت چیه و به کدام نوع پروتینوری مبتلاست و چکار بکنیم.
با تشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    بهادری

با سلام شما باید کودک خود را نزد پزشک نفرولوژی کودکان ببرید تا پس از انجام تست پروتئین 24 ساعته علت مشخص و درمان لازم صورت گیرد

  پیوست ها
 

 1. مریم

من هفته 17 بارداریم هر از گاهی پهلوی چپم درد میگیره نزدیک باسنم .آخرین بار که برا سونو رفتم گفتمش کلیه ام درد داره ولی رادیولوژیست یک وجب بالاتر از اون ناحیه را چک کرد گف مشکلی نداری .ولی خیلی ادرار میکنم به طوری که دوست ندارم بیرون از خونه یا...

من هفته 17 بارداریم هر از گاهی پهلوی چپم درد میگیره نزدیک باسنم .آخرین بار که برا سونو رفتم گفتمش کلیه ام درد داره ولی رادیولوژیست یک وجب بالاتر از اون ناحیه را چک کرد گف مشکلی نداری .ولی خیلی ادرار میکنم به طوری که دوست ندارم بیرون از خونه یا مهمانی برم بعضی اوقات احساس ضعف شدید و بیحالی دارم فقط دراز میکشم .حالت تهوع بعد از بیدار شدن از خواب ظهر صبح عادی شده برام.میشه کمکم کنید چطور به روش خانگی بفهمم مشکلی دارم یا نه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم

با سلام
یک تست قند خون انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. اصغری

با سلام

حدود 14ماهه با عفونت ادراری متوجه دفع پروتیین شدم, میزان دفع در این مدت در نوسان بوده و متغیر. تا 1000رسیده و متخصص نفرولوژیست در ساری گفته بیوپسی شم و من به شدت از این کار واهمه داشته و درمانم را در تهران آغاز کردم و تنها لوزارتان و...

با سلام

حدود 14ماهه با عفونت ادراری متوجه دفع پروتیین شدم, میزان دفع در این مدت در نوسان بوده و متغیر. تا 1000رسیده و متخصص نفرولوژیست در ساری گفته بیوپسی شم و من به شدت از این کار واهمه داشته و درمانم را در تهران آغاز کردم و تنها لوزارتان و فولیک اسید, امگا3 و گاهی فیفولتجویز شده. از پاییز دوباره دفع پروتیینم از 280به 960رسید ک باز دچار عفونت اداری و التهاب کلیه شدم و اینبار ی پزشک محلی مراجعه کردم و با آمپول و قرص هایی یه مقدار کمتر شده رسید ب 600... میخوام ببینم این بیماری درمان داره ؟یا تهش دیالیز و پیوند هست؟؟؟ این نگرانی داره دیوونم میکنه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مهمان (کریمی)    اصغری

با سلام
نگران نباش دفت پروتئین من تا 4000 رسیده بود و چند سال طول کشید که تحت درمان بودم و پردنیزولون و داروهای دیگر مصرف می کردم ولی بالاخره خوب شدم. پس نگران نباش و تحت نظر متخصص به مداوا ادامه بده

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    اصغری

با سلام
درمان صحیح است ولی باید علت دفع پروتئین مشخص شود اگرعفونت عامل است یاید درمان عفونت انجام شود دارو باید تنظیم شود گاهی یک دارو کفایت نمی کند و باید داروی کمکی استفاده شود و وقتی پروتئین کاهش یافت میزان دارو نیز کم شود ولی دارو را قطع...

با سلام
درمان صحیح است ولی باید علت دفع پروتئین مشخص شود اگرعفونت عامل است یاید درمان عفونت انجام شود دارو باید تنظیم شود گاهی یک دارو کفایت نمی کند و باید داروی کمکی استفاده شود و وقتی پروتئین کاهش یافت میزان دارو نیز کم شود ولی دارو را قطع نکنید مگر به دستور پزشک باشد. اگر به درمان جواب نمی دهد بایدبیوپسی انجام شود

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. محدثه

سلام من پروتئین مثبت 1 دارم عملکرد کلیم خوبه فشار خون خوبه و رم هم ندارم داروی بازارتان وانالاپریل هم که دکتر داده نمیتوانم بخورم حالم را خیلی بد می کنه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محدثه

با سلام
مقدار پروتئین مصرفی را کاهش دهید و به پزشک مراجعه نمایید تا داروی شما را تغییر دهد

  پیوست ها
 

 1. سعیده فولادی

عالی بود

  پیوست ها
 

 1. ع

دفع پروتیین450 ووجود کف ،،بدون قندو فشارخون بالا بدون ورم وعلامت دیگر خطرناک است؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ع

اگر درمان نشود می تواند خطرناک باشد

  پیوست ها
 

 1. جواد

سلام اقای دکتر من الان ۸ ماهه دفع پروتئین کلیه دارم بعد داروی سل سپت.لوزارتان.کلسیم پردنیزولون مصرف میکنم ولی هیچ تغییری تو بدنم ایجاد نکرده میشه راهنمایی کنید ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    جواد

با سلام
با انچام تست های تشخیصی و بیوپسی کلیه باید علت دفع پروتئین مشخص شود به متخصص نفرولوژی مراجعه نمایید تا بررسی های لازم انجام شود

  پیوست ها
 

 1. bahar

سلام خسته نباشید
آقای دکتر میشه بپرسم این قرص نفروویت آیا خارش ایجاد میکند یا خیر؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    bahar

با سلام این داروی Nephro-Vite یک مکمل ویتامین برای بیماران کلیوی است و یک واکنش آلرژیک جدی به این دارو نادر است با این حال، اگر شما متوجه هر گونه علائم یک واکنش آلرژیک جدی از جمله: جوش، خارش یا تورم ( به خصوص در (صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه...

با سلام این داروی Nephro-Vite یک مکمل ویتامین برای بیماران کلیوی است و یک واکنش آلرژیک جدی به این دارو نادر است با این حال، اگر شما متوجه هر گونه علائم یک واکنش آلرژیک جدی از جمله: جوش، خارش یا تورم ( به خصوص در (صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس شدید فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. نگین

بسیار مطلب خوب و مفید بود . ممنون

  پیوست ها
 

 1. مهدی طاحونه

باسلام وخسته نباشید اقای دکتر پروتیین من +۱وکیتون+۲هست ایا خطرناکه.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهدی طاحونه

یا سلام
یک بار دیگر ازمایش را تکرار نمایید اگر باز هم پروتئین مثبت بود بک تست پروتئین 24 ساعته انجام دهید و به پزشک متخصص تفرولوژی مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. حسینی

سلام
ببخشید نامزد من الان حدود یک ماه و نیم هست که پروتیین 4+ دفع میکنند و با وجود قرصایی ک میخورن هنوز پا و صورتشون ورم داره. البته ورم کم و زیاد میشه. خواستم ببینم این مشکل چقد طول میکشه تا خوب بشه؟ قرصاش: پردنیزولون، پنتوس، فروزماید، کلسیم و...

سلام
ببخشید نامزد من الان حدود یک ماه و نیم هست که پروتیین 4+ دفع میکنند و با وجود قرصایی ک میخورن هنوز پا و صورتشون ورم داره. البته ورم کم و زیاد میشه. خواستم ببینم این مشکل چقد طول میکشه تا خوب بشه؟ قرصاش: پردنیزولون، پنتوس، فروزماید، کلسیم و آتورواستاتین هست. ممنونم..

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حسینی

با سلام
درمان بستگی به علت زمینه ای دارد مثلا اگر بیماریهای سیستمیک عامل پروتیینوری باشد باید درمان بیماری سیستمیک نیز شروع شود.

  پیوست ها
 

 1. بهار

سلام امیدوارم خوب باشین من یه دختر١8ساله هستم ازمایش ادراردادم واون روزپریودبودم وتوازمایشم دفع پروتیئن نشون داده به نظرتون من اون بیماری رودارم جواب بدین خیلی اسطراب دارم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    بهار

با سلام
نمونه ادرار را بعد از دوره پریود چک کنید اگر پروتئین بالا داشت یک پروتئین ادرار 24 ساعته انجام دهید و نتیجه را نزد پزشک ببرید

  پیوست ها
 

 1. اسرين

با تشكر، مطالب بسيار عالي و جامع بود

  پیوست ها
 

 1. مهتاب

اینجانب 40 ساله ومبتلا به iga نفروپاتی هستم تحت درمان با پردنیزولون می باشم. 30 میلی گرم روزانه تا دو ماه خواهشمندم جهت رژیم غذایی مناسب اینجانب را راهنمایی فرمایید.باتشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهتاب

با سلام
این مقاله را مطالعه نمایید
با تشکر

  پیوست ها
 

 1. Sara

سلام با تشکر ...اقای دکتر مادر من دچار دفع پروتین شدید شده ۱۴۴۵۰ چهارده هزارو چهارصدو پنجاه که به پزشک متخصص کلیه مراجعه کردیم ایشون رو بستری کردن بعد از سه روز دفع پروتینشون به سه هزارو ششصد رسید مادر من هم دیابت و فشار خون دارند دکتر گفت باید...

سلام با تشکر ...اقای دکتر مادر من دچار دفع پروتین شدید شده ۱۴۴۵۰ چهارده هزارو چهارصدو پنجاه که به پزشک متخصص کلیه مراجعه کردیم ایشون رو بستری کردن بعد از سه روز دفع پروتینشون به سه هزارو ششصد رسید مادر من هم دیابت و فشار خون دارند دکتر گفت باید از کلیه شون نمونه برداری کنن که قبول نکردیم چون یه با انژوگرافی کردن رگ شریان پاشون خونریزی کرد عاجزانه از شما درخواست میکنم اگر راهی دیگر غیر از نمونه برداری هست مثلا درمان با دارو هست توضیح دهید ...با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Sara

با سلام
مقاله بالا را مطالعه و رژیم غذایی او را رعایت نمایید و به دستور پزشک متخصص نفرولوژی عمل نمایید

  پیوست ها
 

 1. فاضل

خیلی ممنون از مطالب مفیدتون، به خصوص در مورد رژیم غذایی این بیماران که واقعاً اطرافیان نمیدونن چی برای این بیماران خوب و چی مضر است.

  پیوست ها
 

 1. latifeh

سلام باتشکر از متخصصین. مطالب خیلی مفید،کامل واموزند ه بود.

  پیوست ها
 

 1. الهام

سلام.من یک سال و نیم هست که دفع پروتئین دارم.الان میخوام باردار شم و چند وقته دکترم داروهامو قطع کرده.آیا امکان داره باعث نازایی بشه؟چون من تنبلی تخمدان هم دارم.آیا تشدید میشه؟

  پیوست ها
 

 1. نعمتی پور

باسلام وتشکرفراوان سؤالی داشتم راجع به بیماریکه به خاطرپره اکلامپسی دچارفشار خون شده باوجودختم حاملگی گذشت 6ماه اززایمان ولی همچنان کلیه هاپرتئین اوری دفع میکنن وفشارم باکاپتوپریل کنترل میشه رژیم بی نمک وپرتئین محدوددارم میخواستم ببنم پیش آگهی...

باسلام وتشکرفراوان سؤالی داشتم راجع به بیماریکه به خاطرپره اکلامپسی دچارفشار خون شده باوجودختم حاملگی گذشت 6ماه اززایمان ولی همچنان کلیه هاپرتئین اوری دفع میکنن وفشارم باکاپتوپریل کنترل میشه رژیم بی نمک وپرتئین محدوددارم میخواستم ببنم پیش آگهی بیماری من چطورهست من نارساییه کلیه پیداکردم یانه باتشکرفراوان

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نعمتی پور

با سلام
به منظور برآورد زمان مورد نیاز برای رفع فشار خون بالا و پروتئینوری بعد از پره اکلامپسی یک مطالعه همگروهی آینده نگر روی 205 مبتلا به پره اکلامپسی که بین سال های 1990 و 1992 در مرکز پزشکی اراسموس MC، روتردام، هلند انجام شده است. داده ها در...

با سلام
به منظور برآورد زمان مورد نیاز برای رفع فشار خون بالا و پروتئینوری بعد از پره اکلامپسی یک مطالعه همگروهی آینده نگر روی 205 مبتلا به پره اکلامپسی که بین سال های 1990 و 1992 در مرکز پزشکی اراسموس MC، روتردام، هلند انجام شده است. داده ها در 1.5، 3، 6، 12، 18 و 24 ماه جمع آوری شد پس از زایمان یک فشار خون 140/90 میلی متر جیوه یا بالاتر داشتند و پروتئینوری به میزان 0.3 گرم در روز یا بیشتر داشتند. در مدت 3 ماه پس از زایمان، 39٪ از زنان هنوز فشار خون بالا داشتند که در 2 سال پس از زایمان تا 18 درصد کاهش یافته بود. شدت پره اکلامپسی و فاصله زمانی بین تشخیص و زایمان با فشار خون بالا و پروتئینوری پس از زایمان ارتباط دارد. پس از پره اکلامپسی، تا 2 سال برای درمان فشار خون بالا و پروتئینوری زمان نیاز است بنابراین، محققین نشان می دهند که آزمایش های تشخیصی تهاجمی بیشتر برای بیماری های زمینه ای کلیه تا 2 سال پس از زایمان ممکن است به تعویق افتد. پروتئینوری مداوم از مهم ترین پیش بینی برای بیماری های زمینه ای کلیه پس از زایمان است. تمام بیماران مبتلا به پره اکلامپسی باید با توجه به ادامه پروتئینوری، هماچوری مداوم و یا اختلال عملکرد کلیوی در دوران پس از زایمان بیوپسی کلیه از راه پوست در آن دسته از بیماران که نشانه های مثبت از بیماری های زمینه ای کلیه دارند باید انجام گیرد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مجید

آقاي دكتر با سلام و خسته نباشید
من مدت 6ماه قبل در آزمايش اتفاقی ادرارم خون به ميزان 2+ پروتئین 2+ ديده شد و به همين دليل به فوق تخصص كليوي و مجاري ادراري مراجعه كردم بعد از انجام سونگرافي مشخص شدكه من سنگ كليه دارم4m و بقیه آزمایشات همه چيز...

آقاي دكتر با سلام و خسته نباشید
من مدت 6ماه قبل در آزمايش اتفاقی ادرارم خون به ميزان 2+ پروتئین 2+ ديده شد و به همين دليل به فوق تخصص كليوي و مجاري ادراري مراجعه كردم بعد از انجام سونگرافي مشخص شدكه من سنگ كليه دارم4m و بقیه آزمایشات همه چيز نرمال است و در آزمايش ادرار 24 ساعته 500 پروتئين نشان داد بعد از مصرف قرص لوزار ميزان پروتئين به 101 رسيد از آنجايي كه خودم باور نداشتم كه مشكل دارم مصرف قرصم را قطع كردم ولي اينبار آزمايش پروتئين888 را نشان داد حال دوباره شروع به مصرف لوزار كرده ام دكتر هنوز نوع بيماريم را مشخص نكرده راستي فشارم خونم نرمال است وکلی آزمایشات مختلف خون را انجام دادم که همگی نرمال بوده.سوالم اینه که من تاکی باید قرص لوزار را ادامه بدم؟و آیا دارویی هست که بطور کامل این بیماری را رفع کنه؟ چون قرص لوزار فقط میزان پروتئین را کاهش میدهد.در ضمن دکترم گفته تا مقدار پروتیین به 1000 نرسد نمونه برداری از کلیه انجام نمیشود.خب اینجوری من در بلند مدت کلیه هام رو از دست نمیدم؟ من 28 سال دارم.
در آخر از اینکه به فکر بیمارها هستین و وقت میزارین از صمیم قلب تشکر میکنم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مجید

با سلام
تحت نطر پزشک باشید و گفته های او را عمل نمایید و دارو را قطع نکنید و هر گونه تغییر در دارو را با نظر پزشک فوق تخصص کلیه انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. رضا

باسلام وتبریک سال نو و آرزوی بهترینها برای شما . ازاطلاعات بسیارسودمندتان بهره وافی بردیم . بسیاربسیار سپاسگزاریم

  پیوست ها
 

 1. ناشناس

واقعا ممنون وعالي بود خداوند به شما سلامتي روز افزون عنايت كند

  پیوست ها
 

 1. عطا

با سلام وتشکر ازمطالب ارزنده ای که ارائه نموده اید به امید موفقیت درتمامی مراحل زندگی

  پیوست ها
 

 1. محمدرضا

سلام و سپاس فراوان بابت آگاهي بخشي همگاني تخصص شريفتان جناب دكتر. مادرم70 ساله ومبتلا به ديابت نوع2 ومدت2ماه بعلت ميزان بالاي500قندخونشان با توصيه و مراقبت پزشك انسولين دريافت ميكنند كه تا حد بسيار بهتر نسبت به گذشته كنترل ديابت دارند اما...

سلام و سپاس فراوان بابت آگاهي بخشي همگاني تخصص شريفتان جناب دكتر. مادرم70 ساله ومبتلا به ديابت نوع2 ومدت2ماه بعلت ميزان بالاي500قندخونشان با توصيه و مراقبت پزشك انسولين دريافت ميكنند كه تا حد بسيار بهتر نسبت به گذشته كنترل ديابت دارند اما متاسفانه با وجود اين كه سابقه ورم بالاي پا داشتند كه گاهي در ماه 3-4 مرتبه اتفاق ميافتاد و زود برطرف ميشد اما از روزي كه انسولين12واحد نوورپيد و16واحد لانتوس تجويزي را دريافت كرده اند تا امروز ورم پاهايشان برطرف نشده..تست ايشان هم وجود پروتئين در خون و سونوگرافي هم مشكل مثانه و كليه نشان داده و هنوز تست24ساعته پروتئين و كراتينين نداده اند.ايشان فشارخون ندارند رسوب و رنگ و مشكل غير از پروتئين يا بيماري قلبي ندارند داراي تيروئيد كم كار تشخيص داده شده اندT.S.H=18.20وهموگلوبين9.2 دارند..ممنونم از وقت عزيزتان خداوند ثواب روزافزون همراه با سلامت و دل شاد نصيبتان كند..ورم پاي مادرم با دارو قابل رفع هست و يا ضعف كاركرد كليه ايشان قابليت جبران دارد؟ ازنظر بنيه و نيروي جسمي هم وزن مناسب دارند ولي گاهي حتي براي برخاستن هم نياز به كمك دارند.. متشكرم و درپناه ايزد متعال پاينده باشيد .

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمدرضا

با سلام
مادر شما باید تحت نظر دو متخصص باشد متخصص نفرولوژی برای درمان مشکلات کلیوی و متخصص غدد برای در مان کم کاری تیروئید توجه داشته باشید که از علائم کم کاری تیروئید ورم پا نیز می باشد لذا با درمان کم کاری و داروهای لازم برای کلیه مشکل ادم...

با سلام
مادر شما باید تحت نظر دو متخصص باشد متخصص نفرولوژی برای درمان مشکلات کلیوی و متخصص غدد برای در مان کم کاری تیروئید توجه داشته باشید که از علائم کم کاری تیروئید ورم پا نیز می باشد لذا با درمان کم کاری و داروهای لازم برای کلیه مشکل ادم پاهای مادرتان خوب می شود فقط باید تحت نظر پزشک باشند

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مریم

باسلام و عرض ادب ، جناب دکتر فتحی بنده ۳۲ سال سن دارم ، در تمامی ازمایشات تا تاریخ خرداد ۹۳ پروتیین منفی بوده ، اخر خرداد ۹۳ فرزند دوم با اختلاف ۷ سال کاملا سالم بصورت سزارین بدنیا امد و از شیر خودم تغذیه میکند . در ازمایش ادار شهریور ماه ...

باسلام و عرض ادب ، جناب دکتر فتحی بنده ۳۲ سال سن دارم ، در تمامی ازمایشات تا تاریخ خرداد ۹۳ پروتیین منفی بوده ، اخر خرداد ۹۳ فرزند دوم با اختلاف ۷ سال کاملا سالم بصورت سزارین بدنیا امد و از شیر خودم تغذیه میکند . در ازمایش ادار شهریور ماه پروتیین ترس بود ، بعد از یک هفته ازمایش ۲۴ ساعته پروتیین عدد ۲۷۸ بود . قند خونم ۹۴ و اوره طبیعی ، فشار خون طبیعی و ادم یا تورم ندارم وزنم ۵۵ و قدم ۱۵۷ لازم به ذکر است بعد حدود ۴ ماه پریود شدم . ایا من بیمار هستم ، لطفا راهنمایی کنید چکاری انجام بدم . با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مهسا

با عرض سلام و احترام
سوالي داشتم مبني بر اينكه آيا ميشود در U/A پروتيين اوري گزارش نشود ولي در ادرار 24 ساعته پروتيين اوري داشته باشيم؟
باتشكر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهسا

با سلام
این امکان وجود دارد
علل منفی كاذب در تست نوار ادرار شامل ادرار رقیق، ادرار شدیدا قلیائی، حضور پروتئینی غیر از آلبومین است.
در روش پروتئین ادرار به روش اسید سولفوسالیسیلیك 3% پروتئین به میزان 15 میلی گرم در دسی لیتر نیز تشخیص داده می شود...

با سلام
این امکان وجود دارد
علل منفی كاذب در تست نوار ادرار شامل ادرار رقیق، ادرار شدیدا قلیائی، حضور پروتئینی غیر از آلبومین است.
در روش پروتئین ادرار به روش اسید سولفوسالیسیلیك 3% پروتئین به میزان 15 میلی گرم در دسی لیتر نیز تشخیص داده می شود اگر ادرار از لحاظ پروتئین با تست نوار ادرار منفی ولی با اسید سولفوسالیسیلیك مثبت بود قویا، مطرح كننده ی حضور پروتئین غیرطبیعی مثل بنس جونز می باشد و بایستی پروتئین الكتروفورز انجام شود.
پس از اثبات پروتئینوری، باید، از لحاظ كمی ادرار 24 ساعته چك شود.
پروتئین الكتروفورز برای افتراق پروتئینوری گلومرولی از توبولی انجام می شود زیرا، در پروتئینوری گلومرولی 70% وزن پروتئین دفعی آلبومین است. در صورتی كه، در توبولر بیشتر ایمنوگلوبولین ها هستند و فقط 10 - 20 % آلبومین می باشد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. محمود

ﺧﯿﻠﯽ ﻣﻤﻨﻮﻥکﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺭﺍﯾﮕﺎﻥ ﺗﻮﻭﺏ ﮔﺠﺎﻧﺪﯾﺪ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺑﺮﺍﺗﻮﻥ ﺩﻋﺎﯼ ﺧﯿﺮﻣﯽ کنم

  پیوست ها
 

 1. ا.ر

با سلام
بنده در حدود یک سال و نیم پیش متوجه پروتینوری کلیه هام شدم ( کمتر از یک گرم در روز) سطح اوره و کراتینین من در این مدت زمان در حد نرمال بوده ( هر سه ماه آزمایش دادم)و سونوگرافی کلیه هام نیز طبیعی بوده، فشار خون و دیابت هم ندارم، آیا نیازی...

با سلام
بنده در حدود یک سال و نیم پیش متوجه پروتینوری کلیه هام شدم ( کمتر از یک گرم در روز) سطح اوره و کراتینین من در این مدت زمان در حد نرمال بوده ( هر سه ماه آزمایش دادم)و سونوگرافی کلیه هام نیز طبیعی بوده، فشار خون و دیابت هم ندارم، آیا نیازی به بیوپسی هست؟ آیا دچار نارسایی کلیه هستم؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ا.ر

با سلام
انجام بیوپسی کلیه بسته به نظر پزشک نفرولوژی، روند بیماری، ازمایش های دیگر و مقدار پروتئینوری دارد.

  پیوست ها
 

 1. رضا باقری

دکتر جان سلام مدتی است متوجه رسوب قهوه ای در ادرار خود شده‌ام البته بیشتر اوقات وجود ندارد و بعضی اوقات بصورت زیاد در ادرار دیده میشود البته کلیه های من سنگ ساز نیز هستن. متشکر میشوم در این مورد توضیح دهید من ورزش بدن سازی هم انجام میدهم البته...

دکتر جان سلام مدتی است متوجه رسوب قهوه ای در ادرار خود شده‌ام البته بیشتر اوقات وجود ندارد و بعضی اوقات بصورت زیاد در ادرار دیده میشود البته کلیه های من سنگ ساز نیز هستن. متشکر میشوم در این مورد توضیح دهید من ورزش بدن سازی هم انجام میدهم البته هیچ نوع قرص یا آمپولی استفاده نمیکنم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    رضا باقری

با سلام
علل ادرار قهوه ای عبارتند از:
خوردن غذا های خاص - خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی رنگهای خاصی است می تواند در رنگ ادرار تغییر ایجاد کند. چغندر، باقلا، تمشک، شیرین بیان سیاه و سفید و یا هر مواد غذایی دیگر که از طریق ادرار دفع شود می...

با سلام
علل ادرار قهوه ای عبارتند از:
خوردن غذا های خاص - خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی رنگهای خاصی است می تواند در رنگ ادرار تغییر ایجاد کند. چغندر، باقلا، تمشک، شیرین بیان سیاه و سفید و یا هر مواد غذایی دیگر که از طریق ادرار دفع شود می تواند سبب تغیر رنگ آن شود.
خونریزی - خونریزی از دستگاه ادراری می تواند از کلیه، مثانه، حالب باشد شایع ترین علت آن سنگ کلیه یا سنگ حالب است.
بیماری های کبدی - هپاتیت A، B و سیروز کبد می تواند منجر به ادرار قهوه ای تیره شود در اثر آسیب به سلول های کبدی در این دو بیماری است
کم خونی همولیتیک به دلیل افزایش تخریب سلول های قرمز، که ممکن است مادرزادی یا اکتسابی باشد کم خونی همولیتیک ناشی از داروها و مواد شیمیایی، زهر حیوانات، بیماری های عفونی مانند مالاریا، بیماری های قلبی و غیره سلول های قرمز دفع شده در ادرار به نوبه خود رنگ ادرار را از زرد روشن تا قهوه ای تیره ایجاد می کند.
کم شدن آب بدن - این سبب کنسانتره ادرار و تغییر رنگ به زرد تیره یا قهوه ای تیره و بسته به درجه ی از دست دادن آب بدن دارد اصلاح کم آبی های مکمل مایع و آب تغییر رنگ را اصلاح می کند.
پورفیری حاد - این اختلال ارثی نادر و یا در اثر سوخت و ساز بدن که منجر به درد شکم، استفراغ، یبوست، خستگی و ادرار قهوه ای تیره دارد .
رابدومیولیز - شکست فیبرهای عضلانی که به آزادی میوگلوبین خون منجر می شود این می تواند در نتیجه گرما زدگی و فعالیت بدنی شدید و یا پس از مصرف استاتین ها و غیره رخ دهد.
سرطان کلیه - کارسینوم سلول کلیوی می تواند ادرار قهوه ای تیره شود همراه با آن، ممکن است علائم دیگری مانند درد در ناحیه کلیه و یا شکم، از دست دادن وزن، کاهش اشتها و تب می باشد .
عفونت ها - عفونت مثانه و کلیه باعث می شود که ادرار به نوبه خود ابری و علائم شامل سوزش ادرار، تب و لرز رخ می دهد.
داروها - داروهای دارای رنگ های خاص نیز می تواند رنگ ادرار را به قهوه ای تیره تغییر دهید.
اگر رنگ ادرار قهوه ای تیره مداوم باقی بماند با پزشک خود مشورت تا علت را تشخیص دهد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. عاطفه

مرسی ازسایت خوبتون

  پیوست ها
 

 1. علي

با تشكر از اين مقاله خوب
به نظرم اين مقاله جزو بهترين مطالبي بود كه در مورد پروتئينوري خونده بودم
با تشكر از شما

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 10 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search