پزشکی

چه کاری باید انجام دهیم تا فلور روده را پس از مصرف آنتی بیوتیک ها بازگردانیم (غذاها برای خوردن، پربیوتیک، پروبیوتیک ها)

پس از مصرف آنتی بیوتیک، مهم است که پروبیوتیک ها را مصرف کنید و غذاهای مناسب را بخورید تا از ناراحتی دستگاه گوارش جلوگیری کنید و به بازگرداندن فلور روده کمک کنید.

یک دوره از آنتی بیوتیک ها می تواند فلور ظریف در روده شما را خراب کند زیرا آنها باکتری های بد و خوب را از بین می برند. غذاها مانند ماست ساده، موز و دانه غلات به افزایش تعداد باکتری های خوب برای بازگرداندن فلور روده کمک می کنند.
اگرچه گاهی اوقات برای درمان عفونتهای جدی به آنتی بیوتیک نیاز داریم آنها بین میان باکتری های مضر و سودمند تفاوت قائل نیستند. این تغییر در فلور روده باعث ایجاد اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک، استفراغ، خارش واژن و بثورات پوستی می شود.

چه اتفاقی پس از مصرف (یا در حال مصرف آنتی بیوتیک ها) می افتد

برای جلوگیری از عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها، مهم است بدانید چه موقع پروبیوتیک ها را پس از مصرف آنتی بیوتیک ها بخورید. شما همچنین باید بدانید که چه غذاهایی هنگام مصرف آنتی بیوتیک مصرف می کنید و بهترین

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

غذاها برای جلوگیری از خوردن کدامند؟

مصرف پری بیوتیک ها

نخستین چیزی که هنگام مصرف آنتی بیوتیک ها باید انجام شود مصرف پربیوتیک ها برای کمک به بازگرداندن میکرو فلورای روده است.
پربیوتیک ها نوعی فیبر هستند که به عنوان یک منبع غذایی برای پروبیوتیکها عمل می کنند. غذاهای بسیاری وجود دارد که حاوی پربیوتیک ها هستند و شما همچنین می توانید مکمل های پربیوتیک ها را خریداری کنید.

مصرف پروبیوتیک ها

دومین چیزی که باید در مورد آنتی بیوتیک انجام دهید این است که پروبیوتیک یا غذاهای حاوی پروبیوتیک مصرف کنید.
پروبیوتیک ها باکتری ها و مخمرهای زنده هستند که برای سلامت روده مفید هستند. همانند پربیوتیک ها، می توانید پروبیوتیک ها را از غذاها یا مکمل ها دریافت کنید. برخی از گونه های پروبیوتیک محبوب Lactobacillus، Bifidobacterium و Saccharomyces هستند. پروبیوتیک نیز در غذاهای تخمیر شده مانند کفیر، ماست طبیعی، کامبوچا (نوعی چای تخمیر شده)، میسو و تمپه پیدا شده است.
شما می توانید پروبیوتیک را برای 2 ساعت بعد از مصرف آنتی بیوتیک بخورید پس از اتمام دوره آنتی بیوتیک، باید پروبیوتیک ها را ادامه دهید.

اجتناب از شکر فرآوری شده

سومین چیزی که باید انجام شود این است که از شکر فرآوری شده جلوگیری شود که می تواند رشد باکتری های بد را تامین کند. در عین حال، شما باید غذاهایی را که هضم آن آسان است مصرف کنید و حاوی پروبیوتیک ها برای جلوگیری از عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک ها باشد.
برای خلاصه، بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها، مطمئن شوید که درست می خورید و از شیفتگی اجتناب کنید. بارگذاری روی سبزها و سبزیجات داشته شکرهای فراوری شده را ترک کنید و غذاهای تخمیر شده مصرف کنید به این ترتیب شما روده خود را با باکتری های خوب بازسازی می کنید و عملکرد ایمنی خود را بازیابی می کنید.
پزشکان آنتی بیوتیک ها را برای درمان عفونت های جدی باکتریایی که بعضی اوقات می توانند تهدید کننده حیات باشند، تجویز می کنند. برخی از عوارض ناخوشایند مصرف آنتی بیوتیک ها شامل ناراحتی های گوارشی، عفونت های مخمر و بثورات است.
مجله پزشکی Yonsei گزارش می دهد که آنتی بیوتیک ها باعث بروز میکروبیولوژیک روده می شوند و می توانند باعث بیماری های مرتبط با آنتی بیوتیک شوند. شایعترین عارضه جانبی مصرف آنتی بیوتیک، اسهال است.
مطالعات دیگر در مورد تاثیر آنتی بیوتیک ها بر سلامت روده نشان داده است که مصرف آنتی بیوتیک ها می تواند عفونت های Clostridium difficile. را ایجاد کند که می تواند باعث التهاب روده شود. تحقیقات همچنین نشان داده است که دخالت در میکروفلور روده نیز می تواند بر سیستم ایمنی تاثیر بگذارد و شما را در معرض خطر عفونت قرار می دهد.
تحقیقات علمی نشان می دهد چرا باید بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها پروبیوتیک مصرف کنید. به عنوان مثال، یک بررسی سیستماتیک از 20 آزمایش نشان داد که پروبیوتیک ها می توانند به جلوگیری از C. diff کمک کنند. عفونت هایی که باعث اسهال می شوند.
بررسی دیگری از آزمایشات بالینی که شامل بیش از 3400 کودک بود نشان داد که انواع مختلف پروبیوتیک ها می توانند برای جلوگیری از اسهال همراه با آنتی بیوتیک در کودکان کمک کنند.
یک مطالعه نشان داد که پروبیوتیک Lactobacillus reuteri ATCC 55730 در کاهش و پیشگیری از اسهال در افراد مبتلا به آنتی بیوتیک موثر است. مصرف 2 مکمل پروبیوتیک 2 بار در روز به مدت 4 هفته به جلوگیری از اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک کمک کرد.

پروبیوتیک برای بازگرداندن فلور روده پس از مصرف آنتی بیوتیک ها

بسیاری از مطالعات نشان دهنده اثربخشی مصرف مکمل پروبیوتیک برای بازگرداندن میکروارگانیسم روده است. این معمولاً پس از مصرف آنتی بیوتیک یا موقع داشتن گاستروآنتریت ضروری است.
مجله عمل خانواده گزارش می دهد که مصرف پروبیوتیک ها در هنگام مصرف آنتی بیوتیک ها می تواند به "پرکردن فلور طبیعی ( معده روده)" کمک کند. متاآنالیز بیش از 30 آزمایش تصادفی نشان داد که پروبیوتیک ها می توانند سبب هر دو جلوگیری و درمان اسهال همراه با آنتی بیوتیک شوند.
محققان نتیجه گرفتند که اثر مثبت پروبیوتیک ها در بازگرداندن فلور روده، دلیل آن است که آنتی بیوتیک ها را با پروبیوتیک ترکیب کند. در واقع، نتیجه متاآنالیز نشان داد که مصرف پروبیوتیکها همراه با آنتی بیوتیکها موجب کاهش 66 درصدی در عفونت های C. diff شد.
مصرف پروبیوتیک یک راه موثر برای بهبود آنتی بیوتیک است.

مصرف آنتی بیوتیک ها و پروبیوتیک ها

شما می توانید پروبیوتیک ها در طی دوره آنتی بیوتیک ها مصرف کنید اما نباید آنها را دقیقاً در همان زمان مصرف کنید.
آنتی بیوتیک ها برای کشتن همه باکتری ها در روده شما ( باکتری های مضر و مفید ) طراحی شده اند. بنابراین مصرف یک مکمل پروبیوتیک درست پس از مصرف یک قرص آنتی بیوتیک ممکن است سبب نابودی کامل باکتری ها شود.
مجله آنتی بیوتیک ها در مورد مطالعات مختلف در مورد اینکه چه زمان و چه مدت باید پروبیوتیک مصرف کنید، گزارش می شود. برخی مطالعات نشان می دهد که شما باید پروبیوتیک ها را از 5 تا 10 روز در طول درمان آنتی بیوتیک مصرف کنید و بعد از اتمام دوره آنتی بیوتیک ها یک هفته ادامه دهید.
سایر مطالعات توصیه می کنند مصرف پروبیوتیک را تا زمانی که درمان آنتی بیوتیک ادامه یابد ادامه دهید. با این حال، برخی گزارش ها نشان می دهد که مصرف پروبیوتیک تا 8 هفته می تواند به بازگرداندن فلور روده سالم کمک کند.
برای به دست آوردن بیشترین سود از پروبیوتیک، خوب است پس از مصرف قرص آنتی بیوتیکی حدود 2 ساعت صبر کنید. این کمک خواهد کرد تا تأثیر منفی آنتی بیوتیک ها بر روی روده شما و جلوگیری از اسهال را جبران کند.
برای اطمینان از اینکه شما به نفع کامل از پروبیوتیک ها هستید همیشه باید پروبیوتیک ها را با غذا مصرف کنید. مجله "میکروب های مفید" توصیه می کند یک مکمل پروبیوتیک را با یک وعده غذایی یا 30 دقیقه قبل از آن مصرف کنید. همچنین، ترجیحاً پروبیوتیک ها را با یک وعده غذایی حاوی کمی چربی مصرف کنید.

Prebiotics برای کمک به بازگرداندن سلامت روده پس از آنتی بیوتیک ها

برای کمک به افزایش اثربخشی مصرف پروبیوتیک ها پس از آنتی بیوتیک ها، شما باید پربیوتیک را نیز استفاده کنید. Prebiotics نوعی فیبر هستند که به عنوان یک منبع غذایی برای باکتری خوب در روده شما عمل می کنند.
مجله تغذیه بریتانیا گزارش داد که پربیوتیکها به تقویت روده کمک می کنند. Prebiotics تاثیر مثبت بر سلامت روده بزرگ انسان ها دارد.
به عنوان مثال، مکمل پربیوتیک گالاکتو الیگوساکاریدها برای جلوگیری از تاثیر منفی مصرف آموکسی سیلین در روده شما کمک می کند. پری بیوتیک باعث افزایش فعالیت بیفیدوباکتری ها و بهبود سلامت روده می شود.
مطالعات دیگری ثابت کرده است که پربیوتیکها مثل فروکتوالیگوساکاریدها میتواند به جلوگیری از عفونتهای مختلف دستگاه گوارش کمک کند. اینها همچنین می توانند به گونه های باکتری خوب مانند لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم کمک کنند تا در روده شکوفا شوند.

بهترین غذاها پس از مصرف آنتی بیوتیک ها

چیز دیگری که بعد از مصرف آنتی بیوتیک انجام دهید این است که غذاهای مناسب برای کاهش تاثیر دارو بر روی روده خود بخورید.
اگر اسهال دارید از آنتی بیوتیک ها، بعضی از بهترین مواد غذایی که می توانید مصرف کنید در حالی که آنتی بیوتیک مصرف می کنید. شما همچنین می توانید پس از پایان دوره آنتی بیوتیک برای حفظ سلامت روده خوب این غذاها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
در حالی که آنتی بیوتیک را مصرف می کنید غذاهای تخمیر شده مصرف کنید
بسیاری از مواد غذایی تخمیر شده حاوی پروبیوتیک هستند و می توانند به بازگرداندن فلور روده ای طبیعی که توسط آنتی بیوتیک ها مختل شده اند کمک کنند.
ماست. در هنگام مصرف آنتی بیوتیک می توانید ماست خام بخورید زیرا حاوی نژاد باکتری سالم است. یک مطالعه نشان داد افرادی که ماست مصرف می کنند دارای ( Bifidobacterium نوع باکتری های روده ای خوب ) در روده خود هستند. سایر مطالعات نشان داده اند که ماست خام حاوی Lactobacillus casei می تواند سلامت دستگاه گوارش را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهد. ماست همچنین یکی از بهترین غذاها برای درمان عفونت مخمر است.
بعضی از مطالعات نشان می دهد که غذاهای غنی از کلسیم ممکن است جذب داروهای خاصی را مهار کنند. با این وجود، هنگام استفاده از مکسی فلوکساسین، مصرف محصولات لبنی غنی شده با کلسیم ثابت نشده است.
کفیر. این یک نوشیدنی شیر است که حاوی بسیاری از انواع باکتری های روده خوب است. مطالعات متعدد نشان داده است که کبد دارای فعالیت ضد میکروبی، ضد تومور و ضد عفونی کننده است. مصرف کفیر همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن شما را بهبود بخشد و هضم لاکتوز را بهبود بخشد.
کیمچی. یکی دیگر از مواد غذایی پروبیوتیک که می توانید پس از آنتی بیوتیک ها مصرف کنید کیمچی است. کیمچی توسط تخمیر سبزیجات (به طور کلی کلم) با باکتری های پروبیوتیک اسید لاکتیک ساخته می شود. مطالعات نشان داده اند که کیمچی حاوی خواص پروبیوتیک است که تأثیر مثبت بر سلامتی و سیستم ایمنی بدن شما دارد.
پس از مصرف آنتی بیوتیک ها، غذاهای پربیوتیک به بازگرداندن فلور روده کمک می کند.
بسیاری از غذاها به طور طبیعی دارای prebiotics هستند که می توانند به سلامت خوب دستگاه گوارش کمک کنند.
سیر. سیر دارای مزایای سلامتی است که باعث ایجاد خواص ضد باکتری می شود. مطالعات نشان داده اند که سیر همچنین به دلیل محتوای پری بیوتیک آن، باعث می شود که میکروارگانیسم روده نیز افزایش یابد. سیر می تواند باعث افزایش تعداد بیفیدوباکتری ها شود و می تواند به جلوگیری از اختلالات گوارشی کمک کند.
موز. خوردن موز در حالی که شما در حال مصرف آنتی بیوتیک هستید خوب است زیرا آنها هضم آسان دارند مجله Anaerobe گزارش داد که موز حاوی فیبر با prebiotic است.
کاکائو. کاکائو حاوی آنتی اکسیدان ها است و یک غذای پربیوتیک است. یک مطالعه نشان داد که مصرف کاکائو محصولات میکروارگانیسم روده انسان را بهبود می بخشد و دارای مزایای پربیوتیک است.
آرتیشوک بیت المقدس. آرتیشوک بیت المقدس دارای پربیوتیک است که به افزایش تعداد باکتری های سالم در روده کمک می کند. یک مطالعه نشان داد که خشک شدن آرتیشوک اورشلیم سبب افزایش گونه های Bifidobacterium در روده بزرگ می شود.

بعد از قطع مصرف آنتی بیوتیک ها غذاهای دارای فیبر زیاد بخورید

مهم است که خوردن غذاهای غنی از فیبر در هنگام مصرف آنتی بیوتیک و همچنین پس از مصرف آنتی بیوتیک ها مهم باشد.
بررسی سیستماتیک از 64 مطالعه در مورد اثرات فیبر در میکروبیولوژیک روده نشان داد که فیبر برای روده سالم ضروری است. فیبر به تعادل میکرو فلور روده کمک می کند و تعداد باکتری های "خوب" را افزایش می دهد. فیبر غذایی به مواد پروبیوتیک مانند Bifidobacterium و Lactobacillus کمک می کند تا شکوفا شود.
مطالعات دیگر نشان داده است که یک رژیم غذایی با فیبر بالا و گوشت قرمز پایین به افزایش تعداد باکتری های خوب مانند لاکتوباسیل، بیفیدوباکتریا، اوباباکتریا و Prevotella کمک می کند.
غلات صبحانه دانه کامل همچنین حاوی پربیوتیک است و می تواند سلامت دستگاه گوارش شما را افزایش دهد. یک مطالعه نشان داد که مصرف غلات دانه گندم سبب افزایش بیفیدوباکتریوم و سویه های لاکتوباسیله می شود. محققان دریافتند که غذاهای دانه کامل دارای اثرات prebiotic در فلور روده انسان است.

مواد غذایی که باید موقع خوردن آنتی بیوتیک ها اجتناب کنید.

برای محافظت از سلامت روده خود در هنگام مصرف آنتی بیوتیک همچنین باید از مواد غذایی برای اجتناب از آن آگاهی داشته باشید.
در اینجا برخی از مواد غذایی برای جلوگیری از مصرف آنتی بیوتیک ها وجود دارد.
قند. مصرف نوشیدنی های شیرین یا مواد غذایی می تواند منجر به عفونت های مخمر و سایر عوارض ناخواسته آنتی بیوتیک ها شود.
دکتر Melissa Conrad Stöppler در eMedicineHealth گزارش می دهد که آنتی بیوتیک ها می توانند زنان را در معرض خطر عفونت مخمر واژن قرار دهند. شکر، عفونت های مخمر را تغذیه می کند و می تواند آنها را بدتر کند.
غذاهای غنی از کلسیم. برخی از آبهای تقویت شده با کلسیم می توانند با اثربخشی مصرف آنتی بیوتیک مواجه شوند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که آب پرتقال با اضافه کردن کلسیم بر جذب سیپروفلوکساسین تاثیر گذاشته و باعث کاهش آنتی بیوتیک می شود.)
گریپ فروت. اگرچه گریپ فروت یک میوه سالم است گریپ فروت و آنتی بیوتیک ترکیب خوبی نیستند. گریپ فروت می تواند با چند نوع آنتی بیوتیک کار کند. یک مطالعه کوچک نشان داد که مصرف آب گریپ فروت با کلاریترومایسین، اثر آن را کاهش می دهد.
محصولات لبنی. ماست خام، یک منبع خوب از پروبیوتیک ها برای بازگرداندن فلور روده سالم است. با این حال، پزشکان توصیه می کنند که قبل از مصرف ماست و سایر محصولات لبنی، 3 ساعت پس از مصرف آنتی بیوتیک صبر کنید.

چگونه اسهال آنتی بیوتیک را درمان کنیم

مصرف پروبیوتیک ها و خوردن غذاهای حاوی پروبیوتیک راه خوبی برای جلوگیری و درمان اسهال همراه با آنتی بیوتیکی است.
با توجه به مطالعات انجام شده، بهترین مکمل های پروبیوتیک برای درمان اسهال پس از آنتی بیوتیک ها باید دارای Lactobacillus rhamnosus یا Saccharomyces boulardii باشد. این پروبیوتیکها خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد.
پزشکان کلینیک مایو می گویند که علاوه بر مصرف پروبیوتیک ها، تعدادی از مراحل دیگر که می توانید برای درمان اسهال آنتی بیوتیک ها انجام دهید وجود دارد. برخی از داروهای خانگی برای درمان اسهال مربوط به آنتی بیوتیک عبارتند از:
خوب هیدراته نگه داشتن. اگر بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها اسهال دارید مقدار زیادی از مایعات را بنوشید. این مهم است که از اثرات کم آبی جلوگیری شود. اگر اسهال شدید شما ممکن است نیاز به مصرف مایعات حاوی الکترولیت داشته باشید.
غذاهایی با هضم آسان بخورید. غذاهای نرم مانند سیب زمینی، موز و برنج هضم آسان و بعضی از آنها حاوی پربیوتیک هستند. اگر چه برخی از غذاهای با فیبر بالا باعث افزایش تعداد پروبیوتیک ها در روده شما می شود اگر اسهال دارید، باید از فیبر زیاد استفاده کنید.
دستورالعمل ها را دنبال کنید. دکتر ماری هاردینگ در Patient.info می گوید برخی از آنتی بیوتیک ها باید با غذا مصرف شود در حالی که دیگران باید با روی معده خالی مصرف شوند. در صورت مصرف آنتی بیوتیک به عنوان دستورالعمل نیز به جلوگیری از مقاومت ضد باکتری کمک می کند.

در ادامه بخوانید: 11 غذای پروبیوتیک که فوق العاده سالم هستند | چه غذاهایی را باید در طول و بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها بخورید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. سعید

سلام
سالهاست اسهال دارم.
به صورت تصادفی با خیارشور تخمیری خوب شدم.
خیارشور تخمیری سرشار از باکتریهای رود میباشد.
بنابراین به این نتیجه رسیدم باکتریهای مفید روده ام از بین رفتن.
با تمام شدن خیارشورها بیماری برگشت.
طرز تهیه خیارشور تخمیری را حاستم
ب...

سلام
سالهاست اسهال دارم.
به صورت تصادفی با خیارشور تخمیری خوب شدم.
خیارشور تخمیری سرشار از باکتریهای رود میباشد.
بنابراین به این نتیجه رسیدم باکتریهای مفید روده ام از بین رفتن.
با تمام شدن خیارشورها بیماری برگشت.
طرز تهیه خیارشور تخمیری را حاستم
با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search