پزشکی

چرا خواب کافی و خوب مهم است؟

به گزارش سازمان دیده بان سلامت زنان هاروارد، نگرانی برای از دست دادن خواب مزمن، که می تواند سبب مشکلات سلامتی مانند افزایش وزن، فشار خون بالا و کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن شود وجود دارد. خواب خوب شب برای سلامت فوق العاده مهم است. در واقع خواب خوب همانند غذا خوردن سالم و ورزش کردن مهم است. متاسفانه، محیط زیست غربی با الگوهای خواب طبیعی تداخل دارد. مردم در حال حاضر کمتر از گذشته خواب دارند و همچنین کیفیت خواب کاهش یافته است. در اینجا 10 دلیل که چرا خواب خوب مهم است بیان می شود.

 

خواب ناکافی سبب چربی سازی می شود
افراد با خواب خوب تمایل به خوردن کالری کمتر دارند
خواب خوب سبب افزایش تمرکز و بهبود بهره وری می شود
خواب خوب می تواند عملکرد ورزشی را به حداکثر برساند.
خواب کم ریسک بیماری قلبی و سکته را بالا می برد
خواب کم روی متابولیسم گلوکز اثر گذاشته و خطر دیابت نوع 2 را افزایش می دهد
خواب ناکافی باعث افسردگی می شود
خواب خوب عملکرد ایمنی بدن شما را بالا می برد
خواب ناکافی با افزایش التهاب مرتبط است
خواب روی احساسات و تعاملات اجتماعی تاثیردارد

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

خواب ناکافی سبب چربی سازی می شود

خواب بد به شدت با افزایش وزن مرتبط است. افراد با مدت زمان کوتاه خواب، تمایل به وزن قابل توجهی بیشتر از کسانی که خواب کافی دریافت می کند دارند در واقع، مدت زمان خواب کوتاه، یکی از قوی ترین عوامل خطر برای چاقی است.

در یک مطالعه با بررسی گسترده، 89٪ کودکان و بزرگسالان که مدت زمان خواب کوتاه داشتند 55٪ با احتمال بیشتری به افراد چاق تبدیل شدند. اعتقاد بر این است که عوامل متعدد، از جمله هورمون ها و عدم انگیزه برای ورزش سبب افزایش وزن می شود. اگر شما در حال تلاش برای از دست دادن وزن هستید خواب با کیفیت کاملا حیاتی است.
توجه: خواب کوتاه در کودکان و بزرگسالان به شدت با خطر افزایش وزن و چاقی همراه است.

افراد با خواب خوب تمایل به خوردن کالری کمتر دارند

مطالعات نشان می دهد که افراد محروم از خواب اشتهای بیشتر و تمایل به خوردن کالری بیشتری دارند. محرومیت از خواب سبب اختلال در کار روزانه و هورمون اشتها می شود و تنظیم اشتها را تضعیف می کند. این سبب افزایش سطح گرلین، هورمونی که باعث تحریک اشتها می شود و سبب کاهش سطح لپتین، هورمونی که اشتها را کاهش می دهد.
توجه: خواب بد روی هورمون تنظیم کننده اشتها تاثیر می گذارد. کسانی که خواب کافی دارند تمایل به خوردن کالری کمتر دارند نسبت به کسانی که خواب خوب ندارند.

خواب خوب سبب افزایش تمرکز و بهبود بهره وری می شود

خواب برای جنبه های مختلف عملکرد مغز مهم است. این شامل شناخت، تمرکز، بهره وری و عملکرد می شود. همه این موارد با محرومیت از خواب منفی می شود. یک بررسی توسط اینترن های پزشکی یک مثال خوب را فراهم می کند. کارورزان با یک "برنامه های سنتی" 36٪ بیشتر خطاهای جدی تر پزشکی داشتند نسبت به کارورزانی که خواب کافی داشتند. مطالعه دیگری نشان داد خواب کوتاه دارای اثرات منفی روی جنبه های عملکردی مغز مشابه درجه مستی با الکل دارد. از سوی دیگر، نشان داده شده است که خواب خوب، برای بهبود مهارت های حل مسئله و بهبود عملکرد حافظه کودکان و بزرگسالان مهم است.
در انتها: خواب خوب می تواند مهارت های حل مسئله را به حداکثر رسانده و سبب بهبود حافظه شود. از طرفی نشان داده شده است که خواب کم عملکرد مغز را مختل می کند.

خواب خوب می تواند عملکرد ورزشی را به حداکثر برساند.

در یک مطالعه بر روی بازیکنان بسکتبال نشان داده شده است که خواب به طور قابل توجهی بر روی بهبود سرعت، دقت، زمان واکنش و تندرستی روانی موثر است. کاهش مدت خواب، با عملکرد ورزشی ضعیف و محدودیت های عملکردی در زنان مسن همراه است.
در یک مطالعه روی بیش از 2800 زن دریافتند که کمبود خواب با راه رفتن آهسته تر، قدرت گرفتن ضعیف تر و با سختی بیشتر برای انجام فعالیت های مستقل ارتباط دارد.
در انتها: نشان داده شده است که خواب طولانی تر برای بهبود بسیاری از جنبه های عملکرد ورزشی و فیزیکی مهم است.

خواب کم ریسک بیماری قلبی و سکته را بالا می برد

می دانیم که کیفیت و مدت زمان خواب می تواند یک اثر عمده ای بر بسیاری از عوامل خطر را داشته باشد این عوامل ریسک بیماری های مزمن، از جمله بیماری های قلبی را افزایش می دهد.
در بررسی 15 مطالعه نشان داده شده است در افراد با خواب کوتاه ریسک بیماری های قلبی و یا سکته مغزی نسبت به کسانی که خواب 7 تا 8 ساعت در شب داشتند بیشتر بود.
در انتها: خواب کمتر از 7 - 8 ساعت در شب با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی مرتبط است.

خواب کم روی متابولیسم گلوکز اثر گذاشته و خطر دیابت نوع 2 را افزایش می دهد

محدودیت خواب روی قند خون تاثیر می گذارد و حساسیت به انسولین را کاهش می دهد. در یک مطالعه روی مردان جوان و سالم، محدود کردن خواب تا 4 ساعت در شب به مدت 6 شب باعث علائم پیش دیابت شد. این مشکل پس بعد از 1 هفته با افزایش مدت زمان خواب برطرف شد. عادات خواب بد نیز به شدت به اثرات سوء بر قند خون در جمعیت عمومی مرتبط است.
کسانی که خواب کمتر از 6 ساعت در شب دارند بارها و بارها نشان داده شده است که در معرض خطر برای ابتلا به دیابت نوع 2 هستند.
در انتها: محرومیت از خواب در کمتر از 6 روز می تواند سبب پیش دیابت در بزرگسالان سالم شود بسیاری از مطالعات نشان می دهد ارتباط قوی بین مدت زمان خواب کوتاه و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 وجود دارد.

خواب ناکافی باعث افسردگی می شود

مسائل مربوط به سلامت روانی مانند افسردگی، به شدت به کیفیت خواب و اختلالات خواب مرتبط است. برآورد شده است که 90 درصد از بیماران مبتلا به افسردگی در مورد کیفیت خواب شکایت دارند. خواب بد حتی با افزایش خطر مرگ با خودکشی همراه است.
در کسانی که مبتلا به اختلالات خواب، مانند بی خوابی و یا آپنه انسدادی خواب هستند نرخ افسردگی به طور قابل توجهی بالاتر از افراد بدون اختلال است.
در انتها: الگوهای خواب کم به شدت با افسردگی مرتبط است به خصوص برای کسانی که دارای اختلال خواب هستند.

خواب خوب عملکرد ایمنی بدن شما را بالا می برد

نشان داده شده است حتی از دست دادن مقدار کمی از خواب عملکرد سیستم ایمنی بدن را مختل می کند. یک مطالعه 2 هفته ای، قطره بینی با ویروس سرماخوردگی به مردم داده شد و آنها را تحت نظارت گرفتند آنها دریافتند که کسانی که کمتر از 7 ساعت خواب داشتند تقریبا سه برابر بیشتر به سرماخوردگی نسبت به کسانی 8 ساعت یا بیشتر خواب داشتند مبتلا شدند.
اگر شما اغلب سرماخوردگی دارید داشتن حداقل 8 ساعت خواب در هر شب بسیار مفید است. و خوردن سیر زیاد نیز می تواند کمک کند.
در انتها: گرفتن حداقل 8 ساعت خواب می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد و به مبارزه با سرماخوردگی کمک می کند.

خواب ناکافی با افزایش التهاب مرتبط است

خواب می تواند یک اثر عمده ای بر التهاب در بدن داشته باشد. در واقع، شناخته شده است که خواب ناکافی سبب فعال سازی نشانگر نامطلوب التهاب و آسیب سلولی می شود. خواب بد به شدت با التهاب طولانی مدت دستگاه گوارش ( بیماری التهاب روده ) مرتبط است در یک مطالعه مشاهده شد که در افراد با بیماری کرون و خواب کم دو برابر احتمال عود بیماری بیشتر است.
در انتها: خواب روی پاسخ التهابی بدن تاثیر می گذارد. خواب بد با شدت بیماری التهابی روده در ارتباط است و می تواند خطر عود بیماری را افزایش می دهد.

خواب روی احساسات و تعاملات اجتماعی تاثیردارد

از دست دادن خواب، توانایی ما برای تعاملات اجتماعی را کاهش می دهد. یک مطالعه نشان داد که افرادی که خواب کافی نداشتند توانایی شناختن عبارات خشم و شادی در آنها کاهش یافت. محققان بر این باورند که خواب روی توانایی ما برای تشخیص نشانه های مهم اجتماعی و پردازش اطلاعات عاطفی تاثیر می گذارد.
توجه: همراه با تغذیه و ورزش، خواب خوب یکی از ارکان اصلی سلامت است.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search