پزشکی

انواع قرص های خواب آور؛ خطر اعتیاد، عوارض جانبی

قرص های خواب آور

بسیاری از مردم قرصهای خواب آور را برای استراحت مصرف می کنند. قرصهای خواب آور ممکن است خواب آلودگی داشته باشند و در بسیاری از اشکال وجود دارند. مردم می توانند قرص های طبیعی، تجویز شده و یا بدون نسخه را انتخاب کنند.


بسیاری از مردم ممکن است نیاز به قرص های خواب آور نداشته باشند. با تمرین بهداشت خوب خواب، ورزش و اجتناب از الکل و نیکوتین، فرد اغلب می تواند چرخه خواب خود را بهبود بخشد و از بی خوابی جلوگیری کند. اگر تنظیمات شیوه زندگی موثر نیست مثلا زمانی که بی خوابی شدید باشد قرص خواب ممکن است یک راه حل کوتاه مدت باشد. به طور کلی، بهتر است از مصرف طولانی مدت اجتناب شود زیرا می تواند بی خوابی را بدتر کند به خصوص اگر فرد از مصرف قرص ها جلوگیری کند. طیف وسیعی از قرص های خواب شامل مکمل ها و داروهای بدون نسخه و نسخه ای تجویز می شود. هر کس که بی خوابی مداوم داشته باشد باید با دکتر خود در مورد بهترین روش مشورت کند.
قرص های خواب آور به طور گسترده ای برای درمان اختلالات مرتبط با خواب استفاده می شود. با این حال، این اولین رویکرد توصیه شده برای درمان مشکلات خواب توسط بسیاری از مقامات پزشکی نیست. مداخلات غیر فارماکولوژیک، از جمله درمان رفتاری شناختی، آموزش بیمار در مورد بهداشت خواب و تکنیک های آرام سازی، اولین اقداماتی است که قبل از تجویز دارو باید مورد توجه قرار گیرد. قرصهای خواب آور دارای مزایای متفاوتی هستند اما همیشه باید با احتیاط مصرف شوند. در حالی که این داروها موثر هستند می تواند عوارض جانبی نیز داشته باشد و خطر اعتیاد نیز وجود دارد.
انواع مختلف اختلالات خواب وجود دارد. بی خوابی یک واژه وسیع برای هر مشکلی است که با مشکل خوابیدن و یا خوابیدن به مدت کافی برای یک فرد احساس بیداری تازه می شود. تعداد ساعاتی که هر فرد نیاز به خواب دارد در میان افراد متفاوت است. اکثر بزرگسالان حدود 7 تا 8 ساعت در روز نیاز دارند. بعضی ها به اندازه 6 ساعت می خوابند در حالی که دیگران به 9 ساعت نیاز دارند. با این حال، به طور کلی توافق شده است که خواب کمتر از 6 ساعت ناکافی است در حالی که خواب بیش از 9 ساعت بیش از حد است.
شب غیرعادی دشواری در به خواب رفتن یا خوابیدن برای یک دوره کافی از زمان، به عنوان بی خوابی در نظر گرفته نمی شود. همه ما هم اکنون این مشکلات را با الگوهای طبیعی خوابمان داریم. گاهی اوقات عمدی است به عنوان مثال زمانی که ما بیش از زمان خواب بمانیم در حالی که در موارد دیگر می تواند ناخواسته باشد و به دلیل استرس روانی و حالت های احساسی بوجود می آید. بی خوابی معمولاً یک مشکل خواب طولانی مدت است. این می تواند پایدار باشد که در آن تقریباً هر شب اتفاق می افتد و یا به طور مکرر اتفاق می افتد در حالی که مشکلات خواب در دوره پس از دوره خواب مناسب وجود دارد.

بیشتر بدانید: چرا خواب کافی و خوب مهم است؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چرا قرص های خواب آور استفاده می شود؟

قرص های خواب آور برای بی خوابی استفاده می شود که به اقدامات غیر دارویی مثل درمان شناختی رفتاری، تکنیک های آرام سازی و عادات خواب مناسب پاسخ نمی دهد. قرص نباید اولین گزینه باشد. متأسفانه امروزه قرص های خواب آور اغلب حتی قبل از اقدامات غیر دارویی مورد آزمایش قرار می گیرند. قرص خواب برای رسیدن به یک راه حل دراز مدت نیست. در کنار درمان های دیگر، قرص های خواب آور به دنبال بازگرداندن یک چرخه ی نرمال طبیعی است تا فرد بتواند بدون کمک قرص خواب بعد از آن زندگی کند.
قرصهای خواب آور به طور معمول متعلق به یک دسته از داروهای شناخته شده به عنوان آرام بخش خواب آور هستند. اغلب باعث خواب می شوند. با این حال، برخی از قرص های خواب آور در واقع اضطراب را کاهش می دهند و افسردگی را درمان می کنند زیرا اضطراب و افسردگی می توانند باعث بی خوابی باشند. تعدادی از انواع مختلف قرص های خواب آور وجود دارد. یک راه ساده برای دسته بندی قرص های خواب آور این است که برخی از قرص ها در به خواب رفتن شما کمک می کنند برخی قرص هایی که افسردگی عامل بی خوابی را درمان می کنند (داروهای ضد افسردگی آرام بخش).

انواع قرصهای خواب آور

انواع مختلفی از قرص های خواب آور وجود دارد که با روش های مختلف کار می کنند. برخی از قرص ها به طور خاص برای مشکلات خواب نیستند اما می توانند به آن کمک کنند. برخی برای درمان اضطراب و افسردگی مورد استفاده قرار می گیرند اما ممکن است برای بی خوابی نیز موثر باشد. بعضی از داروهای مسکن (ضد درد) همچنین می توانند به مشکلات خواب کمک کنند هر چند داروهای ضد درد هرگز نباید برای اختلالات مربوط به خواب به طور خاص تجویز شوند.

داروهای نسخه ای و بدون نسخه (OTC)

قرص های خواب آوری وجود دارد که می توانند به صورت OTC خریداری کنید در حالی که بعضی دیگر را می توانید با نسخه پزشک به دست آورد. به طور قابل ملاحظه ای قرص های OTC معمولا خفیف تر و کمتر احتمال دارد که باعث عوارض جانبی جدی و اغلب غیر اعتیاد آور در مقایسه با قرص های تجویزی است. اکثر قرص های OTC حاوی آنتی هیستامین ها هستند. این آنتی هیستامین هایی هستند که به عنوان داروهای آلرژیک مورد استفاده قرار می گیرند. انواع خاصی از آنتی هیستامین ها می توانند موجب خواب آلودگی شوند که می تواند در ایجاد و حفظ خواب مفید باشد. قرص های تجویزی در جزئیات زیر مورد بحث قرار می گیرند.

Tranquilizers و Sedatives

برخی سردرگمی در مورد ترانکوایلیزر و سداتیو وجود دارد. Tranquilizers برای کاهش اضطراب مفید هستند. همچنین می تواند احساس خوشبختی داشته باشد و معمولاً باعث خواب آلودگی نمی شود. سداتیوها موجب خواب می شود. این باعث خواب آلودگی و تغیر حالت از آگاهی می شود. داروهای ضد درد همچنین ممکن است برخی از اثرات آرام بخش، به ویژه داروهای مسکن نارکوتیک داشته باشند. Tranquilizers می توانند برای بیخوابی مفید باشند به خصوص در مواردی که فرد مبتلا به اختلال اضطراب اساسی باشد. با این حال، یک قرص خواب معمولاً یک آرام بخش است.

دسته بندی و طول مدت عمل

دیفن هیدرامین - تقریباً 4 تا 6 ساعت است.
داروهای انتخابی GABA (مثل تارتات زولپیدم، eszopiclone، zaleplon) - حدود 6 تا 8 ساعت
اصلاح کننده های چرخه خواب (مثل ramelteon) - حدود 4 تا 6 ساعت است
بنزودیازپین ها (مانند برومازپام، دیازپام، لورازپام) - هرجا بین 4 تا 12 ساعت
داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای (مانند نورتریپتیلین، دوکسپین، آمی تریپتیلین) - به طور قطعی برای مشکلات خواب شناخته نمی شود.
خطر اعتیاد
خطر اعتیاد با تمام قرص های خواب آور وجود دارد گرچه گاهی اوقات ممکن است وابستگی روانشناختی به جای وابستگی فیزیکی باشد. خطر اعتیاد برای هر گروه از قرص های خواب آور به شرح زیر است:
دیفن هیدرامین - کم
داروهای گابا سداتیو - کم و متوسط
اصلاح کننده چرخه ی خواب - کم
بنزودیازپین ها - متوسط تا زیاد
داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای - کم
یک اعتیاد فیزیکی بدین معنی است که فرد علائم ترک فیزیکی را تجربه می کند و زمانی که این دارو متوقف می شود وابستگی روانشناسی بیشتر است بنابراین مهم است که بی خوابی نیز با روان درمانی، مدیریت استرس و تکنیک های آرامش مدیریت شود تا فرد بتواند حتی زمانی که قرص های خواب آور متوقف می شود کنار بیاید.

عوارض جانبی قرص های خواب

عوارض جانبی قرص های خواب بر اساس نوع قرص مورد نظر متفاوت است. برخی از قرص ها نباید توسط افرادی که شرایط خاصی دارند استفاده شود زیرا ممکن است اثرات نامطلوب داشته باشد. این به عنوان منع مصرف می شود. عوارض جانبی نشانه های ناخوشایند و معمولاً ناخواسته ای است که با استفاده از یک دارو مشخص می شود. تقریباً تمام داروهای عوارض جانبی دارند. برخی از این عوارض جانبی ممکن است تنها با دوزهای بالاتر یا زمانی که دارو برای مدت زمان طولانی استفاده می شود رخ دهد. برخی ممکن است با دوزهای پایین و حتی زمانی که دارو یک بار استفاده می شود بوجود می آیند.
هر فرد عوارض جانبی را تجربه نمی کند. بعضی از افراد به دلایلی که همیشه روشن نیستند بیشتر از دیگران حساس هستند. در اینجا برخی از عوارض جانبی قرص های خواب آور به طور کلی وجود دارد:
درد شکم و کرامپ
تغییر اشتها، خواسته بیش از حد یا خیلی کم.
تغییرات در حرکت روده - یبوست یا اسهال.
احساسات غیرطبیعی در اندام ها مانند سوزش، خارش و تیرکشیدن.
سردرگمی و تمرکز دشوار.
سرگیجه و خواب آلودگی
خشک دهان، گلو یا چشم ها.
گاز روده ای بیش از حد که منجر به آروغ و نفخ می شود.
سردرد
مشکلات هماهنگی و تعادل.
سوءهاضمه و سوزش سر دل.
ضعف عضلانی.
لرزش، به هم پیچیدن و لرزش غیر قابل کنترل.
رویاهای غیرمعمول، از جمله کابوسها.
نحوه استفاده از قرصهای خواب آور
همیشه از دستورالعمل پزشک برای استفاده از داروهای خواب استفاده کنید.
آکادمی پزشکی خواب آمریکا به افرادی که قرص های تجویزی را مصرف می کنند توصیه می کند تا:
هرگز یک قرص را بدون تایید پزشک نخورند.
قبل از مصرف دارو الکل مصرف نکنند.
اولین دوز را زمانی مصرف کنید که روز بعد سر کار نمی روید.
پس از مصرف یک قرص خواب، با نقلیه کار نکنید.
اگر هرگونه عارضه رخ دهد با یک پزشک تماس بگیرید.
افراد که قرص های خواب تجویزی را مصرف می کند در صورت مشکلات زیر باید با تیم مراقبت های سلامت خود تماس بگیرند:
سردرگمی و یا شادی شدید
عصبی بودن یا اضطراب
مشکلات تمرکز
وابستگی به دارو برای خواب
خواب آلودگی صبح
بزرگسالان سالخورده نیز باید با پزشکان خود صحبت کنند اگر آنها با مشکل تمرکز، فکر یا حافظه مواجه شدند.

چه هنگامی قرص خواب را بخوریم

با توجه به آنچه که ما در مورد تاثیر منفی آن بر سلامتی خود می دانیم اگر به خوبی خواب نداشته باشید قرص خواب ممکن است کمک کند و اگر به درستی استفاده شود می تواند منافع قابل توجهی برای سلامت و رفاه فرد باشد.
قرصهای خواب چه کار می کنند؟
قرص های خواب برای ایجاد خواب آلودگی طراحی شده اند. آنها معمولاً کوتاه مدت عمل می کنند و در حفظ خواب (نگه داشتن خواب) مؤثر نیستند.
برخی از قرص های خواب به طور خاص برای کمک به خواب ساخته شده اند در حالی که برخی دیگر استفاده می شود زیرا اثر جانبی آنها شامل آرام سازی است.
در صورت تجویز یک پزشک واجد شرایط، فقط باید قرص خواب را استفاده کنید.

قرصهای خواب آور

قرص های خواب آور ممکن است توسط یک دکتر تجویز شود تا به درمان موقت اختلالات خواب خفیف مانند بیخوابی مکرر کمک کند.
قرص های خواب آور برای درمان مشکلات خواب مزمن توصیه نمی شود زیرا آنها می توانند عوارض جانبی شدید داشته باشند و می توانند اعتیاد آور باشند.
موارد زیر فقط چند نمونه از انواع قرص های خواب آور است که اغلب برای کنترل بیخوابی استفاده می شوند.

بنزودیازپین ها

این قرص ها دارای اثرات آرام بخش هستند که به طور معمول کوتاه است و بنابراین می توانند به سرعت به خواب رفتن کمک کنند. شما فقط می توانید آنها را به صورت تجویزی دریافت کنید زیرا می توانند وابستگی فیزیکی و اعتیاد را ایجاد کنند. نام های تجاری معمول Temazepam، Mogadon، Serepax هستند. بعضی از بنزودیازپین ها (Xanax وValium ) عمدتاً برای درمان اضطراب تجویز می شوند.

غیر بنزودیازپین ها

این قرص ها دارای اثرات آرام بخش هستند اما مکانیسم دیگری دارند که گیرنده های مهاری GABA را در مغز تنظیم می کنند. آنها فقط نسخه تجویزی هستند. برخی از نام های تجاری رایج Ambien، Stilnox، Lunesta، Sonata هستند.

آنزیولیتیک ها

دو قرص رایج تجویز شده، Xanax و Valium برای کمک به خواب طراحی نشده است. در عوض، آنها برای درمان اضطراب استفاده می شوند. از آنجایی که آنها بنزودیازپین هستند آنها همچنین دارای اثرات آرام بخش هستند و به همین ترتیب سبب خواب آلودگی و در به خواب رفتن کمک می کنند. متاسفانه به همین دلیل اغلب آنها مورد استفاده قرار می گیرند. Xanax یکی از داروهای تجویزی در ایالات متحده در میان انواع داروها است.

ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای عمدتاً برای درمان افسردگی استفاده می شود (در استرالیا و انگلستان) اما همچنین می تواند برای درمان بیخوابی در ایالات متحده آمریکا استفاده شود. برخی از نام های تجاری معمول Silenor و Sinequan هستند.

آنتی هیستامین

این داروها معمولاً برای درمان واکنش های آلرژیک (مثلا خارش، عطسه کردن) و پاسخ التهابی استفاده می شوند و معمولاً بدون نسخه خریداری می شوند. با این حال، آنها اثرات آرام بخش دارند که گاهی اوقات می تواند طولانی مدت باشد و ممکن است بر فعالیت هایی مانند رانندگی در ساعات پس از بیدار شدن تاثیر بگذارد.

عوارض جانبی قرص خواب

این لیست جامع نیست و تمام انواع قرص های خواب در تمام موارد ذکر نشده است. عوارض جانبی وابسته به نوع قرص ، مقدار مصرف و سلامت شخصی شما دارد آنها ممکن است عبارتند از:
سرگیجه
تاری دید
سردرد
درد معده
لرزش
اگر از هر یک از موارد بالا رنج می برید با پزشک خود مشورت کنید.

چطور قرصهای خواب آور استفاده می شود

هنگامی که آنها به عنوان یک راه حل دراز مدت مورد استفاده قرار می گیرند.
همانطور که احتمالاً از قبل می دانید نباید قرص های خواب آور را برای بیش از چند هفته مصرف کنید زیرا آن همان چیزی هستند که ما آن را عادت می نامیم.
هنگامی که یک عادت شکل می گیرد حتی شکستن سخت تر است. توقف مصرف قرصهای خواب آور باعث ایجاد اضطراب، لرزش و افزایش خطر آسیب و حوادث می شود. و به طرز وحشیانه ای، این می تواند بی خوابی را بدتر کند.
بدن بعد از سه تا 14 روز، قرصهای خواب را تحمل می کند. این بدان معنی است که در عرض دو هفته شما نیاز به یک دوز بالاتری دارید تا اثر مشابهی را برای شما به ارمغان بیاورد. سایر اثرات بالقوه شامل ایجاد یک وابستگی فیزیکی به قرص ها است که می تواند باعث توقف خواب و اضطراب در هنگام استفاده از قرص ها شود.
هنگامی که آنها با سایر داروها یا الکل مخلوط می شوند
همه ما این را می دانیم: مخلوط کردن قرص خواب با الکل می تواند خطرناک باشد.
هر دوی اینها آرام بخش هستند و یک ترکیب قوی ممکن است باعث شود توقف تنفس فرد و دچار حمله قلبی شود. همچنین می تواند موجب راه رفتن در خواب شود که می تواند سبب آسیب و حوادث شود.

پیدا کردن راه حل برای مسئله خواب

در حالی که قرص خواب می تواند به بی خوابی خفیف یا کوتاه مدت کمک کند اگر مشکلات خواب شما بیش از یک یا دو هفته طول بکشد قرص خواب نمی تواند کمک کند.
آنها نباید برای درمان مسائل مزمن استفاده شوند - اگر به طور مداوم از مشکلات خواب رنج می برید موارد دیگری نیز وجود دارد که باید انجام دهید و آنها را در زیر بررسی می کنیم.

بهترین قرص های خواب آور چه هستند

برخی از موثرترین قرص های خواب آور عبارتند از:

ملاتونین

هنگامی که تاریک می شود مغز یک هورمون به نام ملاتونین تولید می کند که چرخه خواب بیداری را تنظیم می کند و به بدن می گوید که تقریباً زمان برای خواب است.
وقتی که روشن می شود مغز ملاتونین کم می سازد و زمانی که تاریک است مانند زمستان بیشتر می سازد سن همچنین نقش مهمی دارد هر چه ما مسن تر می شویم ملاتونین کمتری تولید می شود.
بسیاری از کمک کننده های خواب حاوی ملاتونین هستند. آنها تمایل دارند بیشترین تاثیر را برای افراد مبتلا به اختلالات خواب ریتم شبانه روزی داشته باشند که با زمان خواب یا بیدار شدن مشکلی دارند.
ملاتونین می تواند به ویژه برای افراد مفید باشد:
تجربه بی خوابی و ناراحتی در مسافرت طولانی با هواپیما
مشکل در خواب رفتن در شب
مقابله با تغییرشیف کار
در سال های اخیر تولید کنندگان، غذاهای سبک و نوشیدنی حاوی ملاتونین را به عنوان "محصولات آرامش بخش" عرضه می کنند. اگر آنها موثر باشند پزشکان اطلاعی از آن ندارند.
مکمل های ملاتونین بدون نسخه از داروخانه ها، سوپر مارکت ها و فروشگاه های آنلاین در دسترس هستند. قرص ها در دوزهای 1 تا 5 میلی گرم (میلی گرم) قرار دارند و یک فرد باید آنها را در هنگام خواب بخورد.
شواهد محدود نشان می دهد که ملاتونین می تواند بیخوابی را درمان کند. با این حال، هرچند که برخی یافته ها مخلوط شده اند بیشتر تحقیقات نشان می دهد که می تواند زمان لازم برای خوابیدن را کاهش دهد.

آنتی هیستامین های آرام بخش

آنتی هیستامین های آرام بخش می توانند به افرادی که دچار احساس مشکل یا ایست خوابیدن می شوند کمک کنند.
برخی آنتی هیستامین بدون نسخه، که مردم معمولاً برای درمان آلرژی استفاده کنید می تواند باعث گیجی شود.
اگر چه همه آنتی هیستامین این اثر را ندارند مردم گاهی اوقات از آنتی هیستامین های نسل اول، یا آنتی هیستامین های آرام بخش، برای بهبود خواب و یا از بین بردن تنش و اضطراب استفاده می کنند.

آنتی هیستامین های آرام بخش عبارتند از:

دیفن هیدرامین، ماده فعال در بنادریل
دوکسیلامین، ماده فعال در Unisom
cyclizine، ماده فعال در Marezine
Antihistamines نسل دوم به احتمال زیاد کمتر باعث خواب آلودگی می شوند. مردم از آنها برای درمان علائم آلرژی درازمدت استفاده می کنند و به عنوان کمک های خواب موثر نیستند.

موارد زیر آنتی هیستامین بدون اثر خواب آور هستند:

ستیریزین، ماده فعال در Zyrtec
لوراتادین، ماده فعال در کلراتین
فکسوفنادین، ماده فعال در Allegra
یک پزشک ممکن است یک آنتی هیستامین آرام بخش را فقط به عنوان یک راه حل کوتاه مدت پیشنهاد کند. اگرچه آنها اعتیادآور نیستند بدن به سرعت آنها را به کار می گیرد به طوری که در طول زمان آنها کمتر موثر می شوند.

ریشه والرین

ریشه Valerian در مکمل های گیاهی شایع است و می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد.
والرین یک گیاه است. افراد از خواص دارویی در ریشه آن از زمان یونان باستان و رم استفاده کرده اند.
ریشه Valerian یک عنصر رایج در مکمل های گیاهی است که مردم برای بهبود خواب، تسکین اضطراب و آرامش بخشی استفاده می کنند.
این مکمل ها به شکل های مختلفی نظیر چای، مایعات و کپسول استفاده می شوند.
چندین مطالعه بالینی نشان می دهد که مصرف والرین ها می تواند موجب بهبود کیفیت خواب در افراد بیخواب شود. با این حال، شواهد کافی برای تأیید اینکه آیا ریشه والرین کمک مؤثر برای خواب است وجود ندارد.
کمک های خواب مبتنی بر ریشه والرین در فروشگاه های مواد دارویی، فروشگاه های مواد غذایی سلامت و فروشگاه های آنلاین در دسترس هستند.

خواب اورها

هیپنوتیزم (خواب اور) گروهی از داروهای خواب است که تنها با نسخه قابل دسترسی است.
یک پزشک ممکن است خواب آور را برای تعدادی از اختلالات خواب، از جمله بی خوابی، تجویز نماید. این داروها همچنین می توانند اختلالات حرکتی مانع خواب را متوقف کنند مانند سندرم پاهای بی قرار و اختلال حرکتی اندام تحتانی را درمان می کنند.
رایج ترین خواب اورها عبارتند از:
zolpidem
zaleplon
eszopiclone
ramelteon
پزشکان تمایل دارند که خواب اورها را برای بیخوابی تجویز کنند که در طولانی مدت ناراحت کننده است زیرا داروها می توانند عوارض جانبی داشته باشند.
یکی دیگر از کلاس های خواب اور آرامبخش، بنزودیازپین ها نیز می تواند بی خوابی را درمان کند. این داروها عبارتند از:
الپرازولام
دیازپام
لورازپام
قبل از تجویز بنزودیازپین، پزشک معمولاً برای اولین بار یک خواب آور توصیه می کند. این به خاطر نگرانی ها در مورد وابستگی بنزودیازپین و عوارض جانبی شدیدتر آن است

بهترین زمان مصرف قرص خواب

بهترین زمان برای مصرف ملاتونین بستگی به ماهیت مشکل خواب دارد.
قرص خواب برای بی خوابی
برای یک فرد مبتلا به بی خوابی، مصرف ملاتونین معمولاً بهتر است قرص قبل از خواب یا در رختخواب مصرف شود.
قرص خواب برای jet lag
در موارد جت لاگ ملاتونین چندین ساعت قبل از خواب مصرف شود هر روز در طول سفر و چند روز بعد، ملاتونین را دریافت کنید. دوزهای 0.5 تا 5 میلی گرم کافی است.
قرص خواب برای تغییر زمان کار
برای افراد مبتلا به تغییر زمان کار، مصرف 2 - 3 میلی گرم ملاتونین در پایان یک شیفت می تواند بدن را برای بستر آماده کند.
قرصهای تجویزی
دوز مناسب و مدت بستگی به وضعیت فرد و نوع دارو دارد. همیشه با دقت دستورالعمل های دکتر را دنبال کنید.

در ادامه بخوانید: حقایقی در مورد قرص های خواب آور

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search