پزشکی

کیست کلیه: آنچه شما باید بدانید

درمان کیست کلیه

کیست رنال، همچنین به عنوان کیست کلیه شناخته می شود زمانی رخ می دهد که کیسه های پر از مایع در کلیه ها هستند. شما ممکن است یک یا چندین کیست را توسعه دهید. تشخیص، درمان و علائم بیماری کیست ممکن است به نوع کیست کلیه شما بستگی داشته باشد.

کیست های کلیوی کیسه های گرد پر از مایع هستند که در کلیه ها یا در روی کلیه ها شکل می گیرند. کیست های کلیه می توانند با اختلالات جدی مرتبط باشند که ممکن است عملکرد کلیه را مختل کند. اما اغلب به طور معمول، کیست کلیه یک نوع کیست ساده کلیه است - کیست غیر سرطانی که به ندرت باعث عوارض می شود. روشن نیست که چه چیزی باعث کیست ساده کلیه می شود. به طور معمول، تنها یک کیست در سطح کلیه رخ می دهد اما کیست های متعدد می توانند بر روی یک یا هر دو کلیه تاثیر بگذارند. با این حال، کیست ساده کلیه همانند کیست هایی است که با بیماری کلیه پلی کیستیک ایجاد می شود. کیست ساده کلیه اغلب در طی یک آزمایش تصویربرداری برای شرایط دیگری تشخیص داده می شود. کیست ساده که علائم و نشانه ها را ایجاد نمی کند معمولاً نیازی به درمان ندارند. کیست ساده کلیه معمولاً علائم و نشانه هایی را ایجاد نمی کند. اگر یک کیست ساده کلیه به اندازه کافی بزرگ شود علائم ممکن است شامل درد خفیف در پشت یا پهلوی شما، تب و درد بالای شکم باشد.

انواع کیست های کلیوی

انواع مختلف کیست کلیوی وجود دارد. شایع ترین نوع کیستی که ممکن است ایجاد شود یک کیست ساده است که در یک دیوار نازک کلیه قرار دارد.
معمولا کیست ساده باعث آسیب نمی شود و احتمالاً بر روی اندازه یا عملکرد کلیه تاثیر نمی گذارد. در حقیقت، شما ممکن است ندانید که شما یک کیست دارید تا زمانی که به طور تصادفی در هنگام آزمایش برای یک روش دیگر مشخص می شود.
نوع دیگر کیست کلیه که می تواند توسعه یابد به علت بیماری به نام بیماری کلیه پلی کیستیک (PKD) شناخته می شود که اختلالات ژنتیکی است که می تواند در خانواده ها اجرا شود. کیست های مرتبط با PKD می توانند به ارث برده شوند.
کیست کلیه همراه با PKD می تواند منجر به آسیب کلیه شود. علاوه بر این، PKD می تواند عملکرد کلیه، فشار خون را افزایش دهد و باعث ایجاد مشکلاتی در رگ های خونی در قلب و مغز و یا ایجاد کیست در کبد شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

یک کیست ساده کلیه چیست؟

یک کیسه مایع خوش خیم است که در کلیه ها رشد می کند. آنها شایعترین توده کلیه هستند و فرد ممکن است یک یا چندین کیست را در یک یا هر دو کلیه داشته باشد. اکثریت کیست ساده کلیه عوارضی نخواهند داشت.
در موارد نادر ممکن است عفونت، فشار خون بالا یا خونریزی مربوط به کیست ایجاد شود.
اگر شما تجربه خون در ادرار، تب، درد شکمی یا پشت را دارید با پزشک خود مشورت کنید.
معمولاً برای کیست ساده کلیه درمان لازم نیست اگر عوارض نادر رخ دهد درمان با هدف درمان عوارض یا علائم (یعنی عفونت، فشار خون بالا، درد، خونریزی) انجام می شود.

عوامل خطر

خطر ابتلا به کیست های ساده کلیه با افزایش سن افزایش می یابد هرچند که در هر سنی ممکن است رخ دهد. کیست ساده کلیه در مردان شایع تر است. مشخص نیست چه چیزی باعث کیست کلیه می شود. با این حال، آنها در افراد مسن بیشتر رایج هستند. عوامل خطر بر اساس نوع کیست کلیه در مورد موضوع متفاوت است.
با توجه به کیست ساده، عوامل خطرساز که ممکن است فرد را مستعد ابتلا به بیماریهای انسانی کند عبارتند از:
سن بالای 40 سال 
مرد بودن
اگر شما قبلاً عضو خانواده ای دارید که با این وضعیت تشخیص داده شده است با داشتن PKD، شانس ایجاد بیماری شما ممکن است افزایش یابد.

علائم و نشانه ها

طبق یک مطالعه 2014، با کیست های ساده، ممکن است هیچ نشانه ای از آن را تجربه نکنید. اما در موارد خاص، یک کیست ممکن است به نقطه ای تبدیل شود که مشکل ساز باشد.
وقتی این اتفاق می افتد، علائم و نشانه های زیر ممکن است رخ دهد:
هیپرتنشن یا فشار خون بالا 
درد در شکم یا پشت
یک توده قابل تشخیص در ناحیه کلیه
Uropathy انسدادی، یا اختلال در جریان طبیعی ادرار
هماتوری و یا خون در ادرار
برای PKD، شروع بیماری ممکن است سال های قبل از شروع علائم شما شروع شود. علائم و نشانه های مرتبط با این اختلال شبیه به کیست ساده است اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:
سردرد
شکم بزرگ
احساس سیری در شکم
سنگ کلیه
عفونت های دستگاه ادراری یا کلیه
نارسایی کلیه

علل کیست کلیه

علت کیست کلیه ناشناخته است هر چند عواملی ممکن است در تشکیل کیست ساده نقش داشته باشد.
اولا ساختارهای داخل کلیه ممکن است مسدود شده و مانع از توانایی ارگان برای جمع آوری ادرار شود. دوم، جریان خون ناکافی به کلیه ها ممکن است با توسعه کیست کلیه ارتباط داشته باشد. سوم، کیسه های کوچک ممکن است در لوله های کلیه شکل بگیرند و در نهایت با مایع پر شوند. هنگامی که با مایع پر می شوند ممکن است جدا شوند و به کیست تبدیل شوند.
در PKD، توسعه کیست های کلیه به چندین نوع ژنتیکی مرتبط است. ژنهای غالب چندگانه و نادر، مغلوب در طول زمان به بافت کلیه آسیب می رسانند.

تشخیص

از آنجا که اکثر کیست های کلیوی برای افراد مشکل ساز نیست ممکن است تشخیص داده نشوند مگر اینکه آزمایش های تصویربرداری به دلایل دیگری انجام شود. هنگامی که آنها کشف می شوند ممکن است آزمایشات تصویربرداری اضافی برای تایید اینکه آیا کیست یک کیست ساده است یا یک مسئله پزشکی شدیدتر است مورد نیاز است. آزمایشاتی که پزشک شما ممکن است سفارش دهد عبارتند از:

سونوگرافی

سونوگرافی کلیه یک روش غیر تهاجمی و بی دردسر برای گرفتن عکس کلیه شما است. در طول اولتراسوند، امواج صوتی که توسط گوش انسانها قابل شنیدن نیستند از اندامها و بافتها و ساختارهای اطراف آن بیرون می زنند و تصاویری از اندازه و شکل کلیه های شما را تولید می کنند.
این اجازه می دهد تا ارائه دهنده مراقبت های سلامت حضور کیست را شناسایی کند.
اولتراسوند کلیه از اشعه ایکس متفاوت است زیرا آنها برگفته از تابش نیستند بنابراین آنها برای زنان باردار، کودکان و یا افرادی که ممکن است قادر به تحمل رنگ هایی مورد استفاده در روش های تصویربرداری نباشند بی خطر باشند.
اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT Scan)
سی تی اسکن تصاویر 3 بعدی را با استفاده از ترکیبی از اشعه ایکس و تکنولوژی کامپیوتری ایجاد می کند. در برخی موارد ممکن است تزریق یک رنگ کنتراست برای انجام آزمون ضروری باشد.
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
روش MRI برای جمع آوری اطلاعات برای ایجاد تصاویر بدن از طریق امواج رادیویی و مغناطیسی است. مانند CT اسکن، بعضی از MRI ها ممکن است نیاز به تزریق یک رنگ کنتراست قبل از آزمایش داشته باشند.
آزمایش خون
برای تعیین اینکه آیا ممکن است کیست ها عملکرد کلیه شما را مختل کند انجام می شود.
آزمایش ژنتیک
اگر شما با PKD تشخیص داده شده و در مورد داشتن فرزند فکر می کنید ممکن است آزمایش های ژنتیکی انجام شود تا اطمینان حاصل کنید که فرزندان شما ممکن است این شرایط را به ارث برده باشند.

درمان

هنگامی که کیست ساده کلیه نشانه ای ندارد به طور کلی هیچ درمانی لازم نیست. در عوض، پزشک شما ممکن است به طور دوره ای یک آزمایش تصویربرداری مانند اولتراسوند را توصیه کند تا ببیند آیا کیست شما بزرگ شده است یا خیر. اگر کیست کلیه شما تغییر کرده و علائم و نشانه هایی را ایجاد کند ممکن است در آن زمان درمان را انتخاب کند. گاهی اوقات یک کیست ساده کلیه به تنهایی از بین می رود.
درمان کیست هایی که علایم و نشانه ها را ایجاد می کنند
اگر کیست ساده شما باعث ایجاد نشانه ها و علائم شود پزشک شما ممکن است درمان را توصیه کند. گزینه های درمانی عبارتند از:
کیست را سوراخ و تخلیه کرده و سپس آن را با الکل پر می کنند. به ندرت، کیست چروکیده می شود پزشک سوزن طولانی و نازک را از طریق پوست و از طریق دیواره کیست کلیه وارد می کند. سپس مایع از کیست تخلیه می شود. دکتر شما ممکن است کیست را با یک محلول الکل پر کند تا از فرم گرفتن دوباره آن جلوگیری شود
جراحی برای حذف کیست. یک کیست بزرگ یا علامت دار ممکن است نیاز به عمل جراحی برای تخلیه و حذف آن داشته باشد. برای دسترسی به کیست، جراح چندین برش کوچک در پوست شما ایجاد می کند و ابزارهای ویژه و یک دوربین ویدئویی کوچک را وارد می کند. هنگام تماشای یک مانیتور تصویری در اتاق عمل، جراح ابزار را به کلیه هدایت می کند تا مایع را از کیست تخلیه کند. سپس دیواره های کیست حذف یا سوزانده می شوند.
هنگامی که تشخیص PKD وجود دارد درمان با هدف حفظ سلامت کلیه به عنوان بهترین راه ممکن است. داروهایی برای عفونت، مثل عفونت های دستگاه ادراری، یا فشار خون بالا، ممکن است میزان آسیب کلیوی را کاهش دهد.
تقریبا 50 درصد از افرادی که PKD دارند بیماری مزمن کلیه و در نتیجه نارسایی کلیه را ایجاد می کنند. معمولاً این افراد در بعضی مراحل زندگی دیالیز یا پیوند کلیه نیاز دارند.

عوارض جانبی

کیست های کلیوی گاهی می توانند سبب عوارض شوند از جمله:
کیست ممکن است عفونی شود. کیست کلیه ممکن است عفونی شود و باعث تب و درد می شود.
کیست ممکن است بترکد. ترکیدن کیست کلیه که موجب بروز درد شدید در پشت یا پهلوی شما می شود.
انسداد ادرار. کیست کلیه که مانع جریان طبیعی ادرار می شود ممکن است منجر به تورم کلیه شود (هیدرونفروز)
نتیجه:
با دانستن انواع مختلف کیست های کلیوی می توانید به مراقبت های مورد نیاز دسترسی پیدا نمایید از آنجا که کیست های کلیوی احتمالاً ناشناخته هستند. اگر هر کدام از علائم مربوط به این بیماری را تجربه کرده یا سابقه خانوادگی PKD داشته باشید برای بررسی غربالگری و در صورت لزوم، گزینه های درمان، به پزشک خود مراجعه کنید.
اگر تشخیص برای شما بسیار سخت است دوستان، خانواده، یک گروه مستقیم یا شخصی یا متخصصان را مطلع کنید مجبور نیستید تنها با این نگرانیهای سلامتی مبارزه کنید.
برای اطلاعات بیشتر، لطفاً با نفرولوژیست خود مشورت کنید.

در ادامه بخوانید: تغذیه در کلیه پلی کیستیک

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search