پزشکی

تورم گره های لنفی پشت گوش: علت و درمان

علت و درمان تورم پشت گوش

تورم پشت گوش می تواند علل بسیاری از جمله مشکلات پوست و استخوان را شامل شود. گره های لنفاوی متورم، عفونت ها و سرطان های خاص نیز می توانند منجر به توده ها شوند.

با این حال، اغلب موارد یک توده پشت گوش، علت نگرانی نیست و معمولا بدون درمان، درمان می شود. گره های لنفاوی بزرگ در پشت گوش ها علامتی از عفونت هستند. اگر تورم طولانی مدت دوام داشته باشد می تواند علامتی باشد که شما از چیزی جدی رنج می برید! گره های لنفاوی غده هایی هستند که در سراسر بدن بیشتر در گردن، پشت گوش و زیر بغل دیده می شوند. این غدد کوچک به شکل دانه، مواد مغذی و مایعات را ذخیره می کند و به فیلتر کردن مواد زائد خارج از جریان خون و بافت بدن کمک می کند. گره های لنفاوی نیز آنتی بادی هایی تولید می کنند که می توانند با ویروس ها، باکتری ها و دیگر مواد مضر که راه خود را به جریان خون منتقل می کنند مبارزه کند. بعد از آن، گره های لنفاوی این مواد را جذب می کنند تا آنها را از بدن خارج کند و گره های لنفاوی به طور موقت متورم می شوند. این به طور معمول باعث درد نمی شود اما ناحیه متورم می تواند ناراحت کننده باشد. اگر یک توده بیش از 2 هفته طول بکشد یا در کنار علائم دیگر رخ دهد به پزشک مراجعه کنید.

علل احتمالی گره های لنفاوی متورم پشت گوش

گره های لنفاوی به تغییرات در بدن حساس هستند به ویژه بافت های جدید یا ذراتی که سیستم ایمنی را تحریک می کنند. در زیر لیستی از شایع ترین علل تورم غدد لنفاوی پشت سر گوش چپ است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. عفونت

عفونت هایی که گره های لنفاوی را بزرگ می کنند می توانند باکتری، ویروسی یا قارچی باشند. وقتی بدن از عفونت رنج می برد سلول ها شروع به تولید آنتی بادی برای مبارزه با آن می کنند. عفونت اغلب باعث می شود گره های لنفاوی به علت تولید آنتی بادی های اضافی برای جستجوی این عوامل عفونی متورم شوند. همانطور که آنها برای افزایش تولید کار می کنند بزرگ می شوند. اگر گره های لنفاوی پشت گوش ها متورم شوند این نشانه ای است که شما از عفونت گوش، گلو یا چشم و اطراف پوست سر رنج می برید. شما همچنین ممکن است از یک واکنش آلرژیک در این منطقه رنج می برید که باعث تولید آنتی بادی شما شده است. برخی از انواع خاصی از عفونت هایی که بر گره های پشت گوش چپ تاثیر می گذارند عبارتند از:
عفونت قارچی: عفونت های قارچی در سر و یا در اطراف سر، می تواند باعث ایجاد گره های لنفاوی پشت گوش شود بدن برای حذف عناصر عفونی کار می کند. این ممکن است با خارش سر و صورت یا ریزش مو همراه باشد اگر عفونت به پوست آسیب برساند.
باکتری در دهان: عفونت لوزه ها باعث ایجاد گره های لنفی متورم پشت گوش می شود زیرا بدن باکتری را از بین می برد. زخم ها در دهان یا ژنژیویت همچنین می توانند باعث ایجاد تورم گره های لنفاوی شوند.
Mononucleosis: منونوکلئوز یا mono، می تواند باعث بروز تورم غده های لنفاوی شود. برای تعیین علت ناراحتی باید آزمایش خون انجام شود. علائم مونو شبیه به آنفولانزا است اما برای چندین روز نیز خستگی شدید همراه خواهد بود.

2. آسیب

آسیب گردن می تواند سبب آسیب دیدگی گره های لنفاوی شود. گزش ها و برش ها می توانند احتمال بروز گره های لنفاوی شما را افزایش دهند زیرا بدن شما منبع آنتی بادی های خود را برای مبارزه با مواد آلوده کننده ای که وارد زخم می شوند، افزایش می دهد. زخم در مناطق حساس مانند دستها، پاها یا اندامهای تناسلی نیز می تواند باعث ایجاد گره های لنفاوی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه شود.

3. بیماری های خودایمنی

بیماری هایی مانند بیماری هاشیموتو، لوپوس یا سایر بیماری های ایمنی بدن می تواند باعث آسیب دیدگی یا ناراحتی گره های لنفاوی شود. این بدان علت است که سیستم ایمنی توسط این بیماری آسیب دیده است.

4. سرطان

بعضی از سرطان ها باعث می شوند که گره های لنفاوی رشد کنند. این یک علامت رایج از لنفوم یا سرطان های خون است که باعث ایجاد سلول های بدخیم در سراسر بدن می شود. اگر تورم به ناحیه پشت گوش محدود شده باشد ممکن است در اثر تومور یا رشد در این ناحیه ایجاد شود که باعث زنگ خطر بالا برای بدن است.

5. لیپوما

لیپوما از علل احتمالی تورم های پشت گوش است. لیپوما بی ضرر، توده های چرب است. آنها سرطانی نیستندرشد بسیار کند و گسترش پیدا نمی کنند.
آنها در سایر قسمت های بدن شایع تر هستند اما می توانند در زیر پوست، از جمله پشت گوش، رخ می دهند.
یک لیپوم در احساس لمس نرم است. آنها معمولا دردناک نیستند مگر اینکه در نزدیک عصب قرار بگیرند.

6. آکنه

آکنه یک بیماری شایع پوستی است که ممکن است باعث خارش پشت گوش شود.
در آکنه، منافذ پوست با سبوم بسته می شود. Sebum یک ماده چرب ترشح شده توسط واحدهای در پایه فولیکول های مو است.
سبوم با سلول های پوست مرده مخلوط و می تواند یک لایه کمدون ایجاد کند.
در صورتی که باکتری های خاصی وارد comedone شوند ممکن است دچار انسداد و التهاب شوند.
جوش های التهابی می توانند رشد کنند و در فرم شدید خود، توده هایی به نام کیست آکنه تشکیل دهند.
اگر آکنه توده ای ایجاد کند ممکن است هنگام فشار دادن آن درد ایجاد کند. سایر کیست ها و جوش ها بر روی سر، احتمالا همراه با جوش یا کیست پشت گوش، به خصوص در صورت است.
آکنه کیستیک یک بیماری ناخوشایند است که می تواند منجر به زخم شود. با این وجود پزشکان می توانند به درمان آکنه کیستیک با درمان موثر کمک کنند.

7. کیست پشت گوش

کیست می تواند در هر کجای پوست، از جمله پشت گوش، رخ دهد.
کیست پوستی کیسه های پر از مایع است. آنها یک ناحیه بلند و شکل گنبدی بر روی پوست را تشکیل می دهند. گاهی اوقات، آنها دارای یک نقطه سیاه هستند که در بالا به نام punctum شناخته می شود.
آنها می توانند آزادانه حرکت کنند و در جای خود ثابت نیستند. یک پزشک باید هر توده پوستی را که نمی توان آن از یک سمت به سمت دیگر منتقل کرد بررسی کند.
کیست های سر تمایل به کیست های پوستی پیلار دارند. در این نوع، پوشش کیسه از سلول های ریشه مو ساخته شده است.
کیست های Sebaceous چربی دار نیز ممکن است رخ دهد. این فرمها بر روی غدد مربوط به ماده چرب و رطوبت پوست و مو است.
کیست های دیگر از سلول های سطحی پوست ساخته می شوند که به نام کیست های اپیدرموئید شناخته می شوند. در نهایت، کیست های چرب نیز وجود دارد که کمتر رایج هستند و حاوی مواد چرب هستند.

درمان برای گره های لنفاوی متورم پشت گوش

درمان برای غدد لنفاوی متورم باید با ناراحتی شما همراه با علائم دیگر همراه با وضعیت شما همراه باشد. درمان های خانگی اغلب می تواند تسکین کافی را فراهم کند، اما اگر به نظر می رسد که هیچ تاثیری ندارد، شما باید با پزشک خود تماس بگیرید تا تعیین کنید که آیا مداخله پزشکی لازم است.

بیشتر بدانید: آدنوپاتی: تشخیص، علل و درمان

1. درمان های خانگی

در بیشتر موارد، مراقبت در خانه می تواند به کاهش گره های لنفاوی متورم کمک کند.
با استفاده از فشرده سازی گرم می توان ناراحتی را کاهش داد گرچه نباید خیلی گرم باشد که سبب تاول پوست شود.
اگر از یک عفونت در گلو رنج می برید یا اگر سینوس ها ملتهب شده باشند مایعات گرم مانند آبگوشت جوجه یا چای می تواند کمک کننده باشد.
غالبا غدد لنفاوی برای چند روز تا زمانی که بدن شما از عفونت رنج می برد باقی می مانند.

2. درمان های پزشکی

گره های لنفاوی شما به اندازه عادی خود باز نمی گردند تا زمانی که عفونت در بدن تشخیص داده نشود. اگر این مدت طولانی است یا علائم دیگر شما باعث ناراحتی می شود باید با پزشک خود برای دریافت آنتی بیوتیک ها برای کمک به درمان مشورت کنید.
پزشک شما آزمایشهایی برای تعیین نوع عفونت شما انجام خواهد داد تا بتوانند درمان مناسب را توصیه کنند.
ممکن است ضروری باشد نمونه های خون گرفته شود یا اشعه ایکس یا سی تی اسکن انجام شود تا ببیند آیا تومورها یا سایر شرایط جدی موجود در بدن وجود دارد و گره های لنفاوی متورم شده اند یا خیر.
گره های لنفاوی پشت گوش به ویژه به سلول های سرطانی حساس هستند بنابراین اگر به نظر می رسد که به شیوه نامنظم عمل می کنند از نظر پزشکی بسیار مهم است.
هنگامیکه علائم زیر همراه با وضعیت غدد لنفاوی متورم پشت گوش شما است پزشک را بلافاصله ببینید:
اگر گره های لنفاوی شما چندین هفته متورم شده اند اگر احساس می کنید سخت یا ثابت شده اند نارنجی یا قرمز می شوند یا احساس نامنظمی انها را می کنید بنابراین باید یک دکتر را برای تعیین اینکه چه چیزی ممکن است اشتباه باشد ببیند.
اگر دچار عرق شبانه، تب یا کاهش وزن غیر قابل توجیح می شوید یکبار دکتر را ببینید. این نشانه ای است که شما ممکن است در معرض شرایط جدی تر قرار گیرد که در پشت گوش تاثیر می گذارد.
برای تورم نزدیکی استخوان یقه و یا در اطراف گردن را بررسی کنید. این نشان می دهد که شما از یک عفونت رنج می برید که به مناطق حساس تر بدن گسترش می یابد.

در ادامه بخوانید: گره لنفاوی متورم در گردن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (26)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 11 رای

 1. الهه

سلام وقت به خیر
یک مرتبه مشاهده کردم بالای سر در چاله ی گردنم در پشت سر ،سمت چپ،توده های دردناکی ست .حرکت گردنم به سمت چپ مشکل شده .و حالت کشیدگی و سنگینی احساس می کنم .دلیل چی می تونه باشه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    الهه
 1. 5 / 5

سلام توجه داشته باشید که تشخیص دقیق پزشکی نیاز به معاینه بالینی دارد. اما توضیحات شما ممکن است به چند احتمال اشاره داشته باشد. توده‌های دردناک در ناحیه پشت گردن و بالای سر می ‌توانند نشانه‌هایی از موارد زیر باشند:
1. گرفتگی عضلانی: گاهی اوقات، به...

سلام توجه داشته باشید که تشخیص دقیق پزشکی نیاز به معاینه بالینی دارد. اما توضیحات شما ممکن است به چند احتمال اشاره داشته باشد. توده‌های دردناک در ناحیه پشت گردن و بالای سر می ‌توانند نشانه‌هایی از موارد زیر باشند:
1. گرفتگی عضلانی: گاهی اوقات، به دلیل وضعیت نامناسب بدن، استرس، یا استفاده بیش از حد از عضلات، عضلات می‌توانند دچار گرفتگی شوند که این امر موجب درد و احساس سنگینی می‌شود.
2. گره‌های ماشه‌ای (Trigger Points): نقاط خاصی در عضلات که هنگام فشار دادن دردناک هستند و ممکن است باعث درد محلی یا دردی که به سایر نقاط بدن منتشر می‌شود، شوند.
3. تورم غدد لنفاوی: غدد لنفاوی ممکن است به دلیل عفونت، التهاب یا دلایل دیگری متورم و دردناک شوند. این غدد در نواحی مختلف بدن از جمله در پشت گردن وجود دارند.
4. عفونت یا التهاب: عفونت‌های پوستی یا عفونت‌های عمقی‌تر مانند فولیکولیت یا آبسه می‌توانند باعث ایجاد توده و درد شوند.
5. آسیب دیدگی: آسیب به عضلات، تاندون‌ها، یا سایر ساختارهای نرم در ناحیه گردن می‌تواند باعث درد و تورم شود.
برای تشخیص دقیق نیاز به معاینه توسط پزشک می باشد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. علی

سلام خسته نباشید. پشت گوش من قرمز شده و درد میکنه چجوری میتونم درمانش کنم؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی
 1. 5 / 5

احتمال عفونت ماستوئید وجود دارد نزد پزشک بروید تا دارو برایتان نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. الیاس

سلام پدر من پشت گوشش یا بهتره بگم وسط گلوش باد کرده
درد نداره ولی میگه بزرگتر میشه
دلیلش چیه؟
و راه درمانش چیه؟

  پیوست ها
 

 1. saman

سلام
پشت گوش راستم حدود ۳ ماه هست قرمز مانند عفونت و به مقداری زیاد عرق میکنه و همراهش خارش زیادی در اون نقطه هست پوستم کنده میشه بعد خارش درمانی داره دکتر؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    saman
 1. 4.5 / 5

سلام چون قرمز است و خارش دارد احتمال عفونت قارچی وجود دارد نزد پزشک بروید

  پیوست ها
 

 1. فاطمه‌

من‌پشت‌گوشم‌باد‌کرده‌ولی‌غده‌پاراتیروئد‌بالااست‌دلیل‌آن‌چیست

  پیوست ها
 

 1. فرشته

سلام خسته نباشین من چندروزه پشت گوش چپم متورم شده ودردنسبتا شدیدی داره ریه هام هم عفونت مزمن دارن یینوزیت هم دارم میخواستم ببینم این غده جای نگرانی نداره بیشترحالت گره هست تا غده

  پیوست ها
 

 1. Razieh

سلام بیست و سه ساله هستم و حدود یک سال پیش ابله مرغوم‌گرفتم ک بعدش احساس کردم‌پشت گوشم سمت راستم متورمه و دردمیکنه و دکتر گفت بخاطر این‌ویروس و درد متورم‌شده وای الان یکسال گذشته دوباره احساس درد داره و متورمه و فقط سمت راستم هست مشکل چیه دقیقن!؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Razieh
 1. 5 / 5

سلام برای تشخیص به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا معاینه انجام شود دلایل مختلفی همچون ماستوئیدیت یا یک عفونت می تواند علت باشد

  پیوست ها
 

 1. مقدم

سلام خسته نباشید ممنونم از مطلب خوبتون اما پسرم یک سال و نیمشه و حدود شش ماه یا بیشتر هست که پشت جفت گوشاش متورم شده ! قبلا دکترها گفتن چیزی نیست اما الان پیش دکتری که بردم گفتن یک هفته هر شش ساعت سه و نیم سی سی سفالکسین بخوره اگر خوب نشد نمونه...

سلام خسته نباشید ممنونم از مطلب خوبتون اما پسرم یک سال و نیمشه و حدود شش ماه یا بیشتر هست که پشت جفت گوشاش متورم شده ! قبلا دکترها گفتن چیزی نیست اما الان پیش دکتری که بردم گفتن یک هفته هر شش ساعت سه و نیم سی سی سفالکسین بخوره اگر خوب نشد نمونه برداری باید بشه !الان که پنج روزه دارم بهش دارو رو میدم حس میکنم بیشتر از قبل شده تورمش. نظر شما رو میخواستم بدونم اقای دکتر
باتشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مقدم
 1. 5 / 5

سلام دارو را کامل بدهید اگر بهبودی حاصل نشده به پزشک متخصص غدد مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. کریمی

سلام خانمی هستم چهل ساله.
.تقریبا مدت چهار ساله که پشت گوش چپم به شدت درد ناکه وداخل گوشم خیلی خشکه وتقریبا یه سالی هست که استخوان گردنم دقیقا پایین گوشم روی استخوان یک توده بسیار سخت رشد کرده که بیشتر احساس می کنم استخوانه چون نرم نیست .جدیدا...

سلام خانمی هستم چهل ساله.
.تقریبا مدت چهار ساله که پشت گوش چپم به شدت درد ناکه وداخل گوشم خیلی خشکه وتقریبا یه سالی هست که استخوان گردنم دقیقا پایین گوشم روی استخوان یک توده بسیار سخت رشد کرده که بیشتر احساس می کنم استخوانه چون نرم نیست .جدیدا خیلی درد داره درضمن دیسک گردن هم دارم ممنون میشم از راهنماییتون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    کریمی
 1. 5 / 5

سلام احتمال ماستوئیدیت وجود دارد نزد پزشک متخصص گوش بروید تا بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. عرفان

سلام خدمت دکتر بزرگوار یکی از دوستان بنده سرطان غدد لنفاوی داره و خیلی وقتا خونریری شدید از بینی و یا از دهان داره و چند دوره تحت شیمی درمانی قرار گرفته احتمال بازگشت سلامتی این شخص چقدر یعنی امید به سلامتی ایشون و بهبودی؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. سانار
 1. 5 / 5

سلام خسته نباشید. من،وقتی که اول دبیرستان واکسن سه گانه رو زدم،یه تورمی پشتِ گوشم ایجاد شد و تا الان که ۳۳ سالمه همراهه منه،اونموقع دکتر رفتم و آزمایش دادم،گفتن مربوط به واکسنه و چیزه خاصی نیست،این تورمه پشته گوشم همیشه با من بود،گاهی خودبخود...

سلام خسته نباشید. من،وقتی که اول دبیرستان واکسن سه گانه رو زدم،یه تورمی پشتِ گوشم ایجاد شد و تا الان که ۳۳ سالمه همراهه منه،اونموقع دکتر رفتم و آزمایش دادم،گفتن مربوط به واکسنه و چیزه خاصی نیست،این تورمه پشته گوشم همیشه با من بود،گاهی خودبخود بزرگ میشد و گاهی هم کوچک میشد‌. الان یک هفته ای هست که این غده خیلی باد کرده و باعث شده حتی پشته سَرَم هم باد کنه و وقتی میخوابم بهش فشار میاد و درد میکنه، نظرتون چیه راجبه این موضوع؟اگه لازمه به پزشک مراجعه کنم،دقیقا چه متخصصی باید برم؟متخصص غدد یا گوش و حلق و بینی یا مغز و اعصاب(چون پشته سَرم هم باد کرده) یا ؟؟؟ ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سانار
 1. 4.5 / 5

سلام به متخصص گوش و حیق و بینی مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. علی

در حال غذا خوردن بودم که زیر گوشم ورم زیادی کرد با حوله گرم و استراحت کم میشه. ضمنا دکتر برام دارو هم تجویز کرده. غذای سفت بخورم به عضلات فکم فشار بیاد ،ورم میکنه. این چیه؟

  پیوست ها
 

 1. حسنی

باسلام. پسری 3 ساله دارم از ابتدای یک سالگی یک گره کوچک سفت پشت گوش راستش بوجود اومد. پزشکش گفته غدد لنفاوی است و نگرانی ندارد. الان به مرور بزرگتر( اندازه نخود) شده و بعضی اوقات گوشش خارش و قرمز می شود. خواهشمند است راهنمایی بفرمایید جیکار کنم ....

باسلام. پسری 3 ساله دارم از ابتدای یک سالگی یک گره کوچک سفت پشت گوش راستش بوجود اومد. پزشکش گفته غدد لنفاوی است و نگرانی ندارد. الان به مرور بزرگتر( اندازه نخود) شده و بعضی اوقات گوشش خارش و قرمز می شود. خواهشمند است راهنمایی بفرمایید جیکار کنم . تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سیا

سلام پشت گوش من به اندازه دو تا نخود ورم کرده درد هم ندارد و وقتی پوستشو و میکشی انگار از پوست جداست و تکان نمی خورد آیا مشکلی هست

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سیا
 1. 5 / 5

با سلام باید نزد پزشک بروید تا بررسی شود گاهی یک عفونت در بدن سبب تورم غدد لنفاوی می شود که با دادن آنتی بیوتیک برطرف می شود اگر بر طرف نشد جهت تشخیص اقدام به نمونه برداری می کنند

  پیوست ها
 

 1. Mahdi

سلام من نزدیک ۱ سالی هس ک پشت گوشیم استخوانش مثلا هر دو هفته یه باری ورم میکنه و و هنون نطقه پشت گوشم میخاره و بعدش باید به چ دکتری مراجعه کنم ؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Mahdi
 1. 5 / 5

سلام . به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. رضا

سلام مدتی هست سمت چپ صورت دارای التهاب میباشم که باعث گلودرد و سختی بلع در یک طرف میباشم سونوگرافی هم ضایعه خاصی و توده نبود در ضمن گاهی اوقات بهتر میشه ولی زمان فعالیت بدنی تشدید میشه در ضمن آ زمایش خون هم نرمال هست

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    رضا
 1. 5 / 5

با سلام تشخیص بیماری شما نیاز به معاینه دارد به متخصص گوش و حیق و بینی مراجعه نمایید تا بررسی شود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search