پزشکی

تاخیر جنبش روده - علت تاخیر در دفع مدفوع

علت تاخیر در دفع مدفوع

زمان نرمال برای حرکات روده | یک تاخیر حرکات روده چیست؟ | علل تاخیر حرکات روده


حرکات روده همیشه بطور منظم نیستند. با آموزش مناسب روده، برخی از افراد خواستار حرکت روده تقریباً در همان زمان در روزانه هستند. برای دیگران یک حرکت روده ممکن است در هر زمان در روز یا در چند روز از آخرین مدفوع باشد. این ممکن است همیشه به طور منظم یکسان نباشد. علیرغم این تفاوت در عادت روده در میان افراد، مواردی وجود دارد که ممکن است حرکت روده ای با تأخیر انجام شود. این به دلایل مختلف رخ می دهد.

زمان نرمال برای حرکات روده

همان طور که مورد بحث است هیچ فاصله زمانی خاصی برای حرکات روده وجود ندارد که بتواند برای همه افراد عادی باشد. بعضی افراد ممکن است دو بار در روز یک حرکت روده ای داشته باشند در حالی که دیگران تنها یک یا دو روز یا بیشتر حرکت روده ای روزانه دارند. این تغییرات طبیعی است.
با این حال، اگر فاصله زمانی بین حرکات روده بیش از 3 روز از هم جدا شوند یا سه یا بیشتر حرکات روده در عرض 24 ساعت اتفاق افتد می توان آن را به ترتیب به عنوان یبوست یا اسهال در نظر گرفت. برای برخی افراد، یبوست و به میزان کم اسهال می تواند شرایط مزمن باشد.
این برای افراد غیر عادی نیست که یک حرکت روده ای پس از تمرین یا خوردن وعده های غذایی بزرگ را احساس می کنند. حرکات شدید در طول ورزش و همچنین فشار داخل شکم می تواند حرکت روده را تحریک کند. با وعده های غذایی بزرگ، کشش بیش از حد معده می تواند رفلکس هایی را تحریک کند که ممکن است باعث ترویج دفع شود. بنابراین این فعالیت ها در میان بسیاری از عوامل دیگر می تواند زمان طبیعی حرکت روده را مختل کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

یک تاخیر حرکات روده چیست؟

اصطلاح "حرکات روده با تاخیر" ممکن است یک اصطلاح پزشکی باشد اما به سادگی نشان می دهد که حرکت روده ای در زمان انتظار رخ نمی دهد. برای افراد با آموزش خوب عادات روده، حرکت تاخیر روده ممکن است در همان زمان به طور معمول رخ ندهد.
این می تواند از هر ساعت تا یک یا دو روز تاخیر داشته باشد. با عادت روده ای غیرمنظم که هنوز در محدوده طبیعی قرار دارد یک حرکت تاخیر در روده معمولاً در ساعت ها محاسبه نمی شود اما زمانی که حرکت روده به چند روز به تعویق می افتد در نظر گرفته می شود.

علل تاخیر حرکات روده

شرایط مختلفی وجود دارد که موجب تاخیر در حرکت روده می شود. برخی از این بیماری ها می توانند جدی باشند و بیشتر تحت یبوست مطرح می شوند. با این حال، هر مورد از حرکت روده تاخیری نباید به عنوان یبوست طبقه بندی شود.
اگر یک یا دو روز یک حرکت روده ای باشد ممکن نیست علت نگرانی در صورت وقوع آن باشد زیرا پس از آن، عادت روده به سرعت بهبود می یابد. اغلب علل شایع زود هنگام تحرک روده ای جدی نیستند بلکه به دلیل تغییرات غذایی و شیوه زندگی هستند.

آب و فیبر

مصرف آب و فیبر ناکافی یکی از علل اصلی تاخیر تحرک روده و یبوست است. هر دو آب و فیبر نقش محوری در حرکات روده و عادت روده ای دارند. فیبر غیر قابل هضم است و سبب حجیم شدن مدفوع می شود. همچنین آب را جذب می کند تا مدفوع را نرم کند. بنابراین بدون مصرف فیبر کافی و آب، حرکت روده می تواند کم باشد و مدفوع سخت و دشوار باشد.

تغییر در رژیم غذایی

سایر عوامل رژیم غذایی علاوه بر فیبر و آب نیز می توانند نقش مهمی در تاخیر حرکات روده ایجاد کنند. غذاهایی که به طور معمول مصرف نمی شوند ممکن است افراد مختلفی را به شیوه های مختلف تحت تاثیر قرار دهند مانند اینکه باعث می شود تاخیر در عادت روده یا حتی باعث یبوست شود. با این حال، حتی برخی از غذاهای روزمره مانند شیر و سایر محصولات لبنی همچنین می توانند به تأخیر حرکت روده و یبوست در برخی افراد کمک کنند.

یبوست

یبوست علائمی است که ممکن است به علت تعدادی از عوامل مختلف رژیم غذایی و سبک زندگی و نیز بیماریهای مختلف باشد. به عنوان مثال، یبوست ممکن است با بیماری هایی مانند دیابت و هیپوتیروئیدی (تیروئید تحت فعال)، عضلات لگن ضعیف، انسداد روده، سرطان کولورکتال، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و انواع مختلف بیماری های عصبی رخ دهد.
یبوست به عنوان انتقال حرکات روده کمتر از 3 بار در هفته تعریف می شود. با این حال، هر مورد یبوست بر اساس فرکانس حرکت روده متناسب نیست. تنبلی برای عبور مدفوع سخت، دیگر ویژگی های یبوست است. به غیر از مصرف آب و فیبر ناکافی، یبوست نیز در افرادی که در معرض تهدید هستند رایج است.

بیشتر بخوانید: چند درمان طبیعی برای رفع یبوست

فشار فیزیکی

تغییر ناگهانی در سطوح فعالیت بدنی، به ویژه هنگامی که یک فرد خود را تحت فشار قرار می دهد می تواند منجر به تاخیر در حرکت روده شود. این معمولاً به دلیل کمبود آب بدن است که می تواند با فشار فیزیکی رخ دهد. با این حال، حرکات در فعالیت بدنی نقش مهمی در تحرک حرکات روده ای ایفا می کنند. از طرف دیگر، یک شیوه زندگی نشسته نیز ممکن است یکی از عواملی باشد که باعث تحرک روده می شود.

محیط

برخلاف شرایط آب و هوایی، برخی افراد ممکن است دریابند که محیط زیست به دلایل مختلف، برای حرکت روده ای مفید نیست. برای مثال، برخی افراد ممکن است دچار حرکات روده ای منظم یا ساده در یک محیط جدید یا در توالت غیر از خودشان باشند. دیگران ممکن است متوجه شوند که جمعیت یا افراد اطراف آنها مانع حرکت طبیعی روده می شوند و منجر به تاخیر و یبوست می شوند.

اضطراب و استرس

عوامل روانگردان همچنین می توانند نقش مهمی در حرکت روده ای داشته باشند. همانطور که مورد بحث قرار گرفته است تغییر در محیط ممکن است موجب اضطراب شود که موجب تاخیر و مشکل در عبور مدفوع می شود. با این حال، اضطراب و استرس روانی به هر علتی نیز ممکن است نقش داشته باشد. گاهی اوقات این می تواند با وعده های غذایی فراموش شده رخ دهد یا اینکه به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد که حرکات طبیعی روده امکان پذیر نیست.

بیشتر بخوانید: یبوست سفر - علل و درمان

دارو و سایر مواد

داروهای گوناگون ممکن است باعث یبوست شوند معمولاً عوارض جانبی هستند. به عنوان مثال، استفاده مکرر و یا بیش از حد از آنتی اسیدها می تواند به تأخیر کمک کند و حتی باعث یبوست شود. الکل همچنین ممکن است مسئول حرکت روده ای با تأخیر باشد که معمولاً به علت اثرات ضد التهابی آن بر بدن است. داروهای غیرمجاز ممکن است سبب یک افسردگی سیستم عصبی مرکزی (CNS) باشد که بر عادت های روده تأثیر می گذارد. این مواد همچنین می توانند عادت های خوردن طبیعی را با سرکوب اشتها تحریک کنند که می تواند در حرکات روده سبب تاخیر و حتی یبوست شود.

در ادامه بخوانید: یبوست بعد از جراحی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (5)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. نیما
  1. 5 / 5

سلام من 13سالمه و مشکلم اینه که احساسی برای دفع ندارم و باید خودم برم و بیشتر مواقع هم قطرش کم هست
مشکلم چیه؟

  پیوست ها
 

  1. یاس

سلام اقای دکتر اگر دو سه روزی یک بار دفع داشته باشیم و بدون هیچ درد و مشکلی باشه ، باید به متخصص مراجعه کنیم ؟آیا نشان دهنده مشکل خاصی هست؟

  پیوست ها
 

  1. احند

ببخشیدباعرض معذرت علت حجم کم مدفوع

  پیوست ها
 

  1. سعید

سلام آقای دکتر. بنده ۳۲ سالمه و فکر میکنم بیشتر از ۱۰ سال هست که حرکت روده ایم کند هست و هر ۲ الی ۳ روز یکبار شکمم کار میکنه. در حالی که خشک نیست که اذیت بشم. فکر میکنم علت شروعش مطالعم برای کنکور و نشستن دائم رو صندلی و خوردن نهار سرد در...

سلام آقای دکتر. بنده ۳۲ سالمه و فکر میکنم بیشتر از ۱۰ سال هست که حرکت روده ایم کند هست و هر ۲ الی ۳ روز یکبار شکمم کار میکنه. در حالی که خشک نیست که اذیت بشم. فکر میکنم علت شروعش مطالعم برای کنکور و نشستن دائم رو صندلی و خوردن نهار سرد در کتابخونه بوده. بنظر شما این یک مشکل هست یا طبیعیه؟ در ضمن رنگ مدفوعم هم اکثرا قهوه ای پر رنگ رو به سبز هست و بد بو.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 4 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

  1. دکتر فتحی    سعید
  1. 5 / 5

سلام.
روزانه یک ساعت پیاده روی داشته باشید
فیبر غذایی خود را زیاد کنید
روزانه 7 - 8 لیوان آب مصرف نمایید
اگر مشکل شما برطرف نشد به متخصص گوارش مراجعه نمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search