پزشکی

علائم کمبود آهن: علل تشخیص و درمان

علائم کمبود آهن

کمبود آهن می تواند به دلایل مختلف از بیماریهای پزشکی مرتبط با از دست دادن خون تا انتخاب رژیم غذایی رخ دهد.

اگر موارد شدید، بدون درمان و یا طولانی مدت باشد کم خونی فقر آهن - کاهش مقدار، اندازه و عملکرد گلبول های قرمز - می تواند منجر به چند عارضه شود. حداقل سطح آهن پایین می تواند باعث خستگی و ضعف شما شود تمرکز شما را تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد خشکی پوست و ناخن می شود. اما همچنین می تواند دلایل ضربان قلب، تنگی نفس، افزایش خطر ابتلا به عفونت و سایر موارد را نیز ایجاد کند.
افراد اغلب از علائم کمبود آهن رنج می برند. در اینجا نشانه ها را ببینید آیا بدن شما به اندازه کافی دارای آهن است یا خیر. درمان های مختلف می تواند آن را درمان کند. در ایالات متحده، یکی از کمبودهای تغذیه ای که اغلب دیده می شود کمبود آهن است. زنان در معرض خطر ابتلا به کمبود آهن هستند به خصوص کسانی که در دوران قاعدگی، بارداری، تغذیه با شیر مادر یا ورزشکاران زن، نوزادان و کودکان نوپا و نوجوانان هستند. آهن بخشی از سلول ها است و نقش مهمی در تولید هموگلوبین ایفا می کند که به سلول های قرمز خون کمک می کند اکسیژن را از ریه ها در سراسر بدن فراهم می کند. آهن همچنین می تواند عضلات را احیا کند و از اکسیژن استفاده کند. کمبود آهن یک وضعیتی است که در آن آهن زیاد در بدن وجود دارد. اگر بدون درمان باقی بماند فردی که کمبود آهن دارد هموگلوبین کمتری در بدن ایجاد می کند و به تدریج کم خونی کمبود آهن ایجاد می کند.
آهن برای تولید هموگلوبین و میوگلوبین، دو پروتئین که اکسیژن را در خون شما حمل می کنند ضروری است. هنگامی که شما به اندازه کافی آهن موجود در سیستم خود ندارید این عملکرد مهم تضعیف می شود این کم خونی کمبود آهن است.
و برای کاهش علائم کم خونی فقر آهن، بدن شما از آهن ذخیره شده استفاده می کند هنگامی که عرضه آهن شروع به تخریب می کند بدن شما در واقع تولید گلبول های قرمز را کاهش می دهد و احتمال دارد که این وضعیت یک واقعیت باشد.

علائم کمبود آهن چیست؟

کمبود آهن ممکن است بر بسیاری از قسمت های بدن ما تاثیر بگذارد. هنگامی که آهن کم است اکسیژن کمتر در سراسر بدن تحویل داده می شود و علائم و نشانه های زیر را به وجود می آورد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. خستگی

زمان هایی وجود دارد که در آن احساس خستگی می کنید. با این حال، خستگی یکی از نشانه های کمبود آهن است. خستگی اغلب افزایش می یابد زمانی که شما خواب کافی را دریافت نمی کنید. شما حتی نمی توانید تمرین عادی خود را انجام دهید و یا در کار خود تمرکز کنید و شما اغلب تحریک پذیر هستید.

2. پوست بی رنگ غیر معمول

پوست شما زمانی رنگ پریده است که آهن کم است زیرا سلولهای قرمز خون بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کنند. ممکن است متوجه شوید که در داخل لب هایتان حتی رنگ پریده است زیرا اکسیژن کافی و خون به پوست نمی رسد تا رنگ صورتی روشن باشد.

3. ضعف نفس

این اتفاق می افتد زیرا بدن اکسیژن کافی به دست نمی آورد. اگر متوجه شوید که شما دیگر نمی توانید از پله ها بالا بروید و یا دچار ضعف نفس می شوید ممکن است کمبود آهن دارید.

4. ضربان قلب نامنظم

اگر برخی علائم مانند ضربان قلب نامنظم، بزرگی قلب، سوفل قلب یا حتی نارسایی قلب را مشاهده کنید علت اصلی آن ممکن است کمبود آهن باشد. هنگامی که گلبول های قرمز نمی تواند آنگونه که باید کار کنند قلب سخت تر کار می کنند تا از اکسیژن که بدست می آورد استفاده کند.

5. سردرد

از آنجایی که کمبود اکسیژن در بدن به علت کمبود آهن وجود دارد مغز اکسیژن به اندازه مورد نیاز بدست نمی اورد. این باعث می شود که سردرد رخ دهد زیرا از تورم شریان ها مقدار کافی اکسیژن را دریافت نمی کنند.

6. اضطراب

هنگامی که بدن اکسیژن کمتری دریافت می کند اغلب اوقات آن به مبارزه می انجامد. این می تواند علت اضطراب بیشتری برای شما باشد حتی اگر هیچ دلیلی برای وجود برخی از این احساسات وجود نداشته باشد.

7. از دست دادن مو

از آنجا که بدن در حال کمی اکسیژن است ریزش مو ممکن است نشانه ای باشد که شما باید کمبود آهن بدن را تامین کنید. هنگامی که اکسیژن کافی برای بدن وجود دارد سعی خواهد کرد موهای سالم داشته باشید. بنابراین، از دست دادن موهای شما یکی از علائم کمبود آهن است.

8. زخم زبان

کسانی که با کمبود آهن تشخیص داده شده اند اغلب از زخم زبان شکایت دارند. شمارش آهن پایین، سطح مایوگلوبین را کاهش می دهد که سلامت عضلات مانند زبان را حفظ می کند. در نتیجه، ممکن است از یک زبان ملتهب، زخمی و بسیار صاف شکایت کنند.

9. ناخن نازک

اگر آهن در بدن شما کم باشد ناخن شما بسیار شکننده خواهد شد. علائم قابل مشاهده گودی و قاشقی شکل شدن ناخن ها هستند.

10. عفونت های مکرر

اگر شما اغلب بیمار هستید به خصوص بیماری های تنفسی، کمبود آهن ممکن است عامل اصلی این عفونت ها باشد.

نشانه های دیگر

علائم دیگر ممکن است شامل دست های و پاهای سرد، سرگیجه یا سبکی سر، اشتیاق غیر معمول برای (یخ، نشاسته یا خاک)، اشتهای ضعیف و سندرم پاهای بیقرار (احساس خزنده یا سوزش روی پاها) باشد.
چه هنگامی باید به دیدن یک دکتر بروید
اگر فکر می کنید که شما یا فرزند شما علائم کمبود آهن را دارد به پزشک مراجعه کنید. این چیزی نیست که فرد بتواند خود تشخیص دهد و یا درمان کند چرا که دیگر مسائل اساسی وجود دارد. تجمع بیش از حد آهن در بدن می تواند به شما یا کبد کودک شما آسیب برساند و باعث ایجاد شرایط دیگر پزشکی شود.

در ادامه بخوانید: اثرات مضر مصرف بیش از حد آهن

علت کمبود آهن چیست؟

1. عوامل غذایی

اگر غذاهایی حاوی آهن مانند سبزیجات برگ دار، گوشت، تخم مرغ و غذاهای غنی شده با آهن هستند مصرف نکنید متوجه خواهید شد که رژیم غذایی شما برای کمبود آهن موثر است.

2. از دست دادن خون

از آنجایی که آهن در گلبول های قرمز یافت می شود از دست دادن خون مزمن می تواند باعث کمی آهن شود مانند چرخه قاعدگی، خونریزی بینی منظم و اهدای خون. علاوه بر این، زخم های خونریزی دهنده و سایر خونریزی داخلی می تواند کمبود آهن را ایجاد کند. استفاده منظم از بعضی از داروهای ضد درد نظیر آسپرین می تواند باعث خونریزی گوارشی شود که ممکن است کمبود آهن را به همراه داشته باشد.

3. جذب ضعیف آهن

آهن از طریق غذا توسط روده کوچک جذب می شود. برای افرادی که مسائل مربوط به روده کوچک دارند این می تواند منجر به عدم جذب آهن یا جذب ضعیف شود. این نیز می تواند هنگامی که روده کوچک تا حدودی حذف یا جراحی شده است رخ دهد.

4. افزایش نیاز به آهن

زمان هایی است که یک بدن نیاز به افزایش مقدار آهن دارد تا بتواند به درستی عمل کند. این می تواند در زنان باردار، زنان شیرده و یا کودکان که در جهش رشد هستند دیده شود. بدن زن باردار باید از جنین نیز حمایت کند. به همین دلیل، بسیاری از زنان باردار به اندازه کافی آهن برای حمایت از هر دو بدن دریافت می کنند و منجر به کمبود آهن نمی شود. علاوه بر این، ورزشکاران اغلب نیاز به افزایش دوز آهن دارند زیرا ورزش منظم می تواند تولید گلبول های قرمز را ترویج کند در حالی که سطح بالایی از عرق کردن، آهن را از دست می دهد.

تشخیص

تشخیص یا آزمایش کمبود آهن به تنهایی، تنها براساس علائم است زیرا کم خونی معمولا اولین علامت است. تست خون به عنوان ابزار تشخیصی مناسب برای کم خونی کمبود آهن در نظر گرفته می شود.
به طور معمول، یک شمارش کامل خون (CBC) می تواند کم خونی فقر آهن را شناسایی کند اغلب قبل از اینکه علائم آشکار شود. نتایج CBC که نشان دهنده سطح آهن هستند عبارتند از:
سطح هموگلوبین: هموگلوبین پروتئین حاوی آهن در گلبول های قرمز است که به اکسیژن متصل می شود. سطوح هموگلوبین طبیعی باید از 12 تا 15.5 گرم در دسی لیتر برای زنان، 13.5 تا 17.5 گرم در دسی لیتر برای مردان، 11 تا 16 گرم در دسی لیتر برای کودکان و 11 تا 12 گرم در دسی لیتر برای زنان باردار باشد. در حالی که علل دیگر کمبود هموگلوبین مانند سوء تغذیه شدید، سطوح پایین تر از حد نرمال، کم خونی کمبود آهن است که شایع ترین علت آن است.
سطح هماتوکریت: سطح هماتوکریت، درصد گلبول قرمز خون شما است. سطح هماتوکریت طبیعی 38 تا 46 درصد برای زنان و 42 تا 54 درصد برای مردان است. هماتوکریت کم نشان دهنده کمبود گلبول های قرمز یا سلول های سفید خون بالا در بدن است.
متوسط حجم انسدادی (MCV): این آزمایش متوسط حجم هر گلبول قرمز را اندازه گیری می کند که معمولا بین 80 تا 96 فمتولیتر در هر سلول است. MCV کم، به ویژه با تغییرات گسترده ای در اندازه گیری میزان گلبول قرمز، به شدت از کم خونی فقر آهن است.
گاهی اوقات، پس از اینکه یک CBC کم خونی فقر آهن را شناسایی کرد آزمایش پیگیری با بررسی میکروسکوپی گلبول قرمز (برای ارزیابی کیفیت و اندازه) و یا سطح آهن ممکن است مورد نیاز باشد. میزان آهن نرمال بین 10 تا 30 گرم در لیتر است.
معاینه جسمی
در حالی که یک معاینه فیزیکی معمولا ارزشمندترین بخش تست تشخیصی برای بسیاری از بیماریها است تظاهرات کمبود آهن، از جمله پوست کمرنگ، ضربان قلب سریع و فشار خون آرتواستاتیک (به طور قابل توجهی کاهش فشار خون هنگام ایستادن)، اثرات بسیار دیری است که هفته ها بعد اتفاق می افتند یا چند ماه پس از آنکه آزمایش خون غیر طبیعی شد.
پیگیری تست
وقتی کم خونی فقر آهن شناسایی می شود علت آن بسیار مهم است. به طور کلی، اگر کم خون ناشی از کمبود آهن در یک آزمایش خون تشخیص داده شود مراحل بعدی اغلب شامل جستجو برای بیماری خون یا خونریزی مخفی است که خونریزی پنهان یا بی توجهی است.
خونریزی غیرقابل پیش بینی: شایعترین علت خونریزی مخفیانه از روی کولون خونریزی می شود و نمونه ای از مدفوع معمولا به آزمایشگاه فرستاده می شود تا ببیند آیا خون وجود دارد. حتی اگر یک نمونه مدفوع منفی باشد (بدون خون)، اگر کمبود آشکار یا کمبود آهن وجود نداشته باشد با توجه به خطر، ممکن است نیاز به آزمایش بیشتر با کولونوسکوپی یا آندوسکوپی باشد. پولیپ های کولون، زخم های خونریزی دهنده و حتی سرطان های دستگاه گوارش، علل کمبود آهن هستند.
بیماری های قلبی: یک CBC اغلب غیر نرمال بودن گلبول های سفید خون در ارتباط با لوسمی یا لنفوم را نشان می دهد.

چگونگی درمان کمبود آهن

درمان به علل و شدت کمبود آهن بستگی دارد. هدف درمان علت اصلی و حفظ سطح نرمال آهن است. برخی از درمان هایی که معمولا استفاده می شوند عبارتند از:

1. تغییرات غذایی را ایجاد کنید

هنگامی که آهن پایین است و رژیم غذایی علت کمبود آهن است اکثر پزشکان غذاهای غنی از آهن مانند سبزیجات برگ دار، لوبیا، ماهی، گوشت سفید یا قرمز، برنج قهوه ای، لوبیا، آجیل، دانه، تخم مرغ را توصیه می کنند توفو، غلات یا نان غنی شده با آهن. شما باید مواد غذایی را از همه گروه های غذایی عمده در رژیم غذایی خود بگنجانید تا اطمینان حاصل شود که متعادل است. علاوه بر این، ویتامین C می تواند به جذب آهن کمک کند. بنابراین شما همچنین باید غذاهای غنی از ویتامین C را بخورید.
با این حال، در صورت مصرف بیش از حد برخی از غذاها و نوشیدنی ها ممکن است جذب آهن در بدن دشوار باشد. که این شامل:
چای و قهوه
محصولات لبنی مانند شیر
غلات سبوس دار (اسید فیتیک در غلات سبوس دار می تواند جذب آهن بدن را کند)

2. مکمل آهن بخورید

قبل از مصرف مکمل های آهن، با توجه به دوز مصرفی که برای حفظ آهن در سطح مناسب نیاز دارید با پزشک خود مشورت کنید. در هنگام مصرف مکمل های آهن، ممکن است دستورالعملی برای جذب بیشتر آن، مصرف با معده خالی باشد. با این حال، شما همچنین می توانید آنها را با وعده های غذایی به منظور جلوگیری از ناراحتی معده مصرف کنید.
مکمل های آهن را می توان با مصرف ویتامین C بوسیله مصرف با آب پرتقال، به جذب آهن کمک کرد. آهن نباید با داروهایی برای سوزش سر دل مصرف شود زیرا ممکن است بدن آن را جذب نکند.

3. علل زیر را درمان کنید

اگر یک بیماری زمینه ای وجود داشته باشد که علائم کمبود آهن را ایجاد می کند درمان برای این وضعیت ممکن است سطح آهن بدن را به حالت طبیعی بازگرداند. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:
مصرف دارو برای کمک به کاهش جریان خون قاعدگی
مصرف آنتی بیوتیک ها یا داروهای دیگر برای درمان زخم های گوارشی
انجام جراحی برای حذف پولیپ خونریزی دهنده، زخم یا تومور در بدن

در ادامه بخوانید: اختلال بیش از حد آهن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search