پزشکی

کولونوسکوپی: آماده سازی، روش و عوامل خطر

روش آماده سازی برای انجام کلونوسکوپی

کولونوسکوپی یک رویه است که ممکن است برای غربالگری سرطان روده بزرگ یا شک به آن انجام می شود و آزمایش به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد.

در این روش پس از آماده سازی یک آرامبخش به فرد تزریق شده و یک لوله انعطاف پذیر، مجهز به یک دوربین کوچک تلویزیون، به نام کولونوسکوپ، به رکتوم وارد شده و از میان کولون به دنبال شواهدی از سرطان، پولیپ، زخم و غیره می گردند. اگر علائم غیرطبیعی وجود داشته باشد بیوپسی یا حذف پولیپ برای کمک به تشخیص سرطان روده بزرگ، پولیپ پیش سرطانی یا سایر نگرانی ها مانند بیماری التهابی روده انجام می شود.
کولونوسکوپی یک راه برای پزشکان برای بررسی تغییرات یا ناهنجاری های روده بزرگ و مقعد است. این روش شامل کولونوسکوپ است. کولونوسکوپ یک لوله طولانی و انعطاف پذیر است که به رکتوم وارد می شود. این یک ابزار است که اجازه می دهد تا پزشکان داخل و درون کولون را مشاهده کنند. پولیپ ها یا سایر انواع بافت غیرطبیعی نیز می تواند در طول کولونوسکوپی حذف شود.
دلایل متعددی از جمله غربالگری سرطان روده بزرگ یا جستجوی پولیپ وجود دارد که پزشک شما ممکن است کولونوسکوپی را توصیه کند. اگر درد شکمی، خونریزی مقعدی، یبوست مزمن و یا سایر مشکلات روده را تجربه کنید پزشک می تواند از کولونوسکوپی برای بررسی علل بیشتری از علایم شما استفاده کند.

آماده سازی

مهمترین راه برای آماده سازی، پاک کردن کولون است. پزشک شما به شما اهمیت تخلیه کولون را قبل از کولونوسکوپی می گوید. هر گونه باقی مانده می تواند برای دید مستقیم کولون و رکتوم برای پزشک مشکل ایجاد کند.
خالی کردن روده شما ممکن است فرآیندهای مختلفی را شامل شود. دکتر شما از شما خواهش می کند که یک ملین مصرف کنید که به صورت قرص یا مایع باشد. فرم مایع تمایل به کار بهتر از قرص دارد اما شما ممکن است طعم غیر قابل تحمل پیدا کنید. یک نکته این است که آب بیشتری از آن بخورید و آن را از طریق یک نی مصرف کنید. نکته دیگر این است که یک آب نبات با طعم لیمو بمکید تا طعم ملایم مایع قابل تحمل باشد. مهم است که هر چیزی قرمز را مصرف نکنید. در طول آزمون کولونوسکوپی، غذاها و یا نوشیدنی های قرمز به راحتی با خون در طول کلونوسکوپی اشتباه گرفته می شود.
علاوه بر این، پزشک ممکن است از یک روز قبل از امتحان، یک رژیم خاصی را ارائه دهد. معمولاً، شما نمی توانید غذاهای جامد بخورید. پزشک شما رژیم غذایی شما را برای پاک کردن به مایعات محدود می کند. آماده سازی درست برای کولونوسکوپی مهم است زیرا اجازه خواهد داد که دکتر با دقت بیشتری نتایج را بررسی کند. اگر از دستورالعمل های دکتر خود پیروی نکنید می تواند منجر به نتیجه نادرست شود یا شما مجبور به تجدید نظر در آزمون کولونوسکوپی خود شوید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

در طول آزمون

پس از آماده شدن، پزشک می تواند کولونوسکوپی را انجام دهد. این روش حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. انتظار می رود که در طول مراحل لباس بیمارستان بپوشید. همچنین پزشکان در طی امتحان برای شما آرامبخش استفاده خواهند کرد. شما با زانو خود به سمت سینه خود دراز می کشید. سپس، دکتر شما یک کولونوسکوپ را به راست روده وارد می کند.
کولونوسکوپ یک ابزار مهم در طول مراحل است. این اجازه می دهد تا دکتر به طور مستقیم داخل کولون شما را مشاهده و بررسی کند. اسکوپ از یک لوله طولانی و انعطاف پذیر ساخته شده و نور در انتهای آن قرار دارد. این می تواند هوا یا دی اکسید کربن را به روده بزرگ پمپ کند که به تورم روده بزرگ کمک می کند و به پزشک اجازه می دهد آن را آسان تر بررسی کند. با این حال، این ممکن است باعث احساس پف کردگی یا احساس درد شکمی شود. شما همچنین ممکن است احساس کنید که نیاز به حرکت روده دارید.
یک دوربین فیلمبرداری در نوک متصل می شود و تصاویر را به مانیتور برای پزشک می فرستد. علاوه بر این، پزشکان می توانند از طرق مختلف از ابزارهای خاصی استفاده کنند تا نمونه بافت را جمع آوری کنند یا پولیپ را حذف کنند.

نتایج

پس از انجام این روش به یک ساعت ریکاوری برای بهبود نیاز است. از آنجائیکه مقدار زمان لازم برای بهبودی از آرامبخشی مهم است کسی باید شما را به خانه ببرد. پس از امتحان، ممکن است احساس نفخ یا عبور گاز داشته باشد. اگر احساس ناراحتی می کنید پیاده روی می تواند کمک کند. همچنین، ممکن است در جریان اولین حرکت روده شما بعد از عمل، مقدار خون دیده شود. این طبیعی است و نیازی به وحشت نیست. با این حال، اگر متوجه شوید که چند روز پس از امتحان، خون یا لخته های خون را تجربه می کنید باید با پزشک خود صحبت کنید.
در صورت عدم وجود اختلالات در روده بزرگ، نتیجه منفی دریافت خواهید کرد. معمولاً توصیه می شود که ده سال بعد کولونوسکوپی دیگری داشته باشید. با این حال، اگر پزشک هر پولیپ یا بافت غیرطبیعی در روده بزرگ پیدا کند نتیجه مثبت دریافت خواهید کرد. اکثر پولیپ ها سرطانی نیستند اما می توانند پیش آگهی داشته باشند. پولیپ ها در طول کولونوسکوپی حذف می شوند و برای بررسی اینکه آیا آنها سرطانی هستند یا خیر، بررسی می شوند. با توجه به نتیجه، شما باید برنامه های بیشتری را با پزشک خود در نظر بگیرید.

خطرات

در معاینه کولونوسکوپی چندین خطر وجود دارد. خطرات شامل واکنش به آرام بخش، خونریزی یا پارگی در دیواره روده بزرگ یا راست روده می باشد. اگر شرایط بدتری را تجربه کرده اید با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search