پزشکی

علائم یائسگی (نشانه های عادی و زودرس)

علائم یائسگی

در دوران پیری، عملکرد تخمدان زن شروع به کاهش می کند بنابراین میزان استروژن در بدن شروع به کاهش می کند. با کاهش سطح استروژن و دیگر تغییرات هورمون در بدن، بسیاری از زنان شروع به تجربه علائم مانند گرگرفتگی می کند و مشکلات خلق و خو و همچنین تغییر در دوره های قاعدگی خود دارند. اکثر زنان علائمی را در دوران یائسگی تجربه می کنند. مدت و شدت این علائم از زن تا زن متفاوت است.


یائسگی یک فرایند فیزیولوژیک طبیعی است که هر زن در بعضی از مراحل زندگی، معمولاً بعد از 40 سالگی، تجربه می کند. این یک بیماری نیست. در حالی که پایان سال تولید مثل زن است آن را نباید به عنوان یک محدودیت در زندگی مشاهده کرد. برخی علائم ناخوشایند وجود دارد اما معمولاً یک اثر مضر بر روی سلامت ندارد. این علائم باید زمانی که اتفاق می افتد، به درستی مدیریت شوند اما حتی اگر درمان نشود تهدید کننده زندگی نیست.

چگونه یائسگی را کشف کنیم

قاعدگی روش آماده سازی بدن برای بارداری است. این توسط تعدادی از هورمون هایی که در طول دوره چرخه قاعدگی نوسان دارند تنظیم می شود. وقتی که یائسگی اتفاق می افتد نوسانات هورمونی متوقف می شود. هورمون های اصلی که این روند را تنظیم می کنند استروژن و پروژسترون در بدن زن کاهش می یابد. تخمک گذاری و قاعدگی متوقف می شود و این نشانه اصلی یائسگی است.
با این حال، پایان قاعدگی ممکن است به دلایل مختلف در یک زن که قبلاً قاعدگی داشته است رخ دهد. عامل اصلی که باید مورد توجه قرار گیرد بارداری است. گرچه یائسگی در زنان 40 یا 50 سالگی رخ می دهد ولی بارداری ممکن است به خصوص در اوایل 40 سالگی باشد. داروها، اختلالات هورمونی و حتی استرس های سایکولوژیک شدید نیز می توانند چرخه طبیعی قاعدگی را آشفته کنند اما این امر لزوماً یائسگی نیست.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آیا من در یائسگی هستم؟

گاهی اوقات این دوره ها می تواند برای چند ماه (آمنوره ثانویه ثانویه) متوقف شود و پس از آن ممکن است دوباره شروع شود. یک بار دیگر این یائسگی نیست. بنابراین مهم است بدانیم که یائسگی جایی است که حداقل 12 ماه در یک زن قاعدگی وجود نداشته باشد. اگر در زنان جوانتر اتفاق می افتد باید علل دیگر یا وضعیتی که به عنوان نارسایی زودرس تخمدان شناخته می شود مورد بررسی قرار گیرد.
اگرچه یائسگی بیماری نیست توصیه می شود یک زن توسط یک متخصص زنان مورد ارزیابی قرار گیرد. همانطور که ذکر شد دیگر شرایط پزشکی که ممکن است دوره های قاعدگی را متوقف کنند نیازمند انحلال هستند. علاوه بر این زنان یائسه و بعد از یائسگی به علت کم بودن سطح هورمون های زنانه، مانند بیماری های قلبی عروقی و ضعف استخوان (پوکی استخوان)، از بیماری های مختلف رنج می برند.
علائم و نشانه های زیر علائم یائسگی است. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که برخی از زنان نشانه هایی از قبیل گرگرفتگی، عرق شبانه و خستگی را تجربه نمی کنند. حدود 8 نفر در هر 10 زن علائم اضافی را برای برخی از زمان ها قبل و بعد از توقف قاعدگی نشان می دهند. این می تواند برای برخی از زنان تاثیر بسزایی در زندگی روزمره داشته باشد.

قطع دوره های قاعدگی

قاعدگی در یائسگی به طور ناگهانی متوقف نمی شود. این به تدریج اتفاق می افتد جایی که دوره های نامنظم برای ماه ها و سال ها قبل از اینکه به طور کامل متوقف شود وجود دارد. این مرحله به عنوان قبل از منوپوز شناخته شده است. چند ماه ممکن است دوره ها رخ دهد سپس دوباره شروع می شود و میزان منس (خون دوره) نوسان می کند. در یائسگی (12 ماه بدون دوره) است هر خونریزی واژینالی که ممکن است رخ دهد باید غیر طبیعی در نظر گرفته شود و بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

گرگرفتگی (فلاشینگ)

ویژگی مشخصی از یائسگی گرگرفتگی است. این جایی است که احساس ناگهانی گرما در سراسر سطح بدن وجود دارد. معلوم نیست که چرا این اتفاق می افتد اما اعتقاد بر این است که وقتی رگ های خونی روی سطح پوست به طور ناگهانی گسترش می یابد (گسترش می یابد). گرگرفتگی اغلب به عنوان یکی از علائم آزار دهنده یائسگی گزارش می شود اما به هیچ وجه تهدید کننده زندگی نیست.

عرق شبانه

بسیاری از زنان در طول این مدت احساس عرق شبانه را حتی بدون گرگرفتگی تجربه می کنند. اعتقاد بر این است که به همین دلیل گرگرفتگی رخ می دهد. غدد عرق به عنوان یک راه برای خنک کردن سطح بدن، عرق را آزاد می کنند. این ممکن است بطور غیرطبیعی در طول یائسگی فعال شود. با این حال، باید توجه داشت که عرق شبانه فقط ناشی از یائسگی نیست و علل احتمالی مانند عفونت های جدی و بیماری های قلبی نیز باید به عنوان یک علت احتمالی کنار گذاشته شوند.

خشکی واژن

یکی دیگر از علائم یائسگی گزارش شده، خشکی واژن است. کاهش در سطح هورمون زنانه به عنوان بخشی از یائسگی روی پوشش مخاط مهبل که به طور معمول مرطوب و روان کننده کانال واژن است تاثیر می گذارد. ممکن است در طول رابطه جنسی به دلیل ناراحتی و درد بیشتر دیده شود. خشکی همچنین خطر عفونت واژن ناشی از مخمرها و باکتری ها را افزایش می دهد.

تغییرات خلق و خوی

این یکی دیگر از علائم است که در یائسگی دیده می شود. برخی از زنان ممکن است آن را متوجه نشوند و در عوض ممکن است توسط دوستان و خانواده آنها گزارش شود. احساسات اضطرابی، غم و اندوه و دوره ای از گریه بدون دلیلی وجود دارد. این تغییرات همچنین با میزان هورمونهای زنانه که منوپوز را کاهش می دهد مرتبط است. با این حال، بعضی از زنان ممکن است به علت شرایط زندگی و تغییرات فیزیولوژیکی بدن که در این سن رخ می دهد احساس افسردگی کنند.

از دست دادن مو و پوست خشک

هورمون های زن نقش های متنوعی در بدن دارند که فراتر از اندام های تولید مثل هستند. در یائسگی تغییرات وجود دارد که بر مو و پوست تاثیر می گذارد. ریزش مو یکی از این تغییرات است اما یائسگی منجر به بی مویی در زنان نمی شود. تغییر دیگری که ممکن است متوجه شود خشکی پوست است. مهم است که توجه داشته باشیم که برخی از این تغییرات همچنین می توانند با سایر شرایط هورمونی دیگر مانند هیپوتیروئیدی (غده تیروئید ضعیف) اتفاق بیفتد.

مشکلات خواب

بسیاری از زنان مشکلات خواب در دوران پیری و یائسگی را گزارش می دهند. این مشکلات خواب اغلب با اضطراب و افسردگی همراه است. به استثنای تأثیر تغییرات هورمونی در چرخه خواب، گرگرفتگی و عرق شبانه می توانند بیشتر الگوهای خواب را مختل کنند. آن تا بعد از یائسگی ادامه می یابد و بسیاری از زنان بعد از یائسگی نیز مشکلات تنفسی را در طول خواب گزارش کردند.

افزایش وزن و کمی انرژی

یائسگی باعث چاقی نمی شود. با این حال، بسیاری از زنان افزایش وزن کم تا متوسط را تجربه می کنند و اغلب با کاهش سرعت سوخت و ساز بدن همراه است. همچنین گزارش شده است که میزان انرژی کم گزارش شده است و فعالیت بدنی نیز می تواند به افزایش وزن کمک کند. علل دیگر از افزایش وزن و سطح انرژی پایین نیز نیاز مانند کم کاری تیروئید است که ممکن است به احتمال زیاد بر زنان در این گروه سنی اثر کند.

بیشتر بدانید: چرا برخی از زنان در حوالی یائسگی افزایش وزن دارند؟

کاهش پری سینه

بافت پستان به سطح هورمون های زنانه بسیار حساس است. همانطور که این سطح هورمون کاهش می یابد همچنین تغییرات در سینه ها دیده می شود. این اغلب گزارش می شود که سینه تا حدودی کم و یا کاهش می یابد. تغییرات در پستان، مانند حساسیت و تورم، که با نوسانات چرخه قاعدگی رخ می دهد نیز رخ نمی دهد.

تغییر در ظاهر

بسیاری از نشانه های بالقوه دیگری وجود دارد که ممکن است در یک زن در نزدیک یائسگی اتفاق بیفتد و احتمالا از تغییرات هورمون مرتبط با از دست دادن عملکرد تخمدان است.
برخی از این تغییرات که باید آگاه باشند شامل:
ریزش مو.
پیری پوست (به عنوان مثال، از دست دادن رطوبت پوست و چین و چروک بیشتر).
پهن شدن کمر به دلیل توزیع مجدد چربی در بدن.
آکنه.

دیگر علائم شامل

کاهش میل جنسی (libido)
مشکلات با حافظه و تمرکز
سردرد
تپش قلب - ضربان قلب که ناگهان بیشتر قابل توجه است
سفتی مفصلی، درد و تیرکشیدن
کاهش یافتن توده عضلانی
عفونت مجاری ادراری (UTIs)
یائسگی همچنین می تواند خطر ابتلا به برخی مشکلات دیگر مانند استخوان های ضعیف (پوکی استخوان) را افزایش دهد.

در ادامه بخوانید: راه های طبیعی برای کاهش علائم یائسگی | خونریزی پس از یائسگی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search